Skocz do zawartości
nietopyrz

Klawiatury mechaniczne - dyskusja

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Szukam klawiatury TKL lub pełnej. Bezprzewodowa, potrzebna do gier ale nie musi być gameingowa, byle by była bez większych opóźnień.  Fajnie gdyby tez cicho klikała i może tez być niskoporfilowa (przyzwyczajenie z laptopa) co polecacie  200/300zl. 

Edit…    Takie coś już się chyba nada? 

Redragon K607 APS Pro

Edytowane przez pieczyk111

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy miał ktoś z Was okazję porównania ogólnego komfortu pisania i jakości wykonania (na zdjęciach wszystko ładne) Keychron Q vs Leopold? Switche na razie pomijam, bo i tak raczej w Keychronie Gaterony wymieniłbym na Cherry. Konkretnie myslę o układzie 1800, ale to chyba w ogólnych odczuciach nie ma znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.05.2022 o 21:30, pieczyk111 napisał:

Szukam klawiatury TKL lub pełnej. Bezprzewodowa, potrzebna do gier ale nie musi być gameingowa, byle by była bez większych opóźnień.  Fajnie gdyby tez cicho klikała i może tez być niskoporfilowa (przyzwyczajenie z laptopa) co polecacie  200/300zl. 

Edit…    Takie coś już się chyba nada? 

Redragon K607 APS Pro

Cofnij się o stronę-dwie, to znajdziesz moje spostrzeżenia na temat podobnego, może teoretycznie wyższego modelu. Ogólnie - źle nie jest, zwłaszcza jak nie masz wielkich wymagań.

 

Ja ostatecznie skończyłem z g915 Tactile w układzie US i jest... OK. GHub nieodmiennie jest największą tragedią, jaka spotkała sprzęt Logitecha ever. Tego jak prostackie, nieudolne, nieintuicyjne i niestabilne jest to oprogramowanie nie da się opisać w kilku słowach, a eseje wolę pisać o ciekawszych rzeczach (jak na przykład o zmianie struktury farby w trakcie wysychania w zależności od poziomu nasłonecznienia świeżo malowanej powierzchni :P).

Tradycyjna garść luźnych uwag ode mnie, w podziękowaniu za cenne porady:

1. Nie da się przypisać zmiany podświetlenia do wciśnięcia przycisku. Niby pierdoła, ale tylko CapsLock ma sygnalizację stanu. Scroll Lock już nie, Insert też nie. Kto ma kota zrozumie, czemu to się przydaje ;)

2. Białe podświetlenie praktycznie nie istnieje. Generalnie kalibracja kolorów podświetlenia nie istnieje, ale w efekcie zapomnijcie o białym. Białe w selektorze to jakieś sino-purpurowe popłuczyny (pamiętacie, jak narzekałem na Redragona? To tu jest gorzej), do tego logo świeci inaczej niż reszta klawiatury. W selektorze można ustawić kolor per kanał lub szesnastkowo, ale mało ma to wspólnego z tym, co widać na klawiaturze. Pierwszy raz używam RGB O_O (BTW RGB jest super, wybrane inne kolory też)

3. Brak podświetlenia dodatkowych symboli to żenada prawie tak duża, jak jakość GHuba. Kto na to wpadł?!

4. Zmiana funkcji klawiszy dotyczy tylko przycisków funkcyjnych (F1-F12). Nic innego nie można przemapować O_O

5. Kapsle są przyjemne w dotyku. Nie jest to aksamit Keychrona, ale nie jest to tandeta Redragona. Dopóki nie pamiętasz, ile kosztują, trudno się przyczepić. W swojej cenie są co najwyżej akceptowalne. Trwałość to zupełnie inna bajka, ale tu już mądrzejsi ode mnie powiedzieli wszystko.

6. Stabilizacja przełączników budzi skojarzenia z membranówkami. Mi to jakoś nie przeszkadza, ale rozumiem, czemu niektórych doprowadza do szału. Odgłos pisania takoż.

7. Przełączniki mają bardzo krótki skok do punktu aktywacji (na szczęście wyczuwalnego). Mi to odpowiada, ale patrząc na ludzi na forach - jestem w mniejszości ;)

8. Podsumowując: klawiatura pasuje mi bardziej niż się spodziewałem. Rozmiar, układ i skok klawiszy jest dokładnie tym, czego szukałem a to w sumie najważniejsze w tej zabawie. Rozmiar klawiatury też jeszcze jest OK (choć jakby pozbyć się zbędnych ramek, tylko by zyskała), do tego wspaniałe możliwości przełączania się między różnymi urządzeniami (momentami miewam ich 5 do ogarnięcia O_O ) i bateria, która według szacunków wystarcza na 90-100h pracy. Szkoda, że wycenili ją tak wysoko i sparowali z żałosnym oprogramowaniem, bo IMHO zasługuje na troszkę więcej sympatii niż dostaje.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.05.2022 o 21:30, pieczyk111 napisał:

Szukam klawiatury TKL lub pełnej. Bezprzewodowa, potrzebna do gier ale nie musi być gameingowa, byle by była bez większych opóźnień.  Fajnie gdyby tez cicho klikała i może tez być niskoporfilowa (przyzwyczajenie z laptopa) co polecacie  200/300zl. 

Edit…    Takie coś już się chyba nada? 

Redragon K607 APS Pro

Zwróć uwagę na Genesis Lilith 400 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Czy Krux Atax Pro RGB Creator Retro na przełącznikach yellow to dobra klawiatura?

Szukam czegoś do 300zł. To będzie moja pierwsza mechaniczna klawiatura. Obecnie od kilku dobrych lat siedzę na Microsoft SideWinder x4 i sobie bardzo chwalę, ale chciałbym już coś nowego:)

dobrze by było, żeby przelaczniki byly dosyć ciche/liniowe?.

Pozdrawiam

Edytowane przez Socom95

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba zdecyduje się na tego DM.

Pytanie, czy na tych czerwonych można "oprzeć" palce? Tak czytałem teraz i boje się, że za lekkie będą te czerwone. Znowu cisza tutaj dla mnie akurat jest ważna. Myślę też o tych brązowych. 

Edytowane przez Socom95

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś się orientuje jakie dobre hot swapy TKL są dostępne w miarę łatwo w Polsce, bo z tego co widzę to jest tylko gmmk i keychron, coś jeszcze?

Ponoć keychrona lepiej zamówić nawet od nich bezpośrednio, bo i tak taniej, ktoś może zamawiał i coś jest w stanie dodać na ten temat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może ktoś z Was wie/ zna kogoś kto robi (albo chce zacząć) własne klawiatury (DIY w stylu Ferris Keyboard)? Jakąś lokalną (PL) społeczność ze wsparciem, grupowymi zakupami pcb itd?

4 godziny temu, Socom95 napisał:

Chyba zdecyduje się na tego DM.

Pytanie, czy na tych czerwonych można "oprzeć" palce? Tak czytałem teraz i boje się, że za lekkie będą te czerwone. Znowu cisza tutaj dla mnie akurat jest ważna. Myślę też o tych brązowych. 

zależy jak bardzo chcesz je opierać - ale ogólnie to "dotykowa" żadna z mechanicznych klawiatur nie jest - https://switchandclick.com/kailh-switches-a-comprehensive-guide/ ma fajny opis a https://switchandclick.com/kailh-switches-a-comprehensive-guide/ długą tabelkę ;) z kluczowe będą actuation force/point i bottom out

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie wiemy czego chcemy a zależy nam na ciszy to trzeba zainteresowac się:

STABILIZATORY - muszą być najlepiej nasmarowane, mile widziane klejone na koniec do PCB albo z jakimś ciasnym montażem, jak wszystko lata to SPACJA tłucze jak cholera. 

SWITCHE SILENT - najlepiej w wersji HotSwap np Gatteron Silent RED/Black. Gumki w nich się wygniatają po czasie od wciskania i trzeba je albo wymienić, albo zagumować oringami. Lepiej mieć HOT SWAP i raz na rok wymienić zestaw WSAD. Te się gniotą jak gramy w FPSy. 

PIANKA POD PCB - albo w serii albo dołożona

PIANKA NAD PCB ale pod płytką wzmacniającą. Tak samo, albo seria albo dołożona. I tutaj ponownie HOT SWAP. Bez HOT SWAPA nie zrobimy nic. Chyba że z lutownicą ale nawet malutkie 68 klawiszy to 2x punktów lutowniczych. A jak jeszcze mamy LEDy nad Switchami to 4x punkty lutownicze. Razem daje to 272 punkty do odlutowania i ponownego przylutowania. U siebie przerabiałem już podobny temat na 76 klawiszach. 300 punkt w tę i na zad.. NIGDY WIĘCEJ :D 

Tutaj gotowiec, jest tylko jeden problem: https://www.amazon.pl/Ducky-Daybreak-Keyboard-Cherry-Silent/dp/B09RGQHXXQ/ref=sr_1_8?adgrpid=117766655516&gclid=CjwKCAjw-8qVBhANEiwAfjXLrkn5nYqPL05sk1Q4wYB3YJhvYgvwOdNOD2SppgDa6VyejFVPQM-7VRoCeC4QAvD_BwE&hvadid=589853261017&hvdev=c&hvlocphy=1031146&hvnetw=g&hvqmt=b&hvrand=17237735932997112450&hvtargid=kwd-545115562006&hydadcr=21874_2251995&keywords=ducky+one+3&qid=1655925457&sr=8-8

120 USD /- 140 euro jakoś drogo wychodzi na polskim amazonie ;) 

 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

warto kupic ta klawiature?

Realforce R2 Keyboard (Full, Ivory, 55G)

amazon .com/dp/B07K9JD7PH/

wychodzi jakies 1515.45zl.

 

czy jest gdzies w kraju/eu mozliwosc kupna, albo czy jest jakas rownie dobra, albo nawet i lepsza klawiatura?

a jezeli nie ma nic lepszego niz topre, to wtedy co lepiej topre 55g czy moze leopold na topre albo hhkb topre,

ale z tego co czytalem to chyba topre 55 jest najlepsze ze wszystkich topre, jednak to tylko wiedza czytana, a nie z wlasnego doswiadczenia, wiec tak do konca nie wiem.

 
Edytowane przez TOPRE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam laptopa MSI (gp76 11uh) który ma faktycznie duże litery na środkach klawiszy i całe litery są dobrze podświetlone. Niestety w klawiaturze którą właśnie nabyłem wysyłkowo - Keychron K8 (rgb, brown switches, aluminiowa ramka) - litery są małe i jakby u góry klawiszy - pewnie dlatego że na środku jest trzpień/mocowanie do switcha i podświetlenie na środek nie dochodzi (zgaduję), więc dali litery u góry, nie na środku i niezbyt duże litery. W laptopie MSI jest o niebo lepiej. 
Pytanie: czy są klawiatury z naprawdę dużymi literami, na środku klawiszy, z podświetleniem liter/napisów na klawiszach? Tak jak w wspomnianym laptopie MSI, tylko potrzebuję klawiatury osobno od laptopa i najlepiej z wymiennymi keycapami. Mam lekką wadę wzroku i praktycznie ekran widzę ok bez okularów (ekran mam dalej niż klawiaturę), ale napisy (litery) na klawiaturze nie są dla mnie 100% wyraźne w klawie Keychron K8 (w wspomnianym laptopie są natomiast OK). Czy nie ma klawiatur "zewnętrznych" przynajmniej tak dobrych jak w tym laptopie?

P.S.
Spodobały mi się i zamówiłem takie keycapsy, z bardziej kontrastowymi oznaczeniami tylko że bez podświetlenia...

Edytowane przez Ravenik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Poszukuję klawiatury mechanicznej bezprzewodowej (koniecznie z kostką BT do podłączenia USB) Kupiłem keychron sugerując się dobrymi opiniami i klawiatura jest bardzo fajna, ale połączenie przez BT wariuje przez moją stację dokującą podłączoną do laptopa. To czego potrzebuję to: - łączność na kostce BT podłączanej do USB

- cena 200-500zł

- raczej bez strzałek i klawiatury numerycznej (Mały format jak na zdjęciu)

- skok klawiszy może być niski albo wysoki, byle nie potrzeba było dodatkowych podkładek pod nadgarstki

- klawiatura ma być do pracy, i przede wszystkim chcę aby bardzo dobrze można było szybko i bezbłędnie pisać, bez przypadkowych wciśnięć innych klawiszy bo często mi się zdarza przy zwykłej membranowej.

- podświetlenie (może być 1 kolor)

- koniecznie potrzebuję klawisze funkcyjne takie jak:

* stop/przewiń przód i tył muzykę

* ciszej/głośniej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry myślę o zakupie klawiatury mechanicznej w xkom bo tam mam najbliżej kota od 250  do około 350 zł.

 Problem polega na tym ,że jest wiele różnych firm i typów przycisków mechanicznych ,że ciężko stwierdzić jak działają w porównaniu do membranowych, poza tym te mechaniczne nie mają tego bocznego panelu z numerkami po prawej stronie i się zastanawiam czy brak takiego panelu może być problemem w trakcie użytkowania? A do czego chcę używać? Głównie piszę jak tu na forum czasami programuję no i gram w gry.Jak bym mógł prosić o poradę jaką mechaniczną kupić był bym wdzięczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie nigdy nie uzyskasz takiego odczucia w mechaniku jak w membranie, tak się nie da, więc jak ktoś bardzo lubi to odczucie to mechaniki mogą mu nie podpaść, tak czy siak najbliżej odczucia membranowego są switche pod nazwą niebieskie, jest kilka producentów np. MX Blue, aczkolwiek nie wiem czy inne niebieskie tak jak MX Blue mają ten taki odbijak w środku, który leci w dół i uderza dopiero po przekroczeniu pewnej siły nacisku, to zbliża je najbardziej do membrany, to i tak nie będzie tak bardzo jak membrana, ale to jest wydaje mi się najbliżej.

Generalnie do pisania są rekomendowane niebieskie (z klikiem) lub brown bez kliku, niebieskie są najgłośniejsze.

TKL i mniejsze nie mają sekcji numerycznej, ale większość ją ma, czy ci potrzebna to już twoja sprawa, zadaj sobie pytanie jak często z niej korzystasz, jak nie to tęsknić nie będziesz.

Jest też sporo innych switchy itp. np. polecają niby tą klawiaturę dreamkey która ma switch kailh box white, niby super do pisania, także ten, ale jak będzie nikt ci nie powie, każdy ma swój gust jeżeli chodzi o odczucia z danych switchy, więc nie zakładał bym, że jak wszyscy coś zachwalają to akurat tobie będzie pasować i to nic złego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
3 godziny temu, szefons napisał:

Generalnie nigdy nie uzyskasz takiego odczucia w mechaniku jak w membranie, tak się nie da, więc jak ktoś bardzo lubi to odczucie to mechaniki mogą mu nie podpaść, tak czy siak najbliżej odczucia membranowego są switche pod nazwą niebieskie, jest kilka producentów np. MX Blue, aczkolwiek nie wiem czy inne niebieskie tak jak MX Blue mają ten taki odbijak w środku, który leci w dół i uderza dopiero po przekroczeniu pewnej siły nacisku, to zbliża je najbardziej do membrany, to i tak nie będzie tak bardzo jak membrana, ale to jest wydaje mi się najbliżej.

Generalnie do pisania są rekomendowane niebieskie (z klikiem) lub brown bez kliku, niebieskie są najgłośniejsze.

Generalnie ostatnio przesiadłem się z membranowego logitecha k120 na marvo kg901 - ze względu na podświetlenie. Czy to normalne że po kilku dniach mam wrażenie jakby częściej używane klawisze stawały się ,,miększe" i traciły dzwięk kliknięcia? 

Może warto kupić coś lepszego? 

Edytowane przez Tiger159

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalne że klawisze się zużywają. Ale nie w kilka dni. Dla tego najlepiej brać hotswapy.

W dniu 3.07.2022 o 17:54, benq19 napisał:

.., poza tym te mechaniczne nie mają tego bocznego panelu z numerkami po prawej stronie i się zastanawiam czy brak takiego panelu może być problemem w trakcie użytkowania? A do czego chcę używać? Głównie piszę jak tu na forum czasami programuję no i gram w gry.Jak bym mógł prosić o poradę jaką mechaniczną kupić był bym wdzięczny.

Do programowania bez numerycznej może być głupio się przyzwyczaić, jeżeli w kodzie umieszczasz cyfry. Szczególnie jak to są większe ciągi cyfr. 

Do grania wygodniej bez numerycznej. Więcej miejsca dla myszki, która nie tłucze w bok klawy przy numpadzie. Używam obu wersji klawiatur i na tej z numpadem notorycznie wciskam lewy przycisk myszy niechcący uderzając w bok klawiatury. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Tiger159 napisał:

Czy to normalne że po kilku dniach mam wrażenie jakby częściej używane klawisze stawały się ,,miększe" i traciły dzwięk kliknięcia? 

Może tak być, zależy od użytych switchów, mogą się przez jakiś czas od nowości lekko "docierać", ale jeżeli już to wrażenia są subtelnie więc trudno stwierdzić czy to wada.

Co do cen, ja ustaliłem, że takie rozsądne minimum za podstawowego znośnego mechanika to trzeba dać jakieś 200 zł, na tańsze raczej nie patrzę, chyba, że w promo. Więc jeżeli już to wiem coś o modelach od 200zł, o tańszych niezbyt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki Keychron z jakimi przełącznikami byłby najlepszy do gier/programowania/codziennego użytku? Bez bloku numerycznego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dowolny z brązowymi, które są uznawane za kompromis miedzy pisaniem, a grami. Aczkolwiek jak zwykle to sprawa indywidualna, jeżeli ktoś nie testował wielu switchy to nadal mógł nie odkryć co mu tak naprawdę najbardziej pasuje, bo mimo typowych zaleceń znajdzie się bez problemu ludzi którzy sobie zachwalają dowolny switch do absolutnie wszystkiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie chwalę Blacka ponad Blue do pisania i do grania :D

W blue nie podoba mi się to, że do ponownej aktywacji klawisza trzeba go całkowicie odpuścić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak dopowiem tylko, że w sumie obecnie używam K68 z CHERRY MX RED i jest idealnie. Ot szukam czegoś mniejszego i bardziej kompaktowego, bo jednak K68 obecnie zajmuje mi dużo, dużo miejsca, a Keychron byłby bardziej kompaktowy i przenośny. Czy w tych cenach byłoby coś równie sensownego? Kompaktowe, z opcją bezprzewodową i przewodową jednocześnie, wymienne klawisze żeby nie było kłopotów takich jak mam teraz w K68.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klawiatura MSI GK50.

https://uk.msi.com/Gaming-Gear/VIGOR-GK50-LOW-PROFILE-TKL

 

Kolega obecnie ma najtańszego Razera i mu siada.

Spodobała mu się ta klawiatura MSI ale nie ufa opiniom na stronce.

Czy ktoś miał z nią do czynienia?

Ja osobiście raczej mu polecam Corsair K55.

Bo znam ten model i firmę. 

Jak myślicie ten MSI będzie usatysfakcjonowany?

Nie jest wymagający, potrzebuje pełnej klawiatury i weekendowo gra w CODa.

 

 

Pozdrawiam. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyszło może coś ostatnio fajnego z bezprzewodowych klawiatur z niskim opóźnieniem (nadające się do grania) w kwocie do +-1000 zł?

Siedzę od paru lat na Corsair K95 i brakuje mi obecnie trochę mobilności (kusi wygodne granko przy TV).

Wiem, że jest Logitech G915 ale tam chyba nadal keycapy nie są wymienialne (bez przeróbek fizycznych) no i oryginalne zamontowane są z ABSu, stabilizatory również niskiej jakości itp...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.05.2022 o 19:17, r1stryj napisał:

Czy miał ktoś z Was okazję porównania ogólnego komfortu pisania i jakości wykonania (na zdjęciach wszystko ładne) Keychron Q vs Leopold? Switche na razie pomijam, bo i tak raczej w Keychronie Gaterony wymieniłbym na Cherry. Konkretnie myslę o układzie 1800, ale to chyba w ogólnych odczuciach nie ma znaczenia.

i co, zdecydowałeś się na którąś z nich? ja się właśnie zastanawiam nad drugą wersją Q1 na redach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.08.2022 o 16:36, orange99 napisał:

Wyszło może coś ostatnio fajnego z bezprzewodowych klawiatur z niskim opóźnieniem (nadające się do grania) w kwocie do +-1000 zł?

Siedzę od paru lat na Corsair K95 i brakuje mi obecnie trochę mobilności (kusi wygodne granko przy TV).

Wiem, że jest Logitech G915 ale tam chyba nadal keycapy nie są wymienialne (bez przeróbek fizycznych) no i oryginalne zamontowane są z ABSu, stabilizatory również niskiej jakości itp...

Przesiadłem się jakiś czas temu z Corsair K70 Rapidfire (MX Speed) na Asus Rog Falchion (MX Red). Klawiatura 65%, bezprzewodowa, ok 2-3 tyg na baterii, fajny suwak dotykowy z boku do regulacji głośności ale przeszkadzał mi metaliczny ping mimo wygłuszenia pianką i przesmarowania Krytox'em. Teraz patrzę, że z ceną ogłupieli, ponad 1000zł, ja kupiłem ją za 599zł.

Falchiona sprzedałem bo jednak brakowało mi klawiszy F i przeszkadzał mi ten metaliczny ping. Kupiłem Asus Strix Scope RX TKL Wireless Deluxe i tą klawiaturę mogę śmiało polecić, genialne przełączniki optyczno-mechaniczne, lepsza stabilizacja i wreszcie nic nie hałasuje, zamówiłem z Czech za 625zł

Edytowane przez Banzai
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...