Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

pichu

Packard Bell TK83

Rekomendowane odpowiedzi

packardbelleasynotetk83.jpg

 

Witam wszystkich. Postanowiłem podzielić się z wami recenzją mało znanego sprzętu, który użytkuję od około 1,5 miesiąca. Mowa o laptopie marki Packard Bell model TK83. Zapewne nie każdy z was wie, że marka Packard Bell, tak samo z resztą jak Gateway i emachines to marka Acera. Czyli kupując Packard Bella to tak jak byśmy kupowali Acera. Decyzję o zakupie laptopa podjąłem już jakiś czas temu biorąc pod uwagę, że niedługo będę potrzebował komputera mobilnego. Mój stacjonarny komputer ważył około 25kg więc o mobilności nie mogło być mowy. Potrzebowałem komputera przenośnego ale równocześnie maksymalnie wydajnego jak się tylko da. Jako, że jestem osobą która lubi pograć to szukałem sprzętu z wydajną dedykowaną kartą graficzną i w miarę do tego pasującym procesorem. Przewertowałem allegro wzdłuż i wszerz w poszukiwaniu odpowiedniego sprzętu. Długo się wahałem ale jednoznacznie ze względu na ograniczony budżet wybór padł na opisywany model. Ten model ma brata bliźniaka ze stajni Acera i jest to Acer Aspire 5551G. Nawet service manual pasuje idealnie.

 

Przejdźmy więc do samego testu.

 

Specyfikacja fabryczna:

 

Procesor: AMD Athlon II Dualcore P320 2x2.1GHz

Pamięć: Konfiguracja dowolna, w moim przypadku 3GB pamięci DDR3

Karta graficzna: ATI Radeon HD5650 1GB DDR3

Dysk: Western Digital Scorpio WD3200BEVT 5400Rpm

Matryca: 15,6 WXGA błyszcząca

Bluetooth: brak

WIFI: Atheros w standardzie B G N

 

Wejścia i wyjścia:

 

Lewa strona: Gniazdo mikrofonu, gniazdo słuchawek, gniazdo USB 2.0, gniazdo HDMI, gniazdo RJ45, gniazdo D-SUB oraz wylot ciepłego powietrza z chłodzenia, gniazdo zasilające.

Prawa strona: 2 x USB 2.0, Napęd DVDRW, gniazdo Kensington lock

Przód: Gniazdo SD/MMC (nie obsługuje SDHC)

Dół: Po odkręceniu pokrywy dostęp do slotów pamięci ram, dysku twardego oraz modułu mini PCI-E (standardowo karta wifi)

 

Wykonanie:

 

Obudowa laptopa jest wykonana z plastiku który posiada fakturę przypominającą drewno. Kolor bordowy nie każdemu przypadnie do gustu, jednakże dla mnie kolor nie miał większego znaczenia, mi zależało jedynie na wydajności. Co do jakości plastików. Ogólnie jest ok, jednakże zdarza się skrzypieć plastikom pod lewym nadgarstkiem w okolicach diody od baterii i zasilania, jak również po drugiej stronie blisko slotu na karty SD. Kwestia spasowania, nie jest idealne. Plastiki obudowy nie palcują się i są przyjemne w dotyku. Jedyny fragment obudowy, na którym szybko pojawiają się odciski palców to ramka matrycy wykonana z czarnego błyszczącego plastiku, który bardzo szybko się rysuje (nawet od wycierania bawełnianą szmatką), tak więc najlepiej ten element zostawić w spokoju i jak najmniej go dotykać.

 

Klawiatura płytkowa w tym laptopie po chwili przyzwyczajenia daje przyjemność z pisania, dodatkowo duży plus dla Packarda za pełny blok numeryczny, którego brakuje w większości laptopów. Jedyny minus tej klawiatury to klawisze strzałek. Według mnie są one po prostu zbyt małe ( a może ja mam zbyt duże paluchy?? :D ).

 

Matryca.... Cóż szału nie ma, zwykła matryca 15,6 WXGA na której już po chwili roi się od paluchów (glare). Co do odwzorowania kolorów i kątów z których można oglądać obraz, to nie mam jej nic do zarzucenia. Nie wyróżnia się niczym szczególnym ale też nie jest zła. Ot przeciętniak - mi wystarczy. Kamerka wbudowana w obudowę ma 1.3mpix i działa ok.

 

Użytkowanie:

 

Kultura pracy chłodzenia w tym sprzęcie jest przyzwoita, wentylator nie rozpędza się do bóg wie jakich prędkości bez byle powodu. Z reguły przy korzystaniu z internetu, pisania pisma w edytorze tekstu czy słuchaniu muzyki słychać tylko leciutki, nie przeszkadzający naszemu uchu szum. Przy bardziej wymagających zadaniach jak gry, kodowanie video czy odtwarzanie materiału hd szum jest wyraźniejszy ale nadal w granicach akceptowalnych dla uszu, przynajmniej dla moich.

 

Na co trzeba zwrócić uwagę to bardzo powolna praca fabrycznego dysku 5400rpm, ja praktycznie od razu wymieniłem go na szybkiego WD-ka 7200rpm z 16mb cache (różnica bez porównania).

 

Jako, że jestem maniakiem wydajności wymieniałem również dwu rdzeniowego Athlona II P320 na Phenoma II X3 N830. Kultura pracy chłodzenia po wymianie cpu praktycznie się nie zmieniła, temperatury są podobne co jest na plus ponieważ Phenom II X3 N830 (35W) ma o 10W wyższe TDP od Athlona II P320 (25W). Po wymianie procesora szybkość pamięci DDR3 wzrosła do 1333MHz (Antek II P320 ma kontroler DDR3 tylko do 1066MHz). Laptop do chłodnych nie należy. Temperatura procesora w stanie bezczynności oscyluje w około 55 stopni Celsjusza, a karty grafiki około 50st. W stresie wartości te zwiększają się do około 78-79st cpu i około 63-65st vga. Uważam, że to nie najgorsze wyniki zważając na ostatnie upały. Ja dodatkowo ustawiam laptopa na dwóch pendrive co daje większy prześwit pod komputerem (zasysa więcej zimnego powietrza) i mniejsze temperatury. Mimo wszystko podczas gry wyraźnie czuć, jak lewa strona laptopa robi sie ciepła. Jednak nie na tyle aby to bardzo przeszkadzało. Takie już uroki wydajnych laptopów.

 

Laptop nie jest fabrycznie wyposażony w Bluetooth więc ja w tym wypadku posiliłem się mini bluetoothem 2.1 z allegro za 5zł :P W zupełności wystarcza a jest na tyle mały, że w niczym nie przeszkadza. Touchpad w tym notebooku to absolutna porażka. Malo czuły, kursor czasem skacze po ekranie (wystarczy przesunąć po nim leciutko ręką). Ogólnie polecam się wyposażyć zewnętrzną mysz. Ja zakupiłem sobie Logitecha M500 i nie używam w ogóle touchpada.

 

Dźwięk to kolejna porażka. Monofoniczny pierdziołek z którego ledwo wydobywa się jakikolwiek dźwięk. Jeżeli jesteś audiofilem to ten laptop nie jest dla Ciebie. Dodatkowo po podłączeniu zewnętrznych głośników przez port słuchawkowy słychać ciche cykanie, którego nie idzie się w żaden sposób pozbyć. Może to wada mojego egzemplarza a może wszystkich, nie wiem. Mi ogólnie to nie przeszkadza ponieważ z reguły coś leci w głośnikach, cykanie słychać tylko przy absolutnej ciszy. Używam zewnętrznych głośników 2.1 z subwooferem.

 

Bateria przy normalnym przeglądaniu internetu przez wifi i jakiegoś pisemka w wordzie trzyma około 2.20h (po wymianie procesora i dysku na szybszy) standardowo około 2.30h.

 

Wifi działa świetnie, nie ma problemów ze złapaniem zasięgu nawet w bloku z żelbetonowymi stropami przez dwa piętra itd. Atheros spisuje się znakomicie.

Laptop jest sprzedawany z systemem linux, co dla niektórych może być problemem. Niestety coś za coś, jeżeli komuś to nie pasuje może sobie dokupić Windowsa.

 

Wydajność:

 

I tu przechodzimy do sedna sprawy. Mimo tych wszystkich wad, które wymieniłem w treści powyżej, gdy przychodzi nam do odpalenia gierki to uśmiech wkracza na nasze twarze :) Mimo, że laptop kosztuje raptem tysiąc pięćset parę zł wydajność karty graficznej stoi na bardzo wysokim poziomie. Można spokojnie grac w najnowsze tytuły na średnich a czasem nawet wysokich ustawieniach w natywnej rozdzielczości 1366x768 pikseli. Jedyne co troszkę hamuje tego lapka to procesor i dysk ale jak już wcześniej napisałem ja poradziłem sobie i z tym problemem wymieniając te elementy na szybsze odpowiedniki. Karta graficzna z domyślnych 550MHz rdzeń i 800MHz pamięci kręci się do 720MHz rdzeń i 1000MHz pamięci. Wynik w 3dmarku 2006 po podkręceniu karty graficznej i wymianie procesora to 8492pkt. Uważam, że całkiem nieźle jak na tak budżetowy model.

 

Podsumowanie:

 

Ogólnie jestem bardzo zadowolony z tego sprzętu, oby się tylko nie psuł. Opinie o Acerach są jakie są ale ja wierzę, że każda firma ma prawo dostać szansę. Uważam, że Packard Bell TK83 to bardzo dobry wybór dla kogoś kto potrzebuje taniego, wydajnego laptopa, nie ma wielkich wymagań co do jakości wykonania i potrafi zaakceptować wady których jest więcej niż zalet. Jeżeli jesteś taka osobą to jest sprzęt dla Ciebie ;) Jednym słowem POLECAM!!!

 

Krótkie podsumowanie wad i zalet:

 

Zalety:

 

- Cena

- Wydajność

- Świetna klawiatura

- Bardzo szybka dedykowana karta grafiki

- Wbudowany czytnik kart

- Złącze HDMI

- Ciche chłodzenie o dobrej kulturze pracy

 

Wady:

 

- Jakość wykonania

- Brak bluetooth

- Brak slotu express card

- Wolny dysk

- Nie najszybszy procesor

- Kiepski touchpad

- Brak systemu operacyjnego

- Błyszcząca matryca

- Kiepski głośnik mono

- Zbyt mała ilość portów USB i kiepskie ich umiejscowienie

 

Zapraszam do komentowania :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam a nie myślałeś o włożeniu do niego jakiegoś Phenom-a II X4 ? powiedzmy N970 ? Myślisz że by pociągnął go ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym sprawdzić czy da się procka (p320) z tego lapka podkręcić poprzez program setFSB. Wie ktoś może jaki jest model płyty głównej? Chodzi mi przede wszystkim o nr IC który muszę podać w rozwijanym polu "Clock Generator".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...