Forum PCLab.pl: OPAMPY - temat zbiorczy - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Ostatnio dodane tematy

Ikona Najnowsze pliki

• (74 Stron)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ostania »
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

OPAMPY - temat zbiorczy garść wiedzy, konfiguracje, opinie

#21 Użytkownik jest niedostępny   Modo44 

• PipPipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 08 Marzec 2011 - 20:34

Weak troll is weak.

#22 Użytkownik jest niedostępny   adrianking1991 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 08 Marzec 2011 - 20:42

Nie trolluje - koleś uważa się za alfę i omegę z dziedziny audio, i nawet w realu podjąć z nim dyskusję na ten temat jest ciężko - mówię dyskusje, bo rozmawia to chętnie - ale jednostronnie, bo próba wypowiedzenie jakiegokolwiek zdania odmiennego od jego z góry założonej teorii jest od razu puentowana hasłami typu: "mam x szkół muzycznych, technika elektronika, - sorry, ale co wy o tym wiecie?" - wiec pytam się, ponieważ, jeśli prawdą jest że charakterystyki tych wzmacniaczy są w zasadzie identyczne, to co powoduje ich odmienne brzmienie - może kiedyś go zagnę, jak mi wytłumaczycie :D:D Z pod jego autorstwa pochodzi jeszcze kilka kontrowersyjnych teorii - że od MP3@160Kbit up nie słychać różnicy na sprzęcie wartym mniej niż samochód, a wyższe jakości są niezbędne tylko na etapie masteringu, reszta to efekt placebo, itd ;)

#23 Użytkownik jest niedostępny   Blazz 

• Jedi Knight
  • PipPipPipPipPip

Napisany 08 Marzec 2011 - 20:44

Ja mam za sobą tylko podstawową szkołę muzyczną więc nie podejmę się dyskusji z "technicznego punktu widzenia". Podejmie się jej natomiast moje ucho. Różnice są, i to dość wyraźne. Na tyle by być pewnym ,że nie jest to efekt placebo. Szczególnie jeśli dwie kostki różnią się dośc radykalnie (np. ciemna i jasna).

#24 Użytkownik jest niedostępny   FlameRunner 

•  
  • PipPipPipPipPip

Napisany 08 Marzec 2011 - 20:47

Zróbcie kilka ślepych testów i po sprawie...

#25 Użytkownik jest niedostępny   adrianking1991 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 08 Marzec 2011 - 20:51

No niestety nie mamy na czym :D
Ja Audigy SE, on Xtreme Audio... czyli Audigy SE, bo driver mam taki sam :E
Tylko on ma zajebieszcze głośniczki+amp pod tym xFi, bo Mantę V5 :P

#26 Użytkownik jest niedostępny   FlameRunner 

•  
  • PipPipPipPipPip

Napisany 08 Marzec 2011 - 20:57

Manta V5? Ała... Za niecałe siedemset złotych lampowy wzmacniacz plus para kolumienek? Dla mnie tutaj poległo jakiekolwiek podejrzenie, że koleś może wiedzieć co robi. :E
W każdym razie jeśli nie uwalili projektu totalnie, to różnicę między MP3 160kbps a czymś lepszym (choćby nawet dobre MP3 320kbps) powinno się bez problemu dać usłyszeć.

#27 Użytkownik jest niedostępny   adrianking1991 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 08 Marzec 2011 - 21:03

Akurat na audiostereo porównują tą V5 do sprzętów za 2,5-3k, więc raczej jedynym niesmakiem w tym jest nazwa Manta i szpetna klatka na lampkach :E Słuchałem tego, i jak dla mnie efekt piorunujący :E Tyle, że ja do czynienia mam na co dzień z marnym Technicsem HD-301, i produktami odpustowymi pokroju T3100 od CT, czy HD201 i 202, więc zabawki :D Więc w sumie do V5 nie wiem sam jak się ustosunkować :D

#28 Użytkownik jest niedostępny   FlameRunner 

•  
  • PipPipPipPipPip

Napisany 08 Marzec 2011 - 21:15

Średnio mogę w to uwierzyć, za takie pieniądze to można by mieć zestaw fajnych lamp, a nie cały wmacniacz plus kolumny. ;)
Jeśli jednak w porównaniu do Technicsa czy też 201 jest efekt piorunujący, to spokojnie można posłuchać różnic w brzmieniu powyżej tych 160kbps.

#29 Użytkownik jest niedostępny   nietopyrz 

• praktycznie NIEOBECNY na forum
  • Ikona
  • Grupa: Moderatorzy

Napisany 08 Marzec 2011 - 22:39

Zobacz postadrianking1991, o 08 Marzec 2011 - 20:01, napisał(a):

No właśnie on nie podejmuje dyskusji zbytnio na te tematy, raz mi tylko wyjątek zrobił :D
Są testy RMAA, na których widać różnicę po zmianie opamapów.

Zobacz postFlameRunner, o 08 Marzec 2011 - 20:57, napisał(a):

Manta V5? Ała... Za niecałe siedemset złotych lampowy wzmacniacz plus para kolumienek?
Ludzie pozbywają się kolumienek z zestawu zamieniając na lepsze i ponoć gra to nieźle.

#30 Użytkownik jest niedostępny   Art385 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 09 Marzec 2011 - 10:59

Zobacz postFlameRunner, o 08 Marzec 2011 - 21:15, napisał(a):

Średnio mogę w to uwierzyć, za takie pieniądze to można by mieć zestaw fajnych lamp, a nie cały wmacniacz plus kolumny. ;)
Jeśli jednak w porównaniu do Technicsa czy też 201 jest efekt piorunujący, to spokojnie można posłuchać różnic w brzmieniu powyżej tych 160kbps.

Jeszcze nie dawno ludzie wmawiali innym, że Mircolaby solo 7c grają na poziomie audio za 3k a jak jest wszyscy wiedzą. W mancie jest trochę inaczej bo lampy są, dodasz lepsze głośniki można coś zdziałać ale nie zagra na poziomie 2,5-3k chyba, że kolumny są zmienione na takie za 2k :E wtedy jak najbardziej.
Nie mniej jak za 600zł to bardzo fajna propozycja.
A co do opampów to różnica jest masz bipolarne, difety, Jfety oprócz tego różnice w technologiach poszczególnych firm, różnice w mocy, różnicę szybkości, kolega niech weźmie pierwszy lepszy z brzegu datasheet i poczyta tam jest znacznie więcej parametrów niż thd

#31 Użytkownik jest niedostępny   Sleepy 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 09 Marzec 2011 - 15:21

Zobacz postBlazz, o 08 Marzec 2011 - 20:44, napisał(a):

(...)Szczególnie jeśli dwie kostki różnią się dośc radykalnie (np. ciemna i jasna).

Ciemna, jasna ?? Tzn ? Co odpowiada ze to ze jeden wzm.operacyjny jest taki a inny nie ? Bo przeciez cos musi, co nie ?
Znacznie wieksze znaczenia oprocz tych wszystkich parametrow ma srodowisko odsluchu - to ze sasiad za sciana odkurza, autobus za oknem jedzie, wentylatory i dyski w obudowie szumia itd. Parametry prostych kostek z 1zl sa wiecej niz wystarczajace. A i tak traca one na znaczeniu w starciu z glosnikami, ktore to wprowadzaja znieksztalcenia kilka rzedow wieksze niz wzmacniacz.

A odnosnie jakosci mp3.
Kiedys dawno dawno temu przeprodzono testy z audiofilami na drogim sprzecie z nagrodami pienieznymi i.. wnioski wyszly generalnie takie ze mp3 daje rade.
http://web.archive.o...al/mp3test.html

A to ze Wy co slyszycie roznice - ja wierze ze ja slyszycie, ale w zdecydowanej wiekszosci przypadkow tej roznicy zwyczajnie nie ma (a przynajmniej moja wiedza i doswiadczenie mowia mi ze nie powinno jej byc ;) )

// Proszę za bardzo nie zbaczać z tematu opampów ;). nietopyrz

#32 Użytkownik jest niedostępny   Art385 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 09 Marzec 2011 - 16:14

weź dataseet i poczytaj. Co do mp3 ja je wolę mniej przetwarzania dla mózgu :E ale jak trafisz na ripa robionego przez idiotę to trzeba szukać flac'a bo tego idioci nie ripują kiedy mp3 :Up_to_s: :D

#33 Użytkownik jest niedostępny   Sleepy 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 09 Marzec 2011 - 18:39

Bralem nie jednego, nie dwa, nie trzy i wiesz co ? Nie znalazlem parametru odpowiadajacego za jasny czy ciemny dzwiek. Pewnie zle szukalem wiec powiedz mi gdzie on jest albo chociaz jak sie nazywa.

#34 Użytkownik jest niedostępny   Art385 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 09 Marzec 2011 - 20:22

no to zaczniemy ale jak ci to zobrazować ? jasny dźwięk brzmienie lekkie może się wahać od chłodnego neutralnego z rozjaśnieniem do aż krwawienia uszu od ostrości brzmienia itd. ciemne dociążone brzmienie, często ciepłe ,niekujące ale może być neutralne z dociążeniem brzmienia itd. nasze uber karty mają sekcje I/V z wymiennymi opampami i bufor pojedyńczy lub podwójny gdzie mieszamy kostki np. 2xNe5532 na I/V i 1xLm4562 na buforze lub 2xLm4562 to co wychodzi na RCA jest wypadkową "parametrów" kostek które są po drodze, pominę kondensatory itp. które są w torze, potem masz interkonekty dalej wzmacniacz który też daje swoją sygnaturę a potem kolumny który mają najwięcej do gadania to składa się na wypadkową brzmienia i teraz tak nie myśl, że po zmianie kostek które dociążają brzmienie (ciemne) nagle cały zestaw będzie tłuk mocarnym wykopem czy analogicznie doda mu ostrość i powietrza (rozjaśni) .
Dzięki opampom możemy delikatnie wysterować brzmienie pod nasze preferencje tu dodac powietrza tam dociążać tudzież dodać dynamiki lub zwiększyć neutralność ale sama sygnatura brzmieniowa karty pozostanie zbliżona czyli często zmiana kostek może nam zaoszczędzić zmianę całej karty lub wzmacniacza kiedy dźwięk nam się bardzo podoba z danego zestawu ale ma delikatne braki (np. w przestrzeni czy dociążeniu tudzież jest delikatnie za ostry) które byśmy chcieli poprawić ale gdyby nie opampy to olalibyśmy sprawę.
Wiem że przyczepisz się o jasny/ciemny ale sęk jest w tym, że każdy opamp ma swoją sygnaturę brzmienia ale pamiętać też trzeba o tym że karty nie są zbudowane na tych samych podzespołach więc brzmienie kostek będzie się różnic w zależności od aplikacji ale np. można przyjąć ze OPA2604 doda powietrza, Lm6172 doda dynamiki itd. ale ostateczny efekt i tak rozbije się o kombinacje amp + kolumny.

Nie wiem czy dobrze to opisałem bo opis samego brzmienia jest dość ciężki a uchwycenie wpływu opampów na dzwięk jeszcze trochę trudniej przedstawić aby było to zrozumiałe ale myślę, że da się z tego bełkotu zrozumieć co nieco

Ten post był edytowany przez Art385 dnia: 09 Marzec 2011 - 20:25

#35 Użytkownik jest niedostępny   Modo44 

• PipPipPipPipPip

Napisany 09 Marzec 2011 - 20:44

Zobacz postSleepy, o 09 Marzec 2011 - 18:39, napisał(a):

Nie znalazlem parametru odpowiadajacego za jasny czy ciemny dzwiek.

Ogólne informacje o brzmieniu masz z analizy siły sygnału względem częstotliwości, ale całego zestawu, a nie samego wzmacniacza. Zresztą nawet biorąc cały system, do wielu cech brzmienia nie ma ustalonych metod badania, mimo że różnice są łatwo słyszalne. Szczegółowe artykuły na ten temat są w sieci -- proponuję ruszyć cztery litery i poszukać/poczytać.

#36 Użytkownik jest niedostępny   Sleepy 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 09 Marzec 2011 - 22:40

Zobacz postArt385, o 09 Marzec 2011 - 20:22, napisał(a):

no to zaczniemy ale jak ci to zobrazować ? jasny dźwięk brzmienie lekkie może się wahać od chłodnego neutralnego z rozjaśnieniem do aż krwawienia uszu od ostrości brzmienia itd. ciemne dociążone brzmienie, często ciepłe ,niekujące ale może być neutralne z dociążeniem brzmienia itd.

jasne, lekkie, chlodne, nautralne, ostre, cieple, dociazanie brzmienia, powietrze, ... i caly czas mowimy tu o technikaliach ? nie kupuje tego...

nasze uber karty mają sekcje I/V z wymiennymi opampami

co to sekcja I/V ?

Dzięki opampom możemy(...)dodać dynamiki

niby w jaki sposob ??

Nie wiem czy dobrze to opisałem bo opis samego brzmienia jest dość ciężki a uchwycenie wpływu opampów na dzwięk jeszcze trochę trudniej przedstawić aby było to zrozumiałe ale myślę, że da się z tego bełkotu zrozumieć co nieco

przykro mi, nic a nic ;) Czyli nie ma mierzalnych parametrow ktore opisuja te cieploty/zimnoty ? Co z tego co opisales znajduje sie w tych datasheetach do ktorych mnie odsylales ?

Zobacz postModo44, o 09 Marzec 2011 - 20:44, napisał(a):

Ogólne informacje o brzmieniu masz z analizy siły sygnału względem częstotliwości, ale całego zestawu, a nie samego wzmacniacza.

Czyli masz na mysli najprostsza charakterystyke czestotliwosciowa wzmacniacza ? Kazdy wzmacniacz operacyjny dla sygnalow audio ma ja plaska jak stol, wiec nie ma zadnego znaczenia. Kazda poprawna koncowka mocy podobnie. Zatem tez bez znaczenia. Czyli pozostaja tylko kolumny ? A moze chodzi Ci o jakos inna sile sygnalu i inna analize?

Zresztą nawet biorąc cały system, do wielu cech brzmienia nie ma ustalonych metod badania, mimo że różnice są łatwo słyszalne. Szczegółowe artykuły na ten temat są w sieci -- proponuję ruszyć cztery litery i poszukać/poczytać.

Te roznice sa zawsze latwo slyszalne ale do czasu slepego testu, w trakcie jakos zwykle zacieraja sie ;)
Jesli te artykuly sa o jasnym, ciemnym, chlodnym, cieplym brzmeniu pelnym powietrza to szkoda mojego czasu, za duzy poziom abstrakcji w technikaliach jak dla mnie.

Technika audio nie jest mi zupelnie obca. Sporo czasu stracilem w sieci zeby dowiedziec sie czegos na ten temat. Pojawiaja sie opinie o tych kolosalnych zmiana w dzwieku przy zmianie glupiego wzm. operacyjnego, kabla, glosnikowego itd co wydaje mi sie bzdura, a te przeswiadczenie z jakiejs tam mojej wiedzy i doswiadczenia. Nigdy nigdzie nie znalazlem fizycznego potwierdzenia tych zmian, jakichkolwiek pomiarow. Do tego w czasie slepych testow wzmacniaczy, cdekow, a tym bardziej kabli wszelkiej masci audiofile nie sa wstanie znalezc roznic pomiedzy sprzetem budzetowym a hiendem. Jak nie byc sceptykiem ?

#37 Użytkownik jest niedostępny   Modo44 

• PipPipPipPipPip

Napisany 09 Marzec 2011 - 23:07

Zobacz postSleepy, o 09 Marzec 2011 - 22:40, napisał(a):

Czyli masz na mysli najprostsza charakterystyke czestotliwosciowa wzmacniacza ?

Mam na myśli takie rzeczy jak PRAT, do których nie ma innych testów niż własne uszy i znane słuchaczowi nagrania.

Te roznice sa zawsze latwo slyszalne ale do czasu slepego testu, w trakcie jakos zwykle zacieraja sie ;)

Problem z "testami" jest taki, że zwykle nie ma nawet próbki statystycznej, o innych warunkach badawczych nie wspominając. Nie tylko ciężko jest stwierdzić, co jest mitem, a co nie, ale nawet, co jest konkretnie badane.

#38 Użytkownik jest niedostępny   nietopyrz 

• praktycznie NIEOBECNY na forum
  • Ikona
  • Grupa: Moderatorzy

Napisany 10 Marzec 2011 - 03:09

przykro mi, nic a nic ;) Czyli nie ma mierzalnych parametrow ktore opisuja te cieploty/zimnoty ? Co z tego co opisales znajduje sie w tych datasheetach do ktorych mnie odsylales ?

Technika audio nie jest mi zupelnie obca. Sporo czasu stracilem w sieci zeby dowiedziec sie czegos na ten temat. Pojawiaja sie opinie o tych kolosalnych zmiana w dzwieku przy zmianie glupiego wzm. operacyjnego, kabla, glosnikowego itd co wydaje mi sie bzdura, a te przeswiadczenie z jakiejs tam mojej wiedzy i doswiadczenia. Nigdy nigdzie nie znalazlem fizycznego potwierdzenia tych zmian, jakichkolwiek pomiarow. Do tego w czasie slepych testow wzmacniaczy, cdekow, a tym bardziej kabli wszelkiej masci audiofile nie sa wstanie znalezc roznic pomiedzy sprzetem budzetowym a hiendem. Jak nie byc sceptykiem ?
A są mierzalne parametry np. dla słuchawek? Niby sprzęt przy pierwszym kontakcie tak łatwo rozpoznawalny barwowo, a nie ma metodologii pozwalającej je jednoznacznie zaszufladkować na podstawie wykresów.

Przestań czytać, zacznij słuchać. Najlepsza metoda na poznanie to własne testy. Chyba w tym temacie jeszcze nikt nie napisał o kolosalnej zmianie po wymianie opampów. Temat rzeka. Skupmy się na opampach, kable itp. to już mocny o/t i ich przywoływanie nie jest fair.

#39 Użytkownik jest niedostępny   Art385 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 10 Marzec 2011 - 09:38

co to sekcja I/V ?

Co do I/V przeczytaj aktualnie pierwsza stronę threada i powinno się wiele wyjaśnić

Co do drugiego aplikacja i parametry kostki i masz różnice

#40 Użytkownik jest niedostępny   Obi-Wan 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 11 Marzec 2011 - 22:45

Zobacz postadrianking1991, o 08 Marzec 2011 - 20:42, napisał(a):

"mam x szkół muzycznych, technika elektronika(...)"

Hmm. Jako inżynier elektronik, a więc zadeklarowany sceptyk kablowy itp. śmiem twierdzić, że skoro Sleepy pyta o sekcję I/V, to ma niewiele więcej do powiedzenia w tym temacie, niż "pani Kazia", sprzątaczka na politechnice ;] Sekcja "I/V" kolego, to sekcja zamiany sygnału prądowego na sygnał napięciowy za DACem (przetwornikiem cyfrowo-analogowym). Jako że DAC na wyjściu ma sygnał prądowy ("I"), a urządzenia typu amplituner, słuchawki itp. wysterowywane są sygnałem napięciowym ("V") taka zamiana musi nastąpić.
Dalej...
Nie wiem skąd wytrzasnąłeś tekst, że każdy wzmacniacz operacyjny i końcówka mocy mają charakterystykę częstotliwościową "płaską jak stół". :lol2: Henrik Wade Bode (twórca ch-ki Bodego, do której nawiązujesz, a więc ch-ki amplitudowo-częstotliwościowej) przewraca się pewnie w grobie. Wziąłem "pierwszy-lepszy" wzmacniacz, taki to sobie polecany i bardzo chwalony BB OPA627, oraz jego datasheet (http://focus.ti.com/...link/opa627.pdf). Od strony 4 zaczynają się ch-ki, widzisz tu gdzieś cokolwiek "płaskiego jak stół"? Pewnie tak, ch-ka "OPEN-LOOP OUTPUT IMPEDANCE vs FREQUENCY" jets płaska, ale to NIE JEST ch-ka amplitudowo-fazowa, tylko zależność impedancji wyjściowej od częstotliwości. Zupełnie co innego. Podobnie sprawa ma się w przypadku amplitunerów i wzmacniaczy mocy, tylko że zniekształcenia są kilka rzędów wyższe. Gdyby ich ch-ki A/F (amplitudowo-częstotliwościowe) były płaskie, to byłyby to urządzenia IDEALNE, a takich NIE MA i NIGDY NIE BĘDZIE. Takie parametry przyjmuje się tylko dla ułatwienia obliczeń teoretycznych.

Ten post był edytowany przez Obi-Wan dnia: 12 Marzec 2011 - 02:23

• (74 Stron)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ostania »