Skocz do zawartości
nietopyrz

Klawiatury mechaniczne - dyskusja

Rekomendowane odpowiedzi

Składam właśnie klawiaturę 60% i mam problem z doborem przełączników. Fajnie pisze się na brązowych od Cherry ale już na tych od Gaterona zbyt lekko. Trochę irytujący jest ten skok (wg mnie trochę zbyt duży), a z racji, że prawie zawsze dobijam klawisz do końca to zastanawiam się nad czarnymi przełącznikami. Pisałem kiedyś na tych od Cherry i były za ciężkie na dłuższą metę, jednak te od Gaterona są podobno lepsze pod tym względem. Korzystał ktoś z Was z Gateron Black i potrafi odpowiedzieć na pytanie cz tak ciężko się na nich pisze jak w czarnych od Cherry?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korzystał ktoś z Was z Gateron Black i potrafi odpowiedzieć na pytanie cz tak ciężko się na nich pisze jak w czarnych od Cherry?

Mogę się jedynie wypowiedzieć wg testera jaki mam bo nie mam i nigdy nie miałem żadnej klawiatury z liniowymi przełącznikami.

Wydaje mi się że czarne Gaterona są ciut lżejsze od Cherry i mają taki sprężynkowy przydźwięk. Gateron ma jeszcze żółte liniowe, które są bardzo podobne do czarnych ale w tej kwestii, to mógłby się wypowiedzieć kolega Ganatogryz, który bodajże je miał czy nadal ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wziął Gateron Black. Teoretycznie mają taką samą wagę Jak Cherry MX Black, ale są mniej chropowate (gładszy plastik) i można mieć wrażenie, że lżejsze są do wciśnięcia. W razie czego możesz je naoliwić, żeby to wrażenie spotęgować, albo kupić po taniości sprężynki z Aliexpress i wymienić na lżejsze jak nie podejdą.

 

https://goo.gl/rD8xtB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wziął Gateron Black. Teoretycznie mają taką samą wagę Jak Cherry MX Black, ale są mniej chropowate (gładszy plastik) i można mieć wrażenie, że lżejsze są do wciśnięcia. W razie czego możesz je naoliwić, żeby to wrażenie spotęgować, albo kupić po taniości sprężynki z Aliexpress i wymienić na lżejsze jak nie podejdą.

 

https://goo.gl/rD8xtB

Gateron black jest bardzo ciekawym switchem, którego jeszcze nie miałem okazji spróbować. A ciekawy jest dlatego, że siła aktywacji jest taka sama jak żółtych, ale siła docisku (bottom-out) jest zauważalnie większa.

 

Osobiście polecam oczywiście żółte, są najlepiej wyważone z wszystkich, które do tej pory miałem okazję próbować. Wystarczająco ciężkie, by nie aktywować klawisza przypadkiem i jednocześnie wystarczająco lekkie żeby nie męczyć paluchów nawet po całodziennym pisaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do zakupu jakiegoś mechanika. Z tego co zdążyłem sobie poklikać różne rodzaje przełączników myślę, że będę celował w switche red. I tu mam do was pytanie. Czy dostanę coś w rozsądnej cenie na Cherry MX Red z RGB? Klawiaturka, która mi chodzi po głowie to Corsair K65 albo K65 Lux, ale nie wiem czy warto dopłacać. Inna sprawa, że podoba mi się również Gigabyte K85 Force, ale jest ona na Kailh Red - jak z żywotnością, ma ktoś jakieś doświadczenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do zakupu jakiegoś mechanika. Z tego co zdążyłem sobie poklikać różne rodzaje przełączników myślę, że będę celował w switche red. I tu mam do was pytanie. Czy dostanę coś w rozsądnej cenie na Cherry MX Red z RGB? Klawiaturka, która mi chodzi po głowie to Corsair K65 albo K65 Lux, ale nie wiem czy warto dopłacać. Inna sprawa, że podoba mi się również Gigabyte K85 Force, ale jest ona na Kailh Red - jak z żywotnością, ma ktoś jakieś doświadczenia?

 

Cześć,

Ja właśnie kupiłem k65 RGB na mx red przedwczoraj na x-kom'ie, bo jest przeceniona na 450zł. Z tego co pamiętam to na brownach kosztowała 500zł. Jedyny mankament to to, że sprzedają klawiaturę z krótkim shiftem (UK layout), ale idzie przywyknąć. Ja się przesiadłem z mx blue, więc nadal trochę dziwnie się czuję coś pisząc.

Wiem, że dwa dni to niewiele, żeby cokolwiek oceniać, ale jeśli chodzi o pierwsze wrażenia, to:

-klawiatura sprawia wrażenie naprawdę solidnie wykonanej - wygodne keycapsy, aluminiowy board.

-dołączona, zdejmowana podkładka pod nadgarstki naprawdę sporo odciąża te nieszczęsne nadgarstki, a poza tym bardzo łatwo się ją montuje i zdejmuje.

-bardzo sympatyczny, prosty w obsłudze soft, gdzie możesz sobie porobić makra (w które jeszcze się nie bawiłem), oraz zaprogramować podświetlenie.

-bardzo łatwo również się importuje profile porobione przez innych, wystarczy ściągnąć z internetu, dwa/trzy kliknięcia w sofcie i gotowe. To dosyć użyteczne, kiedy sam nie chcesz programować skomplikowanego podświetlenia, a znajdziesz coś co ci się podoba w internecie.

-Przełączniki mx red są naprawdę czułe :)

-Gruby opleciony kabel, rozchodzący się na dwa usb.

Podsumowując, pierwsze wrażenia jak najbardziej pozytywne, aczkolwiek do pisania chyba na razie wolę mx blue.

 

Ja sam teraz szukam jakiejś strony gdzie w miarę niedrogo można kupić customowe keycapsy

 

 

EDIT: aha no i biorąc pod uwagę przecenę na wspomnianym już x-kom. Różnica w cenie między k65 a k65 lux to prawie 150zł, a z tego co się orientuję to jedyna różnica to w wersji LUX jest biały board, dzięki któremu podświetlenie jest trochę intensywniejsze, a z odrobiną motywacji i cierpliwości, sam możesz wyciąć sobie z kartki odpowiedni szablon na boarda :P

Edytowane przez Strad

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica między K65 a K65 Lux to lepszy kontroler podświetlenia, wbudowane USB w klawiaturę i font na keycapach z wersji Strafe. Oprócz tego w pudełku są specjalne keycapy WSAD i QWERT zdaje się i kluczyk do ich wyciągania. Poza tym to ta sama konstrukcja, dlatego zastanawiam się czy warto dopłacać 100 zł (interesuje mnie wersja red).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z forumowiczów składał sobie klawiaturę, i byłby łaskaw oprowadzić zielonego w temacie? Widziałem strony z US które oferują tego typu rozwiązania, tyle że przysyłają gotowy produkt, a taka forma mnie raczej nie interesuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z forumowiczów składał sobie klawiaturę, i byłby łaskaw oprowadzić zielonego w temacie? Widziałem strony z US które oferują tego typu rozwiązania, tyle że przysyłają gotowy produkt, a taka forma mnie raczej nie interesuje.

AliExpress. Zwłaszcza ten sklep. Zamawiasz płytkę "Satan GH60" - chyba najstarsza i najbardziej przetestowana podróba GH60. Do tego potrzebujesz switchy - oczywiście osobiście polecam liniowe Gaterony.

 

I teraz kwestia mocowania i obudowy: jeśli chesz montować switche bezpośrednio na PCB, wybierasz wersję z 5 pinami. Jeśli wolisz dorzucić płytę, bierzesz 3-pin (oczywiście 5-pinowe też podejdą, ale się dodatkowo namęczysz wciskając je, lub po prostu poucinasz dodatkowe piny). Obudowy do 60% są w większości uniwersalne - jeśli da się tam wsadzić pok3ra, to wejdzie i każda wariacja GH60.

 

Klawisze wyłącznie z PBT ;). Akurat wyżej wspomniany sklep sprzedaje kapsle NPKC, które są bardzo zacnej jakości i grubości.

 

Jeśli chodzi o programowanie klawiatury, masz dwie opcje: trudniejszą (ściągasz źródło QMK i modyfikujesz tak jak Ci się podoba) albo łatwiejszą (ściągasz Easy AVR i wyklikujesz układ klawiszy)

 

Aha. Stabilizatory - sam używam stabilizatorów w stylu cherry, mocowanych na PCB. Sprawdzają się bardzo zacnie, ale polecam je lekko zmodyfikować (wygoogluj "clipping cherry stabilizers", zobaczysz o co chodzi).

 

I gotowe:)

MzpugBit.jpg

Edytowane przez Gnatogryz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o stabilizatory to poszukałbym oryginalnych Cherry. Tanie podróbki są kiepskiej jakości przez co strasznie grzechoczą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie Dziękuję :thumbup: części będę kupować sukcesywnie i powoli składać do kupy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pasztecie, gdybyś potrzebował rady, jestem do Twojej dyspozycji :) Jesteśmy niszą w niszy, trzeba się wspierać ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteśmy niszą w niszy, trzeba się wspierać ;)

To prawda! Popieram w pełni takie podejście do tematu :)

Mnie niestety nie udało się jeszcze złożyć mojej klawiaturki a teraz jestem na urlopie więc może wreszcie po urlopie, kiedy wrócę :o

Pozdrawiam (wreszcie z Polski) wszystkich zakręconych "mechanicznie"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś wie gdzie poza sklepem coraira można taniej dostać klawisze do K70?

Pierwsza wersja z czerwonym podświetlaniem, czarne klawisze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

 

Może aliexpress? Tam tego mają w opór za 12-27$

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za cynk, ale nic tam nie ma ciekawego, jedyne czarne to są w cenie tego co normalnie ze sklepu bym dostał, inne wyglądają bardzo słabo a ceny to bym powiedzial blizej 30$+ niz 12.

Bardziej by mi sie przydały literki C,V,F,B,D i do tego CTRL ale takich nie dostanę więc musiałbym brać całość.

Te tańsze to są w jakiś dziwnych kolorach, a ja chciałbym czarne więc chyba temat odpuszczę :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za cynk, ale nic tam nie ma ciekawego, jedyne czarne to są w cenie tego co normalnie ze sklepu bym dostał, inne wyglądają bardzo słabo a ceny to bym powiedzial blizej 30$+ niz 12.

Bardziej by mi sie przydały literki C,V,F,B,D i do tego CTRL ale takich nie dostanę więc musiałbym brać całość.

Te tańsze to są w jakiś dziwnych kolorach, a ja chciałbym czarne więc chyba temat odpuszczę :(

 

A coś takiego? Mój link

 

Sam się noszę z zamiarem zakupu takowych tylko w białym kolorze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A widzisz, bo ja szukałem wpisując K70.

Z tego zestawu spacja nie będzie pasować bo ma 6.25 a corsaira ma 6.50 Mój link

Ale reszta wygląda ok, więc nie jest źle i chyba można nawet spacje wymienić z tego co mi na stronie przetłumaczyło.

Kiedy masz zamiar zamówić? to poczekam jak ci dojdzie, będzie jakieś potwierdzenie czy jakość jest znośna ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem do Chińczyka który to sprzedaje czy zestaw będzie pasował do k70 i o dziwo odpisał dość szybko, że nie. Napisał też, że niedługo będą sprzedawali zestawy keycapsów specjalnie do k70. Więc ja na razie poczekam aż będą dostępne.

 

A tak z ciekawości co Ci się stało z kapsami, że musisz wymienić ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem do Chińczyka który to sprzedaje czy zestaw będzie pasował do k70 i o dziwo odpisał dość szybko, że nie. Napisał też, że niedługo będą sprzedawali zestawy keycapsów specjalnie do k70. Więc ja na razie poczekam aż będą dostępne.

 

A tak z ciekawości co Ci się stało z kapsami, że musisz wymienić ? :)

 

Farba schodzi.

C,V,F i trochę B te często wciskam paznokciem więc łatwo się farbę zdrapuje.

V to już w połowie nie ma farby, ctrl ledwo widać napis więc pomyślałem żeby to wymienić.

Nie jest to jakis mus, bo da się z tym żyć :E ale gdyby za te ~10E była możliwość cały zestaw w jakiejś tam jakości to czemu nie, gorzej jeśli farba na nich schodziła by szybciej niż oryginale ;)

Tą mam już z 3lata+

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Farba schodzi.

Znajdź sobie jakieś double-shoty - raz wydasz pieniądze, a farba nigdy nie zejdzie, bo jej nie ma ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znajdź sobie jakieś double-shoty - raz wydasz pieniądze, a farba nigdy nie zejdzie, bo jej nie ma ;)

 

Dzięki za info.

Może wiesz czy w PL ktoś sprzedaje czy tylko zagraniczne sklepy? Jeśli znasz jakiś i możesz polecić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info.

Może wiesz czy w PL ktoś sprzedaje czy tylko zagraniczne sklepy? Jeśli znasz jakiś i możesz polecić?

Mam nawet dość fajny zestaw, który mógłbym odsprzedać za jakąś stóweczkę, ale niestety po pierwsze nie jest przystosowany do podświetlenia, po drugie jest standardowy (więc do Twojej klawiaturki pewnie nie podejdzie).

 

Proponuję rozejrzeć się po aliexpressie, można tam znaleźć naprawdę zacne kapsle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...