Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Screamer

Project Lilianna 3 - czyli romans z Lian Li PC-A05N

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Project Lilianna 3

Lian Li PC-A05N

worklog

 

 

 

 

Po wielu miesiącach zabawy z większą Lilianną PC-V2010B, która przysporzyła mi mnóstwo frajdy, oraz niewielkim epizodzie z płaską jak deska Lilianną 2 czyli PC-C33B, przyszedł czas na zmianę. Jako, że obudowy Lian Li mają według mnie to coś, znów zdecydowałem się na kolejną budkę z tej stajni. Tym razem jest to model dość popularny, zarówno u nas jak i na zachodzie, mały, karłowaty, ciasny ale przy tym dostojny, ciekawy i po prostu ładny - PC-A05N. Plan jest dość prosty, o czym już pisałem w innych tematach: zbudować pełnoprawny system chłodzenia wodnego, który po primo będzie dobrze chłodził, a po secundo będzie dobrze wyglądał. Plan jest prosty, ale wykonanie będzie już dość skomplikowane, ponieważ do tego ciasnego wnętrza mam zamiar przenieść praktycznie całość z niemal dwukrotnie większej siostry.

 

Oczywiście nie obędzie się bez zmian. Zmieniony będzie zasilacz, na mniejszy, słabszy, ale za to całkowicie modularny i przede wszystkim zajmujący mniej miejsca. Inna będzie główna chłodnica, inny rezerwuar, bądź też rezerwuary. Być może dyski zostaną tylko 2 z 3, tego jeszcze nie wiem. Obudowa dotarła do mnie dopiero wczoraj i na razie jestem na etapie pomiarów. Zacznę oczywiście od rozebrania całości, rozkręcenia i roznitowania. Następnie trzeba będzie wymierzyć i wyciąć wszystkie otwory, po czym srebrne elementy pojadą do lakierni proszkowej. Kolor oczywiście standardowy - czarny mat, który zawsze dobrze się komponuje z każdym innym. Co do koloru płynu chłodzącego, to nie będzie żadnej niespodzianki - czerwień, tak jak w dużej Lili.

 

Przede mną więc niemałe wyzwanie. Do środka włożyć trzeba powiększoną płytę ATX, mimo że ta budka wygląda jakby mieściła zaledwie mATX. Wewnątrz wylądują również dwie chłodnice, choć niektórzy twierdzą, że się nie uda... Po pierwszych pomiarach mogę powiedzieć, że się uda, ale łatwo nie będzie. Co prawda będę musiał trochę przeorganizować montaż zasilacza, ale to mam już obmyślone. Wrócę do tego później. Tymczasem kilkanaście zdjęć, które mogą przybliżyć ile pracy mnie czeka. Zdjęcia robiłem wieczorem, w ciasnym pokoju... nie są więc rewelacyjne, ale w końcu to worklog, nieprawdaż...? :]

 

 

 

I

Prolog

 

T7lqN.jpgU0OoJ.jpgT7lqN.jpg

 

 

 

 

O samej obudowie nie ma się co rozpisywać. Jest dość popularna i posiada ją wielu użytkowników. W porównaniu do mojej wielkiej PC-V2010B jest co najmniej o 1/3 mniejsza i pewnie co najmniej 3 razy lżejsza. Cała konstrukcja jest aluminiowa, a boki są wykonane z dość cienkich arkuszy aluminium (w PC-V2010B była to aluminiowa blacha o grubości 2mm). Do samego wykończenia nie można się jednak przyczepić. Wszystkie elementy są idealnie spasowane, cieszą też spore możliwości demontażu poszczególnych elementów.

 

dsc01374259w.jpg

 

dsc01375r6ey.jpg

 

dsc01376s6cv.jpg

 

 

 

 

Wnętrze jest dość ciasne. Obudowa dzięki zasilaczowi umieszczonemu z przodu mogła stać się jedną z najniższych budek mogących pomieścić pełnowymiarowe płyty ATX. Jej wysokość to zaledwie 47,5cm.

 

dsc01377t6xt.jpg

 

 

 

 

W moim egzemplarzu tacka pod płytę główną posiada fabrycznie wycięty otwór ułatwiający wymianę chłodzenia procesora bez demontażu płyty głównej. Widziałem sporo egzemplarzy tej obudowy i jest z tym bardzo różnie. Czasem ten otwór jest, czasem go nie ma, innym razem ma inny kształt... itd.

 

dsc013788610.jpg

 

dsc01379468x.jpg

 

 

 

 

Oba wentylatory 120mm zamontowane są na gumowych podkładkach stosowanych w wielu obudowach Lian Li i Lancool.

 

dsc01380p5dv.jpg

 

 

 

 

W środku mamy dwie zewnętrzne zatoki 5,25" i jedną 3,5" oraz demontowalny koszyk na 3 dyski 3,5".

 

dsc01381q5d9.jpg

 

 

 

 

Panel frontowy zdejmuje się bardzo łatwo, wystarczy go lekko pociągnąć. Trzyma się na 4 plastikowych zaczepach umieszczonych w rogach.

 

dsc01382p5ze.jpg

 

dsc01383budx.jpg

 

 

 

 

Przewód zasilający wprowadzony jest od tyłu obudowy i ciągnie się aż do przodu. Trzeba będzie coś z tym zrobić.

 

dsc01393h5e3.jpg

 

 

 

 

Tak wygląda mocowanie zasilacza. Ten element będzie przerobiony, ale o tym nie teraz.

 

dsc01384v635.jpg

 

 

 

 

Za tacką płyty głównej miejsca jest tyle co kot napłakał, a dokładniej jakieś 6-7mm. Poza dużym otworem jest też kilka mniejszych do przeprowadzenia kabli.

 

dsc01386jn4p.jpg

 

dsc01387n5lt.jpg

 

 

 

 

Po odkręceniu 4 śrubek zdjąć można również i top. Ten element jest wymienny, można dostać zarówno oryginalny, jednolity top jak i z przygotowanym miejscem na 140mm wentylator. Mój na pewno nie zostanie jednolity... trochę go podziurawię :]

 

dsc01388nu7e.jpg

 

dsc01389hubf.jpg

 

dsc01392y5ka.jpg

 

dsc01390zuin.jpg

 

 

 

 

Po zdemontowaniu koszyka na dyski i przedniego wentylatora miejsca jest trochę więcej, ale nadal nie jest to imponująca przestrzeń. Przedniego wentylatora montował nie będę. Chłodzenie będzie rozwiązane w inny sposób.

 

dsc0139475my.jpg

 

dsc013950ukx.jpg

 

 

 

 

Tak wygląda budka po zdemontowaniu zbędnych elementów i topu. Na zdjęciu widać dodatkowe otwory w tacce mobo: jeden na dole do przeprowadzenia dodatkowego zasilania płyty głównej, oraz dwa na górze do podłączenia drobnych kabelków panelu przedniego, USB, etc.

 

dsc01396muos.jpg

 

 

 

 

W nowej Liliannie zagości nowy zasilacz. Będzie to Seasonic SS-750KM X-750. Wybrałem go z trzech powodów: świetne opinie, niewielkie (w porównaniu do HX1000) rozmiary oraz całkowicie modularne okablowanie, co w przypadku tej obudowy będzie miało ogromne znaczenie. Kable już zostały wysłane do Eoblacka, który obiecał w trybie pilnym ubrać je w ładne oploty.

 

dsc01397n6zi.jpg

 

dsc01398zno3.jpg

 

dsc013991nuh.jpg

 

 

 

 

Przymiarka. Zasilacz będzie zamontowany wentylatorem do dołu. Pod nim wycięty będzie otwór wentylacyjny i zamontowany filtr.

 

dsc01400jn91.jpg

 

 

 

Na miarce widać, że po zamontowaniu zasilacza w tradycyjny sposób zostaje jakieś 28,5cm miejsca. Dokładnie tyle potrzeba, aby na dole umieścić chłodnicę 2x120mm. Jednak jak dojdą kable i wentylator z tyłu, tego miejsca będzie za mało. Stąd też konieczność i pomysł na przerobienie mocowania zasilacza. Jak wszystko pójdzie dobrze zasilacz zostanie przesunięty o około 3cm do przodu. I nie martwcie się... wtyczka nie będzie podpinana z przodu obudowy przez panel frontowy :]

 

dsc01401x6z7.jpg

 

 

 

 

I ostatni rzut oka na wybebeszoną budkę. Jutro postaram się ją rozebrać na części pierwsze i zacznę wycinać niezbędne otwory. A tymczasem pozostaje mi obserwować worklog 3143k4r2, który całkiem nieźle sobie radzi z tą samą budką :]

 

dsc01403j61m.jpg

 

 

Dobrej nocy... :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:o Ale będzie buda jak z nią skończysz :cool:

 

Jak niby Lian Li sobie wymyśliło włożenie wtyczki do zasilacza z przodu??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak niby Lian Li sobie wymyśliło włożenie wtyczki do zasilacza z przodu??

To dość proste:

 

supplykigw.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważ, że kabel zasilający podłącza się z tyłu obudowy. We wnętrzu idzie kabel tył-przód zakończony kątowym wtykiem. Akurat aby zmieścił się pod front panelem. Pozdro.

 

EDIT: Ups, Screamer mnie uprzedził :D Powodzenia w modowaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat będę śledził bo obudowa nie jest jakoś specjalnie pojemna a mimo to screamer upycha tam 750watowy zasilacz więc spodziewam się ostrego sprzętu :E Jak się domyślam po chłodniy będzie też WC co mnie jeszcze bardziej ciekawi :)

 

A tak poza tematem to jak cenowo wychodzi oplatanie tych kabelków? Możliwe że sam gościa wykorzystam do takiej roboty bo sam nie mam siły do tego :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No @Screamer wreszcie...!

Sam myślę nad zakupem tej obudowy z tego względu, że jest mała i w dodatku bardzo ładna i mam nadzieję, że pozwolisz mi się zdecydować na nią. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z calym szacunkiem do Twojej osoby, ale dla mnie to juz "Moda na sukces".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Z calym szacunkiem do Twojej osoby, ale dla mnie to juz "Moda na sukces".

 

 

oj nie nie nie - to jest dużo ciekawsze niż trzecia kolejka Brooke Logan w modzie na sukces , która to raz sypia z ojcem, raz z mężem a raz z facetem jej córki i tak w kółko :-)

 

Screamer - owocnej pracy :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całe szczęście że już tej budy nie mam. Jeszcze trochę a będzie u wszystkich, a tak kiedyś na niej psy wieszali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... a tak kiedyś na niej psy wieszali.

czemu? mnie ta budka zawsze się podobała, gdyby nie to, że założyłem WC, to pewnie ta buda byłaby u mnie :]

 

Screamer - podniosłeś sobie poprzeczkę i to ostro w górę :] ale Ty sobie poradzisz, to pewne. wybór zasilacza :thumbup:

od paru dni cieszę się wersją 650W. normalnie oaza ciszy. wentylator dopiero ruszył po obciążeniu komputera i to tylko na krótką chwilę i od czasu do czasu się pokręcił i dał sobie luz. ale nawet wtedy ledwo go słychać.

 

krótko - POWODZENIA :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Screamer - Ty już zanudasz tymi Lian Li! :E

Wiadomo że będzie zaisićie super to po co w ogóle robisz :E :E :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO ja rowniez zycze powodzenia. Na dzien dobry powiem ze trafiles na super wersje ze wzgledu na otwory w tacce. W moim projekcie oszczedzilbym sobie wiele pracy i nerwow :) Ja niebawem koncze swoja Li i bede bacznie obserwowal co kombinujesz :)

 

ps ile mozesz na h1 wrzucic fotek ? Bo ja na fotosika only 100 :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe Screamer ma teraz utrudnione zadane ze względu na mala ilosc miejsca ;) Kto wie moze na koncu nie bedzie miala wiele wspolnego z stanem przed modyfikacjami :D Tak czy siak trzymam kciuki

Pozdrowiam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia, na pewno bede caly temat przegladal,  tak jak przegladalem poprzednie Lilki :)  Ciekaw jestem bardzo, jak Ty to tam wszystko wciśniesz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Z calym szacunkiem do Twojej osoby, ale dla mnie to juz "Moda na sukces".

Jak każdy masz prawo do własnego zdania, to się nazywa demokracja :]

 

 

Całe szczęście że już tej budy nie mam. Jeszcze trochę a będzie u wszystkich, a tak kiedyś na niej psy wieszali.

Mnie się zawsze podobała, a to czy będzie u wszystkich osobiście mi nie przeszkadza. Wybrałem ją dla siebie, bo mi odpowiada i tyle. A Ty czemu z niej zrezygnowałeś?

 

 

ps ile mozesz na h1 wrzucic fotek ? Bo ja na fotosika only 100 :(

Fotki wrzucam na Abload lub Imagehost, bez ograniczeń. Z Fotosika zrezygnowałem jakieś dwa lata temu, kiedy zaczęli dopominać się o pieniądze, a fotki zaczęły znikać z serwerów.

 

 

Kto wie moze na koncu nie bedzie miala wiele wspolnego z stanem przed modyfikacjami

Zewnętrznie właściwie nic się nie zmieni, oczywiście poza oknem i górnym topem. Front pozostanie nietknięty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uuu będzie trochę zabawy z tą obudowa i jak nie napchasz za dużo, to jakoś będzie wyglądało. U mnie jest tak ciasno w tej obudowie, że nawet boje się ją otwierać żeby się coś nie wysypało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Pawel jestem ciekaw na rozwoj wydarzen. Poprzeczka wysoko, jak chcesz przeniesc wszystko do malej lili :) Trzymam kciuki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Screamer - nie mogę już się doczekać na kolejne foty z przebiegu prac

chciałbym zobaczyć twoje projekty live :D

 

może ja się zabiorę za moją obudowę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość krismaxftw

Screamer - nie mogę już się doczekać na kolejne foty z przebiegu prac

chciałbym zobaczyć twoje projekty live :D

 

może ja się zabiorę za moją obudowę?

 

I co w niej zrobisz? Kolejny mod ala zmiana koloru?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam kilka pomysłów, ale zmiana koloru do nich nie należy :)

(czarny jest git, a katody walą po oczach)

na pewno jakbym się za nią zabrał to byłoby to coś ambitnego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Uuu będzie trochę zabawy z tą obudowa i jak nie napchasz za dużo, to jakoś będzie wyglądało. U mnie jest tak ciasno w tej obudowie, że nawet boje się ją otwierać żeby się coś nie wysypało.

No masz... Nawet nie wiedziałem, że masz tą budę. Zgłosiłbym się po pomiary :]

Wrzuć jakieś fotki, bo na Twojej Picasie nie widzę. No chyba, że przerzuciłeś się na chłodzenie smartfonów ;)

 

 

 

No Pawel jestem ciekaw na rozwoj wydarzen. Poprzeczka wysoko, jak chcesz przeniesc wszystko do malej lili :) Trzymam kciuki

Sam jestem ciekaw, thanks :thumbup:

 

 

krismaxftw & seedan, nie zaczynajcie. Wystarczy, że poprzedni temat był zasypany off topem :]

 

Wieczorem wrzucę trochę zdjęć i napiszę jak się mają sprawy. A na razie trzeba zając się pracą i jechać na jakiś obiad ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie bardzo, bardzo ciekawie by było gdyby Screamer podpiął kamerkę i nadawał live prace przy LILI :). Nie powiem fajnie by się oglądało, a tak czekam z niecierpliwością na kolejne doskonałe zdjęcia w wykonaniu fachowca od LC. Propsy Screamer :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...