Forum PCLab.pl: OPAMPY - temat zbiorczy - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Najnowsze pliki

• (74 Stron)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ostania »
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

OPAMPY - temat zbiorczy garść wiedzy, konfiguracje, opinie

#41 Użytkownik jest niedostępny   Sleepy 

• Gaduła
  • PipPipPip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 13 Marzec 2011 - 23:03

Zobacz postObi-Wan, o 11 Marzec 2011 - 22:45, napisał(a):

Hmm. Jako inżynier elektronik, a więc zadeklarowany sceptyk kablowy itp. śmiem twierdzić, że skoro Sleepy pyta o sekcję I/V, to ma niewiele więcej do powiedzenia w tym temacie, niż "pani Kazia", sprzątaczka na politechnice ;] Sekcja "I/V" kolego, to sekcja zamiany sygnału prądowego na sygnał napięciowy za DACem (przetwornikiem cyfrowo-analogowym). Jako że DAC na wyjściu ma sygnał prądowy ("I"), a urządzenia typu amplituner, słuchawki itp. wysterowywane są sygnałem napięciowym ("V") taka zamiana musi nastąpić.
Dalej...
Nie wiem skąd wytrzasnąłeś tekst, że każdy wzmacniacz operacyjny i końcówka mocy mają charakterystykę częstotliwościową "płaską jak stół". :lol2: Henrik Wade Bode (twórca ch-ki Bodego, do której nawiązujesz, a więc ch-ki amplitudowo-częstotliwościowej) przewraca się pewnie w grobie. Wziąłem "pierwszy-lepszy" wzmacniacz, taki to sobie polecany i bardzo chwalony BB OPA627, oraz jego datasheet (http://focus.ti.com/...link/opa627.pdf). Od strony 4 zaczynają się ch-ki, widzisz tu gdzieś cokolwiek "płaskiego jak stół"? Pewnie tak, ch-ka "OPEN-LOOP OUTPUT IMPEDANCE vs FREQUENCY" jets płaska, ale to NIE JEST ch-ka amplitudowo-fazowa, tylko zależność impedancji wyjściowej od częstotliwości. Zupełnie co innego. Podobnie sprawa ma się w przypadku amplitunerów i wzmacniaczy mocy, tylko że zniekształcenia są kilka rzędów wyższe. Gdyby ich ch-ki A/F (amplitudowo-częstotliwościowe) były płaskie, to byłyby to urządzenia IDEALNE, a takich NIE MA i NIGDY NIE BĘDZIE. Takie parametry przyjmuje się tylko dla ułatwienia obliczeń teoretycznych.

Zatem panie inzynierze pewnie naleze do ludzi starej daty i jakos bardziej mi lezy skrot I/U a wtedy nie mam watpliwosci o czym jest mowa. To ze istnieja w przyrodzie DACi z wyjsciem napieciowym jest inna rzecza.
Co napisalem - "Kazdy wzmacniacz operacyjny dla sygnalow audio ma ja plaska jak stol" ? No moze troszke przesadzilem ale ten stol jest wystarczajaco plaski zeby z niego zjesc. Wezmy tego bardzo chwalonego OPA627 i jego datasheeta. Pierwsze trzy wykresy dotyczace szumow - generalnie plaskie ? Nie, ale w zakresie audio czyli ogolne 20-20kHz wartosci sa na tyle niskie ze bez znaczenia dla sluchacza. Kolejny Open-loop gain - plaski ? Tez nie, nawet dla zakresow audio, ale wzmacniacze audio w open-loopie to raczej nie pracuja, a przy zamknietej petli pasmo siega MHz wiec mozna uznac ze JEST plaska jak stol, ala glupich 20-20kHz. Kolejne ch-tyki nawet zakresu audio nie obejmuja, to za niskie czestotliwosci, wiec moge spokojnie uznac ze wiekszego znaczenia nie maja. Kolejne wykresy podobnie - albo sa plaskie dla zakresu audio, ale nawet jesli nie, to i tak wartosci zmieniaja sie w stosukowo niewielkim stopniu i sa absurdalnie niskie/wysokie ze praktycznie bez znaczenia dla audio. Moze pan inzynier powie ktora to ch-tyka bardzo chwalonego OPA627 jest na tyle kiepska dla zakresu audio ze tak wyraznie wplywa na dzwiek - tylko nie moge sie tym datasheecie doszukac czy wplywa to na cieplote,zimnote, jasnote, ciemnote czy tez moze powietrze w dzwieku.
Czy wzmacniacze sa idealne ? Oczywiscie ze nie. Ale jesli sie wezmie pod uwage jak z reguly niedoskonalym elementem w porownaniu do nich jest glosnik/kolumna to mozna uznac ze sa idealne.

#42 Użytkownik jest niedostępny   Obi-Wan 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 14 Marzec 2011 - 18:20

Cóż. Nie wiem kto wymyślił oznaczenie "I/V", rzeczywiście, "I/U" byłoby bardziej na miejscu, ale to już nie moja działka. Stwierdzam tylko fakt.
2. To że ch-ka przedstawia zakres aż po kraniec pasma przenoszenia wzmacniacza, wcale nie oznacza że w dużo węższym pasmie (typu pasmo audio) jest idealna, czy choćby zbliżona do idealnej. Trzeba by dorwać ch-ki o pasmie zbliżonym do pasma słyszalnego. Inna sprawa, że DACe często mają nadpróbkowanie (oversampling) i to rzędu np. 128 razy, więc automatycznie na dźwięk ma wpływ nie tylko ch-ka wzmacniacza w paśmie 20-20k, ale odpowiednio większym. Powtarzam kolejny raz, nie twierdzę że po wymianie opampa nagle chińskie radyjko za 15zł zagra jak renomowany ampli Marantza (pomijając już kolumny). Uważam jedynie że wymiana wzmacniaczy operacyjnych we w miarę dobrym sprzęcie, może SUBTELNIE wpłynąć na dźwięk, czego potwierdzenia szukam np. w różnych ch-kach WO. A określenia których użyłeś, opisujące dźwięk, często padają z ust złotouchych (czyt. audiofili), którzy słuchają nawet izolacji na przewodach zasilających i styków w gniazdkach sieciowych. Więc chyba oczywistym jest, że należy patrzeć na nie z przymrużeniem oka.
3. Oczywiście że kolumny są dużo mniej idealnym urządzeniem niż wzmacniacz operacyjny. Pewnie sam wzmacniacz mocy (amplituner) wprowadza większe zniekształcenia niż taki WO w źródle dźwięku (typu karta dźwiękowa), co nie znaczy jednak, że WO pozostaje ZUPEŁNIE bez wpływu na końcowy dźwięk.

#43 Użytkownik jest niedostępny   Sleepy 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 14 Marzec 2011 - 20:14

Jestes elektronikiem, troche wiesz, wiec powiedz ktora z zaprezentowanych ch-tyk jest tak bardzo oddalona od idealnej ? Bo wg mnie zadna nie odbiega od idealu na tyle daleko zeby nie mozna bylo jej uznac wlasnie za idealna dla audio.
Zastanawiam sie dlaczego naprobkowanie mialoby wplynac na poszerzenie pasma ? Pytam powaznie bo nie wiem. Format CD oferujacy wspolczesnie najwyzsza jakosc dzwieku (wiem wiem sa inne geste formaty, tylko je swiadomie pomijam bo sa na tyle malo popularne ze prawie ich nie ma, a przyczyna tego pewnie jest to ze tak naprawde to dla sluchacza nie wnosza one nic ponad stare dobre zwykle CDAudio - zdolnosci percepcyjne czlowieka sa ograniczone) probkuje 44,1kHz wiec powyzej tych 22kHz wg Shannona, Nyquista czy innego Kotielnikowa i tak nic nie przeniosa. Co wiecej zeby nie bylo smieci w dzwieku spowodowanego aliasingiem (taka mora w aparatach cyfrowych ze zbyt slabym filrem albo przy braku filtra na matrycy tak jak w Leice M9) juz przed ADC jeszcze po stronie analogowej usuwa sie wszystko powyzej tych 20kHz. Wiem ze wspolczesnie tak sie nie robi bo mozna wstepnie sprobkowac np 192kHz a potem to przeprobkowac na 44,1kHz ale i tak nie zmieni to faktu ze na plycie sygnal konczy sie na 20kHz i to na prawie czystym sinusie. A zatem skoro wyzszych harmonicznych na plycie nie ma to oversampling tez ich nie wytworzy bo jak mawial stary poeta z gowna bata nie ukrecisz.
Czy Wo wogole nie wplywa na dzwiek. Oczywiscie ze wplywa na sygnal elektryczny, wnosi zniesztalcenia, szumy, wzmacnia sygnal nieliniowo itd ale wplyw tego na ten koncowy dzwiek jest zadan. Duuuuuzo wieksze znaczenia ma pora dnia w ktorej slychamy muzyki, to czy jestesmy wypoczeci, czy zmeczeni, nie mowiac o takich elementach jak to jakie mamy zaslony na oknie i czy sa zasloniete czy rozsuniete.

#44 Użytkownik jest niedostępny   HΛЯPΛGŌN 

• [ 8-bit ]
  • PipPipPipPipPip

Napisany 15 Marzec 2011 - 20:57

Subtelność różnic między opampami czy kablami wynika z wielu przyczyn. Podstawowe zagadnienia to oczywiście czułość głośnika, czułość słuchu, wyrobiony sposób słuchania (czyli na swój sposób upośledzony ciągłym poszukiwaniem) oraz świadomość tematu. Taki krótki przykład. Moja dziewczyna słuchając utworu PF - The Divison Bells nie widziała co się tam dzieje. Dopiero gdy ją nakierowałem, że poszczególne uderzenia fortepianu zmieniają swoje miejsce (blisko kolumny, w połowie centrum, a potem w środku obu dźwięków) zaczęła słuchać uważniej i stwierdziła ze zdumieniem, że faktycznie to się porusza. Niewprawiony słuchacz widzi ścianę dźwięków, może z lekkim rozróżnieniem i lakonicznym opisem w stylu - ładnie i czysto, jakby każdy instrument grał oddzielnie. Świadomość ma duże znaczenie, wiemy czego poszukujemy i w którą stronę iść. Po latach słuchania, wymiany klocków, kabli, ustrojów człowiek ma już tak wyrobiony zmysł, że słyszy to czego inni po prostu nie słyszą. Czy jest to droga do szczęścia? Nie wiem. Jak się ma sporo kasy, pewnie tak :)

#45 Użytkownik jest niedostępny   FlameRunner 

•  
  • PipPipPipPipPip

Napisany 15 Marzec 2011 - 21:02

Zobacz postHΛЯPΛGŌN, o 15 Marzec 2011 - 20:57, napisał(a):

słuchając utworu PF - The Divison Bells

Zapewne miałeś na myśli High Hopes? :>
(Chyba że mówisz o innym PF niż ja myślę.)

#46 Użytkownik jest niedostępny   HΛЯPΛGŌN 

• [ 8-bit ]
  • PipPipPipPipPip

Napisany 15 Marzec 2011 - 21:12

Tak tak, High Hopes :)

#47 Użytkownik jest niedostępny   userone 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 23 Marzec 2011 - 15:03

Zobacz postArt385, o 10 Luty 2011 - 21:33, napisał(a):

Podsumowując 2xLME49710+2xLME49860 moim zdaniem najlepszy config jaki słyszałem z testowanych u mnie opampów.

A na jakiej muzyce testowałeś :question: bo ja właśnie chcę wymienić opki w moim THD a ja słucham głównie muzyki klubowej, rapu i czasem jakieś techno czy te cztery opki się sprawdzą w taki gatunku :question:

Ten post był edytowany przez userone dnia: 23 Marzec 2011 - 15:04

#48 Użytkownik jest dostępny   Art385 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 23 Marzec 2011 - 16:18

sprawdzą się

#49 Użytkownik jest niedostępny   Obi-Wan 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 27 Marzec 2011 - 17:40

A nie chce ktoś pobawić się kostkami BB OPA2111? Mam kilka na zbyciu :-)

#50 Użytkownik jest niedostępny   Blazz 

• Jedi Knight
  • PipPipPipPipPip

Napisany 27 Marzec 2011 - 19:33

Ja miałem na nie ochotę ale urwałem kabel od słuchawek i teraz czeka mnie zakup nowego. Budżetu na więcej niestety nie starczy (studenckie życie ;P).

#51 Użytkownik jest niedostępny   Obi-Wan 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 27 Marzec 2011 - 19:54

Zobacz postBlazz, o 27 Marzec 2011 - 20:33, napisał(a):

(studenckie życie ;P).

Tak, wiem coś na ten temat :D
Od siebie mogę powiedzieć że chyba zacząłem słyszeć różnice w opampach :) OPA2111 grają mi bardzo ładnie, dość mięsiście, mocny, dynamiczny bass i dobrze słyszalny środek. Do rocka/metalu jak znalazł, jak z innymi typami muzyki nie wiem, bo nie słucham :) O "szerokości sceny" itp. nie będę się wypowiadał, bo złotouchym nie jestem. Moja scena ma jakieś 1,5m :E od kolumny do kolumny :D. Poprzednio miałem LME49860 + 2xOPA2107, też grało bardzo ładnie, ale zauważalnie mniej niskich partii w moim odczuciu. Mimo to bardzo fajnie się słuchało. Teraz grają OPA2604 + 2xOPA2132, zobaczymy jak będzie.

#52 Użytkownik jest niedostępny   HΛЯPΛGŌN 

• [ 8-bit ]
  • PipPipPipPipPip

Napisany 28 Marzec 2011 - 18:50

Co do OPA2111, zgadzam się z kolegą. Gra tak, jak opisujesz, tj mięsisty dźwięk, mocny i dynamiczny bas oraz pełna średnica. Wysokie tony trochę mniej rozdzielcze, za to niekłujące uszy. Dźwięk jest pełniejszy, bardziej analogowy i w dobrym tempie. U mnie wygrały z droższymi OPA627 oraz ciemnymi w brzmieniu OPA2107. Od dłuższego czasu nie czuję potrzeby grzebania w karcie :)

Ten post był edytowany przez HΛЯPΛGŌN dnia: 28 Marzec 2011 - 18:51

#53 Użytkownik jest niedostępny   Sobol 

• Intel® i7 @ 4.00GHz Club™
  • PipPipPipPipPip

Napisany 15 Kwiecień 2011 - 16:50

Opiniujący: Sobol
Karta dźwiękowa: Asus Xonar Essence ST
Gra z: Little Dot MK III [Mullard CV4010 + Soviet 6N6P] + Denon AH-7200 (wyjście RCA)
Opamp: 2x OPA2604 + LM4562NA
Subiektywna opinia: Dźwięk jest ciepły i przyjemny, scena bardzo szeroka oraz detaliczna - pełna szczegółów. Wokale bardzo wyraźne i na swoim miejscu. Pasmo wysokich tonów zostało zaokrąglone dzięki czemu dźwięki są jeszcze łatwiej przyswajalne dla ucha. Pasmo basowe jest dość mocne, schodzi bardzo nisko i nie zalewa innych pasm co pozytywnie wpływa na odsłuch danego utworu. Szybkie , mocne, a gdy trzeba staje się miękkie - zwłaszcza w R&B oraz podobnych gatunkach. Lokalizacja instrumentów czy też odnalezienie się w polu walki ( gry ) to nie jest problem dla tych kosteczek.

#54 Użytkownik jest niedostępny   Blazz 

• Jedi Knight
  • PipPipPipPipPip

Napisany 15 Kwiecień 2011 - 17:05

Dodane.

#55 Użytkownik jest niedostępny   Fudster's 

• World in My Eyes
  • PipPipPipPipPip

Napisany 07 Maj 2011 - 00:37

Dobra robota Blazz :thumbup:

#56 Użytkownik jest niedostępny   Bart Tut 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 25 Maj 2011 - 12:10

Witam, mam kartę Xonar DS niestety pomyłkowo kupiłem opampa w obudowie SO8, jest to układ IC LT 1361 CS 8 DUAL OA SO8. Jak mógłbym go zamontować w swojej karcie?

Ten post był edytowany przez Bart Tut dnia: 25 Maj 2011 - 12:11

#57 Użytkownik jest niedostępny   Mayster 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 25 Maj 2011 - 12:44

wszedzie widze xonary st, nie ma rozgraniczenia na st / stx czy w stx nikt nie zmienia? ;o

Ten post był edytowany przez Mayster dnia: 25 Maj 2011 - 12:47

#58 Użytkownik jest niedostępny   patrykvel 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 25 Maj 2011 - 12:45

Zobacz postBart Tut, o 25 Maj 2011 - 13:10, napisał(a):

Witam, mam kartę Xonar DS niestety pomyłkowo kupiłem opampa w obudowie SO8, jest to układ IC LT 1361 CS 8 DUAL OA SO8. Jak mógłbym go zamontować w swojej karcie?

Jezeli jest to podwojny opamp to mozesz kupic taki adapter http://viewitem.eim....0788645070/item

#59 Użytkownik jest niedostępny   nietopyrz 

• praktycznie NIEOBECNY na forum
  • Ikona
  • Grupa: Moderatorzy

Napisany 25 Maj 2011 - 12:46

Obie karty brzmią tak samo. Jest spory wątek o różnicach między modelami, tam znajdziesz więcej szczegółowych informacji.

#60 Użytkownik jest niedostępny   Mayster 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 28 Maj 2011 - 21:38

mam pytanko - gdzie mozna kupic te opampy? planuje w xonarze stx sie pobawic jak mi przyjdzie. ile tez musze przyszykowac na takie zabawy, aby byl sens zmieniac te seryjne? widuje kostki po 5 zl. i po 100 ;]

• (74 Stron)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ostania »