Skocz do zawartości
nietopyrz

Klawiatury mechaniczne - dyskusja

Rekomendowane odpowiedzi

Przecież z Czery to kapsle same schodzą, puller jest tylko po to, że trudno chwycić kapsle otoczone innymi. :E

 

Za to z tymi moimi Kailh Choc to trzeba uważać, bo mają dwa bolce, są zaczepione i trzeba ciągnąć równo do góry, bo jak się ruszy kapslem na boki lewo-prawo a nie góra-dół, to można te bolce w kapslu połamać. Jeden prawie złamałem. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież z Czery to kapsle same schodzą, puller jest tylko po to, że trudno chwycić kapsle otoczone innymi. :E

Z większości Cherry tak ale z Clear i Kailh BOX już tak nie jest. Zależy też jakie kapsy. Matt3o/dev/tty MT3 siedzą jak zdrowe zęby.

https://www.massdrop.com/buy/56051

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eh kupiłem wczoraj na targach Modecom Volcano Gamer kailh brown za 169 zł.

 

W tej cenie niby nie ma co narzekać ale nie podoba mnie się funkcja antyghosting w tej klawiaturze. Mianowicie powoduje problemy z wejściem do BIOS przy p5k-e i przy p35 neo2. Wiem stare mobki ale takie graty akurat posiadam. Dopiero po wyłączeniu funkcji da się wejść do BIOS przy czym muszę to robić szybko na ekranie POST, bo klawiatura nie pamięta tego, że w windows ją wyłączyłem. Nadto w Mint 19 także są jaja przy włączonym antyghostingu. Alt działa jak shift.

 

Co ciekawe druga klawa MSI GK-701 nie ma takich problemów.

 

Druga sprawa to spacja, która potrafi lekko przyhaczać. Po delikatnym pogłaskaniu sprężynki (drucika) smarem jest lepiej i to dużo ale idealnie nie jest.

 

Same przełączniki brown kailh są jakie są czyli zupełnie inne niż cherry. Dużo ciężej chodzą moim zdaniem. Ale i tak klikanie na takiej w porównaniu do membrany to niebo a ziemia. Tak czy inaczej nie zapłaciłbym 250 zł za nią. Wolałbym drugi raz kupić MSI i dopłacić 100 złociszy.

 

No trudno.

 

Edit:

Na plus można zaliczyć support, który wskazał problem konfliktu klawiatury z BIOS. Szkoda tylko, że klawiatura nie potrafi permanentnie wyłączyć antyghosting. Potrzebny mi jest on jak psu du*** koszula. A niepotrzebnie tylko miesza.

Edytowane przez Foh_23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natrafiłem na ten temat szukając klawiatury, miałem kupić gotowca i nawet nie zdawałem sobie sprawy, że rynek różnych konfiguracji klawiatur jest tak rozbudowany obecnie, że w zasadzie można sobie klawisze pod kolor wybierać i nie tylko, więc pomyślałem sobie, że może by złożyć coś swojego.

Tylko nie wiem za dużo, czy ktoś może polecić jakiś poradnik jak się składa taką klawiaturę, może być eng, czy można kupić samą bazę z wybranymi keycapsami?

 

Zasadniczo zakładam, że rynek ten dotyczy mechaników, a nie membran?Nic nie mam do membran, starczy mi tania, ale moja obecna, skądinąd która mi bardzo odpowiada, już trochę się rozlatuje, więc pomyślałem o mechaniku, dużo piszę, więc jakbym chciał taką unikalną swoją to raczej z membraną nie ma takich możliwości?

 

Wstępnie zbadałem temat i mniej więcej widział bym u siebie TKL, 6KRO, podświetlana, wystarczy na biało, opcjonalnie RGB, ciche przyciski (zadaje sobie sprawę, że do membran to tu jest inna skala), niski profil jak da radę, przyciski multimedialne jeżeli da radę, podkładka pod ręce u dołu, dodatkowa przestrzeń u góry z dodatkowymi przyciskami + regulacja głośności, najlepiej pokrętło, opcjonalnie bezprzewodowa. No, a keycapsy to już jakie się spodobają, zapewne różne grupy kolorystyczne do danych przycisków.

 

Zakładam, że to co wymieniłem może być trudne, niekompatybilne lub niemożliwe do osiągnięcia, ale jak pisałem, nie znam limitu możliwości, a powyższe to mój ideał. (no nie do końca, ale nie będę przesadzał smile.gif)

Edytowane przez szefons

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Thor 300 TKL Outemu Red

 

Wymagania absurdalne i nie szukaj takiej klawiatury, a złożyć też zapewne nie dasz zbytnio rady. Po za tym wydaje mi się, że szukasz czegoś bardzo funkcjonalnego, a taka klawiatura z pewnością, by nie była przez takie wpychanie w nią wszystkiego co opisałeś. Z keycapsami też nie jest tak różowo, bo musisz kupić pasujące lub przerobić te, które już kupiona klawiatura ma i to na własną odpowiedzialność.

Edytowane przez Aspartam K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic mi nie mówi, że wymagania absurdalne, to znaczy co jest niemożliwe, co nie pasuje i czemu, jakieś konkrety?

Co do keycapsów to wyszukałem, że ok mogę kupić gotowca i wymienić je, ale rozumiem za każdym razem muszę się dowiadywać czy da się wymienić? Czy podświetlenie i rozmiary kompatybilne?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klawiatury z pokrętłami, jakimiś dodatkowymi niestandardowymi przyciskami, to tylko od dużych producentów, masówka, większość z nich nie jest nawet mechaniczna. Typowe mechaniki z zdecydowanej większości mają standardowe układy klawiszy i nie posiadają dodatkowych klawiszy multimedialnych.

 

Kombinacja bezprzewodowa + podświetlana jest również dużą komplikacją, bo podświetlenie tylu klawiszy bardzo szybko pochłania baterie, trzeba bardzo często ładować. Jak ma być podświetlana to radziłbym na kabel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No chyba niestety tak, czyli jeżeli już z jakimiś dodatkami to bym musiał ewentualnie wziąć gotowca i keycapsy sobie zmienić.

Z tego co też widzę, podświetlenie to w zasadzie jakieś ma prawie każda, a tylko niektóre są bezprzewodowe.

Wobec czego będzie musiała być z podświetleniem i przewodowa, bo inaczej bym sobie mocno wybór ograniczył, nie warto.

Edytowane przez szefons

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymienne klawisze, też trzeba uważać, wiele klawiatur ma np. niestandardowy rząd dolnych klawiszy i jest problem z doborem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taką ciekawostkę mam, typu "zrób to sam". Miałem ostatnio do napisania dłuższy tekst na moim mechu (Leopold Fc660M, MX Brown) i zaczęły mnie w końcu boleć ręce. Rozejrzałem się po domu za czymś co mogłoby stanowić podkładkę pod nadgarstki, znalazłem takie coś: http://www.cetus.szczecin.pl/karimata-ks-sport-trekking-do-siedzenia

Nie konkretnie ten model, ale tego typu. Obciąłem jeden panel i nadaje się ekstra, jestem bardo zadowolony ;-)

Można podłożyć pojedynczy panel, mozna podwójny a jeśli ktoś ma mniejszą klawę (60 lub 40%), to trzy połączone panele można złożyć w taki sposób, że pod nadgarstkiem ma się dwa, a pod klawiaturą jest jeden i dodatkowo ją wygłusza ;-)

Edytowane przez evolvEU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taką ciekawostkę mam, typu "zrób to sam". Miałem ostatnio do napisania dłuższy tekst na moim mechu (Leopold Fc660M, MX Brown) i zaczęły mnie w końcu boleć ręce. Rozejrzałem się po domu za czymś co mogłoby stanowić podkładkę pod nadgarstki, znalazłem takie coś: http://www.cetus.szczecin.pl/karimata-ks-sport-trekking-do-siedzenia

Nie konkretnie ten model, ale tego typu. Obciąłem jeden panel i nadaje się ekstra, jestem bardo zadowolony ;-)

Można podłożyć pojedynczy panel, mozna podwójny a jeśli ktoś ma mniejszą klawę (60 lub 40%), to trzy połączone panele można złożyć w taki sposób, że pod nadgarstkiem ma się dwa, a pod klawiaturą jest jeden i dodatkowo ją wygłusza ;-)

Ale ta klawka wygląda... hmm, starodawnie :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie do grania, a do pisania ktoś coś ciekawego wypatrzył?

 

W tej chwili korzystam z Filco Majestouch na niebieskich wisienkach, którą już kiedyś zastąpiłem przez tanie Topre (CM NovaTouch), które zniszczyłem. A i tak na Blue jest mi lepiej. Potem byłem w innym mieście pracować i musiałem coś kupić (nie mogłem pracować na starej membranie), to kupiłem Genesis na brązowych kailhach, bo nic lepszego nie było. Początkowo bardzo sobie chwaliłem, ale potem zauważyłem czysto empirycznie, że po podłączeniu obu w domu do kompa tej brown praktycznie nie używam. W porównaniu wygląda to tak, że na Blue niestety bottomoutuję i to jest nie do przeskoczenia. Z kolei na Brown próbuję pisać lekko i przykładam trochę za mało siły jak na upodobania tej klawiatury. Nie chodzi o mój brak doświadczenia (od lat piszę zawodowo i na mechanikach), tylko jakoś tak mi nie po drodze. Model M też mam, ale za ciężki, zapalenie nadgarstków nie daje rady. Podobnie MX Black, choć pisanie bardzo przyjemne. Mam jakieś stare alpsy (standardowe Dell AT), ale to jest zbyt rozklekotane. Chyba na wszystkim mam uczucie „grzęźnięcia” palców. Z tego powodu myślę o Reds/Speed, ewentualnie o przyjrzeniu się tym wszystkim przełącznikom od Steelseries, Roccata itd. Żeby było śmieszniej, mam zepsutą klawiaturę z brązowymi Cherries sprzed 15 lat, które są inne od nowych, i to byłoby fajne (zap-zap-zap), ale zepsułem zieloną spację przy próbach zastąpienia czymś sensowniejszym. Kaputt. Obawiam się, że brązowe Cherries będą jak te kailhy, co już mam. Red jest jednak liniowy, a ja muszę pisać bezbłędnie. No ale red jest lżejszy i szybszy. Na tej zasadzie jednak może od razu MX Speed. Czy ma ktoś jeszcze jakąś inną propozycję ewentualnie?

 

Mam tak zjechane stawy w palcach, że już nawet myślę o MS Naturalu, bo czasem już smarowałem ketopromem i łykałem ketonal, żeby móc pisać, kiedy w robocie nie było wyjścia, było kilkadziesiąt stron pisaniny z dnia na dzień. :/ Ale jak pomyślę, że to membrana jest… A mechaniki ergonomiczne są drogie jak jasna cholera.

Edytowane przez lukaszgos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ma ktoś na zbyciu otwieracz do przełącznika taki jak ten na zdjęciu

Edytowane przez emsoN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy oprocz Modecom Volcano Blade oraz sharkoon purewriter cos z lowprofile mechanikow jest do rozważania? Ktoś ma jakieś doświadczenia z lowprofile? wysokie mi nie odpowiadają (nadgarstki za bardzo nadwyrężone są).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma wyjść chicletowy CM na Cherry Low Profile, w USA jest Tesoro GRAM na jakiejś wariacji od Kailh i chicletowy na Kailh 1350, poza tym pierwotna wersja Sharkoona - Havit, Gamdias... i jeszcze chicletowe chińczyki z aliexpress, też z Kailh 1350.

Z normalnymi kapslami de facto chyba nic poza niedostępnym w Europie Tesoro nie ma. Były wątki na forum.

Edytowane przez Zas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A niech mi ktoś powie, low profile jak się osiąga, switch musi być niższy też czy da się samymi keycapsami? Co do tego Tesoro, całkiem ciekawe produkty mają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I do tego pewno keycapy też muszę mieć low profile, więc większość customowych odpada?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak

 

_MG_9234.JPG

 

Jest jeszcze kilka sposobów, np. na zmniejszenie dystansu jaki pokonuje klawisz w normalnej klawiaturze. Całość nie zrobi się bardziej płaska, ale spada skok. Dając oringi, które ludzie używają do wyciszania klawiatur mechanicznych, efekt uboczny jest że lekko redukują skok klawiszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie do grania, a do pisania ktoś coś ciekawego wypatrzył?

 

W tej chwili korzystam z Filco Majestouch na niebieskich wisienkach, którą już kiedyś zastąpiłem przez tanie Topre (CM NovaTouch), które zniszczyłem. A i tak na Blue jest mi lepiej. Potem byłem w innym mieście pracować i musiałem coś kupić (nie mogłem pracować na starej membranie), to kupiłem Genesis na brązowych kailhach, bo nic lepszego nie było. Początkowo bardzo sobie chwaliłem, ale potem zauważyłem czysto empirycznie, że po podłączeniu obu w domu do kompa tej brown praktycznie nie używam. W porównaniu wygląda to tak, że na Blue niestety bottomoutuję i to jest nie do przeskoczenia. Z kolei na Brown próbuję pisać lekko i przykładam trochę za mało siły jak na upodobania tej klawiatury. Nie chodzi o mój brak doświadczenia (od lat piszę zawodowo i na mechanikach), tylko jakoś tak mi nie po drodze. Model M też mam, ale za ciężki, zapalenie nadgarstków nie daje rady. Podobnie MX Black, choć pisanie bardzo przyjemne. Mam jakieś stare alpsy (standardowe Dell AT), ale to jest zbyt rozklekotane. Chyba na wszystkim mam uczucie „grzęźnięcia” palców. Z tego powodu myślę o Reds/Speed, ewentualnie o przyjrzeniu się tym wszystkim przełącznikom od Steelseries, Roccata itd. Żeby było śmieszniej, mam zepsutą klawiaturę z brązowymi Cherries sprzed 15 lat, które są inne od nowych, i to byłoby fajne (zap-zap-zap), ale zepsułem zieloną spację przy próbach zastąpienia czymś sensowniejszym. Kaputt. Obawiam się, że brązowe Cherries będą jak te kailhy, co już mam. Red jest jednak liniowy, a ja muszę pisać bezbłędnie. No ale red jest lżejszy i szybszy. Na tej zasadzie jednak może od razu MX Speed. Czy ma ktoś jeszcze jakąś inną propozycję ewentualnie?

 

Mam tak zjechane stawy w palcach, że już nawet myślę o MS Naturalu, bo czasem już smarowałem ketopromem i łykałem ketonal, żeby móc pisać, kiedy w robocie nie było wyjścia, było kilkadziesiąt stron pisaniny z dnia na dzień. :/ Ale jak pomyślę, że to membrana jest… A mechaniki ergonomiczne są drogie jak jasna cholera.

wymieniles tyle switchy, ale nadal ciezko z tego wywnioskowac co chcesz. jak dobrze czytam to cos tactile?

jak dla mnie powinienes sie zastanowic nad kalih box white (clicky) lub brown (tactile) albo box royal (tez tactile). szczegolnie te ostatnie sa bardziej tactile od brown. aktualnie nie widze zadnego sensu by kupowac mechaniki z cherry, kiedy chinczyki pod postacia kalih, zealios i gateronow robia o wiele lepsza robote za mniej

 

nie opisales jak ci sie podobalo topre, ale jesli ci sie podobalo mimo zniszczenia mozesz sprobowac starych klawiatur BTC (najlepiej modele 5140). to membranowka, jak topre ze sliderem. gumy w tej klawiaturze i wykorzystanie sliderow naprawde robia sporo, sa bardzo podobne do topre, a kupisz je w polsce za jakies 20-40 zl. no ale musisz miec port ps/2 lub przejsciowke na usb albo czasami przejsciowke z dina

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Orientuje się ktoś gdzie w sensownej cenie w Polsce kupię klawiaturę na przełącznikach mx clear?

Przy okazji jak wygląda porównanie mx clear do mx brown?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brown i clear są przełącznikami typu tactile a różnią się siłą nacisku. Brown 45g, clear 80g (100g).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brown i clear są przełącznikami typu tactile a różnią się siłą nacisku. Brown 45g, clear 80g (100g).

A nie 55g?

80 to już cholernie dużo.

Idzie dostać klawiaturę z nimi w Polsce?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

55g to byś musiał szukać czegoś na Gateron albo Kailh ale nie wiem gdzie w Polsce szukać klawiatur z tymi przełącznikami. Żeby mieć takie przełączniki jakie chcesz, to albo zamawiać z poza kraju albo samemu składać klawiaturę - niestety, czasem to wymagające hobby ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...