Skocz do zawartości
Gość mbuchcik

Lista polecanych wentylatorów

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Send1N napisał:

Dzięki. Patrzę na pozostałe kable tego sprzedawcy i w sumie będę potrzebował przyszłościowo jednak rozdzielacz PWM - kiedy będzie zmieniał obudowę. Przy rozdzielaczu PWM oba wentylatory będę sterowane obrotami PWM ustawionymi w biosie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko niech to będą te same wentylatory aby prędkości się zgadzały. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Regulacja PWM będzie dawać te same wypełnienie na wentyle, czyli jak dasz te same modele wentyli to będa trzymać tą samą prędkość obrotową.

Odczyt prędkości obrotowej jest zawsze tylko z jednego wentylatora. Wiązka odczytu obrotów na rozdzielaczach jest podpięta tylko do jednego z gniazd wentyli. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Send1N napisał:

Tak tylko niech to będą te same wentylatory aby prędkości się zgadzały. 

Super. Załatwię dwie sprawy na raz.

9 minut temu, Minciu napisał:

Regulacja PWM będzie dawać te same wypełnienie na wentyle, czyli jak dasz te same modele wentyli to będa trzymać tą samą prędkość obrotową.

Odczyt prędkości obrotowej jest zawsze tylko z jednego wentylatora. Wiązka odczytu obrotów na rozdzielaczach jest podpięta tylko do jednego z gniazd wentyli. 

Czyli jak podłączę jeden wentylator to muszę szukać wiązki w którym jest odczyt?

 

W sumie bardziej opłaca mi się kupić coś na miejscu. Co lepsze?

https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/kable-do-komputera/przewody-komputerowe/kabel-arctic-pst-cable-rev2-rozgaleziacz-pwm-na-4-wentylatory?utm_source=Ceneo&utm_medium=cpc&utm_content=416836&utm_campaign=2022-03&utm_term=Kable-do-komputera&ceneo_spo=false&ceneo_cid=e53def0e-4559-d533-24f7-a92185c9622f

https://www.komputronik.pl/product/351617/phanteks-y-kabel-dla-wentylatorow-4-pin-pwm.html

https://www.komputronik.pl/product/214669/gelid-rozgaleziacz-y-pwm-35cm.html

Chyba najbardziej solidnym wydaje się gelid.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tylko 4 kabelki z wtyczkami, wszystko to jeden ch*j. Jedynie phanteksowemu kabelkowi coś się zdjęcie nie zgadza

Edytowane przez Ocho

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Ocho napisał:

To tylko 4 kabelki z wtyczkami, wszystko to jeden ch*j. Jedynie phanteksowemu kabelkowi coś się zdjęcie nie zgadza

Może i tylko 4 kabelki, ale wydaje mi się że każdy jest trochę inaczej wykonany. ARCTIC wydaje mi się na oko najbardziej tandetny, ale najdłuższy i najwięcej wtyczek - używał będę i tak góra 2. PHANTEKS wydaje się być sztywniejszy i zarazem najkrótszy. GELID wydaje się najbardziej elastyczny i zarazem dobrze wykonany. 

Skoro piszesz że PHANTEKS na obrazku podejrzanie wygląda to go chyba pominę. Do tego im bardziej się przyglądam ARCTIC to widzę tandetne wykonanie oplotu albo jego brak. Wybiorę GELID.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze sa chyba rozdzielacze na 3.

Zazwyczaj budy mieszczą do 3 wentyli na panel. Jedno wyjscie, jeden panel akurat wuchodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Minciu napisał:

Najlepsze sa chyba rozdzielacze na 3.

Zazwyczaj budy mieszczą do 3 wentyli na panel. Jedno wyjscie, jeden panel akurat wuchodzi.

Jeżeli mam liczyć 3 wentyle na panel to będą także 3 wentyle na wyciąganie powietrza to wtedy będę potrzebował ten z 4.

Edytowane przez hopes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dwie sztuki rozdzielacza na 3. 

Tylny wentyl zawsze steruje osobno,  bo zazwyczaj ma inne warunki pracy niz reszta. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, ygdersil napisał:

Warto wymienić 2xStella HP ARGB na 2xArcticP14 ARGB?? Czy szkoda kasy?

Wentylatory są  wyciągające jeden z tyłu drugi na topie w Phanteksie P500DRGB

Nie ma to większego sensu. Stelle tyłka nie urywają, ale są ok, różnica będzie niewielka. Jak już, to lepiej poczekaj na Fluctus 140mm ARGB.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Minciu napisał:

Ja mam dwie sztuki rozdzielacza na 3. 

Tylny wentyl zawsze steruje osobno,  bo zazwyczaj ma inne warunki pracy niz reszta. 

Jakie dokładnie brałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najtańsza chyba XD to tylko kabelek do wentyla obciazony kilkoma watami.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bierz co najtańsze to nie ma znaczenia zupełnie, przepłacasz jedynie za firmę w tym przypadku i nic to nie daje, dla wyglądu pod kolor można noctue brac ale są tylko 2x :E różne kolorki +40zł ^^

rozga-ziacz-y-noctua-na-syc1-blue-dla-4-

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, zamykając wątek karty i jej temperatur, koniec końców rozwiązanie problemu to był pierwszy post Juranda, żeby zrobić UV. Nie chciałem przycinać taktowań, ale jak zobaczyłem jakie to daje efekty to stwierdzam jedno: to nie wina obudowy, wiadomo, w bardziej przewiewnych byłoby lepiej, co nie zmienia faktu, że malutkim kosztem można znacząco zmniejszyć pobór prądu i poprawić kulturę pracy, więc i przy "przewiewnej" budzie ma to sens. Swoją drogą odezwał się do mnie użytkownik na priv tu na forumie, który napisał, że też ma gaminga trio i problem z temperaturami u niego również występował - po UV jak ręką odjął. Przy okazji ustawiłem sobie też smartfana, do 50 stopni wentyle chodzą na minimum i te na procku do 45 stopni są na OFF.

Te dwa wentylatory na topie nie zmieniły wiele, karta i tak (co prawda trochę wolniej) do 82 stopni dobiła. A po UV 1860/850mV i kilku godzinach gry na full loadzie:

tomisiepodobas2kls.jpg

tomisiepodobaotochodzdak70.gif

 

Dzięki wszystkim za zainteresowanie i porady.

 

Edytowane przez exec -.-
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

potrzebuje wymienic 3x Pure Wings 2 140 mm  które mam obecnie w obudowie. Zed względu na fakt, iż obudowa stoi na biurku  50cm ode mnie chciałbym miec coś zdecydowanie wydajniejszego i cichszego

Obudowa to BeQuiet Pure Base 500DX

Polecicie coś odpowiedniego? mogą być białe (biała obudowa)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Regulowałeś sobie ich obroty?

PW2 to już przyzwoity wentylator i na super wielkie różnice względem niego nie licz, zwłaszcza, że na rynku 140mm panuje średnia sytuacja. Pod względem kultury pracy bardzo fajne są Shadow Wings 2 140mm (dostępne też w białej wersji), ewentualnie Scythe Kaze Flex 140 mm czy Noiseblocker B14-PS. 

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, zawisztheblack napisał:

Regulowałeś sobie ich obroty?

PW2 to już przyzwoity wentylator i na super wielkie różnice względem niego nie licz, zwłaszcza, że na rynku 140mm panuje średnia sytuacja. Pod względem kultury pracy bardzo fajne są Shadow Wings 2 140mm (dostępne też w białej wersji), ewentualnie Scythe Kaze Flex 140 mm czy Noiseblocker B14-PS. 

Oczywiście, w zasadzie daje rade wytrzymać na niskich obrotach (ok 400rpm) bo powyżej już się robi słyszalnie. Niestety u mnie jest to zapewne jeszcze bardziej słyszalne ponieważ całe pomieszczenie mam dodatkowo wyciszane (w środku ściany)

Wymieniając chciałbym poprawić trochę wentylację, mam obecnie wodne chłodzenie i na chłodnicy są zamontowane 2x Arctic BioniX P120... Może je też warto byłoby zmienić na coś bardziej wydajnego i może cichszego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wojoo jak chcesz poszaleć 120stki to Noctua a12x25 chromax lub Phanteks t30, jak taniej to Fluctus Silentumpc (nie testowałem, ale opinie dobre) Jeżeli chodzi o 140mm to też miałem zagadkę bo wymieniałem na chłodnicy. Kupiłem Noctue nf-a14 chromax chyba, że możesz poczekać to za jakiś czas Fluctus 140mm który w tym rozmiarze może pozamiatać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, seba183 napisał:

wojoo jak chcesz poszaleć 120stki to Noctua a12x25 chromax lub Phanteks t30, jak taniej to Fluctus Silentumpc (nie testowałem, ale opinie dobre) Jeżeli chodzi o 140mm to też miałem zagadkę bo wymieniałem na chłodnicy. Kupiłem Noctue nf-a14 chromax chyba, że możesz poczekać to za jakiś czas Fluctus 140mm który w tym rozmiarze może pozamiatać. 

Na wszelki wypadek zamówiłem Chromax 14 (odbiór w X-Kom) ale nie spieszy mi się... szczególnie jak mogę zaoszczędzić sporo gotówki :) wiadomo kiedy mają się pojawić?

Jak z tymi moimi Bionix? niestety jak wchodzą na wyższe obroty to zaczynają nie źle szumieć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, zawisztheblack napisał:

zwłaszcza, że na rynku 140mm panuje średnia sytuacja.

Tak z ciekawości przy jakim rozmiarze wentylatora panuje najlepsza sytuacja?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, wojoo napisał:

Na wszelki wypadek zamówiłem Chromax 14 (odbiór w X-Kom) ale nie spieszy mi się... szczególnie jak mogę zaoszczędzić sporo gotówki :) wiadomo kiedy mają się pojawić?

Jak z tymi moimi Bionix? niestety jak wchodzą na wyższe obroty to zaczynają nie źle szumieć

Ja nie miałem z nimi styczności tylko z Arctic P12. Z testów dostępnych w necie to te Bionixy źle nie wypadają aż tak, ale jeżeli celujesz w coś lepszego to te co Ci podałem. Zależy ile bubu chcesz przeznaczyć. Sam wymieniam teraz obudowę i mam do wyboru a12x25 lub tańszym kosztem Fluctusy i nadal nie zdecydowałem. A potrzebuje 4szt?

Edytowane przez seba183

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, hopes napisał:

Tak z ciekawości przy jakim rozmiarze wentylatora panuje najlepsza sytuacja?

120mm - jest największy wybór śmigieł.

1 godzinę temu, wojoo napisał:

Oczywiście, w zasadzie daje rade wytrzymać na niskich obrotach (ok 400rpm) bo powyżej już się robi słyszalnie. Niestety u mnie jest to zapewne jeszcze bardziej słyszalne ponieważ całe pomieszczenie mam dodatkowo wyciszane (w środku ściany)

Wymieniając chciałbym poprawić trochę wentylację, mam obecnie wodne chłodzenie i na chłodnicy są zamontowane 2x Arctic BioniX P120... Może je też warto byłoby zmienić na coś bardziej wydajnego i może cichszego?

Co dokładnie w tej obudowie siedzi? (CPU, GPU, jakie chłodzenie, jakieś HDD?) Jeśli nie jest to super mocny sprzęt, a jesteś cichofilem, to lepszym wyjściem byłby obudowy wyciszane typu Fractal Define 7, jak obudowy meshowe. Osobiście nie jestem zwolennikiem takich obudów, ale mają swoje zalety i pozwalają wyciszyć pewne elementy pracy kompa kosztem temperatur.

400 RPM to bardzo nisko, ruch powierza przy takich RPM jest marginalny niezależnie od modelu wentylatora, bo fizyki się nie oszuka. NA Twoim miejscu szedłbym w Shadow Wings 2 - są bardzo ciche i przyzwoite pod względem wydajności. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam i9 10 gen, 980 GTX TI, 2x NvME 980 Pro 1TB, wodne chłodzenie Corsair RGB.

Obudowy nie chce zmieniać, chce tylko jeszcze troche przyciszyć to co mam ;)

Co do obrotów to chyba troche przesadziłem, najprawdopodobniej czujnik źle pokazuje dane obroty, szczególnie, że to są 3 pinowe wentyle więc chyba nie pokazuje poprawnie

f19f8b6675fad.jpg

 

 

Co ciekawe... zacząłem się mocniej przyglądać "rewelacyjnej" aplikacji fan expert 4 która jest dedykowana przez producenta płyty i okazało się, ze cały czas wentylator który jest po lewej przy złączach działał na 100%. Jakiekolwiek próby zmiany obrotów niestety nic nie robiły.  wkońcu udało mi się to opanować i zmniejszyłem do 60%... teraz nareszcie jest cisza! :)

Więc chętnie zmienię na coś zdecydowanie wydajniejszego ale o podobnych parametrach głośności jak mam przy 60%

Edytowane przez wojoo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To czy wentylatory są 3-pin czy 4-pin nie powinno mieć akurat znaczenia w przypadku odczytu obrotów czy nawet możliwości sterowania :).

Co do wentylatora, który leciał na 100% to jeśli jest 3-pin DC, to złącze wentylatorowe musi pracować w trybie DC. Jeśli pracowało w trybie PWM, to wentylator leciał stale na 100% bez względu na ustawienia krzywej.

Jeśli chcesz brać już te wentylatory, to ja bym poszedł w Noiseblocker B14-PS - to przede wszystkim wentylator na radiator / chłodnicę, ale w obudowie też spisują się dobrze, bo pchają ścianę powietrza przed siebie. Do 600 RPM mają bardzo dobra kulturę pracy oraz przyzwoitą wydajność jak na takie obroty ze względu na większą grubość (29mm vs standardowe 25mm). Poleciałbym Ci je też na AiO, o ile się zmieszczą ze względu na tą większą grubość, bo widzę, że masz tam ciasno. Montując je na AiO potrzebujesz też dłuższe śruby montażowe. Noiseblocker oczywiście daje dłuższe śruby z gwintem M3, pytanie jaki gwint ma chłodnica Twojego coolera - standardowe M3, może M4 albo nie daj Boże UNC 6-32 :P.

Alternatywnie wspomniane Shadow Wings 2 - kulturę pracy mają super, ale wydajność nie powala (jest ok).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak zacznę od wentyli na chłodnice... jak chwilę zaczynam grać w Dying Light 2 to wentylaory zaczynają wchodzić w tak wysokie obroty, że masakra :)

Mając Arctic BioniX P120 iść w Noiseblocker? a Noctua? ewentualnie Fluctus?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Witam, zamierzam sam zainstalować sobie monitoring wokoło domu i mam pytanie, ponieważ jestem laikiem. Czy można tak połączyć kamery za pomocą tych extenderów? 
    • Postaram się podrzucić następnym razem, jak będę na miejscu. Jak byłem ostatnio, to tyle pamiętam, że łapało LTE2100 z przekaźnika na odległości niecałych 4 km, a moc sięgała niżej niż -90dBm. Ogólnie tragedia z wczytaniem najprostszej strony internetowej, u 3 operatorów podobnie.   Powiem tak - została ta antena wybrana i zamontowana przez "fachowca" na zlecenie innych domowników. Ja się na tym tak nie znam, ale zanim się dowiedziałem jeszcze co tam w ogóle zostało zamontowane, to czułem już, że to będzie bubel, bo co innego może taki "fachowiec" zamontować. No i widzę, że moje przypuszczenia się potwierdzają. Żadnej poprawy to nie da? Bo trochę teraz ciężko będzie to zdjąć i rozmontować, nie wspominając już o poniesionych kosztach i ewentualnych następnych kosztach zakupu nowej anteny. Czy jesteś w stanie odpowiedzieć na resztę pytań dotyczących routera? Na przykład takie złącza to pewnie i tak zawsze będą te same, więc niezależnie od anteny router chyba można wybrać już teraz (mogę się mylić!). Chciałbym szczerze mieć coś ogarnięte przez majówką, o ile jest to osiągalne.
    • Witam po rocznej przerwie ; -). Odnawiam temat. Jak można łatwo odgadnąć, w poprzednim roku nic nie wyszło z kupna PC. Nic jednak straconego, gdyż jestem aktualnie gotowy do kupna gotowego zestawu lub zbudowania własnego PC. Budżet za samą jednostkę z softwarem (OS + Office) +/- 10000zł. Mogę dołożyć, o ile będzie miało to sens. Na początek, znalazłem taką oto promo w X-KOM: https://www.x-kom.pl/p/1220819-desktop-g4m3r-hero-i7-14700f-32gb-1tb-rtx4070s-w11x.html?sm=lowcygier Czy to dobra oferta? Czy też lepiej zbudować własną maszynę od zera?    
    • Świetne rady, autor tematu gra w 3440x1440, więc jakim cudem warto zmieniać 4070Ti na 4070Ti Super, skoro premiera RTX 5000 jest tak nieodległa ? Zanim braknie mu 12GB VRAM w tej rozdzielczości to będzie premiera RTX 6000. Więc @andriejek69 jak masz zmieniać teraz kartę to albo coś dużo mocniejszego, albo czekaj na nowe RTXy. Chyba, że faktycznie chcesz pograć w Cyberpanka z Path Tracingiem, ale tam nawet 4070Ti Super z 16GB to będzie za mało. Zrobisz ja uważasz, ale osobiście uważam taką zmanię za kompletnie bezsensowną, bo obecna kara Ci wystarczy do tej rozdzielczości, a jak zmieniać to na 4090, żeby faktycznie poczuć różnicę, teraz dostaniesz 10% to wydajności. Jedyna opcja to sprzedaż obecnej karty za dobrą cenę i niewielka dopłata.
    • Trudne się wylosowało... Monitorów z tunerem jest jak na lekartwo a szybszych niz 60hz tym bardziej. Nie ma mowy też o oledzie ani miniledzie z tunerem chyba że chodzi o telewizor to już prędzej coś znajdziesz.  Nie podałeś specyfikacji swojego komputera to też niezbyt można powiedzieć czy poradzi sobie z monitorem 4k np. (Samsung monitor m7 i m8) mają smart tv ale tunera już nie mają... Dodatkowo są na matrycy VA co nie każdemu może przypaść do gustu. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupno możliwie najlepszego monitora na miniledzie/oled (jeżeli nadal mówimy o budżecie 4000zł) i jakiegoś smartboxa (googletv) z tunerem i podłączenie go do monitora poprzez HDMI.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...