Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Manta V5? Ała... Za niecałe siedemset złotych lampowy wzmacniacz plus para kolumienek? Dla mnie tutaj poległo jakiekolwiek podejrzenie, że koleś może wiedzieć co robi. :E

W każdym razie jeśli nie uwalili projektu totalnie, to różnicę między MP3 160kbps a czymś lepszym (choćby nawet dobre MP3 320kbps) powinno się bez problemu dać usłyszeć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat na audiostereo porównują tą V5 do sprzętów za 2,5-3k, więc raczej jedynym niesmakiem w tym jest nazwa Manta i szpetna klatka na lampkach :E Słuchałem tego, i jak dla mnie efekt piorunujący :E Tyle, że ja do czynienia mam na co dzień z marnym Technicsem HD-301, i produktami odpustowymi pokroju T3100 od CT, czy HD201 i 202, więc zabawki :D Więc w sumie do V5 nie wiem sam jak się ustosunkować :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Średnio mogę w to uwierzyć, za takie pieniądze to można by mieć zestaw fajnych lamp, a nie cały wmacniacz plus kolumny. ;)

Jeśli jednak w porównaniu do Technicsa czy też 201 jest efekt piorunujący, to spokojnie można posłuchać różnic w brzmieniu powyżej tych 160kbps.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie on nie podejmuje dyskusji zbytnio na te tematy, raz mi tylko wyjątek zrobił :D

Są testy RMAA, na których widać różnicę po zmianie opamapów.

 

 

Manta V5? Ała... Za niecałe siedemset złotych lampowy wzmacniacz plus para kolumienek?

Ludzie pozbywają się kolumienek z zestawu zamieniając na lepsze i ponoć gra to nieźle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Średnio mogę w to uwierzyć, za takie pieniądze to można by mieć zestaw fajnych lamp, a nie cały wmacniacz plus kolumny. ;)

Jeśli jednak w porównaniu do Technicsa czy też 201 jest efekt piorunujący, to spokojnie można posłuchać różnic w brzmieniu powyżej tych 160kbps.

 

Jeszcze nie dawno ludzie wmawiali innym, że Mircolaby solo 7c grają na poziomie audio za 3k a jak jest wszyscy wiedzą. W mancie jest trochę inaczej bo lampy są, dodasz lepsze głośniki można coś zdziałać ale nie zagra na poziomie 2,5-3k chyba, że kolumny są zmienione na takie za 2k :E wtedy jak najbardziej.

Nie mniej jak za 600zł to bardzo fajna propozycja.

A co do opampów to różnica jest masz bipolarne, difety, Jfety oprócz tego różnice w technologiach poszczególnych firm, różnice w mocy, różnicę szybkości, kolega niech weźmie pierwszy lepszy z brzegu datasheet i poczyta tam jest znacznie więcej parametrów niż thd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)Szczególnie jeśli dwie kostki różnią się dośc radykalnie (np. ciemna i jasna).

Ciemna, jasna ?? Tzn ? Co odpowiada ze to ze jeden wzm.operacyjny jest taki a inny nie ? Bo przeciez cos musi, co nie ?

Znacznie wieksze znaczenia oprocz tych wszystkich parametrow ma srodowisko odsluchu - to ze sasiad za sciana odkurza, autobus za oknem jedzie, wentylatory i dyski w obudowie szumia itd. Parametry prostych kostek z 1zl sa wiecej niz wystarczajace. A i tak traca one na znaczeniu w starciu z glosnikami, ktore to wprowadzaja znieksztalcenia kilka rzedow wieksze niz wzmacniacz.

 

A odnosnie jakosci mp3.

Kiedys dawno dawno temu przeprodzono testy z audiofilami na drogim sprzecie z nagrodami pienieznymi i.. wnioski wyszly generalnie takie ze mp3 daje rade.

http://web.archive.org/web/20021201081201/http://www.geocities.com/altbinariessoundsmusicclassical/mp3test.html

 

A to ze Wy co slyszycie roznice - ja wierze ze ja slyszycie, ale w zdecydowanej wiekszosci przypadkow tej roznicy zwyczajnie nie ma (a przynajmniej moja wiedza i doswiadczenie mowia mi ze nie powinno jej byc ;) )

 

// Proszę za bardzo nie zbaczać z tematu opampów ;). nietopyrz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

weź dataseet i poczytaj. Co do mp3 ja je wolę mniej przetwarzania dla mózgu :E ale jak trafisz na ripa robionego przez idiotę to trzeba szukać flac'a bo tego idioci nie ripują kiedy mp3 :Up_to_s::D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bralem nie jednego, nie dwa, nie trzy i wiesz co ? Nie znalazlem parametru odpowiadajacego za jasny czy ciemny dzwiek. Pewnie zle szukalem wiec powiedz mi gdzie on jest albo chociaz jak sie nazywa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

no to zaczniemy ale jak ci to zobrazować ? jasny dźwięk brzmienie lekkie może się wahać od chłodnego neutralnego z rozjaśnieniem do aż krwawienia uszu od ostrości brzmienia itd. ciemne dociążone brzmienie, często ciepłe ,niekujące ale może być neutralne z dociążeniem brzmienia itd. nasze uber karty mają sekcje I/V z wymiennymi opampami i bufor pojedyńczy lub podwójny gdzie mieszamy kostki np. 2xNe5532 na I/V i 1xLm4562 na buforze lub 2xLm4562 to co wychodzi na RCA jest wypadkową "parametrów" kostek które są po drodze, pominę kondensatory itp. które są w torze, potem masz interkonekty dalej wzmacniacz który też daje swoją sygnaturę a potem kolumny który mają najwięcej do gadania to składa się na wypadkową brzmienia i teraz tak nie myśl, że po zmianie kostek które dociążają brzmienie (ciemne) nagle cały zestaw będzie tłuk mocarnym wykopem czy analogicznie doda mu ostrość i powietrza (rozjaśni) .

Dzięki opampom możemy delikatnie wysterować brzmienie pod nasze preferencje tu dodac powietrza tam dociążać tudzież dodać dynamiki lub zwiększyć neutralność ale sama sygnatura brzmieniowa karty pozostanie zbliżona czyli często zmiana kostek może nam zaoszczędzić zmianę całej karty lub wzmacniacza kiedy dźwięk nam się bardzo podoba z danego zestawu ale ma delikatne braki (np. w przestrzeni czy dociążeniu tudzież jest delikatnie za ostry) które byśmy chcieli poprawić ale gdyby nie opampy to olalibyśmy sprawę.

Wiem że przyczepisz się o jasny/ciemny ale sęk jest w tym, że każdy opamp ma swoją sygnaturę brzmienia ale pamiętać też trzeba o tym że karty nie są zbudowane na tych samych podzespołach więc brzmienie kostek będzie się różnic w zależności od aplikacji ale np. można przyjąć ze OPA2604 doda powietrza, Lm6172 doda dynamiki itd. ale ostateczny efekt i tak rozbije się o kombinacje amp + kolumny.

 

Nie wiem czy dobrze to opisałem bo opis samego brzmienia jest dość ciężki a uchwycenie wpływu opampów na dzwięk jeszcze trochę trudniej przedstawić aby było to zrozumiałe ale myślę, że da się z tego bełkotu zrozumieć co nieco

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znalazlem parametru odpowiadajacego za jasny czy ciemny dzwiek.

Ogólne informacje o brzmieniu masz z analizy siły sygnału względem częstotliwości, ale całego zestawu, a nie samego wzmacniacza. Zresztą nawet biorąc cały system, do wielu cech brzmienia nie ma ustalonych metod badania, mimo że różnice są łatwo słyszalne. Szczegółowe artykuły na ten temat są w sieci -- proponuję ruszyć cztery litery i poszukać/poczytać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to zaczniemy ale jak ci to zobrazować ? jasny dźwięk brzmienie lekkie może się wahać od chłodnego neutralnego z rozjaśnieniem do aż krwawienia uszu od ostrości brzmienia itd. ciemne dociążone brzmienie, często ciepłe ,niekujące ale może być neutralne z dociążeniem brzmienia itd.

jasne, lekkie, chlodne, nautralne, ostre, cieple, dociazanie brzmienia, powietrze, ... i caly czas mowimy tu o technikaliach ? nie kupuje tego...

 

nasze uber karty mają sekcje I/V z wymiennymi opampami

co to sekcja I/V ?

 

Dzięki opampom możemy(...)dodać dynamiki

niby w jaki sposob ??

 

Nie wiem czy dobrze to opisałem bo opis samego brzmienia jest dość ciężki a uchwycenie wpływu opampów na dzwięk jeszcze trochę trudniej przedstawić aby było to zrozumiałe ale myślę, że da się z tego bełkotu zrozumieć co nieco

przykro mi, nic a nic ;) Czyli nie ma mierzalnych parametrow ktore opisuja te cieploty/zimnoty ? Co z tego co opisales znajduje sie w tych datasheetach do ktorych mnie odsylales ?

 

Ogólne informacje o brzmieniu masz z analizy siły sygnału względem częstotliwości, ale całego zestawu, a nie samego wzmacniacza.

Czyli masz na mysli najprostsza charakterystyke czestotliwosciowa wzmacniacza ? Kazdy wzmacniacz operacyjny dla sygnalow audio ma ja plaska jak stol, wiec nie ma zadnego znaczenia. Kazda poprawna koncowka mocy podobnie. Zatem tez bez znaczenia. Czyli pozostaja tylko kolumny ? A moze chodzi Ci o jakos inna sile sygnalu i inna analize?

Zresztą nawet biorąc cały system, do wielu cech brzmienia nie ma ustalonych metod badania, mimo że różnice są łatwo słyszalne. Szczegółowe artykuły na ten temat są w sieci -- proponuję ruszyć cztery litery i poszukać/poczytać.

 

Te roznice sa zawsze latwo slyszalne ale do czasu slepego testu, w trakcie jakos zwykle zacieraja sie ;)

Jesli te artykuly sa o jasnym, ciemnym, chlodnym, cieplym brzmeniu pelnym powietrza to szkoda mojego czasu, za duzy poziom abstrakcji w technikaliach jak dla mnie.

 

Technika audio nie jest mi zupelnie obca. Sporo czasu stracilem w sieci zeby dowiedziec sie czegos na ten temat. Pojawiaja sie opinie o tych kolosalnych zmiana w dzwieku przy zmianie glupiego wzm. operacyjnego, kabla, glosnikowego itd co wydaje mi sie bzdura, a te przeswiadczenie z jakiejs tam mojej wiedzy i doswiadczenia. Nigdy nigdzie nie znalazlem fizycznego potwierdzenia tych zmian, jakichkolwiek pomiarow. Do tego w czasie slepych testow wzmacniaczy, cdekow, a tym bardziej kabli wszelkiej masci audiofile nie sa wstanie znalezc roznic pomiedzy sprzetem budzetowym a hiendem. Jak nie byc sceptykiem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli masz na mysli najprostsza charakterystyke czestotliwosciowa wzmacniacza ?

Mam na myśli takie rzeczy jak PRAT, do których nie ma innych testów niż własne uszy i znane słuchaczowi nagrania.

 

Te roznice sa zawsze latwo slyszalne ale do czasu slepego testu, w trakcie jakos zwykle zacieraja sie ;)

Problem z "testami" jest taki, że zwykle nie ma nawet próbki statystycznej, o innych warunkach badawczych nie wspominając. Nie tylko ciężko jest stwierdzić, co jest mitem, a co nie, ale nawet, co jest konkretnie badane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przykro mi, nic a nic ;) Czyli nie ma mierzalnych parametrow ktore opisuja te cieploty/zimnoty ? Co z tego co opisales znajduje sie w tych datasheetach do ktorych mnie odsylales ?

 

Technika audio nie jest mi zupelnie obca. Sporo czasu stracilem w sieci zeby dowiedziec sie czegos na ten temat. Pojawiaja sie opinie o tych kolosalnych zmiana w dzwieku przy zmianie glupiego wzm. operacyjnego, kabla, glosnikowego itd co wydaje mi sie bzdura, a te przeswiadczenie z jakiejs tam mojej wiedzy i doswiadczenia. Nigdy nigdzie nie znalazlem fizycznego potwierdzenia tych zmian, jakichkolwiek pomiarow. Do tego w czasie slepych testow wzmacniaczy, cdekow, a tym bardziej kabli wszelkiej masci audiofile nie sa wstanie znalezc roznic pomiedzy sprzetem budzetowym a hiendem. Jak nie byc sceptykiem ?

A są mierzalne parametry np. dla słuchawek? Niby sprzęt przy pierwszym kontakcie tak łatwo rozpoznawalny barwowo, a nie ma metodologii pozwalającej je jednoznacznie zaszufladkować na podstawie wykresów.

 

Przestań czytać, zacznij słuchać. Najlepsza metoda na poznanie to własne testy. Chyba w tym temacie jeszcze nikt nie napisał o kolosalnej zmianie po wymianie opampów. Temat rzeka. Skupmy się na opampach, kable itp. to już mocny o/t i ich przywoływanie nie jest fair.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

co to sekcja I/V ?

 

przykro mi, nic a nic ;) Czyli nie ma mierzalnych parametrow ktore opisuja te cieploty/zimnoty ? Co z tego co opisales znajduje sie w tych datasheetach do ktorych mnie odsylales ?

 

Co do I/V przeczytaj aktualnie pierwsza stronę threada i powinno się wiele wyjaśnić

 

Co do drugiego aplikacja i parametry kostki i masz różnice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
"mam x szkół muzycznych, technika elektronika(...)"

Hmm. Jako inżynier elektronik, a więc zadeklarowany sceptyk kablowy itp. śmiem twierdzić, że skoro Sleepy pyta o sekcję I/V, to ma niewiele więcej do powiedzenia w tym temacie, niż "pani Kazia", sprzątaczka na politechnice ;] Sekcja "I/V" kolego, to sekcja zamiany sygnału prądowego na sygnał napięciowy za DACem (przetwornikiem cyfrowo-analogowym). Jako że DAC na wyjściu ma sygnał prądowy ("I"), a urządzenia typu amplituner, słuchawki itp. wysterowywane są sygnałem napięciowym ("V") taka zamiana musi nastąpić.

Dalej...

Nie wiem skąd wytrzasnąłeś tekst, że każdy wzmacniacz operacyjny i końcówka mocy mają charakterystykę częstotliwościową "płaską jak stół". :lol2: Henrik Wade Bode (twórca ch-ki Bodego, do której nawiązujesz, a więc ch-ki amplitudowo-częstotliwościowej) przewraca się pewnie w grobie. Wziąłem "pierwszy-lepszy" wzmacniacz, taki to sobie polecany i bardzo chwalony BB OPA627, oraz jego datasheet (http://focus.ti.com/lit/ds/symlink/opa627.pdf). Od strony 4 zaczynają się ch-ki, widzisz tu gdzieś cokolwiek "płaskiego jak stół"? Pewnie tak, ch-ka "OPEN-LOOP OUTPUT IMPEDANCE vs FREQUENCY" jets płaska, ale to NIE JEST ch-ka amplitudowo-fazowa, tylko zależność impedancji wyjściowej od częstotliwości. Zupełnie co innego. Podobnie sprawa ma się w przypadku amplitunerów i wzmacniaczy mocy, tylko że zniekształcenia są kilka rzędów wyższe. Gdyby ich ch-ki A/F (amplitudowo-częstotliwościowe) były płaskie, to byłyby to urządzenia IDEALNE, a takich NIE MA i NIGDY NIE BĘDZIE. Takie parametry przyjmuje się tylko dla ułatwienia obliczeń teoretycznych.

Edytowane przez Obi-Wan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm. Jako inżynier elektronik, a więc zadeklarowany sceptyk kablowy itp. śmiem twierdzić, że skoro Sleepy pyta o sekcję I/V, to ma niewiele więcej do powiedzenia w tym temacie, niż "pani Kazia", sprzątaczka na politechnice ;] Sekcja "I/V" kolego, to sekcja zamiany sygnału prądowego na sygnał napięciowy za DACem (przetwornikiem cyfrowo-analogowym). Jako że DAC na wyjściu ma sygnał prądowy ("I"), a urządzenia typu amplituner, słuchawki itp. wysterowywane są sygnałem napięciowym ("V") taka zamiana musi nastąpić.

Dalej...

Nie wiem skąd wytrzasnąłeś tekst, że każdy wzmacniacz operacyjny i końcówka mocy mają charakterystykę częstotliwościową "płaską jak stół". :lol2: Henrik Wade Bode (twórca ch-ki Bodego, do której nawiązujesz, a więc ch-ki amplitudowo-częstotliwościowej) przewraca się pewnie w grobie. Wziąłem "pierwszy-lepszy" wzmacniacz, taki to sobie polecany i bardzo chwalony BB OPA627, oraz jego datasheet (http://focus.ti.com/lit/ds/symlink/opa627.pdf). Od strony 4 zaczynają się ch-ki, widzisz tu gdzieś cokolwiek "płaskiego jak stół"? Pewnie tak, ch-ka "OPEN-LOOP OUTPUT IMPEDANCE vs FREQUENCY" jets płaska, ale to NIE JEST ch-ka amplitudowo-fazowa, tylko zależność impedancji wyjściowej od częstotliwości. Zupełnie co innego. Podobnie sprawa ma się w przypadku amplitunerów i wzmacniaczy mocy, tylko że zniekształcenia są kilka rzędów wyższe. Gdyby ich ch-ki A/F (amplitudowo-częstotliwościowe) były płaskie, to byłyby to urządzenia IDEALNE, a takich NIE MA i NIGDY NIE BĘDZIE. Takie parametry przyjmuje się tylko dla ułatwienia obliczeń teoretycznych.

Zatem panie inzynierze pewnie naleze do ludzi starej daty i jakos bardziej mi lezy skrot I/U a wtedy nie mam watpliwosci o czym jest mowa. To ze istnieja w przyrodzie DACi z wyjsciem napieciowym jest inna rzecza.

Co napisalem - "Kazdy wzmacniacz operacyjny dla sygnalow audio ma ja plaska jak stol" ? No moze troszke przesadzilem ale ten stol jest wystarczajaco plaski zeby z niego zjesc. Wezmy tego bardzo chwalonego OPA627 i jego datasheeta. Pierwsze trzy wykresy dotyczace szumow - generalnie plaskie ? Nie, ale w zakresie audio czyli ogolne 20-20kHz wartosci sa na tyle niskie ze bez znaczenia dla sluchacza. Kolejny Open-loop gain - plaski ? Tez nie, nawet dla zakresow audio, ale wzmacniacze audio w open-loopie to raczej nie pracuja, a przy zamknietej petli pasmo siega MHz wiec mozna uznac ze JEST plaska jak stol, ala glupich 20-20kHz. Kolejne ch-tyki nawet zakresu audio nie obejmuja, to za niskie czestotliwosci, wiec moge spokojnie uznac ze wiekszego znaczenia nie maja. Kolejne wykresy podobnie - albo sa plaskie dla zakresu audio, ale nawet jesli nie, to i tak wartosci zmieniaja sie w stosukowo niewielkim stopniu i sa absurdalnie niskie/wysokie ze praktycznie bez znaczenia dla audio. Moze pan inzynier powie ktora to ch-tyka bardzo chwalonego OPA627 jest na tyle kiepska dla zakresu audio ze tak wyraznie wplywa na dzwiek - tylko nie moge sie tym datasheecie doszukac czy wplywa to na cieplote,zimnote, jasnote, ciemnote czy tez moze powietrze w dzwieku.

Czy wzmacniacze sa idealne ? Oczywiscie ze nie. Ale jesli sie wezmie pod uwage jak z reguly niedoskonalym elementem w porownaniu do nich jest glosnik/kolumna to mozna uznac ze sa idealne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż. Nie wiem kto wymyślił oznaczenie "I/V", rzeczywiście, "I/U" byłoby bardziej na miejscu, ale to już nie moja działka. Stwierdzam tylko fakt.

2. To że ch-ka przedstawia zakres aż po kraniec pasma przenoszenia wzmacniacza, wcale nie oznacza że w dużo węższym pasmie (typu pasmo audio) jest idealna, czy choćby zbliżona do idealnej. Trzeba by dorwać ch-ki o pasmie zbliżonym do pasma słyszalnego. Inna sprawa, że DACe często mają nadpróbkowanie (oversampling) i to rzędu np. 128 razy, więc automatycznie na dźwięk ma wpływ nie tylko ch-ka wzmacniacza w paśmie 20-20k, ale odpowiednio większym. Powtarzam kolejny raz, nie twierdzę że po wymianie opampa nagle chińskie radyjko za 15zł zagra jak renomowany ampli Marantza (pomijając już kolumny). Uważam jedynie że wymiana wzmacniaczy operacyjnych we w miarę dobrym sprzęcie, może SUBTELNIE wpłynąć na dźwięk, czego potwierdzenia szukam np. w różnych ch-kach WO. A określenia których użyłeś, opisujące dźwięk, często padają z ust złotouchych (czyt. audiofili), którzy słuchają nawet izolacji na przewodach zasilających i styków w gniazdkach sieciowych. Więc chyba oczywistym jest, że należy patrzeć na nie z przymrużeniem oka.

3. Oczywiście że kolumny są dużo mniej idealnym urządzeniem niż wzmacniacz operacyjny. Pewnie sam wzmacniacz mocy (amplituner) wprowadza większe zniekształcenia niż taki WO w źródle dźwięku (typu karta dźwiękowa), co nie znaczy jednak, że WO pozostaje ZUPEŁNIE bez wpływu na końcowy dźwięk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestes elektronikiem, troche wiesz, wiec powiedz ktora z zaprezentowanych ch-tyk jest tak bardzo oddalona od idealnej ? Bo wg mnie zadna nie odbiega od idealu na tyle daleko zeby nie mozna bylo jej uznac wlasnie za idealna dla audio.

Zastanawiam sie dlaczego naprobkowanie mialoby wplynac na poszerzenie pasma ? Pytam powaznie bo nie wiem. Format CD oferujacy wspolczesnie najwyzsza jakosc dzwieku (wiem wiem sa inne geste formaty, tylko je swiadomie pomijam bo sa na tyle malo popularne ze prawie ich nie ma, a przyczyna tego pewnie jest to ze tak naprawde to dla sluchacza nie wnosza one nic ponad stare dobre zwykle CDAudio - zdolnosci percepcyjne czlowieka sa ograniczone) probkuje 44,1kHz wiec powyzej tych 22kHz wg Shannona, Nyquista czy innego Kotielnikowa i tak nic nie przeniosa. Co wiecej zeby nie bylo smieci w dzwieku spowodowanego aliasingiem (taka mora w aparatach cyfrowych ze zbyt slabym filrem albo przy braku filtra na matrycy tak jak w Leice M9) juz przed ADC jeszcze po stronie analogowej usuwa sie wszystko powyzej tych 20kHz. Wiem ze wspolczesnie tak sie nie robi bo mozna wstepnie sprobkowac np 192kHz a potem to przeprobkowac na 44,1kHz ale i tak nie zmieni to faktu ze na plycie sygnal konczy sie na 20kHz i to na prawie czystym sinusie. A zatem skoro wyzszych harmonicznych na plycie nie ma to oversampling tez ich nie wytworzy bo jak mawial stary poeta z gowna bata nie ukrecisz.

Czy Wo wogole nie wplywa na dzwiek. Oczywiscie ze wplywa na sygnal elektryczny, wnosi zniesztalcenia, szumy, wzmacnia sygnal nieliniowo itd ale wplyw tego na ten koncowy dzwiek jest zadan. Duuuuuzo wieksze znaczenia ma pora dnia w ktorej slychamy muzyki, to czy jestesmy wypoczeci, czy zmeczeni, nie mowiac o takich elementach jak to jakie mamy zaslony na oknie i czy sa zasloniete czy rozsuniete.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Subtelność różnic między opampami czy kablami wynika z wielu przyczyn. Podstawowe zagadnienia to oczywiście czułość głośnika, czułość słuchu, wyrobiony sposób słuchania (czyli na swój sposób upośledzony ciągłym poszukiwaniem) oraz świadomość tematu. Taki krótki przykład. Moja dziewczyna słuchając utworu PF - The Divison Bells nie widziała co się tam dzieje. Dopiero gdy ją nakierowałem, że poszczególne uderzenia fortepianu zmieniają swoje miejsce (blisko kolumny, w połowie centrum, a potem w środku obu dźwięków) zaczęła słuchać uważniej i stwierdziła ze zdumieniem, że faktycznie to się porusza. Niewprawiony słuchacz widzi ścianę dźwięków, może z lekkim rozróżnieniem i lakonicznym opisem w stylu - ładnie i czysto, jakby każdy instrument grał oddzielnie. Świadomość ma duże znaczenie, wiemy czego poszukujemy i w którą stronę iść. Po latach słuchania, wymiany klocków, kabli, ustrojów człowiek ma już tak wyrobiony zmysł, że słyszy to czego inni po prostu nie słyszą. Czy jest to droga do szczęścia? Nie wiem. Jak się ma sporo kasy, pewnie tak :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

słuchając utworu PF - The Divison Bells

Zapewne miałeś na myśli High Hopes? :>

(Chyba że mówisz o innym PF niż ja myślę.)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując 2xLME49710+2xLME49860 moim zdaniem najlepszy config jaki słyszałem z testowanych u mnie opampów.

 

A na jakiej muzyce testowałeś :question: bo ja właśnie chcę wymienić opki w moim THD a ja słucham głównie muzyki klubowej, rapu i czasem jakieś techno czy te cztery opki się sprawdzą w taki gatunku :question:

Edytowane przez userone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie chce ktoś pobawić się kostkami BB OPA2111? Mam kilka na zbyciu :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem na nie ochotę ale urwałem kabel od słuchawek i teraz czeka mnie zakup nowego. Budżetu na więcej niestety nie starczy (studenckie życie ;P).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...