Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

nietopyrz

Apodemus perfectus - spis polecanych myszek i podkładek

Rekomendowane odpowiedzi

Apodemus perfectus

 

Myszka, gryzoń komputerowy, który jeść nie woła i nie wymaga chodzenia na spacery czy wymiany trocin w klatce, choć czasem wyda pewne dźwięki np. ze scrolla. Porównanie dziwne, bo dziwne, ale nie bezcelowe, bo podobnie jak w przypadku żywego pupila zakup powinien być podjęty przez osobę świadomą, najlepiej nie na chybił trafił. Wróćmy do urządzenia, które często, i słusznie i niesłusznie, jest bagatelizowane. Słusznie, gdyż do prac biurowych tudzież dla niedzielnych graczy sprawdzi się nawet nieomal wymarły gatunek apodemus globi (potocznie mysz kulkowa). Niesłusznie? W odpowiednich rękach potrafi ujawnić wszystkie swoje wady i niedociągnięcia od spartaczonego projektu po różne niedociągnięcia sensora. Podobnie sytauacja ma się do umiłowanego skoczka Adama M. :narciarz: , który bez odpowiedniego sprzętu byłby jak orzeł bez skrzydeł czyli bliżej byłoby mu do kury, a o medalach mógłby tylko śnić. Zaś z drugiej strony amatorowi zbędne są wszystkie podobne skafandry kosmiczne i eksperymentalne narty. Tym przykładem chcę uzmysłowić, iż liczy się zdrowy rozsądek wraz z dokładnym określeniem potrzeb. Cel tekstu to przystępne wskazanie paluchem na najlepsze modele dla przyszłych lub obecnych "skoczków".

 

 

It's a serious business

To poważny biznes cieszący się coraz większym zainteresowaniem, łakomy kąsek dla różnorakich firm, które wyrastają jak grzyby po deszczu ze swoimi propozycjami modelu, według ich przeświadczenia, idealnego. Popularność wiąże się też z marketingowym naciągniem nieświadomych i łatwowiernych graczy.

Za dowód jak bardzo poważnie gracze traktują precyzję swoich maskotek niech posłużą testy (vide MouseScore 2007 - prawdziwy kamień milowy), mnóstwo amatorskich recenzji i filmików, programy do testowania itp. Cóż z tego jak dalej większość ciągle błądzi. Zmiennych, które można uwzględniać jest sporo. Według mnie najważniejsze z perspektywy gracza są w kolejności: precyzja, kształt, trwałość (gracze używają gryzoni częściej i w bardziej surowy sposób), cena, dodatkowa funkcjonalność. Precyzja nad kształt, gdyż nawet najwygodniejszy model z wadliwym i niesprawnym sensorem wręcz uniemożliwi nam grę, natomiast do kształtu często można się przyzwyczaić po dłuższym lub krótszym czasie.

 

Optyk vs laser

Optyki zaczęły liczniej pojawiać się w domach ponad dekadę, a lasery około 5 lat temu. Wygląda na to, że głównym powodem ostrego promowania nowszej technologii jest jej rynkowa wartość. Przeciętnemu nabywcy laser kojarzy się z filmami sci-fi. czymś z przyszłości. Najważniejszym parametrem wydają się, niczym konie mechaniczne w samochodach czy Hz w procesorach, astronomiczne wartości DPI. Warto też dodać, iż początkowo sensory laserowe tworzone były z myślą o działaniu na większej gamie powierzchni niż optyki, nikt nie myślał wtedy o graczach czy podkładkach dla nich stworzonych, chodziło głównie o wszechstronność, czyli prawidłowe działanie na blacie biurka, ceracie itp.

Najprawdopodobniej optyki natrafiły na barierę, którą ciężko było przekroczyć - wpierw 1600, później 1800 i dopiero z początkiem 2011r. 3200 (za sprawą Avago 3090) DPI. W międzyczasie pokazała się też podczerwień - pewien odłam z drogi widocznego sensora - w myszkach Razera, 1800 i później 3500 DPI. Czy pogoń za DPI ma sens? W ogromnej większości nie. Graniczna wartość optyków jest wystarczająca nawet dla graczy przyzwyczajonej do dużej czułości. Starsza technologia ma parę konkretnych zalet tj, tańsze myszki, mniej zawodne, odporniejsze na brud, najlepiej działają z jakże komfortowymi szmaciankami.

 

... każdy ma swoją

Mowa oczywiście o ergonomii czyli wszystkim co składa się na wygodę dłoni, głównie kształt. Już tak jest, że każdy z nas posiada inne przyzwyczajenia i kończyny ;), dlatego generalizowanie z narzucaniem innym swoich wyborów jest nie na miejscu.

W światku graczy rozróżnia się trzy typy chwytów:

- Claw grip

- Finger grip

- Palm grip

 

Mam jedną lub dwie lewe ręce

Jakże dziwni i znajdujący się w mniejszości osobnicy grający lewą ręką powinni rozglądać się głównie wśród myszek symetrycznych, gdyż modeli wyprofilowanych o przyzwoitej precyzji jest tak mało, że można je policzyć na palcach jednej ręki. Specjalnie nie napisałem leworęcznych. bo "ręczność" nie definiuje dłoni dzierżącej gryzonia.

 

Ogon odpadł

Kojarzone z wygodą, w końcu nie posiadają smyczy, która nas uwiązuje, bezprzewodówki są zwykle brane pod uwagę przy dużym budżecie. Niestety od dawien dawna utrata kabla wiązała się z poważnym spadkiem precyzji "jaszczura". Gubiący się zasięg, większa waga związana z potrzebą napędzania z baterii lub akumulatorka, zwykle słabe sensory dobierane pod kątem energooszczędności, to główne powody, dlaczego przez długi czas i nie do końca nawet dziś ten typ odbiega od normalnych gryzoni. Przełom pojawił się wraz z Logitechem G7, który dawał sobie nawet nieźle radę, ale jako, że wsadzono weń Avago 6010, można go było polecić tylko HSP. Później były Razer Mamba (niestety ze słabym sensorem Philipsa) i Microsoft SideWinder X8 (nawet niezły bluetrack, ale powyżej 1000 DPI interpolowane). Prawdziwym rozsądkiem może pochwalić się znowu Logitech, który jakiś już czas temu rozszerzył ofertę o G700, myszkę z najlepszym sensorem laserowym na rynku: Avago 9500. Najbardziej zastanawia mnie w tej historii fakt, że wydajne optyki zostały pominięte przez konstruktorów. Przypuszczam, że może chodzić o większe zapotrzebowanie na prąd.

 

Counter-Strike, gra inna niż wszystkie

Jej wyjątkowość w kontekście tematu polega na sposobie przenoszenia ruchu na ekran. Szczegóły znajdziecie w tekście Glymbola: Ustawienia myszy w Counter-Strike 1.6 - poradnik

 

Słownik:

 

LSP - low sensitivity player / gracz niskich czułości - potrzebuje ~ 50 cm na pełen obrót w poziomie (przy FOV 90 stopni) i maks. prędkości bez zakłóceń odczytu sensora 2 m/s

MSP - medium sensitivity player / gracz średnich czułości - potrzebuje ~ 25 cm na pełen obrót w poziomie (przy FOV 90 stopni) i maks. prędkości bez zakłóceń odczytu sensora 1 m/s

HSP - high sensitiivity pllayer / gracz dużych czułości - potrzebuje ~ 10 cm na pełen obrót w poziomie (przy FOV 90 stopni) i maks. prędkości bez zakłóceń odczytu sensora 0.5 m/s

LOD - lift off distance - odległość myszki od podłoża przy której sensor przestaje odczytywać ruch

DPI / CPI (z ang. dots per inch / counts per inch) - są to punkty / pomiary jakie może odczytać sensor na cal długości. Często parametr sztucznie przekłamany poprzez interpolację. Jest parę sposobów na uzyskanie wyższej wartości: zastosowanie innej soczewki, większy rozmiar obrazu zrzucanego do odczytu, DSP o większej mocy, odpowiednio przeliczana predykcja, większe odświeżanie i wspomniana interpolacja. Błędnie utożsamiany z precyzją, z którą ma niewiele wspólnego. Trafniej jest mówić o prędkości z jaką porusza się "celownik".

problem z osią Z (z ang. Z-axies issue) - występuje głównie w sensorach Philipsa, a polega na przesunięciu kursora niejako z automatu do 200 DPI w prawy dolny róg (stąd nazwa) przy unoszeniu gryzonia. Trudniej go zaobserwować przy mniejszych wartościach DPI, ale wtedy siłą rzeczy podnosimy myszkę częściej.

jitter - losowo występujące drganie kursora

interpolacja - wirtualne dodawanie pomiarów na każdą określoną wartość. Przykład: sensor Avago 3060 z maks. 800 DPI i interpolowanym 1600 DPI. Przy drugiej wartości na każdy jeden punk zostanie dodany drugi wirtualny

polling, sampling rate / odświeżanie - PS/2 od 60 do 200 Hz, USB standardowo 125 Hz

akceleracja wsteczna / negatywna - im szybszy ruch tym bardziej kursor nam zwalnia, potocznie pod tą nazwą określane też inne anomalie

akceleracja pozytywna - opcja, która im szybszy ruch o takiej samej długości, tym dłuższą drogę na ekranie przebywa kursor. W systemie Widows widnieje pod nazwą "Zwiększ precyzję wskaźnika"

predykcja / przyciąganie kątowe / angle snapping / drift control - przewidywanie ruchu objawiające się jego wygładzeniem przy pewnych mniejszych kątach, głównie liniach pionowych i poziomych. W zamyśle ma służyć poprawie rysowania prostych linii np. przez grafików. Po prawdzie, to każda myszka ma predykcję, jednak określając jej brak uznajemy, że jest bardzo mała, wręcz niezauważalna. Gdyby całkowicie się jej pozbyć, to ruch widoczny na ekranie byłby uzależniony od powierzchni podkładki czyli zwykle nawet przy idealnie poziomym otrzymywalibyśmy pofalowana linię. Ponadto predykcja jest większa im mniejsze jest odświeżanie myszki, ponieważ przerwy między odczytami punktów są większe niż w przypadku większej wartości Hz, więc i wygładzanie będzie oddziaływać na większym odcinku. Podsumowując przyciąganie kątowe jest niezbędne, aby pozwolić na płynne odzwierciedlenie ruchu z korekcją eliminującą niedoskonałości podłoża.

 

 

Link do "starego" spisu.

Dyskusję prowadzimy w tym wątku.

 

Changelog:

 

27.10 - istnieje trochę więcej gryzoni na Avago 9500 niż się spodziewałem. Genius Maurus z Avago 3090

16.06 - dodałem sporo gryzoni, tyle, że nie chce mi się wymieniać oraz krótkie info o Avago 9800

10.05 - fotka z porównaniem wymiarów parunastu gryzoni

14.04 - Microsoft Optical Mouse 200

03.03 - dodatkowa informacja w formie linka o x748

05.01.2012 - Ozone Radon Opto

11.12 - część fot znowu wygasło -_-'. Info o Tt eSports Saphira.

01.12 - Mad Catz - Cyborg R.A.T. Contagion

23.11 - dodałem info o CM Storm Spawn, I-Rocks IR-7572, CM Storm Xornet

06.11 - smog11 sporo dodał w spisie, natomiast w myszkach zagościła Zowie AM

15.10 - smog11 dodał sekcję o podkładkach

14.09 - Logitech G100, a w międzyczasie parę innych informacji

12.08 - Steelseries Sensei i Qpad OM-75 trafiają do spisu

11.08 - link do porównania (dzięki enzno20) DA BE z G400 i parę informacji o tym drugim

04.08 - poprawiona waga paru gryzoni, podziękowania dla auxoffala,

20.07 - więcej o Gigabyte Aivia

17.07 - dodane info o Kone Plus od Mayster

16.07 - parę info n/t a4techów zasugerowanych przez Mr. 3

16.06 - podstawowe info o Kinzu Red Pro Edition

09.06 - link do poradnik Glymbola n/t ustawień w CS 1.6

30.05 - Everglide G-1000

22.05 - jitter w słowniku, parę linków do artykułów

24.04 - Wymiary i waga (by NikoSS) Logitecha G500; informacje o Razer Naga (by me)

12.04 - Powerlogic Alien G9

11.04 - sensor w Azuruesie, Zykon Z1 / Ladies Edition

10.04 - dopisek do Respawna, część Razerowskich "wag", dopisek do Abyssusa i fotki

09.04.2011 - Krótki opis Zowie EC

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UWAGA! Nowe A4techy produkowane są z dużo słabszymi niż Avago Pixartami,

dlatego można zrezygnować z polecania mysz tej firm.

 

Avago ADNS-3060 (optyczny)

Obecnie jedna z najlepszych propozycji dla LSP i gdyby nie predykcja, byłoby idealnie.

 

:thumbup:A4Tech X-705FS (bez Oscara) / X-705K Oscar (40-60 zł)

Sensor: optyczny Avago ADNS-3060, 400-800-1200-1600-2000 DPI (powyżej 800 DPI interpolowane), 6400 FPS

a4techx705.th.jpg

 

:thumbup:A4Tech AK-47 (40-50 zł)

Waga: ~ 93 g(we wnętrzu ciężarek 23 g) bez kabla

Wymiary: 120x60x35mm

Sensor: optyczny Avago ADNS-3060, 400 - 800 - 1200 - 1600 - 2000 DPI (powyżej 800 DPI interpolowane), 6400 FPS

a4techak47.th.jpg

 

:thumbup:A4Tech X-710BK Oscar / X-710BH (~50 zł)

Nowością w myszkach jest funkcja Anti-Vibrate.

Wymiary: 117x64x38 mm

Sensor: optyczny Avago ADNS-3060, 400-2000 DPI (powyżej 800 DPI interpolowane), 6400 FPS

x710bk.th.jpg a4techx710bh.th.jpg

 

:thumbup:A4Tech X-755FS / X-755K (50-60 zł) - Sensor taki sam jak w X-710 (2000 DPI), zmienione zostało położenie przycisku 3xFire (mimo to nadal w większości przypadków jest on bezużyteczny), a w miejscu bocznych przycisków dano 5-kierunkowy dżojstik, niestety niezbyt wygodny. Dodatkowo zastosowano tutaj 4-kierunkowy scrool. X-755K dodatkowo obsługuje oprogramowanie Oscar.

Wymiary: 117x64x38 mm

Waga: 110 g

Sensor: optyczny Avago ADNS-3060, 400-2000 DPI (powyżej 800 DPI interpolowane), 6400 FPS

a4techx755fs.th.jpg

 

 

:thumbup:A4Tech X-760H aka White Opto Oscar (50-80 zł)

Sensor: optyczny Avago ADNS-3060, 400 - 800 - 1200 - 1600 - 2000 DPI (powyżej 800 DPI interpolowane), 6400 FPS

Wymiary: 115x68,5x36 mm

a4techx760h.th.jpg

 

 

Uwaga: pozycje zawarte w spoilerze nie zostały należycie przetestowane, aby stwierdzić ich przydatność lub nie zasługują aby je polecać.

 

Steelseries Ikari Optical (140-180 zł) - Mysz optyczna o rozdzielczości 400 do 1600 DPI. Wbudowana pamięć pozwala zapisać ustawienia i makra - funkcja przydatna przy LAN party. Obudowa wyprofilowana dla praworęcznych została tak zaprojektowana aby umożliwiała komfortową prace przy trzech najpopularniejszych sposobach uchwytu "swipe", "claw" i "palm". Dobrze dobrany punkt nacisku redukuje zjawisko tarcia.

Wymiary: 130x83x36 mm

Sensor: optyczny ADNS-3060 (firmware z A3080), 400-1600 DPI (1600 poprzez interpolację), 6500 FPS

steelseriesikarioptical.th.jpg

 

:question:ZOWIE EC1 / EC2 / black / white (200 zł) Jak widać po specyfikacji natywne DPI zostały podrasowane. Zowie cechuje się zmniejszoną predykcją w stosunku do innych myszy na Avago 3060 i niestety jitterem na niektórych podkładkach (połyskujące i Goliathus). Kształtem przypomina mniejszą wersję DA. Firmowo odświeżanie ustawione jest na 1000 Hz. Scroll i przyciski boczne prezentują się zaskakująca tandetnie przy sugerowanej cenie jaką przyjdzie nam zapłacić.

Wymiary:

EC1 128 x 43 x 62-70 mm; EC2 120 x 40 x 58-65 mm

Waga: EC1 97 g; EC2 93 g

Sensor: optyczny Avago 3060 500-1000-2000 DPI

zowieec1.th.jpg zowieec2.th.jpg

 

Mionix Naos 3200 (od 180 zł)

Sensor: Avago ADNS-3060 (+Cypress MCU) 400-800-1600-3200 DPI

Wymiary: 130.84 x 84.72 x 38.67 mm

Waga: 99 g; 152,2 g z kablem

mionixnaos3200.th.jpg

 

Qpad OM-75 (? zł)

Wymiary: 125,5x68,3x38,7 mm

Sensor: optyczny Avago A3060 (firmware z A3080) 400 i 1600 DPI

Waga: 110-112 g

qpadom75.th.jpg

 

Enzatec X-luca TeamScorpion (60 zł)

Sensor: optyczny Avago A3060

 

Corsair Raptor Gaming M3 DKT

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Avago ADNS-3080 (optyczny)

Uniwersalna pozycja. Sprawdzi się zarówno u LSP jak i HSP.

 

:thumbup:A4Tech X-718/X-718F/X-718BF (tylko używana, 20-40 zł) - Dość dobra mysz dla graczy. Niestety wykonanie pozostawia wiele do życzenia. Wersja X-718 różni się od reszty tym, że nie ma przycisku 3xfire (jednak i tak jest on zazwyczaj zbędnym gadżetem), natomiast modele F i BF różnią się od siebie pokryciem obudowy (BF ma fajną w dotyku "skórę" i jest ogólnie troszkę lepiej wykonany).

Wymiary: 117x64x38 mm

Waga: 108 g (w środku zamontowany na stałe odważnik 18 g)

Sensor: optyczny Avago ADNS-3080, 600-2000 DPI (powyżej 1600 DPI interpolowane), 6400 FPS

a4techx718.th.jpg a4techx718f.th.jpg a4techx718bf.th.jpg

 

:thumbup:A4Tech X-738K Oscar (70-90 zł) - nowsze niestety podobnie jak w przypadku innych optyków tej firmy, są na sensorze pixarta i proponuję ich się wystrzegać (patrz opis x748).

Wymiary: 135x75 mm

Sensor: Agilent/Avago ADNS-3080 600-3200 DPI (powyżej 1600 DPI interpolowane)

x738k.th.jpg

 

:thumbup:A4Tech X-748K Oscar (70-90 zł) Mysz dobra, w swojej cenie nawet bardzo, ale trzeba się liczyć z pewnym tematem:

Uwaga na nowe A4-Tech X-748K z V-Track Elektronika od F4, sprzedawana jako stare optyki

Wymiary: 135x75 mm

Sensor: Agilent/Avago ADNS-3080 600-3200 DPI (powyżej 1600 DPI interpolowane)

a4techx748.th.jpg

 

:thumbup:Logitech MX518 / Logicool MX518 / Dark Knight / Asus (100-150 zł) - Porządna optyczna mysz dla graczy. 1600 DPI, możliwość regulacji w locie. Jest to mysz profilowana tylko dla praworęcznych. Mimo, że jest starsza od G5, to jest od niej lepsza - ma dokładniejszy sensor, który bez problemu pracuje na wszystkich podkładkach, a do tego bardzo trudno go zgubić. Ta mysz to praktycznie to samo, co Razer Diamondback, tyle że w innej obudowie. Do wad można zaliczyć dość ciężko wciskający się scroll i ścierające się logo na grzbiecie. Jakiś czas temu wyszła nowa edycja MX518, zwiększono w niej rozdzielczość do 1800 DPI i zmieniono ślizgacze na te znane z serii G5. Z powodu problemów z nasyceniem informacji przy najwyższej rozdzielczości, technicznie lepsza jest pierwsza wersja z 1600 DPI. Wyższa wartość DPI w nowszej wersji (1800 DPI) najprawdopodobniej została osiągnięta przez zmianę soczewki lub jej kąta nachylenia, nie interpolacją. Natomiast cierpi na inny problem - data saturation / clipping i dziwne działanie z SetPointem we wszystkich wartościach DPI. Dlatego żeby pozbyć się problemu zaleca się nie instalowanie oprogramowania Logitecha i podbicie portu USB do 500 Hz.

Wymiary: 129 x 70 x 39 mm

Waga: 106 g

Sensor: Avago 3080 400-1600 DPI i Avago 3080E 400-1800 DPI, 6400 FPS

logitechmx518.th.jpg logicoolmx518.th.jpg mx518dk.th.jpg asusg1g2.th.jpg

 

:thumbup:KTEC KTM-9500+ Progamer - Firma uznana w Azji, a produkty wśród graczy StarCrafta na całym świecie.

Sensor: Agilent/Avago ADNS-3080 400-1600 DPI

KTEC_KTM_9500_Progamer.jpg

 

 

Uwaga: pozycje zawarte w spoilerze nie zostały należycie przetestowane, aby stwierdzić ich przydatność lub nie zasługują aby je polecać.

 

Thermaltake Tt eSports Azurues / Mini ( ? zł) - Na zdjęciu nie widać, ale myszka ma kabel w oplocie i połyskujące boki.

Wymiary: 130 x 70 x 30 mm, wersja mini: 114 x 62 x 37 mm

Waga: ? + 3 x 4,5 g

Sensor: optyczny Avago ADNS-3080, 1600 DPI

ttesportsazureus.th.jpg

 

:thumbdown::question::thumbup:Creative Fatal1ty 1010 (tylko używana, 60-100 zł) - Mysz optyczna o dość oryginalnym kształcie i wyglądzie. 1600 DPI i Avago 3080 powinno zapewnić gryzoniowi dobre osiągi, niestety tak nie jest.. Perfect control wynosi zaledwie 0,67 m/s gdzie w MX518 z tym samym sensorem 2,03 m/s. Gracze low i medium sens zaobserwują poważną akcelerację wsteczną. Nie pomaga nawet podkręcenie portu USB do 1000 Hz, bo wartość odświeżania, z niewiadomych przyczyn, ograniczona jest do 333 Hz.

Ponoć jest też druga wersja tej myszki pozbawiona wyżej wymienionych wad. Najłatwiej rozpoznać ją po siwo-czarnej obudowie, która do złudzenia przypomina tę z 2020 z trzema ślizgaczami na spodzie.

Wymiary: 102x68x35 mm

Waga: 82-109 g (zależnie od użytego ciężarka)

Sensor: optyczny Avago ADNS-3080, 400-1600 DPI, 6500 FPS

Polecana dla graczy: ewentualnie high sens, praworęcznych.

creativefatal1ty1010.th.jpg creativefatal1ty2020.th.jpg

 

:question:Ideazone Zboard Reaper (ok. 130zł)

Waga: 90 g

Wymiary: 13,5x5,8x3,8 cm

Sensor: Agilent / Avago ADNS-3080 (?), 400, 800, 1600 DPI, 6400 FPS

ideazonezboardreaper.th.jpg

 

:question:Roccat Kova i Kova[+] (180-230 zł)

Wymiary: 121 x 66 x 43 mm

Waga: 84 g

Sensor: Avago ADNS-3080, 400-800-1600-3200 DPI i Pixart PAW3305DK-H w [+]

roccatkovaal.th.jpg

 

Everglide G-1000

Wymiary: 114 x 67 x 35 mm

Sensor: Avago ADNS-3080

everglideg1000.th.jpg

 

Corsair Raptor LM3

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podczerwone Avago (optyczne)

 

:thumbup:Razer Diamondback (tylko używana, 50-70 zł) - Mysz technicznie bardzo podobna do Logitecha MX518. Różni się od niego tym, że Razer jest symetryczny i może być używany także przez osoby leworęczne. Ważną zaletą jest 7 przycisków, jednak z własnego doświadczenia wiem, że do niektórych może być utrudniony dostęp (u mnie jeden przycisk jest nieużywany). Dodatkowo, podobnie jak w modelu Krait, przyciski główne są duże i pokryte charakterystycznym tworzywem. Mysz występuje w czerech rodzajach: Magma, Plasma, Charmeleon i Acid Green (ta ostatnia rzadko spotykana). Została wycofana z produkcji i zastąpiona nowszym modelem - Diamondbackiem 3G.

Wymiary: 125x62x38 mm

Waga: 90 g

Sensor: 2004 r. Chameleon i Magma optyczny Agilent A3070/A3080, 400-1600 DPI, 6400 FPS

:thumbup: 2005 r. Plasma i Acid green optyczny Agilent A3088 (podczerwony), 400-1600 DPI, 6500 FPS (najlepsza wersja DB)

razerdiamondbackchamele.th.jpg razerdiamondbackmagma.th.jpg razerdiamondbackplasma.th.jpg razerdiamondbackacidgre.th.jpg

 

 

:thumbup:Razer Krait (70-110 zł) / Atomic Red Edition - Mysz polecana głównie dla osób grających w RTS-y, jednak z powodzeniem można jej używać w innych grach. Jest to praktycznie to samo, co Diamondback, tyle że z mniejszą ilością przycisków. Do zalet można zaliczyć dobre wykonanie i duże przyciski główne pokryte fajnym w dotyku tworzywem podobnym do gumy.

Wymiary: 119x57x33 mm

Waga: 74 g

Sensor: optyczny Agilent A3088 (podczerwony), 1600 DPI, 6500 FPS

Razer_Krait.jpg Razer_Krait_Atomic_Red_Edition.jpg

 

:thumbup:Razer Salmosa / Pro Edition (80-120 zł) - Najtańsza symetryczna myszka z oferty Razera. Technologicznie najbliżej jej do DeathAddera lecz jest mniejsza - 1800 DPI przy 125, 500 lub 1000 Hz.. Posiada trzy przyciski z możliwością programowania. Świetna propozycja dla leworęcznych i graczy o małych dłoniach lub lubujących się w małogabarytowych gryzoniach. Pro Edition została wyprodukowana na rynek azjatycki, dla ludzi o mniejszych dłoniach, dlatego ma trochę inne wymiary.

Wymiary: 115 x 63 x 37 mm; 95.9 x 54.4 x 33.3 mm

Waga: ~ 52 g

Sensor: optyczny Avago S3668 (podczerwony), 800/1800 DPI, 7080 FPS

razersalmosa.th.jpg

 

Razer Abyssus / Mirror (120-180 zł) - Następca Salmosy z nowym sensorem. Niestety wykonanie scrolla pozostawia wiele do życzenia, jest dużo niższej jakości niż w innych myszkach Razera co często objawia się jego piszczeniem podczas przewijania. Zarówno DPI jak i odświeżanie (tylko 125 i 1000 Hz) można przestawić jednym z dwóch przycisków na spodzie obudowy. Gryzoń ma problem z jitterem, który został wyeliminowany w nowszych seriach, które niestety trudno rozróżnić patrząc na półkę sklepową.

Wymiary: 115×63×40 mm

Waga: ~ 70 g bez kabla

Sensor: optyczny podczerwony Avago S3888, 450/1800/3500 DPI

razerabyssus.th.jpg razerabyssusmirror.th.jpg

 

:thumbup:Razer DeathAdder 3G aka rev.1 / Left-Hand Edition (tylko rynek wtórny, kiedyś od 100-180 zł) - Aktualnie najdokładniejsza mysz na rynku. 1800 DPI, kształt podobny do kultowego Microsofta IntelliMouse 3.0, brak akceleracji wstecznej, a do tego fajny design i wykonanie. Jej standardowe firmware ma wiele błędów, więc po zakupie myszy warto je od razu zaktualizować.

Mimo świetnego sensora mysz jest awaryjna. Dwa najczęściej pojawiające się problemy to podwójny klik i "akceleracja wsteczna" na rolce. Pierwszą niedogodność można wyeliminować nowym firmware, a gdy to nie pomoże przeczyszczeniem wnętrza. Scroll da się naprawić tylko przez przeczyszczenie lub jego wymianę.

Wymiary: 128x70x42.5 mm

Waga: 108 g bez kabla

Sensor: optyczny Avago S3668 (podczerwony), 450/900/1800 DPI, 7080 FPS

razerdeathadder.th.jpg razerdeathadderlefthand.th.jpg

 

Razer DeathAdder 3.5G aka Respawn / Black Edition / Left-Hand Edition (170-200 zł) - Od starej wersji różni się kablem, który teraz znajduje się w oplocie i sensorem, który ma problemy z precyzją na podkładkach szmacianych, nawet tych razerowskich. Pogłoski mówią, że od aktualizacji firmware'u w wersji 2.41 Respawn zyskał zachowanie wielce podobne do starego dobrego DA poza wyższym LOD. "Czarna edycja" to nic innego jak Respawn pozbawiony podświetlenia i gumowymi bokami zamiast pianoblack.

Wymiary: 128x70x42.5 mm

Waga: ~108 g

Sensor: optyczny podczerwony Avago S3888, 3500 DPI

razerdeathadder.th.jpg razerdeathadder35gblack.th.jpg razerdeathadderlefthand.th.jpg

 

:thumbup:Razer Solution Pro v1.6 (100-120 zł) - To samo co Diamondback Plasma i Acid Green z 2005 r., tyle że w innej wersji kolorystycznej (ta mysz jest cała biała).

Wymiary: 125x62x38 mm

Waga: 90 g

Sensor: optyczny Agilent A3088 (podczerwony), 400-1600 DPI, 6500 FPS (jak w najlepszej wersji DB)

razersolutionprov16.th.jpg

 

:thumbup:Razer Diamondback 3G (110-150 zł) - Nowa wersja Diamondbacka została wyposażona w nowy sensor - optyczny 3G - taki sam, jaki posiada DeathAdder. Zmieniony został materiał z którego wykonana została obudowa. Lekko zmieniono także jej profil. W odróżnieniu od najnowszych produktów Razera nie posiada wbudowanej pamięci.

Wymiary: 129x63x39 mm

Waga: 90 g

Sensor: optyczny Avago 3668 (podczerwony), 450-1800 DPI, 6500 FPS (w odróżnieniu do DA cechuje go negatywna akceleracja)

razerdiamondback3gblue.th.jpg razerdiamondback3ggreen.th.jpg razerdiamondback3gred.th.jpg

 

STMicroelectronics (optyczne)

Każdy LSP powinien przynajmniej rozważyć zakup myszki na popularniejszych sensorach tej firmy (IE 1.1 / 3.0). Największą zaletą jest brak predykcji (m.in. stąd taka popularność wśród CSowców), a największą wadą niska prędkość "kontroli" 1m/s (1,55 m/s @ 1000 Hz).

 

:thumbup:Microsoft Wheel Mouse Optical 1.1a (30-40 zł) - Wygodna, trzy przyciskowa mysz z optyką IntelliMouse 3.0.

Wymiary: 124x66.6x39.6 mm

Waga: 82 g bez kabla

Sensor: STMicroelectronics OS MLT 04, 400 DPI, 9000 FPS

microsoftwheelmouseopti.th.jpg

 

:thumbup:Microsoft IntelliMouse Optical 1.1a (40-50 zł) / SteelSeries IMO 1.1 SS (220-240 zł, nieopłacalna) / Zowie Gear IO1.1 (220-240 zł, nieopłacalna) - Podobnie jak WMO 1.1a, jest to mysz z optyką IE 3.0, z tym że ten model ma 5 przycisków. Tylko 400 DPI i do tego fenomenalne 9000 FPS, co da zadowolenie u każdego low sensa. Stworzona do gry na niskich rozdzielczościach, dlatego jest tak wychwalana przez ortodoksyjnych graczy Counter Strike'a, nie sprawdzi się w Full HD czy u high sensa. Wykonana z fajnego, szorstkiego materiału. Do wad można zaliczyć głośny scroll i powtarzalność wykonania - niektóre modele są dobrze wykonane, inne nie (kiwają się, scroll źle działa), ale nie powinno być problemu z wymianą. Brak predykcji to dość duży plus. Wersja od Zowie ma ponoć poprawiony scroll.

Wymiary: 126.1x68.1x39.3 mm

Waga: 147 g

Sensor: STMicroelectronics OS MLT 04, 400 DPI, 9000 FPS

microsoftintelimouseopt.th.jpg steelseriesimo11ss.th.jpg zowiegeario11.th.jpg

 

Microsoft IntelliMouse Explorer 3.0 (100-130 zł) - Kultowa mysz, zwłaszcza w kręgu graczy Counter-Strike'a. Mimo 400 DPI nadal konkuruje z nowszymi i bardziej zaawansowanymi myszkami. Brak predykcji to dość duży plus.

Wymiary: 132x69x44 mm

Waga: 102 g bez kabla

Sensor: STMicroelectronics OS MLT 04, 400 DPI, 9000 FPS

microsoftintellimouse30.th.jpg microsoftintellimouse30s.th.jpg

 

Microsoft Optical Mouse Blue ( niedostępna w sprzedaży )

Sensor: STMicroelectronics OS MLT 04, 400 DPI

microsoftopticalmousebl.th.jpg

 

 

Uwaga: pozycje zawarte w spoilerze nie zostały należycie przetestowane, aby stwierdzić ich przydatność lub nie zasługują aby je polecać.

 

:thumbdown:SteelSeries Kinzu / Red Pro Edition (120-160 zł) - Jednymi z poważniejszych minusów są spora predykcja, niskie prędkości maksymalne oraz niskiej jakości ślizgacze. Obudowa sensora to MaxEmil M3-7. Źródło. Rewizja "Red" ma zmienione przełączniki na Omron D2F-01F.

Sensor: optyczny STMicroelectronic VT5366, 400-3200 DPI

steelserieskinzu.th.jpg steelseriesredproeditio.th.jpg

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Avago ADNS-9500 (laserowy)

Najlepszy obecnie sensor wykonany w technologii laserowej, osiągający prędkości maksymalne, którymi nie powstydziłby się dobry optyk. Najpoważniejszą wadą jest lekka akceleracja pozytywna, a zaletą brak predykcji. Najlepiej działa na podkładkach twardych. Jest czuły na wszelkiego rodzaju zabrudzenia bezpośrednio przy soczewce i na podkładce.

 

:thumbup:Gigabyte Ghost M8000X (od 170 zł)

Sensor: Avago 9500

Wymiary: 126x74x43 mm

Waga: 145g (łącznie z ciężarkami o masie 38g )

gigabytem8000x.th.jpg

 

:thumbup:Logitech G500 (od 170 zł) - Niektórym może przeszkadzać umiejscowienie sensora bardziej z przodu obudowy w odróżnieniu do standardowego "środka". Pojawiają się raporty o sztukach z luźną soczewką, która ma negatywny wpływ na działanie myszki.

Wymiary: 44 x 76 x 129 mm

Waga: 120-148g (bez kabla, zależnie od ciężarków)

Sensor: laserowy Avago ADNS-9500, 200-5700 DPI (powyżej 5040 DPI interpolowane), 11 750 FPS

logitechg500.th.jpg

 

:thumbup:Ozone Smog / Cyber Snipa Silencer / Prestigio PMSG1 / Oklick Hunter / Ace of Sweden Edge 3200 / Ace of Sweden Edge 3200 T2 / Revoltec Fightmouse Elite (od 130 zł) - Myszki różnią się kolorystyką, materiałami i częściowo ustawieniami. Ciekawostką są ceramiczne ślizgacze w Smogu, Prestigio i Ace T2.

Wymiary: 126 x 85 x 42 mm

Waga: 127-157g (zależnie od ciężarków)

Sensor: laserowy Avago ADNS-9500, 90-5040 DPI, 11 750 FPS

ozonesmog.th.jpg cybersnipasilencer.th.jpg prestigiopmsg1.th.jpg oklickhunter.th.jpg aceofswedenedge3200.th.jpg aceofswedenedge3200t2.th.jpg revoltecfightmouseelite.th.jpg

 

:thumbup:Speedlink Kudos (od 130 zł)

Waga: 100-136 g (ciężarki 6 x 6 g)

Wymiary: 130 x 75 x 40 mm

Sensor: laserowy Avago ADNS-9500, 90-5000 DPI

speedlinkkudos.th.jpg

 

:thumbup:Logitech G9x (od 260 zł) - Odświeżona wersja G9 z rozdzielczością 5000 DPI. Podobnie do poprzedniczki mamy dołączone dwie wymienne obudowy: czarna Precision i szara Wide Load. Jedna z wad: ciężko wciskająca się rolka.

Wymiary: 108x81x36 mm

Waga: 118-146 g (zależnie od użytych ciężarków)

Sensor: laserowy Avago ADNS-9500, 200-5000 DPI, 11 750 FPS

logitechg9x.th.jpg logitechg9x02.th.jpg logitechg9x01.th.jpg

 

:thumbup:Alienware TactX (od 200 zł) - produkowana jest przez Logitecha dla Alienware. Jest to praktycznie G9x z podobną, aczkolwiek niewymienialną i jednak inną obudową.

Wymiary: 108x81x36 mm

Waga: ?

Sensor: laserowy Avago ADNS-9500, 200-5000 DPI, 11 750 FPS

alienwaretactx.th.jpg

 

:thumbup:Logitech G700 ( od 290 zł) - Najlepszy gryzoń bezprzewodowy. Przy intensywnym użytkowaniu na profilu dla gracza działa na jednym ładowaniu do 2 dni. Główne przełączniki to Omron D2FC-F-7N.

Wymiary: 126 x 80 x 46 mm

Sensor: laserowy Avago ADNS-9500, 200–5700 DPI (powyżej 5040 DPI interpolowane)

logitechg700.th.jpg

 

:thumbup:Mionix Naos 5000 (od 300 zł)

Sensor: laserowy Avago ADNS-9500, 90-5040 DPI, 11 750 FPS

mionixnaos5000.th.jpg

 

:thumbup:Qpad 5k (od 250 zł)

Sensor: laserowy Avago ADNS-9500, 90-5040 DPI, 11 750 FPS

Waga: 106-108 g

qpad5k.th.jpg

 

:thumbup:SteelSeries Xai (od 230 zł) ...na mikroprzełącznikach Omron D2F-J01F.

Waga: 101 g

Sensor: laserowy Avago ADNS-9500, 90-5040 DPI, 11 750 FPS

steelseriesxai.th.jpg steelseriesxaigold.th.jpg steelseriesxairuse.th.jpg steelseriesxaimoh.th.jpg

 

:thumbup:SteelSeries Xai Diablo III Edition

Sensor: laserowy Avago ADNS-9500, 5700 DPI

Steel_Series_Xai_Diablo_IIIEdition.jpg

 

 

Uwaga: pozycje zawarte w spoilerze nie zostały należycie przetestowane, aby stwierdzić ich przydatność lub nie zasługują aby je polecać.

 

Roccat Kone [+] / Plus (od 300 zł) - Odświeżona wersja pierwszego Kone. Jak widać trochę różni się wyglądem, ale najważniejszym pytaniem jest ( na które nie znamy odpowiedzi): czy tak jak w poprzedniku możemy się spodziewać wadliwych scrolli. Niestety brak możliwości tworzenia makr za pomocą myszki, trzeba do tego użyć klawiatury i dopiero przypisać pod wybrany przycisk. Dość ciekawą opcją jest lektor czytający wartość przy zmianie DPI w locie.

Wymiary: 135x78 mm

Waga: 126 g (bez kabla) i ciężarki 4 x 5 g

Sensor: laserowy Avago ADNS-9500 pod nazwą "Pro-Aim R2" + TDCU 6000 DPI

roccatkoneplus.th.jpg

 

SteelSeries WoW Cataclysm (od 300 zł)

Sensor: laserowy Avago ADNS-9500, 90-5040 DPI, 11 750 FPS

steelserieswowcataclysm.th.jpg

 

Powerlogic Alien G9 / Anyzen G9 / Tracer Sniper (?)

Sensor: laserowy Avago ADNS-9500 (?), 800-6000 DPI, 11 750 FPS

powerlogicalieng9.th.jpg

 

Thermaltake Tt eSports Black Element (160-180 zł) link

Wymiary: 123.8 x 66.7x 41.6mm

Sensor: laserowy ADNS-9500(?), 6500 DPI

ttesportsblack.th.jpg

 

Pearl LMX-5005 (około $30)

Wymiary: 125x75x43mm

Sensor: laserowy ADNS-9500

Waga: 122 do 157 g

pearllmx5005.th.jpg

 

Fierce 5000 v2 (około $50)

Sensor: laserowy ADNS-9500

fierce5000v2.th.jpg

 

Corsair Vengeance M60

Sensor: laserowy ADNS-9500

corsairvengeancem60.th.jpg

 

Corsair Vengeance M90

Sensor: laserowy ADNS-9500

corsairvengeancem90.th.jpg

 

Steelseries Sensei / Fnatic Edition (? zł)

Wymiary: 125,5x68,3x38,7 mm

Sensor: laserowy Avago ADNS-9500, 5700 DPI (11400 w opcji przy wielu monitorach)

Waga: 102 g (bez kabla)

Steel_Series_Sensei01.jpg Steel_Series_Sensei02.jpg Steelseries_Sensei_fnatic_Edition.jpg

 

SteelSeries Guild Wars 2 Gaming Mouse

Wymiary: 125,5x68,3x38,7 mm

Sensor: laserowy 90 - 5670 DPI

Waga: 90 g

Steel_Seriesana_Guild_Wars2.jpg

 

Leetgion ( Thermarlright) El’Druin (? zł)

Wymiary: 126x80x44 mm

Sensor: laserowy Avago ADNS-9500, 100-5000 DPI

 

Sharkoon DarkGlider

Sensor: laserowy Avago ADNS-9500,

 

Sharkoon Drakonia / Tracer Recon

Sensor: laserowy Avago ADNS-9500,

 

Inne:

FOXXRAY WildWind FXR-HM-01,

ZIPPY ZMS3550

A4tech XL-750BK ?*

A4tech XL-750BH ?*

A4tech XL-760H ?*

*informacja niepotwierdzona

Genius DeathTaker

VARR PRO-GAMING V6000

Gigabyte Force M7 Thor

Leetgion Hellion

Tesoro Shrike

Genius DeathTaker

Zalman ZM-GM1

 

 

 

Avago ADNS-9800 (laserowy)

W skrócie jest to zaktualizowana wersja Avago 9500 z lekko lepszym zarządzaniem energią, nowym SROMem i VSCELem (vertical-cavity surface-emitting laser) i możliwym pokryciu w obietnicach braku akceleracji.

 

 

 

QPAD 5K LE (? zł)

Sensor: laserowy Avago ADNS-9800, 200-8200 DPI

QPad5_KLE.jpg

 

CM Storm Sentinel Advance II (? zł)

Wymiary: 135 x 83,5 x 40 mm

Sensor: laserowy Avago ADNS-9800, 200-8200 DPI

Waga: maks. 139 g (oraz pięć odważników po 4,5 g)

CMStorm_Sentinel_Advance_II.jpg

 

Roccat Kone XTD (? zł)

Sensor: laserowy Avago ADNS-9800

Roccat_Kone_XTD.jpg

 

Logitech G600 MMO (? zł)

Wymiary: : 118 x 75 x 41 mm

Sensor: laserowy Avago ADNS-9800, 200-8200 DPI

Waga: maks. 133 g bez kabla (15 g)

Logitech_G600_MMOBlack.jpg Logitech_G600_MMOWhite.jpg

 

Thermaltake Level 10M (? zł)

Wymiary: : 147 x 67.5 x 38.8 mm

Sensor: laserowy Avago ADNS-9800, 800-8200 DPI

 

Corsair Vengeance M65

Sensor: laserowy ADNS-9800

 

Steelseries Sensei MLG Edition (? zł)

Wymiary: 125,5x68,3x38,7 mm

Sensor: laserowy Avago ADNS-9800, 8200 DPI (8201 – 16400 w opcji przy wielu monitorach)

Waga: 102 g (bez kabla)

Steelseries_Sensei_MLG_Edition.jpg

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Philips Twin Eye (laserowe)

Wszystkie modele z sensorem tej firmy wrzucam do jednego worka, ponieważ mniej lub bardziej kolejne generacje "bliźniaczego oka" dziedziczą problemy, a są nimi:

problemy z drganiem, śledzeniem na osi Z (przy podnoszeniu sama potrafi przesunąć kursor do ~200 px) i ma funkcję automatycznej, bez wiedzy użytkownika, zmiany rozdzielczości co odbija się na precyzji. Ponoć nowsze wersje firmware'u tuszują wymienione niedoskonałości, ale nie polecam tego sprawdzać na własnej skórze.

 

Uwaga: pozycje zawarte w spoilerze nie zostały należycie przetestowane, aby stwierdzić ich przydatność lub nie zasługują aby je polecać.

 

SilverStone Raven 3200 RVM01B ( ? zł)

Wymiary: 128x85x45 mm

Waga: 182g

Sensor: laserowy Philips Twin Eye PLN 2030, 400 - 3200 DPI

silverstoneraven3200.th.jpg

 

CM Storm Inferno (190-200 zł)

Wymiary: 125x75x40 mm

Sensor: laserowy Philips Twin Eye PLN 2031 (?), 500-4000 DPI

cmstorminferno.th.jpg

 

Thermaltake Tt eSports Black (160-180 zł) link

Wymiary: ?

Sensor: laserowy Philips Twin Eye PLN 2031, 400-800-2000-4000 DPI

ttesportsblack.th.jpg

 

Razer Orochi (280-350 zł) - Wyróżnia tego gryzonia możliwość podpięcia przez kabel USB jak i interfejs bezprzewodowy Bluetooth 2.0. Zasilana jest dwoma bateriami AA.

Wymiary: 99x67,8x35 mm

Sensor: laserowy 3G Philips Twin Eye PLN 2031, 4000 DPI

razerorochi.th.jpg

 

Razer Lachesis 3G i 3.5G (180-220 zł) - Mysz posiadająca w starszej wersji laserowy sensor 3G o czułości aż 4000 DPI, a w nowszej 3.5G, 5600 DPI. Ma 9 klawiszy i funkcję zmiany czułości sensora "w locie". Sensor ma problemy z drganiem, śledzeniem na osi Z i ma funkcję automatycznej zmiany rozdzielczości co odbija się na precyzji.

Wymiary: 129 x 71 x 40 mm

Waga: 99 g

Sensor: laserowy 3G Philips Twin Eye PLN 2031, 4000 DPI; laserowy 3.5G Philips Twin Eye PLN 2032, 5600 DPI

razerlachesis.th.jpg razelachesiswhite.th.jpg razerlachesisred.th.jpg

 

Ozone Gaming Radon 5K (190-210 zł)

Wymiary: 122,43 x 70,64 x 43,70 mm

Sensor: laserowy Philips Twin Eye PLN 2032, 100-5600 DPI

ozonegradon5k.th.jpg

 

CM Storm Sentinel Advance (220-250 zł)

Wymiary: 135 x 83,5 x 40 mm

Waga: maks. 161,5 g (zależnie od użytych ciężarków)

Sensor: laserowy Philips Twin Eye PLN 2032, do 5600 DPI

cmstormsentineladvance.th.jpg

 

Razer Imperator (230-270 zł)

Waga: 104 g

Wymiary: 123 x 71 x 42 mm

Sensor: laserowy 3.5G Philips Twin Eye PLN 2032, 5600 DPI

razerimperator.th.jpg

 

Razer Naga / Naga Epic ( od 250 i ~450 zł) - Cechą wyróżniającą jest 12 dodatkowych przycisków pod kciukiem. Wersja Epic ma dodatkowo możliwość działania bez kabla i wymiany prawego boku na jeden z trzech różnie wyprofilowanych.

Waga: 104 g

Wymiary: 123 x 71 x 42 mm

Sensor: laserowy 3.5G Philips Twin Eye PLN 2032, 5600 DPI

razernaga01.th.jpg razernagaepic01.th.jpg

 

Razer Mamba (450-500 zł) - Mysz hybrydowa, gdyż może ona pracować na kablu, albo też bezprzewodowo. Ma bardzo podobny kształt do DeathAddera, po lewej stronie z przodu dodano jeszcze dwa przyciski. Mysz została wyposażona w sensor 3,5G o rozdzielczości 5600 DPI. Główne przełączniki to Omron D2FC-F-7N.

Wymiary: 128x70x42,5 mm

Waga: 129 g (z baterią), 108 g (bez baterii)

Sensor: laserowy 3.5G Philips Twin Eye PLN 2032, 5600 DPI

razermamba.th.jpg

 

Razer Spectre (ok. 300 zł) link

Sensor: laserowy 3.5G Philips Twin Eye PLN 2032, 5600 DPI

razerspectre.th.jpg

 

Razer Tron ( ? zł)

Wymiary: 110 x 61.3 x 33.5 mm

Sensor: laserowy 3.5G Philips Twin Eye PLN 2032, 5600 DPI

razertronlegacy.th.jpg

 

Saitek / Mad Catz - Cyborg R.A.T. 3 / 5 / 7 / 9 (350-400 zł) - Wizualnie wszystkie modele różnią się praktycznie napisem na obudowie, a faktycznie nakładkami i pokrętłami, umożliwiającymi dostosowanie kształtu pod własne upodobania i sensorami.

Sensor: 3 - laserowy Cypress CYONS1002 LBXC 400-3200 DPI (w skokach co 400 DPI); 5 - laserowy Philips PLN 2031 125-4000 DPI (w skokach co 125 DPI); 7 i 9 - laserowy Philips PLN 2032 25-5600 DPI (w skokach co 25 DPI)

saitekmadcatzcyborgrat9.th.jpg

 

Mad Catz - Cyborg R.A.T. Contagion (450 zł) - w skrócie: jest to R.A.T. 7 w nowym umaszczeniu i z podrasowanym sensorem Philipsa.

Sensor: laserowy Philips PLN 2032 do 6400 DPI

madcatzcyborgratcontagi.th.jpg

 

Gigabyte Aivia M-8600 ( ? zł) - Bezprzewodowa, względnie ciężka, duża i symetryczna myszka wykonana ze średniej jakości plastików. Pewną nowością są funkcje i makra przedstawiane za pomocą ikon. Niewątpliwie za plus należy uznać dodanie przez producenta drugiego akumulatora. Kanciastość obudowy (garb biegnący przez środek) może powodować dyskomfort. Kolejnymi minusami to sensor umieszczony bliżej przedniej części i nierównomiernie rozmieszczenie wagi (cały tył to aku). Przeznaczona dla graczy o specyficznym guście, z dużymi dłońmi, lewo i praworęcznych o chwycie finger grip.

Sensor: laserowy Philips Twin Eye PLN ???, 100 - 6500 DPI (powyżej 5600 interpolowane)

Wymiary:134,3 x 72,7 x 42,7 mm

Waga: 148 g (z baterią), 110 g (bez baterii)

gigabitem8600.th.jpg

 

WarMouse Meta ($79.99)

Ciekawa myszka z aż 18 przyciskami i mnóstwem możliwych konfiguracji (ponad 3000 komend). Ponadto posiada pod kciukiem analogowy joystick. Jakby tego było mało obsługuje też makra 1024 znakowe.

Sensor: laserowy Philips Twin Eye PLN 2032 (?), 100 - 5600 DPI

Wymiary:110 x 68 x 40mm

warmouse.th.jpg

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Avago ADNS-3050 (optyczny)

 

Logitech G300 (od 40 $)

Wymiary: 112x73x35 mm

Sensor: optyczny A3053/3055 (?), 1000-1750-2500 DPI

logitechg30002.th.jpg logitechg30001.th.jpg

 

Logitech G100 - Porównując kształty można by rzec, iż jest to następca modelu MX300 lub G1.

Wymiary: 112x73x35 mm

Sensor: optyczny A3053 (?), 1000-1750-2500 DPI

Waga: 106 g (bez kabla 83 g)

logitechg100e.th.jpg

 

CM Storm Xornet

Wymiary: 107x75x35 mm

Sensor: optyczny Avago ADNS-3050, 2000 DPI

Waga: 142 g (z kablem)

cmstormxornet.th.jpg

 

Avago ADNS-3090 (optyczny)

Uniwersalna pozycja. Sprawdzi się zarówno u LSP jak i HSP.

 

Logitech G400 (od 140 zł) - w nowej rewizji (z czarnym napisem Logitech na naklejce) jedna z lepszych pozycji na rynku.

Wymiary: 130x70x43 mm

Sensor: optyczny Avago ADNS-3090 (S3095), 200–3600 DPI

Waga: 105 g (bez kabla)

logitechg400.th.jpg

 

Roccat Savu

Wymiary: 120x72x? mm

Sensor: optyczny Avago ADNS-3090, 400-800-1600-4000 DPI

Waga: 90 g (bez kabla)

 

CM Storm Spawn - Wgranie nowego firmware (ver.61) zmienia ustawienia DPI z 800/1800/3500 na 800/1600/4000.

Wymiary: 107x75x35 mm

Sensor: optyczny Avago ADNS-3090, 3500 lub 4000 DPI

Waga: 86 g (142 g z kablem)

cmstormspawn.th.jpg

 

Zowie AM - Wielu graczy narzeka na zbyt ciężko wciskające się klawisze (m1/m2).

Wymiary: 125x60x39 mm

Sensor: optyczny Avago ADNS-3090, 450-1150-2300 DPI

Waga: 88 g (bez kabla)

zowieam.th.jpg

 

Thermaltake Tt eSports Saphira

Wymiary: 124.67x67.2x41.59 mm

Sensor: optyczny Avago ADNS-3090(?), 100-3500 DPI

Waga: ? (ciężarki 5x4.5 g)

ttesportssaphira.th.jpg ttesportssaphirabottom.th.jpg

 

Ozone Radon Opto

Wymiary: 122.43x70.64x43.7 mm

Sensor: optyczny Avago ADNS-3090, 450-3500 DPI

Waga: 135 +/- 5 g (z kablem i ciężarkami)

ozoneradonopto.th.jpg

 

I-Rocks IR-7572

Wymiary: 118.5x63x39.5 mm

Sensor: optyczny Avago ADNS-3090, 900-1800-3500 DPI

Waga: 115 g (z kablem)

irocksir7572.th.jpg

 

Genius Maurus - symetryczna do claw i finger gripa

Ozone Xenon

Tesoro Gungnir - kiepska jakość wykonania

Zowie FK

Cooler Master Storm Recon

 

PixArt

Sensory tej firmy są stosowane ze względu na niższe ich ceny w stosunku do konkurencji, niestety z reguły okupione to jest szeroko rozumianą precyzją.

 

 

Roccat Pyra Wired / Wireless (170-250 zł)

Sensor: PixArt PAW3305DK-H

roccatpyrawired.th.jpg roccatpyrawireless.th.jpg

 

Zowie MiCO (od 150 zł) - perfect speed 1,27 m/s

Wymiary: 65x40x120 mm

Sensor: optyczny PixArt PAN3305DK-H, 400-800-1600 DPI

Waga: 68 g (bez kabla)

zowiemico.th.jpg

 

SteelSeries Kana / CS:GO Edition / Dota™ 2 Edition ( około 30€)

Wymiary: 124x64x37 mm

Sensor: optyczny PixArt PAN3305DK-H, 400 - 3200 DPI

Waga: 62 g

Steel_Seriesana_Kana_Black.jpg Steel_Seriesana_Kana_White.jpg Steel_Series_Kana_CSGO.jpg Steel_Series_Kana_DOTA2.jpg

 

SteelSeries Kinzu v2

Sensor: Pixart 3305 z soczewką 1x

 

 

 

pozostałe sensory

Niepasujące do powyższych kategorii, mniej ciekawe, niedostępne w naszym kraju, w ogólnym obiegu lub niektóre nowości, o których wiadomo mało.

 

 

Uwaga: pozycje zawarte w spoilerze nie zostały należycie przetestowane, aby stwierdzić ich przydatność, nie zasługują aby je polecać lub nie są już dostępne w powszechnej sprzedaży .

 

A4Tech Opto 518 / Office 8K / SWOP-80 (20-30 zł) - Gryzoń z nawet niezłą optyką (co potwierdza np. recenzja na Labie), wiele osób kupowało go jako namiastkę Logitecha MX500. Z uwagi na dużą liczbę przycisków, dobrze sprawdza się w biurze :).

Wymiary: 124x61x48 mm

Sensor: optyczny Avago 2030, 800 DPI

a4techswop80.th.jpg

 

:thumbup:Logitech UltraX B85 (tylko używana, 20-50 zł) - To samo co MX310, tyle że ma cztery przyciski i trochę inny wygląd.

Wymiary: 120x65x35 mm

logitechultraxb85.th.jpg

 

:thumbup:Logitech G1 (tylko używana, 50-70 zł) - Myszka wycofana już ze sprzedaży, więc można ją kupić jedynie używaną. 800 DPI powinno spokojnie zadowolić większość graczy. Jak na Logitecha przystało, wykonanie stoi na wysokim poziomie. Są dwie wersje: niebieska (800 DPI), srebrna/złota (1000 DPI). Nie doszedłem do informacji jaki sensor zastosowano w tej drugiej. Jako że firma nie zapomina o sprawdzonych rozwiązaniach (vide kształt), ciągle można nabyć produkt o podobnej obudowie tj. RX250.

Wymiary: 115x63x35 mm

Waga: 79 g (bez kabla, który waży 40 g)

Sensor: optyczny Avago/Agilent S2020, 800 DPI

logitechg1.th.jpg

 

:thumbup:Logitech MX310 (50-60 zł) - Technicznie bardzo podobna do G1. Różni się od niej kształtem i większą ilością przycisków. Tą myszkę można nadal kupić nową, jednak nie jest ona zbyt popularna w zwykłych sklepach, więc polecam do tego celu aukcje internetowe.

Wymiary: 121x68x41 mm

Waga: 130 g

Sensor: optyczny Avago/Agilent S2020, 800 DPI

logitechmx310.th.jpg

 

:thumbup:Logitech MX510 (tylko używana, 50-70 zł) - Podobnie jak G1, myszka już nieprodukowana. Ma też ona podobne parametry techniczne. Kształt ma identyczny z jej następcą, MX518.

Wymiary: 129x70x39 mm

Waga: 118 g

Sensor: optyczny Avago/Agilent S2020,400-800 DPI

logitechmx510blue.th.jpg logitechmx510red.th.jpg

 

Ktec KTM-6500 pro (cena: nieliczne egzemplarze na aukcji) - ulubiony gryzoń azjatyckich i nie tylko graczy StarCrafta. Prosta, symetryczna, mała i lekka czyli idealna do gatunku RTS. Już na pierwszy rzut oka widać, że wzorem dla obudowy były wczesne rozwiązania Logitecha (vide MX310).

Waga: 93 g

Sensor: 800 DPI, 6500 FPS

ktecktm6500pro.th.jpg

 

Razer Boomslang 2100 (50 zł) - Mysz hybrydowa (kulkowo-optyczna) o sporych gabarytach.

Wymiary: 132x76.2x30.5 mm

Waga: 115 g

Sensor: hybrydowy Kärna Precision, 2100 DPI

razerboomslang2100.th.jpg

 

Microsoft SideWinder X8 (250-350 zł)

Wymiary: 125x78x40 mm

Waga: 145 g

Sensor: optyczny BlueTrack 4000, 250-500-750-1000-1500-2000-3000-4000 (powyżej 1000 interpolowane) DPI, 13 000 FPS

microsoftsidewinderx8.th.jpg

 

NZXT Avatar (~200 zł)

Wymiary: 128 x 69,1 x 36,8 mm

Sensor: optyczny podczerwony Kingsis, 650-1200-1800-2600 DPI

nzxtavatar01.th.jpg

 

Steelseries Ikari Laser (od 200 zł) - Mysz wyposażona w mechanizm laserowy Steelseries XY2 o rozdzielczości 3200 DPI z możliwością zmiany co 1 DPI. Myszka posiada wbudowaną pamięć do zapisu ustawień i makr. Obudowa wyprofilowana dla praworęcznych została tak zaprojektowana aby umożliwiała komfortową prace przy trzech najpopularniejszych sposobach uchwytu "swipe", "claw" i "palm". Użytkownicy piszą czasem o problemach z rozłączającą się myszką.

Wymiary: 130x83x36 mm

Sensor: laserowy Cypress Ovations+ CYONS1001x 3200 DPI, 40 000 FPS

steelseriesikarilaser.th.jpg steelseriesikarilaserwh.th.jpg steelseriesikarilasersu.th.jpg

 

Microsoft Optical Mouse 200

Wymiary: 106x56x35.7 mm

Sensor: optyczny Avago ADNS-5700, 1000 DPI

6f5633b5d1d9d2d2m.jpg0fabefa177fe72c1m.jpg

 

Zalman ZM-M200

Sensor: optyczny Avago ADNS-5700

 

Razer Ouroboros

 

Razer Taipan

Wymiary: 124 x 63 x 36 mm

Sensor: 4G Dual Sensor System - 8200 DPI Avago ADNS-S9818 oraz pomocniczy S3888

Waga: 95 g

Razer_Taipan.jpg

 

Roccat Lua

Wymiary: 115x64x? mm

Sensor: optyczny ?, 250-2000 DPI

Waga: 70 g (bez kabla)

 

Geil Epicgear Meduza (300 zł)

Wymiary: 125 x 71 x 38 mm

Sensor: do wyboru tryb działania optyczny Avago 3060 400/800/1600/3200 DPI laserowy Avago 9500 6000 DPI oraz HDST połączone działanie obydwóch 400/800/1600/3200/4800 DPI

Waga: 126 g

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Avago ADNS-6010 (laserowy)

Niskie prędkości maksymalne wykluczają go u graczy innych niż HSP, aczkolwiek i oni znajdą lepszą alternatywę nawet wśród tanich optyków.

 

Uwaga: pozycje zawarte w spoilerze nie zostały należycie przetestowane, aby stwierdzić ich przydatność lub nie zasługują aby je polecać.

 

A4Tech X-750/X-750F/X-750BF (tylko używana, 30-50 zł) OCZ Equalizer - Wygląd modeli taki sam jak wyżej, ale zastosowano tu sensor laserowy o rozdzielczości 600-2500 DPI. Wyższe DPI uzyskano za pomocą interpolacji. Dość stara konstrukcja, do tego nieprecyzyjnie pracuje na szmaciankach, teraz za tę cenę można kupić ciekawsze modele, nawet patrząc na ofertę A4Techa.

Wymiary: 117x64x38 mm

Waga: 108 g

Sensor: laserowy Avago ADNS-6010, 600-3600 DPI (powyżej 2000 DPI interpolowane), 7080 FPS

a4techx750.th.jpg a4techx750f.th.jpg a4techx718bf.th.jpg oczequalizer.th.jpg

 

A4Tech XL-730K Oscar (70-90 zł) - Z uwagi na średniej precyzji myszki laserowe A4Tech\'a polecamy jej lepszy optyczny odpowiednik X-738 w tej samej obudowie.

Wymiary: 120x60 mm

Sensor: Agilent/Avago ADNS-6010 600-3600 DPI (powyżej 2000 DPI interpolowane)

x738k.th.jpg

 

A4Tech XL-740K (60-90 zł) / :thumbdown:Sharkoon Rush FireGlider i Black (100-130 zł) - Z uwagi na średniej precyzji myszki laserowe A4Tech\'a polecamy jej lepszy optyczny odpowiednik X-748. Jak widać myszki firmy Sharkoon, są praktycznie identyczne, różnią się tylko umaszczeniem i ze względu na cenę są nieopłacalne.

Wymiary: 135x75 mm

Sensor: Agilent/Avago ADNS-6010 600-3600 DPI (powyżej 2000 DPI interpolowane)

a4techxl740k.th.jpg sharkoonfireglider.th.jpg sharkoonrushblack.th.jpg

 

A4Tech XL-760H aka Blue Laser Oscar (50-80 zł)

Sensor: Agilent/Avago ADNS-6010 400 - 800 - 1200 - 1600 - 2000 - 3600 DPI (powyżej 2000 DPI interpolowane)

a4techxl760hblue.th.jpg

 

Lognetmedia mL-903 Icon (60-100 zł) - Kształt tej myszy jest podobny do MX518. Zastosowano tu sensor ADNS6010 znany z Logitecha G5 i Razera Copperhead, jednak w tej myszy trudniej zaobserwować efekt akceleracji wstecznej.

Wymiary: 122x76x38 mm

Waga: 110 g

Sensor: Agilent ADNS-6010, 400-2000 DPI, 7080 FPS

lognetmediaml903icon.th.jpg

 

Logitech G3 (100-150 zł) - Połączenie obudowy MX300/G1 i sensora z G5. Dobrze wykonana mysz, zlikwidowano w niej problem luźnej rolki z poprzedniego modelu. Jednak ze względu na swoje wymiary, jest ona przeznaczona dla osób, które preferują prowadzenie myszy palcami.

Wymiary: 115x63x34 mm

Sensor: laserowy Avago ADNS-6010 (S6006), 400-2000 DPI

logitechg3.th.jpg

 

Logitech G5 (120-200 zł) - Mysz podobna do MX518, z tym że tutaj zastosowano laser o rozdzielczości do 2000 DPI. Jako dodatkową zaletę można dodać możliwość regulacji wagi za pomocą dołączonych ciężarków.

Wymiary: 130x75x44 mm

Waga: 114-153 g (zależnie od użytych ciężarków)

Sensor: laserowy Avago ADNS-6010 (S6006), 400-2000 DPI, 7080 FPS

logitechg5.th.jpg logitechg5starwars.th.jpg logitechg5battlefield.th.jpg logitechg5refresh.th.jpg

 

Logitech G7 (180-250 zł) - Bezprzewodowa mysz laserowa, która kiedyś prezentowała sobą poziom pozwalający na precyzyjną grę. Jednak ciągle daleko jej do optycznych odpowiedników.

Wymiary: 130x75x44 mm

Waga: 133 g

Sensor: laserowy Avago ADNS-6010 (S6006), 400-2000 DPI

logitechg7.th.jpg logitechg7limited.th.jpg

 

Microsoft Habu (160-200 zł) - Mysz stworzona we współpracy z Razerem. Jest to praktycznie to samo co Copperhead, tyle że w innej obudowie. Pomimo wykorzystania tego samego sensora, Habu spisuje się sporo lepiej od Copperheada. Podobnie jak w DeathAdderze, i tutaj dobrze jest zaktualizować firmware, dzięki czemu zmniejszymy/wyeliminujemy część błędów (m.in. akceleracja wsteczna). Należy zwrócić uwagę na umiejscowienie sensora z tyłu gryzonia.

Wymiary: 125x70x43 mm

Waga: 121 g

Sensor: laserowy Avago ADNS-6010 (S6018), 400/800/1600/2000 DPI, 7080 FPS, PC 1.04 m/s, MS 1.15 m/s

microsofthabu.th.jpg

 

Razer Copperhead (140-200 zł) - Mysz laserowa o czułości 2000 DPI. Niestety jest to jeden z modeli, w którym występuje akceleracja wsteczna. Perfect control na poziomie 0,83 m/s to stanowczo za mało dla graczy low i medium sens. Mysz występuje w trzech wariantach kolorystycznych: Tempest Blue, Anarchy Red i Chaos Green. Tak jak w DeathAdderze i Habu, i tutaj powinno się zaktualizować firmware, które znacznie ogranicza efekt akceleracji wstecznej (występuje ona jedynie na Icematach).

Wymiary: 130x66x41 mm

Waga: 124 g

Sensor: laserowy Avago ADNS-6018, 400-2000 DPI, 7080 FPS

Ewentualnie dla graczy: high sens, lewo i praworęcznych.

razercopperheadchaosgre.th.jpg razercopperheadtempestb.th.jpg razercopperheadanarchyr.th.jpg

 

Microsoft SideWinder X3 (140-180 zł)

Wymiary: 120x70,2x40,8 mm

Waga: 136 g

Sensor: laserowy Avago ADNS-6010, 400-2000 DPI, 7080 FPS

microsoftsidewinderx3.th.jpg

 

Microsoft SideWinder X5 (120-200 zł)

Wymiary: 128×77,7×40,9 mm

Waga: 105 g

Sensor: laserowy Avago 6010, 400-2000 DPI, 7080 FPS

microsoftsidewinderx5.th.jpg

 

Microsoft SideWinder (120-200 zł) - Różni się od X5 szczegółami jak ciężarki, metalowa rolka i boczne przyciski, ekran lcd, dodatkowe ślizgacze i uchwyt na kabel.

Wymiary: 129x76x38 mm

Waga: 122-152 g (zależnie od użytych ciężarków)

Sensor: laserowy Avago 6010, 400-2000 DPI, 7080 FPS

microsoftsidewinder.th.jpg

 

Creative Fatal1ty 2020 (tylko używana, 60-100 zł) / Raidmax Hoorai GM1100 - Laserowy następca modelu 1010. Posiada czujnik o rozdzielczości 2400 DPI (wg testów w internecie sięga ona nawet do 2700 DPI). Ma ona taki sam kształt jak poprzednik, posiada też regulację wagi. Zmniejszono tutaj też efekt akceleracji wstecznej.

Wymiary: 102x68x35 mm

Waga: 86-113 g (zależnie od użytego ciężarka)

Sensor: laserowy Avago ADNS-6010, 400-800-1600-2000-2400 DPI, 7080 FPS

Polecana dla graczy: high sens o chwycie claw grip, praworęcznych.

creativefatal1ty2020.th.jpg raidmaxhooraigm1100b.th.jpg

 

Zykon Z1 / Ladies Edition (?) -

Wymiary: 135x58x38 mm

Waga: 100 g

Sensor: laserowy Avago ADNS-6010, 400/800/1600/2000 DPI, 7080 FPS

zykonz1.th.jpg zykonz1ladiesedition.th.jpg

 

Icon7 Z500 / Ideazon Zboard Reaper EDGE RED-1000 / HP VooDoo DNA / Asus RoG Voodoo aka GX800 (130-170 zł)

Wymiary: 120 x 72 x 43mm

Sensor: laserowy Avago ADNS-6010, 800-3200 DPI

icon7z500.th.jpg ideazonzboardreaperedge.th.jpg hpvoodoodna.th.jpg asusrogvoodoo.th.jpg

 

 

 

Avago ADNS-6090 (laserowy)

 

Roccat Kone (220-280 zł) - Mysz prawie idealna, gdyby nie pierwsze jej rewizje cierpiące na wadliwą rolkę 4D (w nowych egzemplarzach ponoć problem wyeliminowano). Precyzja w pełnym zakresie rozdzielczości do 3200 DPI. Wyróżnia się podświetleniem, które można zmieniać za pomocą kombinacji 5 diod led uzyskując niemal każdy kolor. Posiada możliwość dostosowania wagi jednym z ciężarków, tworzenie makr, programowanie 8 z 10 przycisków i zapisania ustawień do pamięci wewnętrznej. W przypadku problemów z precyzją zalecamy wyłączenie TCU w sterownikach.

Wymiary: 135 x 78 mm

Waga: 118 g (133 g z kablem) i ciężarki 5, 10, 15, 20 g

Sensor: laserowy Avago 6090 + TCU, 3200 DPI

roccatkone.th.jpg roccatkone2.th.jpg

 

Logitech G9 (200-300 zł) - G9 wyróżnia się przede wszystkim dwiema wymiennymi obudowami - jedna Wide Load (szersza) do pracy oraz druga Precision (węższa i szorstka) do gier. Na pierwszym zdjęciu widać myszkę bez "pancerzyka": tak też można spróbować ; ) z niej korzystać. Oprócz tego, szwajcarska firma odeszła od charakterystycznego dla niej kształtu - G9 nie wymusza trzymania na sobie całej ręki. Wykorzystano tutaj także patent z serii Revolution - szybkie przewijanie dokumentów. Nie jest to jednak zbyt wygodne - funkcja ta jest uruchamiana poprzez przyciśnięcie guzika na spodzie gryzonia.

Wymiary: 108x81x36 mm

Waga: 118-146 g (zależnie od użytych ciężarków)

Sensor: laserowy Avago ADNS-6090, 200-3200 DPI (powyżej 3000 raczej interpolowane), 7200 FPS

logitechg902.th.jpg logitechg9.th.jpg

 

SteelSeries WoW Edition (250-350 zł)

Sensor: laserowy Avago ADNS-6090, 200-3200 DPI (powyżej 3000 raczej interpolowane), 7200 FPS

steelserieswowedition.th.jpg

 

 

 

Recenzje zagraniczne:

 

Artykuły:

 

Obrazowe porównanie wo1fwooda.

0hiSf.jpg

 

Ogromne podziękowania dla lopcia za umożliwienie mi pomocy w tworzeniu starego spisu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PODKŁADKI SZMACIANE/MIĘKKIE według przybliżonych cen (w budowie!)w razie zastrzeżeń proszę o PW. Brakujące zdjęcia będą dodane na końcu

 

 

A4Tech X7-200MP / X7-300MP / X7-500MP (10 / 15 / 17 zł) - Jedne z tańszych podkładek materiałowych, jakościowo dorównuje wielu droższym podkładkom. Osobiście sprawdziłem. Wykonanie, materiał nie odbiegają od droższego QCK. Polecana dla graczy korzystających ze wszelakich myszek optycznych i mniej wymagających laserowych, z naciskiem na graczy high sens ze względu na średni ślizg.

Wymiary: (odpowiednio) 240 x 200 x 3mm; 437 x 350 x 3 mm; 437 x 400 x 3 mm

 

 

 

Corepad EYEpad S / M / XL (20-25 / 30-35 / 45-50 zł) - Podkładka podobna do SteelPada QcK, jest jednak od niej trochę gładsza. Jego charakterystyczną cechą jest mała grubość (1.6 mm) - jest to prawie najcieńsza szmacianka na rynku (tylko Sharkoon 1337 jest cieńszy). Jest dobrze i estetycznie wykonana, nie ślizga się po biurku. W przypadku zabrudzenia łatwo ją wyczyścić.

Wymiary S: 255 x 220 x 1,6 mm.

Wymiary M: 325 x 290 x 1.6 mm.

Wymiary XL: 455 x 405 x 1.6 mm.

 

    corepadeyepadmoc6.th.jpg

 

 

Everglide Titan: MiniMat/GamingMat/MonsterMat (40-50 / 50-60 / 70-90 zł) - Szmacianka wykonana z fiberteku. Jak większość tego typu padów, posiada dobry ślizg, a dodatkowo nie ślizga się po podłożu. Do wad trzeba zaliczyć strzępiące się krawędzie i dość wysoką cenę w porównaniu do konkurencyjnych Steelpadów QcK.

Wymiary MiniMat : 270 x 215 x 4 mm.

Wymiary GamingMat: 355 x 254 x 4 mm.

Wymiary MonsterMat: 444 x 355 x 4.3 mm.

 

everglidetitanminimatdw4.th.jpg

 

 

Pentagram P1511-1 / P1511-2 (15 / 20 zł) - Wytrzymała szmacianka, z dobrym ślizgiem, gumowa powłoka zapewnia dobre trzymanie się do podłoża. Konkurencyjna cenowo jednak słabo dostępna.

Wymiary P1511-1: 230 x 190 x 2 mm.

Wymiary P1511-2: 320 x 265 x 2 mm.

 

    pentagramp15112.th.jpg

 

 

Razer Goliathus Omega / Standard / Alpha / EXTENDED (30-40 / 35-50 / 40-60 / 100-120 zł) - dodatkowo podkładka dzieli się na wersje speed oraz control. Jedna z najczęściej kupowanych podkładek na rynku. Charakteryzuje się długą żywotności. Wersja control nie współpracuje prawidłowo z myszkami laserowymi. W ostatnim czasie Razer wypuścił tą podkładkę z obszytymi brzegami dla zapobiegnięcia strzępienia się. Podkładka dostępna również w różnych edycjach kolorystycznych (Fraged, Wiedźmin 2, Dragon age) jednak najbardziej polecamy czarną.

Wymiary Omega: 270 x 215 x 4 mm.

Wymiary standard: 355 x 254 x 4 mm.

Wymiary Alpha: 444x 355 x 4.3 mm.

Wymiary EXTENDED: 920 x 294x 4 mm.

 

    razergoliathusspeedet2.th.jpg

 

Sharkoon 1337 Gaming Mat / Mat XL (30-35 / 45 zł) - Najcieńsza szmacianka na rynku. Ma ślizg lepszy niż popularny Steelpad QcK. Gumowa podstawa zapewnia niezłe trzymanie się na biurku.

Wymiary Gaming Mat: 355 x 250 x 1.4 mm.

Wymiary Gaming Mat XL: 444 x 355 x 1.4 mm (w rzeczywistości ma 2.4 mm.)

 

sharkoon1337ed7.th.jpg sharkoon13372ub9.th.jpg sharkoon13373bu5.th.jpg

 

Steelpad QcK / QcK Mini / QcK Heavy / plus + (35-40 / 25-30 / 75-85 / 40-45 zł) - Bardzo popularna szmacianka. Mysz dobrze się na niej prowadz. Jedyną wadą jest strzępienie się krawędzi. W chwili obecnej mniej opłacalna od konkurencji. Występuje jednak w największej ilości wersji graficznych, między innymi: FNATIC, Starcraft II, SK Gaming, Tyloo, Natus Vincere, Diablo III, Aion, WarCraft (kilka wersji), MOH,

Wymiary QcK: 320 x 270 x 2 mm.

Wymiary QcK Mini: 250 x 210 x 2 mm.

Wymiary QcK Heavy: 450 x 400 x 6  mm.

Wymiary QcK + : 450 x 400 x 2 mm.

 

XRayPad Aqua2 (25-30 zł) - Ta podkładka, tak jak klasyczna szmacianka, składa się z trzech warstw: gumy, pianki i impregnowanego materiału. Do zalet możemy zaliczyć cichą pracę myszki na padzie i łatwe czyszczenie zgromadzonego na nim brudu. Niestety podkładka dla niektórych może okazać się za mała. Pad występuje w trzech wariantach kolorystycznych.

Wymiary: 280x230x3 mm.

 

xraypadaqua2a2atx4.th.jpg xraypadaqua2a2bss6.th.jpg xraypadaqua2a2csp5.th.jpg

 

Razer Mantis Speed/Control (60-90 zł) - Podkładka tekstylna, wykonana z odpornej na ścieranie tkaniny - fiberteku. Do wykonania podkładki nie można mieć zarzutów. Sprawia wrażenie solidnie wykonanej. Jeśli chodzi o tarcie, to podkładka wypada zdecydowanie gorzej od Icemata czy 5L, co nie zmienia faktu, że jest pod tym względem sporo lepsza od tańszych podkładek typu Steelpad QcK. Widać, że podkładka została przygotowana przez Razera. O ile standardowe ślizgacze myszek Razera na Icemacie nie sprawdzają się najlepiej, o tyle na Mantisie spełniają swoje zadanie bardzo dobrze. Mysz, mimo wcześniej wspomnianego średniego ślizgu porusza się po podkładce bardzo cicho, co jest niewątpliwie atutem w stosunku do podkładek szklanych. Kolejną jej zaletą, jest świetne trzymanie się powierzchni na której się znajduje (w przeciwieństwie do np. Steelpada QcK). Występuje ona w dwóch wersjach: Speed - dla graczy low sens, tam gdzie liczą się długie i szybkie ruchy, i Control - dla tych, co grają na wysokiej czułości myszy (gracze high sens), gdzie liczy się panowanie nad najkrótszymi przesunięciami.

Wymiary: 444x355x4 mm.

razermantisspeedqu3.th.jpgrazermantiscontrolwy1.th.jpg

 

QPad CT Small / Medium / Large ( 60 / 80 / 100 zł) Jedna z dobrze znanych podkładek Qpad-a. Charakteryzuje się wyjątkowo dobrym ślizgiem pośród podkładek miękkich, jest to spowodowane wierzchnią warstwą podkładki z sylikonu. Niestety warstwa ta już po 3-4 miesiącach intensywniejszego używania wyciera się i stopniowo traci swoje właściwości. Podkładka dodatkowo występuje w kilku wersjach kolorystycznych- standardowych białej i czarnej, obie z logo Q oraz dedykowanych np. Frag Executors, Code 5,

Wymiary CT Small: 285 x 220 x 4/1,5 mm.

Wymiary CT Medium: 330 x255 x 4/1,5 mm.

Wymiary CT Large: 405 x 285 x 4/1,5 mm.

qpadctmediumdm3.th.jpg

 

TT Conkor / Dasher ( 65-70 / 65-70 zł) Pierwsze podkładki firmy ThermalTake. Charakteryzują się dobrym ślizgiem (lepszym od większości podkładek szmacianych). Różnica pomiędzy Conkorem a Dasherem polega na charakterze powierzchni podkładek. Conkor to wersja control natomiast Dasher to wersja speed. Różnią się minimalnie kształtem oraz grafiką wierzchnią. Koncor polecany jest dla myszy optycznych. Lasery mogą nie działać na niej prawidłowo. Dodatkowo szybko zaczynają strzępić się brzegi podkładki. Na dasherze dobrze działają wszystkie rodzaje myszy i dodatkowo nie strzępi się ona tak szybko. Trzeba jednak pamiętać że dla niektórych osób może być ona za ślizga.

Wymiary (obu podkładek): Wymiary: 400 x 320 x 4 mm.

 

Razer Kabuto ( 50-65 zł) Podkładka została wprowadzona na rynek wraz z myszką Razer Orochi jako dopełniający się zestaw dla mobilnego gracza. Większość myszy optycznych jak i laserowych działa na niej bardzo dobrze. Posiada ślizg na średnim poziomie. Plusem jest dobre wykonanie oraz (dla mobilnego gracza) grubość. Rozmiary podkładki są wystarczające do gry oraz by schować ją pomiędzy klawiaturę a ekran laptopa.

Wymiary: 280 x 195 x 1,2 mm.

 

CM Storm Soft ( 40-50 zł) Podkładka występuje w kilku wersjach graficznych. Niestety brakuje testów by ja bliżej opisać. Producent wychwala ją jako niezwykle precyzyjną.

Wymiary: 405 x 285 x 3 mm.

 

ROCCAT Taito ( 40-50 zł ) Podkładka szmaciana o średniej trwałości. Bardzo dobrze trzyma się powierzchni. Brak testów co do precyzji. Pomimo dobrego pierwszego wrażenia nie zapewnia dobrej kontroli.

Wymiary: 400 x 280 x 3,5mm. (zmierzone przez użytkownika: 400 x 320 mm)

 

ROCCAT Sense Adrenalin Blue ( 55-65 zł ) Jest to dość cienka podkładka, jednak o dużej trwałości. Dzięki gęstemu splotowi włókien działają na niej wszystkie optyki i większość laserów bez większej straty precyzji. Niestety w miejscu gdzie grafika przybiera jaśniejszy kolor może następować zmiana lift off distans myszy.

Wymiary: 400 x 280 x 1.35 mm.

 

QPad UC Small / Medium / Large ( 30 / 40 / 50 zł) Dość trwała podkładka o gęstym splocie i dobrym ślizgu. Charakteryzuje ją kształt który może odpowiadać wielu graczom.

Wymiary Small: 285 x 210 x 3 mm.

Wymiary Medium: 350 x 255 x 3 mm

Wymiary Large: 420 x 306 x 3 mm.

 

SteelPad 5L ( 120 - 150 zł) Podkładka wykonana jest z bardzo trwałej i dobrej tkaniny. Jest ona bardzo śliska co sprawia, że myszka dosłownie pływa. Pad jest dość stylowo wykonany bo aż z 5 warstw (trzy rodzaje plastiku, miękka tkanina i specjalna guma, które według firmy Steelpad zapewnią nieosiągalny dotąd komfort). Podkładka idealnie spisuje się w grach i w codziennej pracy w Windowsie. Pierwszą z rzeczy, która może nie przypaść do gustu jest elastyczność, lecz jest to raczej kwesta gustu i przyzwyczajenia. Drugą zaś - dość wygórowana cena jak na brak jakichkolwiek dodatków  

Wymiary: 380 x 280 x 4,3 mm

steelpad5l.th.jpg

 

...................................................................................

 

PODKŁADKI TWARDE

 

A4Tech X7-800MP ( 40-50 zł) - Dwustronna i z chwytakiem na kabel myszki w zestawie. Pomimo niskiej cena jest to podkładka dobrej jakości z dobrym ślizgiem.

Wymiary: 350 x 280 x 5 mm

Materiał: kompozycja polikarbonatu (PC - Polycarbonate) i tri glikolu etylenowego (TEG - Triethylene glycol), czyli coś w rodzaju plastiku

a4techx7800mp.th.jpg

 

Lian Li M2A (srebrna) / M2B (czarna) ( 20-25 zł) - Chyba najtańsza podkładka z aluminium. Największą zaletą jest cena, a wadą małe rozmiary. Jak z trwałością niestety jeszcze nie wiemy. Znalazła się w spisie raczej jako ciekawostka.

Wielkość: 190 x 165 x 3 mm

Materiał: Anodyzowane aluminium

lianlim2a.th.jpglianlim2b.th.jpg

 

Steelpad 4D ( 30-70 zł) - Czarna, plastikowa podkładka. Posiada dwie warstwy (podkładka jest dwustronna) - śliską oraz szorstką. Warstwa śliska przeznaczona jest głównie dla myszy kulkowych lub laserowych - sensor optyczny zazwyczaj ma problemy z działaniem na niej. Za to druga warstwa - szorstka - nie sprawia już takich problemów. Jest przeznaczona dla myszy optycznych. Do podkładki dołączana jest specjalna siateczka - mata, która działa jak warstwa antypoślizgowa. Wystarczy położyć na niej podkładkę. Nie ma problemów z przesuwaniem się Steelpada 4D po owej siatce - trzyma się na niej stabilnie. Do zestawu dołączone są też ślizgacze - niestety, dość słabej jakości. Powodem takiego "prezentu" jest fakt, że na 4D dość szybko ścierają się ślizgacze - a ich brak albo ich mocne wyeksploatowanie może skończyć się nawet uszkodzeniem podkładki!

Wymiary: 290 x 257 x 2 mm.

Materiał: Plastik

steelpad4dja4.th.jpg

 

Everglide Ricochet ( 90 zł) - Podkładka plastikowa. Co ciekawe, jest ona dwustronna (z jednej strony szorstka, z drugiej gładka). Jakość wykończenia pada stoi na bardzo wysokim poziomie. Jeśli chodzi o wygodę użytkowania, sprawa wygląda również dobrze. Po gładszej stronie ślizg myszy jest wyśmienity (ustępuję jedynie Icematom i 5L). Jeśli chodzi o drugą stronę, to powierzchnia jest wyraźnie bardziej chropowata, co negatywnie wpływa na ślizg oraz głośność poruszania się gryzonia po padzie. Pad ze względu na materiał, z jakiego został wykonany brudzi się bardziej niż podkładki tekstylne lecz mniej niż szklane (a już na pewno jest to mniej uciążliwe). Jeśli chodzi o współpracę z popularnymi gryzoniami, to pad spisuje się równie dobrze, jak większość markowych szmacianek, czyli idealnie. Podsumowując, to bardzo ciekawa podkładka dla graczy nie do końca zdecydowanych, czy wolą podkładki o bardzo małym tarciu, czy nieco większym.

Wymiary: 300x240x2.5 mm.

Materiał: Plastik

everglidericochetkv3.th.jpg

 

Icemat 2nd Edition ( 50-100 zł) - Pad zrobiony jest z dosyć ciężkiego szkła ołowianego. Pod spodem zostało umiejscowionych sześć niewielkich sylikonowych stopek, które mają dodatkowo utrzymać pada w miejscu. Niewątpliwie jedną z zalet podkładki Icemat 2nd edition jest jej rozmiar, więc nie będzie nam brakowało na niej miejsca. Druga zaletą można uznać powierzchnie z jakiej jest zrobiona. Jest ona bardzo gładka i świetnie prowadzi się po niej myszkę. Dzięki wysokiej klasy materiałowi podkładka będzie służyła nam długie lata, bo jest wytrzymała oraz odporna na uszkodzenia mechaniczne. Niestety ten pad ma też wady. Jedną z nich jest trudność utrzymania pada w czystości, ponieważ przylega do niego kurz i pyłki. Aerial wpadł na oryginalny pomysł na zaradzenie sobie z problemem - wystarczy raz na tydzień posmarować powierzchnię kremem z silikonem np. takim do rąk. Jednak najważniejszą sprawą jest fakt, że nie każda myszka nadaje się do "jeżdżenia" po tej podkładce. Po prostu nie każdy sensor na niej działa. Trzeba też zwracać na odpowiednie opakowanie podczas transportu, gdyż bez tego można łatwo podkładkę uszkodzić. Podsumowując Icemat 2nd Edition jest solidnym i trwałym padem, o bardzo gładkiej, szklanej powierzchni. Występuje w 8 kolorach.

Wymiary: 250 x 300 x 6 mm.

Materiał: Szkło

icemat2ndeditiongreyki2.th.jpgicemat2ndeditionblueaf7.th.jpgicematoriginalblackxi0.th.jpg

 

Icemat Original ( 80-120 zł) - Podkładka, na której tarcie przy poruszaniu myszką jest minimalne. Jednak dobrze dokupić porządne ślizgacze, gdyż np. te np. z Razera są za cienkie i mysz strasznie głośno się porusza. Podkładka może służyć wiele lat, nic nie ma prawa się tu strzępić itp., ponieważ wykonana została ze szkła. Icemat ma też 2 spore wady. Po pierwsze, warto upewnić się czy mysz, na której będziemy pracowali w 100% współpracuję z tą podkładką, gdyż wiele nowoczesnych modeli laserowych i optycznych ma z tym problemy. Po drugie, bardzo szybko się brudzi, przez co zwiększa się tarcie oraz mysz chodzi bardzo głośno. Aerial wpadł na oryginalny pomysł na zaradzenie sobie z drugim problemem - wystarczy raz na tydzień posmarować powierzchnię kremem z silikonem np. takim do rąk.

Wymiary: 250 x 210 x 6 mm.

Materiał: Szkło

icematoriginalblackxi0.th.jpgicematoriginaltranspareod5.th.jpg

 

Razer eXactMat Speed/Control ( 90-110 zł) - Podkładka aluminiowo-teflonowa. Do wyboru są jej obie strony - jedna dla graczy hi-sens, druga dla tych, co wolą niskie ustawienia czułości. Pad dobrze trzyma się podłoża, a do tego łatwo się go czyści i jest cichy jak na "nieszmaciankę". Wadą tej podkładki jest słaba jakość wykonania, mała odporność na uszkodzenia mechaniczne (łatwo o zarysowanie), i wysoka cena. Oprócz tego na tym padzie szybko zużywają się ślizgacze.

Wymiary: 330 x 265 x 2.5 mm

Materiał: Aluminium + teflon

razerexactmatspeedql9.th.jpgrazerexactmatcontrolmx3.th.jpg

 

Razer Pro Pad Speed/Control ( 40-100 zł) - Praktycznie to samo, co eXactMat, tyle że w innej wersji kolorystycznej. Biały kolor zmniejsza LOD, jednak są myszy które nie pracują na niej prawidłowo.

Wymiary: 330 x 265 x 2.5 mm.

Materiał: Aluminium + teflon

razerpropadlt8.th.jpg

 

Razer Sphex ( 50-80 zł) - Bardzo cienka podkładka a zarazem o dobrej żywotności. Jest ona mało mobilna ze względu na klej pod spodem dzięki któremu nie przesuwa się po biurku.

Wymiary: 320 x 230 mm

Materiał: Plastik

razersphex.th.jpg

 

Razer Destructor ( 110-150 zł) - dosyć szybko traci swoje właściwości w miejscach najczęstszego styku ze ślizgaczami, które też szybko na niej się zużywają. Występuje również w wersji białej. Sprzedawany w zestawie z dobrej jakości futerałem.

Wymiary: 350 x 280 x 2,3 mm

Materiał: stop metali

razerdestructorpa9.th.jpg

 

Razer Scarab ( 150 zł) - Następca Destructora

wymiary: 350 mm x 250 mm x 3 mm

materiał: plastyk Fractal 2.0

razerscarab.th.jpg

 

Razer Vespula ( 110-150 zł) - Można powiedzieć, że następca eXactMat i eXactRest w jednym. Ma dwie warstwy: Speed dla graczy preferujących niższe czułości i Control dla preferujących wyższą czułość. Podobnie jak w Destructorze z czasem powierzchnia ściera się w najbardziej użytkowanych miejscach.

Wymiary: 300 x 240 x 4 mm

Materiał: anty-refleksyjny polimer

razervespula.th.jpg

 

Steelpad 5L ( 100-150 zł) - Podkładka wykonana jest z bardzo trwałej i dobrej tkaniny. Jest ona bardzo śliska co sprawia, że myszka dosłownie pływa. Pad jest dość stylowo wykonany bo aż z 5 warstw (trzy rodzaje plastiku, miękka tkanina i specjalna guma, które według firmy Steelpad zapewnią nieosiągalny dotąd komfort). Podkładka idealnie spisuje się w grach i w codziennej pracy w Windowsie. Pierwszą z rzeczy, która może nie przypaść do gustu jest elastyczność, lecz jest to raczej kwesta gustu i przyzwyczajenia. Drugą zaś - dość wygórowana cena jak na brak jakichkolwiek dodatków.

Wymiary: 380 x 280 x 4.3 mm.

Materiał: Powierzchnia szmaciana + plastik + guma

steelpad5l.th.jpg

 

Steelpad S&S ( 100-120 zł) - Pad wykonany w całości z plastiku. Mimo, że grubość wynosi 2 mm to S&S jest dość elastyczny. W przeciwieństwie do konkurentów, podkładka ma tylko jedną stronę do grania tzn. jedna strona pokryta jest wysokiej jakości plastikiem a druga gumą, żeby zapewnić komfort pracy i gry. Jest to spory plus, bo nie ważne, czy pad będzie leżał na szkle, czy na drewnie i tak się nie ruszy. Miłym dodatkiem jest pokrowiec, który znajdziemy w zestawie z padem. Wadą niewątpliwie można uznać dość głośne szuranie przy szybkich ruchach myszy. Steelpad S&S jest podkładką wygodną i dobrą, zapewnia łatwość i dokładność w poruszaniu się myszą. Za takie cacko niestety przyjdzie sporo zapłacić.

Wymiary: 320 x 270 x 2 mm.

Materiał: Plastik

steelpadssdu1.th.jpg

 

 

Steelpad Experience I-1 ( 110-160 zł) - To samo co Icemat, tyle że w związku ze zmianą nazwy firmy - cena x3

Wymiary: 250 x 210 x 6 mm.

Materiał: Szkło

steelpadexperiencei1blaqc2.th.jpgsteelpadexperiencei1whivn8.th.jpgsteelpadexperiencei1bluwt3.th.jpgsteelpadexperiencei1pinjw0.th.jpg

 

Steelpad SX ( 170-190 zł) -

Wymiary: 320 x 257 x 2.0 mm.

Materiał:

steelpadsxdo8.th.jpg

 

QPad XT-R ( 90- 130 zł) - Plastikowa podkładka o niestandardowym kształcie (posiada wycięcie na nadgarstek). Mysz bardzo dobrze się na niej ślizga, co można porównać nawet do Icemata. Niektórzy użytkownicy skarżą się na słabą przyczepność podkładki do podłoża. Dodatkowo podobnie do destructora (w trochę mniejszym stopniu) podkładka wyciera się w najczęściej używanych miejscach i traci swoje właściwości.

Wymiary: 350 x 260 x 4 mm.

Materiał: Plastik

qpadxtrvy8.th.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

 • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

  Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

 • Tematy

 • Odpowiedzi

  • Nie? Art. 18 twierdzi że takie rzeczy jak małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny czy rodzicielstwo są pod ochroną RP. To znaczy tylko tyle że małżeństwo w innym układzie takiej konstytucyjnej ochrony nie ma, a nie że nie może istnieć. Jest już wiele takich opracowań, taka adopcja jest legalna w wielu krajach od lat. To raz. Dwa - adopcja dotyczy nie tylko obcego dziecka, ale też przysposobienia biologicznego dziecka partnera. Z tym też walczą obrońcy sumienia i to jest zwykłe kurestwo.
  • Problem polega na tym, że wszystko zależy od warunków. W teorii wszystko będzie działać. W praktyce może się okazać, że jeden sprzęt będzie lepszy od innego ale jeżeli nie masz wszystkich na miejscu i nie testujesz, to się o tym nie przekonasz.
  • Dostajesz pensję która jest opodatkowana, inwestujesz, zarabiasz i znowu płacisz podatek.  Fundusze czy akcje/ETF się kupuje właśnie na lata... Jak chcesz po 2 wyciągać to lokaty, konta oszczędnościowe, obligacje. 
  • Przy uzyciu 16/32GB miałem kilka błędów, procesu już nie pamiętam, Msmpcośtam.
  • Kolejny Steam Next Fest za nami, więc pomyślałem, że może podzielicie się wrażeniami – w jakie dema zagraliście, które okazały się ciekawe, a które wręcz przeciwnie? Ja muszę przyznać, że tym razem zagrałem w chyba największą, jak do tej pory, jeśli chodzi o festiwale, liczbę dem, ale ostatecznie praktycznie wszystkie mnie rozczarowały. Niektóre to co prawda nie nowości, ale produkcje wydane i zaprezentowane jako wersje demonstracyjne już wcześniej, no ale podczas festiwalu rzuciłem okiem na swoją listę życzeń, więc niektóre z nich też sprawdziłem. W co konkretnie zagrałem, co mogę polecić? Cataclismo – nie lubię RTS-ów i jestem w nie słaby, podobnie w tower defence, a tutaj dostajemy swoisty miks gry narracyjnej, RTS-a, gry tower defence z bardzo rozbudowanymi możliwościami wznoszenia umocnień oraz strategii ekonomicznej, skupionej na rozwijaniu osady. Całość okazała się, ku mojemu zdziwieniu, dosyć sympatyczna, a na początkowym poziomie nie potrzeba zręczności takiej jak w klasycznych RTS-ach czy RPG z aktywną pauzą, by wygrać. Budowanie jest IMHO aż nazbyt czaso- i pracochłonne, ale z drugiej strony – pozwala tworzyć prawdziwe twierdze. Nie wiem, czy sam chciałbym zagrać w pełną wersję, ale iMHO gra ma spore szanse na sukces LOK – bardzo intrygująca wersja papierowej książki-łamigłówki-wykreślanki. Tak, na stronie możecie przeczytać, że oryginał to książka ze specjalną folią i zmazywalnymi markerami, jest też wersja PDF, więc możecie się w takiej pobawić myszką lub rysikiem… No ale tutaj mamy super-wygodną wersję elektroniczną, plus dodatkowe wyzwania i ranking najszybszych graczy. Ciekawe, a do tego naprawdę przyjemne, i nie wymaga RTX 4070Ti (nie ma Lumen) Moon Mystery – liniowy shooter single-player. Demo, poza poziomem w bazie na księżycu, działą tragicznie, fragment w statku kosmicznym to w ogóle dramat, ogólnie istniej obawa, że autorzy rzucili się na zbyt głęboką wodę i chcą wrzucić za dużo grzybów w barszcz… ale chciałbym, żeby im się udało, bo shooterów singleplayer już nie ma, poza boomer-shooterami, a ghunplay naprawdę mi się podobał, nawet jeśli AI nie jest specjalnie błyskotliwe. I Am Your Beast – bardzo stylowy skill-shooter, ma być kampania - seria poziomów plus chyba dodatkowe wyzwania. W sumie to taki SuperHot w czasie rzeczywistym… więc ja ze swoim skillem odpadam (albo inaczej – jakoś nie wkręciło mnie tu masterowanie poziomów, inaczej niż w SH, który uważam za świetną grę) – ale IMHO wielu osobom gra się spodoba. Parcel Corps – zabawa w kuriera rowerowego. Fajny styl graficzny, ale IMHO całość wygląda trochę zbyt płasko i ma nieprzyjemne kolory. Działa rzecz jasna bardzo słabo, do tego osobiście kompletnie nie pasuje mi sterowanie, mające naśladować rower (czyli mashowanie A by pedałować i hamulce – przedni i tylny – na spustach) – ale gra ogólnie wydaje się być sympatyczna i mieć potencjał. Nie wiem tylko jak duże ma być miasto, czy będą dystrykty z inną stylistyką itp. Super wpleciono w gameplay korzystanie z komórki i nawigacji na niej Stell Seed – duży zawód, reklamują to jako action-stealth, a co zwyczajny souls-like. Baaardzo fajna stylistyka sf, całkiem fajna walka, na pierwszy rzut oka ciekawy świat, no ale…tylko dla fanów soulsów. Arranger – RPG w którym świat jest trochę niczym łamigłówka, w której układamy obrazek, przesuwając kafelki. Całkiem pomysłowe, oryginalne, intrygujące, choć mam obawy, że na dłuższą metę nudne, aczkolwiek w demie były dwa-trzy bardzo fajne momenty użycia tej mechaniki, więc całość może mieć potencjał Super Adventure Hand – gra już wyszła, miałem ten tytuł zapisany bodaj od któregoś z zeszłorocznych pokazów. Surrealistyczna, pokręcona, ale IMHO autorzy nie dowieźli. Styl graficzny jest koszmarny – jakby złożyli to z najtańszych assetów, zero dbałości o kolory, tekstury, jakikolwiek artyzm. Sterowanie trochę zbyt uciążliwe – choć rozumiem, że poniekąd takie są założenia… Caravan Sandwitch – UE5 z Lumen, więc pomimo niesamowicie prymitywnej, uproszczonej grafiki, pogracie komfortowo tylko na tosterach (tzn. kartach z topu, które żrą prąd niczym toster i oganiają Lumen) – w moim wypadku po UV z DLSS był i tak cały czas maks na rdzeniu, jedynie dzięki niskiemu napięciu temp. znośne. Fajna eksploracja, całkiem zmyślnie stworzony świat, ale też irytujące głupotki w gameplay’u, nudne i kompletnie nijakie dialogi, a do tego dużo woke (w tym nowoczsne zaimki). Raczej na nie... Demonschool – Krótko: bardzo fajna, stylowa grafika, bardzo fajna, oryginalna walka turowa (faza planowania i realizacji, gdzie wszyscy bohaterowie startują jednocześnie, więc można tworzyć kombosy itp.) i absolutnie nijaka, pretekstowa, kompletnie nieangażująca, na pierwszy rzut oka totalnie abstrakcyjna bezsensowna historia, z narracją na poziomie rodem z baaardzo starych i tanich jRPG. Niby warto polecić, a jednak nie warto…
 • Aktywni użytkownicy

×
×
 • Dodaj nową pozycję...