Skocz do zawartości
Sobol

Podkręcanie procesorów i7 ( socket 1366 / 1156 )

Rekomendowane odpowiedzi

57131622.jpg

 

Wersja poradnika: 1.6

 

Spis treści:

 

1. Podstawowe informacje - czyli co musisz wiedzieć zanim zaczniesz przygodę z OC

2. Przygotowania

3. Słów kilka o pamięciach RAM

4. Jak kręcić, aby nie ukręcić ? Bezpieczne napięcia oraz temperatury.

5. BIOS - czyli zaczynamy zabawę ( podstawowe funkcje oraz informacje )

6. BIOS - konfiguracja ustawień

7. Monitoring napięć oraz temperatur

8. Testy syntetyczne pod względem stabilności podkręconego zestawu

9. Testy syntetyczne pod względem wydajności podkręconego zestawu

10. Zakończenie

 

 

 

1. Podstawowe informacje - czyli co musisz wiedzieć zanim zaczniesz przygodę z OC

 

 

OC czyli Over Clocking ( z języka angielskiego ) to wymuszenie przez samego użytkownika szybszego działania danego komponentu niż przewidział to sam producent. Często możemy spotkać się z określeniem "przetaktowanie" i nie jest to nic innego jak OC. Podkręcane komponenty to między innymi procesory, którymi się dziś zajmiemy, pamięci RAM oraz karty graficzne.

Co daje nam podkręcenie danego podzespołu? Cóż, przede wszystkim zwiększoną wydajność, np. w grach, programach użytkowych oraz wielu innych aplikacjach. W zależności od tego co podkręcamy i o ile podkręcimy, przyrost wydajności będzie różny. Ogólnie mówiąc - przyśpieszamy sobie komputer teoretycznie za darmo i bez wielkiego wysiłku. Co mam na myśli, mówiąc "teoretycznie za darmo"? Jak wiemy, nie ma róży bez kolców - overclocking wiąże się z pewnymi kosztami, choć niekoniecznie. W zależności od tego ile zainwestowaliśmy pieniędzy w komputer, a mianowicie system chłodzenia oraz zasilacz od tego będzie zależeć efektywność OC oraz dalszy koszt, który będziemy musieli ponieść aby osiągnąć upragnioną częstotliwość.

 

azot.jpg

 

Największymi problemami ograniczającymi OC komponentów komputera są między innymi temperatura, słaby zasilacz, płyta główna ( przy OC procesora ) czy też pamięć RAM, a nie kiedy sam komponent, który podkręcamy. Nie jednokrotnie może okazać się, iż nie jesteśmy w stanie osiągnąć danej częstotliwości, choćby ze względu na temperaturę danego podzespołu. To właśnie tutaj zaczynają się koszta, które musimy ponieść aby efektywnie oraz BEZPIECZNIE przyśpieszyć nasz komputer.

 

Problemy z temperaturą będziemy musieli rozwiązać przez zakupienie lepszego / wydajniejszego cooler'a bądź wentylatora lub też przez dołożenie dodatkowego nawiewu np. na sekcję zasilania czy mostek płyty głównej. Przez słaby zasilacz nasza maszyna może tracić stabilność podczas wysiłku, co będzie skutkowało wymianą na MARKOWY mocny sprzęt z porządną linią +12V. Czasem zdarza się, że płyta główna czy też pamięć RAM nie pozwalają na uzyskanie większej stabilnej częstotliwości, więc pozostają nam dwa wyjścia - albo walczymy o niższe taktowanie, albo brniemy w koszta i wymieniamy dany komponent ograniczający OC. Zdarza się, że podzespoły które podkręcamy czasem są jak czarne owce w stadzie i niewiele da się tutaj zrobić. Możemy wówczas bawić się w wymianę i szukać lepszego egzemplarza ( np. CPU ) bądź walczyć o uzyskanie niższego taktowania niż założyliśmy sobie na samym początku zabawy.

 

1366socket.jpg

 

Czy OC jest bezpieczne ? Tak i nie. To głównie od nas zależy czy cały proces przebiegnie bez szwanku i nie spalimy podkręcanego elementu naszego komputera. Oczywiście jeśli będziemy się trzymać napięć które są w dopuszczalnym przedziale oraz temperatur to prawdopodobieństwo uszkodzenia sprzętu jest minimalne. Więc jak by na to nie patrzeć wszystko zależy od nas samych i albo bawimy się w "Jestem Hardkorem" , albo robimy wszystko w granicach zdrowego rozsądku.

 

 

 

2. Przygotowania

 

Jak powinniśmy przygotować komputer do podkręcenia naszego i7 ( s.1366 / 1156 )? Po pierwsze, jeśli nie posiadamy dobrego i wydajnego cooler'a, będziemy musieli się w takowy zapatrzeć. Nie liczcie, że uda się wam podkręcić procesor z włączonym HT w okolice 4.00GHz na BOX'owym chłodzeniu. Jednymi z polecanych oraz bardzo wydajnych schładzaczy dla CPU są takie produkty jak Prolimatech Mega Shadow, Noctua NH-D14 oraz w dalszym ciągu Thermalright 120 Ultra. Mając na pokładzie taki cooler, możemy teoretycznie zapomnieć o problemie związanym z wysoką temperaturą CPU. Oczywiście na rynku dostępne są tańsze alternatywy jak i równie wydajne ( po więcej informacji odsyłam tutaj : http://forum.pclab.pl/topic/659370-Lista-polecanych-cooler%C3%B3w/ ).

 

prolimatech.jpg

 

Kolejną kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest wentylacja obudowy komputera. Jest to dość istotnie, gdyż dzięki dobremu obiegowi powietrza zapewnimy przyzwoite temperatury dla wszystkich komponentów, zaś samo wygenerowane ciepło zostanie szybko usunięte z wnętrza obudowy. Podczas samego składania komputera powinniśmy pamiętać (i mieć na uwadze), aby nie wkładać komponentów generujących ogromne ilości ciepła do małych, słabo wentylowanych skrzynek. Odprowadzanie ciepła oraz schładzanie podzespołów będzie utrudnione. Aby efektownie dostarczać zimne i odprowadzać ciepłe powietrze będziemy potrzebować wydajnych wentylatorów, jeśli takowych jeszcze nie mamy w naszym systemie. Ze swojej strony polecam wentylatory takie jak Noiseblocker, Noctua, Entermax, Xigmatek oraz Scythe ( więcej na temat wentylatorów można znaleźć tutaj : http://forum.pclab.pl/topic/639415-Lista-polecanych-wentylator%C3%B3w-120-mm/ ). Powinniśmy też pamiętać o ułożeniu kabli we wnętrzu obudowy, aby nie blokowały przepływu powietrza. Ma to znaczenie nie tylko wizualne, jak się może komuś wydawać.

 

Następną istotną rzeczą jest upewnienie się czy system chłodzenia, który został zamontowany na naszej płycie głównej jest wystarczający aby podołać zadaniu. W większości przypadków system pasywny radzi sobie ze schłodzeniem mostków oraz sekcji zasilania, jednak czasem może zaistnieć potrzeba zastosowania dodatkowego nawiewu właśnie na te elementy, aby nie osiągały zbyt wysokich temperatur. Najczęściej problemy z chłodzeniem płyty głównej wychodzą podczas testów, tak więc przechodzimy dalej, a do temperatur płyty wrócimy podczas testów.

 

corsairm.jpg

 

Ostatnią i w sumie najważniejszą rzeczą ( pomijając płytę główną ) przy OC jest zasilacz. To właśnie on ma zapewnić podzespołom dostatek mocy oraz stabilne napięcia na wszystkich liniach. Jednostka zasilająca nasz komputer, a zwłaszcza PC przeznaczony do podkręcania, musi być FIRMOWA. Tylko wysokiej klasy sprzęt podoła ciężkim wyzwaniom w najtrudniejszych warunkach, a w razie awarii zabezpieczy nasze komponenty i odetnie na czas zasilanie. Jednostki tak zwane NO-NAME to jedna wielka tandeta która nie jednokrotnie nie radzi sobie nawet z dostarczeniem odpowiedniej mocy dla zwykłego komputera. Zdarza się też, że w razie awarii ciągnie za sobą np. płytę główną. Jeśli nie chcecie, aby taka sytuacja przydarzyła się właśnie wam to nie powinniście oszczędzać na zasilaczu. Rekomendowane jednostki to BeQuiet, Corsair, Seasonic, Entermax, OCZ, Antec, Tagan. ( Po szczegółową listę polecanych zasilaczy odsyłam tutaj: http://forum.pclab.pl/topic/142996-Zanim-zapytasz-o-ZASILACZ-lub-jego-NAPI%C4%98CIA-sprawd%C5%BA/ )

 

System chłodzenia gotowy ? Zasilacz na miejscu ? No to powoli zapinamy pasy i lecimy dalej.

 

 

 

3. Słów kilka o pamięciach RAM

 

Pamięć RAM jakże to mały, a niezwykle istotny komponent przy podkręcaniu procesora. Dobierając pamięć do naszego i7, powinniśmy celować w moduły 1600MHz i wyżej z dwóch powodów. Pierwszy to oczywiście wydajność, zaś drugi to ułatwienie OC. W jaki sposób pamięć może ułatwić nam podkręcenie procesora ? Bardzo prosto, gdyż im większe taktowanie pamięci, tym więcej mamy kombinacji związanych z podnoszeniem BCKL i dobieraniem odpowiedniego dzielnika, dzięki któremu ustawimy taką częstotliwość pamięci, aby działała bez problemu. Stosując tę technikę, teoretycznie wykluczamy wpływ pamięci na stabilność naszej maszyny, gdyż będzie ona pracować z fabrycznymi ustawieniami. Pamiętajmy, aby napięcie modułów jak i same tymingi ustawić na sztywno. Żadna z tych wartości nie powinna być pozostawiona w pozycji AUTO.

 

corsairgt.jpg

 

OK, wszystko wygląda fajnie, ale ja kupiłem pamięci 1333MHz i co teraz ? Cóż, droga w kierunku OC nadal jest otwarta ale będzie trochę bardziej utrudniona, gdyż w zależności, jak wysoki BCKL ustawimy może okazać się, że nasze pamięci będą musiały pracować ze zwiększoną częstotliwością. Mamy wówczas więcej zabawy, gdyż możliwe, że będziemy musieli poluzować tymingi bądź nawet zwiększyć napięcie dla samego modułu, aby działał stabilnie. Jednakże zalecam, by nie szarżować w takich przypadkach i ustawiać taktowanie RAMu jak najbliższe oryginalnemu, aby uniknąć zbędnej zabawy. Oczywiście do OC RAMu możemy wrócić zawsze, gdy już ustabilizujemy nasz procesor.

 

Mój komputer nie chce działać stabilnie z pamięciami 1866 / 2000MHz i wyżej. Dlaczego? Oficjalnie wspierane taktowanie przez płyty główne to 1600MHz, zaś wyższe taktowania dostępne są tylko przy OC. Jak temu zaradzić ? Jak wiemy kontroler pamięci w nowych procesorach Intela został z nim zintegrowany i aby wymusić stabilne taktowanie pamięci np. 2000MHz będziemy zmuszeni do podniesienia przede wszystkim napięcia QPI, a niekiedy samego rdzenia CPU. Jak duże napięcie musimy podać ? Cóż, wiele zależy od samej sztuki procesora ale i taktowania pamięci. Do poprawnego działania np. pamięci 1866MHz będziemy potrzebować napięcia QPI w okolicach 1.30 - 1.35V zaś dla przykładowych 2000MHz może ono wynieść nawet 1,50V aby praca odbywała się stabilnie. Technicy z firmy GEIL twierdzą jednoznacznie, iż aby ich pamięci pracowały z prędkością 2000MHz napięcie QPI powinno wynosić 1,50V. Dlaczego tak duże napięcia ? Wszystko przez trój-kanałowy kontroler pamięci ( tyczy się tylko socket'u 1366 ). ( Więcej na temat poprawnej konfiguracji RAM 1866 / 2000MHz możecie znaleźć tutaj: http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?210641-*HOT*-Corsair-DOMINATOR-GT-6GB-%283x2GB%29-DDR3-2000-7-8-7-20-1.65V-*HOT* )

 

 

 

4. Jak kręcić, aby nie ukręcić ? Bezpieczne napięcia oraz temperatury.

 

 

Po pierwsze powiedzmy sobie jasno - nie każdy procesor jest jednakowy wiec co sztuka to możliwości OC jak i napięcia zasilające będą inne. Procesory o stepingu C0 podkręcają się trochę słabiej niż te z D0. Sporą różnicą jest tu napięcie wymagane do stabilnej pracy przy danej częstotliwości, ale jak wiadomo można i D0 trafić tandetną, więc dużo zależy od naszego szczęścia. Oczywiście to samo tyczy się zintegrowanego w procesor kontrolera pamięci i to od niego będzie zależeć jak wysokie QPI Voltage będziemy musieli ustawić.

 

informacje.jpg

 

Podstawowe pojęcia:

 

BCLK - jest to zegar kontrolujący częstotliwość pracy procesora, pamięci RAM, UCKL oraz zegara QPI

QPI - jest to Intel'owski odpowiednik HT przy procesorach AMD. Wartość QPI określa, z jaką szybkością CPU oraz NB będą się ze sobą komunikować.

Uncore ( UCKL ) - ma wpływ na wydajność pamięci L3 procesora

Memory ratio - nic innego jak dzielnik pamięci

RAM tymings - ta opcja pozwala na ustawienie tymingów dla pamięci RAM

CPU multipler - mnożnik procesora

Vcore - napięcie procesora

QPI voltage - napięcie kontrolera pamięci, pomaga w stabilizacji wysoko taktowanego L3 czy też pamięci RAM

CPU PLL - jest to tak zwany Phase Locked Loop, dla BCKL równego 200 lub mniejszego napięcie 1,80V jest wystarczające

Vdimm - napięcie zasilające pamięć RAM

IOH voltage - napięcie mostka ( NB )

Load Line Calibration - stabilizacja napięcia, powinno być zawsze włączone przy OC

 

Temperatury:

 

CPU - temperatura nie powinna przekraczać 80*C na rdzeniu procesora ze względów bezpieczeństwa

NB - wedle zaleceń Intela temperatura maksymalna Tcase wynosi 100*C, jednak pilnujmy aby nie była ona wyższa jak 80*C, uchroni to naszą płytę przed uszkodzeniem.

SB - temperatura SB nie ma wielkiego znaczenia, ale tak długo, jak jest poniżej 80*C, to nie ma czym się przejmować

 

ogieu.jpg

 

Napięcia:

 

Vrore - do pracy 24/7 nie zaleca się przekraczania 1,36V, co w większości procesorów wystarcza aby osiągnąć 4.00GHz

CPU PLL - do BCKL równego lub mniejszego jak 200 wystarczy 1,80V jednakże jeśli musimy zastosować wyższe napięcie to starajmy się nie przekraczać 1.88V

IOH Voltage - przy pasywnym chłodzeniu nie powinniśmy przekraczać 1.30V

QPI Voltage - oficjalnie zalecane napięcie to 1.35V jednakże musimy pamiętać, że różnica między QPI Voltage a Vdimm nie powinna wynosić więcej jak 0.5vol ( może być mniejsza ), kolejną istotną rzeczą jest problem pamięci 2000MHz gdzie przy tak niskim QPI mogą nam nie działać stabilnie. Nie ma tu kompromisu, więc jeśli koniecznie chcemy, aby RAM pracował z prędkością 2.00GHz, ustawmy tę wartość najniżej jak się tylko da, aby RAM działał poprawnie

Vdimm - napięcie nie powinno być wyższe jak 1.65V

 

 

 

5. BIOS - czyli zaczynamy zabawę ( podstawowe funkcje oraz informacje )

 

 

Ogólne wiadomości

 

Dotarliśmy wreszcie do części teoretyczno - praktycznej, ale najpierw zaczniemy od samej teorii. Czym tak na prawdę jest BIOS ? Krótko mówiąc, bios jest programem/systemem zapisanym w kostce pamięci, zwykle typu EPROM. W tejże pamięci zostały zapisane wszystkie ustawienia konfiguracyjne naszej płyty głównej, które to odpowiadają między innymi za poprawną pracę procesora i pamięci RAM, co dziś interesuje nas najbardziej. W zależności, jak ustawimy poszczególne funkcje, to w taki sposób będzie pracował nasz komputer lub - w najgorszym przypadku - odmówi posłuszeństwa, jeśli z czymś przesadzimy. Aby zapisane ustawienia w BIOSie pyły zostały zapamiętane, wymagana jest bateria płaska o napięciu 3V. To właśnie ta mała bateria podtrzymuje ustawienia konfiguracyjne, gdy nasz PC jest odłączony od sieci ( tylko i wyłącznie ).

 

biosg.jpg

 

Resetowanie ustawień

 

W porządku, wiemy czym jest BIOS i za co odpowiada, ale co powinniśmy zrobić gdy zaspane przez nas ustawienia nie są poprawne, a komputer się nie uruchamia ? Cóż, sprawa wygląda dość oczywiście. Mamy dwa sposoby, pierwszym z nich jest odłączenie komputera od zasilania sieciowego i wyjęcie wspomnianej wyżej baterii na około 30sek. po czym zakładamy baterię i możemy bawić się dalej. Kolejnym sposobem jest użycie zworki którą znajdziemy na każdej płycie głównej ( patrz instrukcja zworka CLEAR CMOS ). Warunkiem udanego wyczyszczenia ustawień do domyślnych jest odłączenie komputera od zasilania i przestawienie zworki z pozycji 1 w pozycję 2 na około 30 sek. Po umownych 30 sek. możemy przełożyć zworkę na pierwotną pozycję i wrócić do zabawy.

 

Oczywiście bardziej zaawansowane i wypasione modele płyt głównych mają na przykład odpowiednio ulokowane przyciski do resetowania i przeładowywania biosu, ale na ten temat znajdziecie więcej informacji w instrukcji obsługi swojej płyty głównej ( o ile takie funkcje są wspierane ).

 

Komunikaty dźwiękowe

 

Jak każdy zapewne wie, aby komputer działał prawidłowo podczas uruchamiania, powinniśmy usłyszeć pojedynczy krótki sygnał dźwiękowy, który oznacza, iż wszystko działa poprawnie i PC jest gotowy do pracy. Ze swojej strony nakłaniam wszystkich tych, którzy nie mają zainstalowanego głośniczka systemowego, aby go podłączyli przynajmniej na czas zabawy w OC. Ułatwi to nam cały proces, a po sygnałach dźwiękowych będziemy mogli z łatwością określić, co się dzieje z naszą maszyną. Poniżej zamieszczam listę sygnałów dźwiękowych do najpopularniejszych BIOSów:

 

BIOS AWARD i PHOENIX AWARD

 

1 krótki - wszystko w porządku.

1 długi - błąd pamięci

1 długi 2 krótkie - błąd parzystości RAM

1 długi 2 krótkie - błąd karty graficznej

1 długi 3 krótkie – błąd pamięci karty graficznej lub jej brak

Pojedynczy powtarzający - błąd pamięci RAM

Zmienny niski i wysoki - błąd procesora

Podczas pracy komputera – przegrzanie procesora ( lecz nie koniecznie )

 

lcdpost.jpg

 

Bardziej zaawansowane płyty główne zostały wyposażone w tak zwane LCD Post ( np. część płyt DFI ) lub LED Post ( niektóre modele ASUSa ) i w zależności od tego jaki symbol jest wyświetlany lub konfiguracji świecących diod możemy odczytać w instrukcji obsługi, w czym tkwi problem. W takim przypadku głośniczek systemowy jest całkowicie zbędny.

 

 

 

6. BIOS - konfiguracja ustawień

 

Jesteście wytrwali, skoro dotarliście do tego miejsca. Najwyższa pora na czystą praktykę i sprawdzenie co potrafi nasz sprzęt. Nie traćmy czasu i przejdźmy do wnętrza BIOSu. Podczas uruchamiania komputera wciskamy klawisz [ DEL ] ( bądź F2 lub F11 albo inny w zależności od płyty głównej - szczegółowe informacje znajdziecie w instrukcji obsługi płyty głównej w dziale BIOS SETTINGS and CONFIGURATION ). Po załadowaniu ekranu z funkcjami BIOSu naszym oczom ukaże się tabela, w której znajdują się podkategorie bądź wielki ekran z zakładkami na górze ( wszystko w zależności od producenta BIOSu ). W moim przypadku jest to właśnie to drugie rozwiązanie, więc osoby mające przed oczami tabelę mogą się na chwilę zagubić, ale pamiętajmy podkategorie w obu wersjach są zazwyczaj takie same, więc mamy tylko zmieniony sposób wyświetlania.

 

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić, to wyłączenie wszystkich zbędnych kontrolerów, urządzeń zintegrowanych i podobnych ( oczywiście, jeśli ich nie używamy - w przeciwnym wypadku to nie ma sensu ). Odszukujemy kategorię ADVANCED lub ADVANCED CHIPSET CONFIGURATION i to tu zaczynamy naszą zabawę. Mamy tutaj wiele podkategorii oraz opcji, lecz w tej chwili to od nas samych zależy, co będziemy wyłączać. Jeśli nie używamy zintegrowanego układu graficznego bądź portu FireWire, to odszukujemy opcje odpowiedzialne za te urządzenia i ustawiamy je w pozycji DISABLED zamiast AUTO lub ENABLED. Kiedy nie wiemy do czego służy dana funkcja, to wówczas sięgamy do instrukcji obsługi. Tylko w taki sposób możemy stwierdzić, co jest nam potrzebne, a co nie, gdy nie znamy terminologii i zastosowania.

 

advancedvi.jpg

 

Kolejnym krokiem jest odnalezienie wszystkich opcji odpowiadających za prace procesora. Zazwyczaj są one "zbite" w jednym miejscu i przeważnie znajdują się w zakładce / podkategorii ADVANCED ( choć nie koniecznie - patrz instrukcja płyty głównej ). Znajdziemy tutaj takie ustawienia jak EIST, C1E, HT Mode oraz wiele innych. Zaleca się wyłączenie wszystkich funkcji odpowiedzialnych za zmianę mnożnika, oszczędzanie energii oraz podobnych, aby nie powodowały niestabilności podczas OC. Funkcje odpowiedzialne za TURBO, oraz Speed Spectrum również należy wyłączyć. Oczywiście po uzyskaniu pełnej stabilności możemy pobawić się w dodatkowe testy, aby na przykład uruchomić EIST czy też C1E. Tylko w taki sposób będziemy mogli stwierdzić czy owe funkcje powodują niestabilność podkręconego sprzętu.

 

cpuadvanced.jpg

 

Po skonfigurowaniu wszystkiego powinniśmy zapisać ustawione opcje. Przechodzimy do SAVE and EXIT SETUP i klikamy klawisz [ ENTER ], a w razie konieczności potwierdzamy klawiszem [ Y ]. Komputer uruchomi się ponownie, a ustawienia zostaną zapisane. Dla pewności, że wszystko zrobiliśmy jak należy zaczekajmy, aż załaduje nasz system. Następnie uruchamiamy komputer ponownie i znowu klikając klawisz [ DEL ] przechodzimy do BIOSu.

 

Upewniliśmy się, że wszystko działa poprawnie, więc na tym etapie powinniśmy zapisać obecne ustawienia w profilu (o ile taki jest dostępny), aby nie ustawiać wszystkiego od nowa po czyszczeniu CMOS w razie błędu OC. Jeśli nasz BIOS nie ma możliwości zapisania aktualnych ustawień do oddzielnego profilu OC, będziemy musieli zrobić sobie taki na kartce papieru. Przyśpieszy to przywracanie ustawień po nie udanej próbie podkręcenia.

 

Przejdźmy teraz do ustawień OC procesora ( zakładka EXTREME TWEAKER lub podobne w zależności od płyty ). Ze swojej strony pragnę wspomnieć, iż będę się posługiwać ustawieniami z płyty ASUS RAMPAGE EXTREME III więc nazwy poszczególnych napięć oraz innych opcji mogą być inne w waszych płytach głównych. Zazwyczaj będą podobne, lecz nie koniecznie takie same więc miejcie to na uwadze.

 

set1nr.jpg

 

Pierwszą czynnością będzie uaktywnienie OC, a więc w przypadku RAMPAGE ustawiamy opcję AI OVERCLOCK TUNER na MANUAL, aby mieć pełną konfigurację. Kolejnym krokiem jest ustawienie mnożnika. Naszym głównym założeniem jest osiągnięcie zegara o wartości 4.00GHz, więc wbijamy najwyższy możliwy mnożnik ( w moim przypadku jest to 24 ), aby przy dość niskim i stabilnym zegarze BCKL uzyskać wyczekiwaną przez nas częstotliwość. Teraz może przydać się nam kalkulator, jeśli płyta na bieżąco nie pokazuje częstotliwości CPU jaką ustawiamy, a warto to wiedzieć, zanim zapiszemy ustawienia. Liczymy to w dość łatwy sposób - BCKL x mnożnik ( np. 133 x 24 = 3119MHz ). Wspomnę tutaj, że sporo osób uważa mnożniki nieparzyste za bardziej stabilne do OC, więc jeśli nie będzie nam wychodziło przy parzystym mnożniku to go po prostu zmieńmy. Ustawiamy szynę PCI Expres na wartość równą 100 ( czyli pierwszą możliwą ). W dalszej kolejności musimy ustawić odpowiedni dzielnik dla naszej pamięci RAM. Pamięci powinniśmy ustawić w taki sposób, aby ich częstotliwość pracy była równa bądź jak najbliższa częstotliwości przewidzianej przez producenta. Aczkolwiek mając pamięci rzędu 1866 / 2000 MHz nie ustawiajmy ich na tak wysokie taktowanie, gdyż nie wiemy jak wysokie QPI Voltage będziemy musieli podać, aby zadziałały prawidłowo. W przypadku takich pamięci najrozsądniejszym rozwiązaniem na początek jest trzymanie się wartości 1600MHz lub niższej. Ma to na celu wykluczenie problemów związanych z OC. Ustawienia UCKL ( Uncore ) jest dosyć proste, gdyż mamy tu pewną zasadę, która mówi, iż prędkość pamięci RAM razy dwa równa się prędkość UCKL, czyli RAM o prędkości 1600MHz x 2 = 3200MHz, więc kalkulator w dłoń i liczymy. Opcja QPI nie ma wielkiego wpływu na wydajność, lecz ma wielki wpływ na stabilność. W tym momencie ustawiamy pierwszą NAJNIŻSZĄ wartość i przechodzimy dalej.

 

set2j.jpg

 

Dotarliśmy do szczegółowej konfiguracji pamięci RAM, czyli tymingów. Nie ma nad czym się tu zastanawiać, gdyż chcemy, aby nasze pamięci działały z oryginalnymi parametrami, więc sprawdzamy jakie wartości przewidział dla nas producent i je ustawiamy. Mogą to być opóźnienia np. 8-8-8-20 2T lub nawet 9-9-9-24 2T itp. Szczegółowe informacje znajdziemy na samych modułach lub w programach diagnostycznych takich jak CPU-Z lub AIDA64 w zakładkach pamięć.

 

Jeśli nasza płyta wspiera funkcje stabilizacji napięcia, obowiązkowo ustawiamy je na ENABLED ( włączone ). Pomogą one w utrzymaniu odpowiedniego napięcia podczas podkręcania, jak i codziennej pracy. Zgłębiamy się w coraz to bardziej niebezpieczne ustawienia, jakimi są właśnie napięcia poszczególnych układów, lecz pozostawiając je w pozycji AUTO nie uda się nam niczego podkręcić. Zaczynamy od ustawienia napięcia procesora. Na początek spokojnym i nieryzykownym krokiem ustawiamy napięcie z przedziału 1.25-1.30V. Takie napięcie pomoże naszemu procesorowi zadziałać bez problemów, nawet przy 3.20GHz, więc jeden problem z głowy. Napięcie CPU PLL ustawiamy na wartości 1.80V, gdyż wystarczy do poprawnego działania przy BCKL równym lub mniejszym od 200. Kolejnym napięciem jest QPI odpowiedzialne za kontroler pamięci. Jeśli ustawiliśmy naszą pamięć w okolicach 1600MHz, to wartość napięcia na poziomie 1.25 - 1.30V będzie całkowicie wystarczająca. Wyregulujemy sobie tą wartość przy testach obciążeniowych, więc nawet jeśli ustawicie wyższą wartość, to późnej ją zredukujemy. Wartość napięcia dla pamięci RAM ( DRAM Voltage ) ustawiamy zgodnie z zaleceniami producenta, lecz pamiętajmy aby nie przekraczać wartości 1.65V. Dalsze napięcia to już tylko IOH ( NB oraz SB ) oraz PCI Voltage, tę ostatnią oraz przedostatnią ( IOH SB ) ustawiamy na pierwszą możliwą wartość, zaś sam IOH NB będzie wymagał od nas napięcia 1.20 - 1.25V. Na sam początek jest to wartość wystarczająca, lecz może być wymagana większa w zależności od prędkości naszego procesora czy też pamięci RAM.

 

set3w.jpg

 

Wszystkie pozostałe opcje, które nie zostały opisane ustawiamy na pierwszą możliwą wartość. Nie zostawiamy nic w pozycji AUTO. Tym sposobem dojechaliśmy do końca i nie pozostało nam nic innego jak zapisanie ustawień oraz ponowne uruchomienie komputera. Oczywiście prawdopodobieństwo, że komputer nie zechce uruchomić się z takimi ustawieniami wynosi 1%, więc nie ma czym się przejmować, jeśli wszystko wykonaliśmy poprawnie. Przecież ledwie ruszyliśmy zegar CPU. Po poprawnym uruchomieniu komputera czekamy na załadowanie systemu aby przejść do następnej fazy OC, jaką jest test stabilności ( patrz punkt 8 ).

 

Osobom, którym komputer jednak odmówił posłuszeństwa, radzę zresetowanie ustawień i rozpoczęcie całego procesu od nowa z tym, że ustawmy napięcia o jedno oczko wyżej niż poprzednio ( oczywiście za wyjątkiem napięć, które poleciłem, ustawić na pierwszą możliwą opcję jak np. IOH SB czy PCI Voltage ).

 

Tym, którym udało się przejść przez pierwszą próbę stabilności systemu, mogą zacząć dalszą zabawę w OC. Teoretycznie mamy już z górki gdyż większość ustawień jest gotowa. Od teraz będziemy bawić się tylko zegarem BCKL ( ewentualnie też i mnożnikiem CPU ), dzielnikiem pamięci, UCKL i prędkością QPI. Dwie ostatnie zawsze będziemy ustawiać na najniższą możliwą wartość ( pamiętając o zależności UCKL = prędkość RAM x2 ). Nie zapominamy o napięciach CPU, QPI, IOH i ewentualnie PLL w razie potrzeby. Częstotliwość za pomocą BCKL podnosimy małymi krokami ( co 5 - 10 ) za każdym razem uruchamiając komputer ponownie, a następnie testując ustawienia. Niejednokrotnie możemy trafić na problemy z osiągnięciem wysokiego BCKL. Problemy najczęściej zaczynają się już przy wartości 210 bądź w okolicach 220 w zależności od płyty głównej i procesora. Miejmy to na uwadze podczas "szybowania" na wysokim BCKL. Cały proces związany z testowaniem jest czasochłonny, lecz wart poświęconego czasu.

 

 

 

7. Monitoring napięć oraz temperatur

 

Monitorowanie parametrów pracy naszego PC jest ważne nie tylko przy OC. Jest to dość istotne i w codziennym działaniu komputera, i ma wpływ na stabilność oraz poprawne działanie maszyny. Aby nasz komputer działał prawidłowo, musimy spełnić 2 warunki - pierwszy z nich to temperatura poszczególnych układów, zaś drugi to zapewnienie odpowiedniego napięcia dla wszystkich układów. Każdy z tych parametrów możemy monitorować na bieżąco bądź też okresowo aby upewnić się, że wszystko z naszym komputerem jest w porządku. Czasami może zdarzyć się nam sytuacja, iż komputer działał prawidłowo przez długi okres czasu, aż tu nagle bez przyczyny zawiesza się. Co zrobić ? Najlepszym wyjściem jest zaczęcie szukania problemu właśnie w temperaturze i zasilaniu.

 

W jaki sposób i czym monitorować temperaturę układów ?

 

Najprostszym i najszybszym sposobem jest użycie odpowiedniego oprogramowania do monitoringu temperatur. Do tego celu polecam takie programy jak CoreTemp, RealTemp, Aida64, HWMonitor, GPU-Z, MSI Afterburner. Dzięki tym programom sprawdzimy temperaturę praktycznie każdego podzespołu naszego komputera. Jednak czasem może zdarzyć się sytuacja, iż temperatura, np. mostka północnego płyty głównej nie będzie podawana przez żaden z programów. Może to oznaczać, że czujnik odpowiedzialny za NB nie jest zintegrowany i pomiaru musimy dokonać manualnie. Przydatne wówczas mogą być panele kontrolne do wentylatorów, które zazwyczaj mają zewnętrzne czujniki temperatur. Możemy też użyć oddzielnego termometru. Oczywiście nasza temperatura nie będzie dokładna, gdyż pomiaru dokonamy bezpośrednio z radiatora ( w tym przypadku NB ) więc realna temperatura będzie troszkę wyższa od tej którą odczytamy ( ~ +10*C ). Zazwyczaj najnowszy sprzęt jest wyposażony w odpowiednie czujniki, więc nie powinniśmy mieć z tym problemów. Jakich wartości powinniśmy się wystrzegać ? Patrz punkt 4.

 

Monitoring napięć - czyli jak ja mam to zrobić ?

 

Pierwszą rzeczą o której powinniśmy sobie powiedzieć jest to, że używamy mierników, a nie programów do sprawdzania napięcia. Dla czego tak ? Cóż, programy mają to do siebie, że nie są dokładnie i często też przekłamują realne wartości. Więc jeśli chcemy mieć pewność co do napięcia wówczas użyjemy miernika elektrycznego ( oczywiście nie takiego za 20 zł ). Jak dokonywać pomiarów ? W przypadku samego zasilacza jest to dosyć proste, gdyż pomiaru dokonujemy na każdej linii pod obciążeniem jak i w trybie bezczynności. Jakie są dopuszczalne wartości napięć zasilacza możecie sprawdzić sobie w poniższej tabeli ( standard ATX 2.2 ):

 

napiciazasilacza.jpg

 

Dokonywanie pomiarów na samej płycie głównej jest już dość trudne, ale i to ostatnimi czasu producenci bardziej zaawansowanych płyt ułatwiają, tworząc specjalne miejsca pomiarowe w których sprawdzimy z łatwością wszystkie najważniejsze napięcia. W przypadku płyt, w których taka możliwość nie została przewidziana, pomoc elektronika może okazać się niezbędna. Zawsze też możemy zapytać się wujka Google, co myśli na ten temat i otrzymamy odpowiedź na talerzu.

 

clipboard01doq.jpg

 

 

 

8. Testy syntetyczne pod względem stabilności podkręconego zestawu

 

 

Nadszedł czas na przetestowanie ustawień i sprawdzenie czy są one poprawne, aby zapewnić stabilną pracę dla naszego komputera podczas codziennego użytkowania. Przede wszystkim musimy przygotować sobie program/programy do monitorowania na bieżąco temperatur. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników przydatny może być też miernik do pomiaru napięć w trakcie testu. Mamy ? No to przejdźmy do sedna sprawy - test. Program, który wybrałem do sprawdzenia stabilności naszej maszyny to OCCT. Poza nim mamy do wyboru jeszcze kilka innych programów równie mocno obciążających jednostkę, a są nimi między innymi Prime96 oraz LinX. Dlaczego mój wybór padł na OCCT ? Po prostu mam do niego zaufanie i się na nim jeszcze nie przejechałem. W gruncie rzeczy nie ma znaczenia, jaki program do testowania wybierzemy, bo najważniejszym celem i tak jest pełna STABILNOŚĆ systemu. Skoro jesteśmy już przy programach testujących, wypada mi jeszcze wspomnieć o MemTest86, który przetestuje pamięć RAM. Jest to oprogramowanie dla osób, które podkręcają również pamięć, lecz służy także do wykrywania błędów w pamięci RAM, więc warto się w niego zapatrzeć. ( Osoby korzystające z OCCT mogą wykonać test pamięci, kontrolera oraz rdzeni po przestawieniu opcji na CPU: Linpack )

 

Przejdźmy do konfiguracji samego programu OCCT. Pierwszym testem jaki wykonamy będzie maksymalne obciążenie CPU. W tym celu przechodzimy na zakładkę CPU: OCCT , typ testu ustawiamy na WŁASNE, czas testu 1 godzina, rodzaj testu ustawiamy na Large Data Set, priorytet - wysoki. Jeśli pozostawiliśmy opcję HT włączoną w BIOSie zaznaczamy również kwadracik Hyperthreading. Pozostało nam tylko kliknąć przycisk ON i czekać na zakończenie testu. Pamiętajmy aby monitorować temperatury podczas testowania!

 

occtg.jpg

 

Czasami bywa tak, iż nasza maszyna nie jest w stanie podołać tak dużemu obciążeniu, co w rezultacie skutkuje wyświetleniem "ekranu śmierci", czyli Blue Screen'a. Nie poddajemy się i z ekranu spisujemy kod błędu, aby uzyskać informację, co się tak na prawdę stało. Poniżej zamieszczam najczęstsze kody błędów i w większości przypadków zastosowanie się do zaleconej porady skutkuje powodzeniem.

 

Kody błędów ( Blue Screen )

 

0x0000101 = należy zwiększyć napięcie CPU

0x0000124 = zwiększ/zmniejsz zasilanie CPU lub QPI/VTT - musisz sam przetestować które

0x000000A = niestabilna pamięć RAM, zwiększ napięcie QPI , jeśli nie pomoże podnieś również napięcie CPU

0x000001E = należy zwiększyć napięcie CPU

0x000003B = należy zwiększyć napięcie CPU

0x000003D = należy zwiększyć napięcie CPU

0x00000D1 = QPI/VTT, zwiększ/zmniejsz napięcie

0x000009C = zwiększ napięcie QPI/VTT, czasem pomaga też zwiększenie napięcia CPU

0x0000050 = opóźnienia/częstotliwość RAM - zmniejsz częstotliwość lub poluzuj opóźnienia ewentualnie zwiększ napięcia Vdimm / QPI, niestabilny UCKL ( uncore ) - zmniejsz prędkość uncore jeśli jest ustawiona wyżej jak częstotliwość RAM x 2

0x0000109 = za małe lub za duże napięcie RAM

0x0000116 = za niskie napięcie IOH (NB)

 

Stosując powyższe wskazówki zmniejszamy lub zwiększamy odpowiednie napięcia aby uzyskać odpowiedni efekt. Oczywiście pamiętamy, aby stosować umiar i nie szaleć. W ostatecznym efekcie powinno udać się nam uzyskać upragnioną wartość 4.00GHz po dłuższym testowaniu maszyny oraz różnych ustawień. Mi udało się to przy mnożniku x24, BCLK 167 oraz napięciach Vcore 1,27V, PLL 1,81V, QPI 1.48V ( ze względu na pamięci 2000MHz ), DRAM Voltage 1.65V, IOH ( NB ) 1.25V. Pamiętajcie, każda konfiguracja będzie podkręcać się inaczej, więc wasze wyniki mogą być wyższe lub niższe, jeśli trafiliście lepszy bądź gorszy egzemplarz CPU. Powodzenia !

 

cpuzb.jpg

 

 

 

9. Testy syntetyczne pod względem wydajności podkręconego zestawu

 

Ostatnią czynnością, jaką przyjdzie nam wykonać po sprawdzeniu stabilności systemu, jest przetestowanie zestawu w benchmarkach i ocenienie, czy nasz trud był wart poświęconego czasu. Programów, w których możemy przetestować wydajność naszej maszyny, jest niezliczona ilość, lecz wymienię te ważniejsze, a są nimi: 3Dmark 2006 ( CPU test ), 3Dmark Vantage ( CPU test ), Cinebench 11, Fritz Chess Benchmark, Nuclear MC, Super PI, x264-Benchmark, Aida64 ( Cache and memory Benchmark ) oraz PCMark Vantage. Oczywiście najlepiej byłoby wykonać kilku testów przed jak i po OC, aby stwierdzić, jak duży przyrost uzyskaliśmy po naszych zabiegach.

 

aida.jpg

 

Testy wykonujecie oczywiście dla siebie i swojej własnej satysfakcji, ale jeśli uważacie , że wasze wyniki są dość wysokie, to czemu nie zacząć rywalizacji z innymi użytkownikami np. z forum? Możecie to zrobić np. tutaj: http://forum.pclab.pl/forum/53-Benchmarki-i-diagnostyka/ . Walka zawsze jest zacięta, ale pozwoli ona nam na rozwinięcie nabytych umiejętności. Być może nauczymy się też czegoś od innych, bardziej zaawansowanych użytkowników. Życzę wysokich wyników!

 

 

 

10. Zakończenie

 

Reasumując, chciałbym podziękować Wam wszystkim za czas, który poświęciliście na przeczytanie tekstu bądź też jego części ( w końcu wyszło 5 tys. słów, czego nie spodziewałem się zaczynając pisanie ). Jestem otwarty na wszelkie poprawki i sugestie, bo - jak wiadomo - człowiek maszyną nie jest i może się mylić. Praktycznie cały tekst oparłem na własnych doświadczeniach oraz informacjach zawartych na różnych forach internetowych / stronach o tematyce sprzętowej. Nie omieszkałem też odwiedzić takich witryn jak Intel.com oraz wielu innych firm specjalizujących się w produkcji sprzętu komputerowego. W mojej pracy starałem się umieścić jak najwięcej istotnych rzeczy, które będą przydatne podczas Over Clocking'u. Sama zabawa na samym początku może wydawać się nudna i bezcelowa po kilku nieudanych próbach, lecz - jak to mówią - "nie od razu Kraków zbudowano" więc nie ma co się poddawać. Zawsze o dodatkową pomoc możecie prosić na forach internetowych bądź portalach o tematyce komputerowej. Gdy uda się wam podkręcić samodzielnie jakikolwiek podzespół waszego PC, to wówczas będziecie z tego faktu bardzo dumni i następnym razem zechcecie zrobić to jeszcze raz - może nawet popiszecie się na komputerze kolegi, który nie ogarnia tematu. Kto wie? Pamiętajcie - róbcie wszystko w granicach zdrowego rozsądku!

 

animeuy.jpg

Edytowane przez Sobol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie opisane :thumbup:

Edytowane przez piotrGTX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rewelacja, dzięki :thumbup:

 

W sumie 2 posty powinny stykać na całość. Pana z góry może uda się przesunąć na dół albo skasować :P Będzie ładniej wyglądało ;)

 

Ten poradnik jest w trakcie pisania więc propozycje mile widziane.

Edytowane przez Sobol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

komu dziękujesz ?

oczywiście nie wyklucza to tego że poradnik jest jak najbardziej ok ;))

Edytowane przez pumpernikiel94

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

komu dziękujesz ?

oczywiście nie wyklucza to tego że poradnik jest jak najbardziej ok ;))

 

 

Luzik, już teraz nie ważne ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mając na pokładzie taki cooler możemy zapomnieć o problemie związanym z wysoką temperaturą CPU.

 

ja bym o tym nigdy nie zapominał, popraw to, wiadomo że to poradnik do bloomfield'a a ten nie jest chłodnym prockiem

 

w razie awarii zabezpieczy nasze komponenty i odetnie na czas prąd.

 

napięcie, ku ścisłości ;)

 

Rekomendowane jednostki to BeQuiet, Corsair, Seasonic, Entermax, OCZ, Antec, Tagan.

 

niestety ale BQ nigdy w życiu nie poleciłbym z czystym sumieniem nikomu, na pewno nie w takim tekście. Zakładam że nie jest on sponsorowany więc mógłbyć tą firmę stąd "zdjąć" ;)

kilka zasilaczy znajomych, jeden kumpla, uwalone na kondziorach 16V na wtórnej, ostanio jedna sztuka 700W seria SP masakra, tranzystory mocy na 12V miała takie ja w moim prehistorycznym taganie na wyjście do sterowania wentyatorami w zasilaczu (układ push-pull)

nie chce się wymądrzać i mieszać firmy z błotem, na pewno lepsze sprzęty robią niż Noname ale na pewno nie są to "wybintne" i tak "zaawansowanie" tworzone projekty jak wielka trójca (a właściwe dwójca bo Antecki te lepsze idą z fabryk SS, ) Antec,Enermax i SS...

 

co do zasilaczy OCZ również nie byłbym taki pewien ( za dużo podwykonawców, są modele ok ale są też kiepskie, "całości" tej marki bym nie polecił ) oczywiście chodzi o czyste sumienie i to moje, więc rób jak uważasz ;)

 

Bardzo prosto gdyż im większe taktowanie pamięci tym więcej mamy kombinacji związanych z podnoszeniem BCKL i dobieraniem odpowiedniego dzielnika dzięki któremu ustawimy taką częstotliwość pamięci aby działała bez problemu

 

nie do końca, czasem nie potrzebujemy przebojów, wystarczą nawet 1333, to nie chipset 965 czy 875, tu możemy na tyle dokładnie dobrać dzielnik że i tak te pamięci nie pójdą wyżej niż 1,4GHz, ale oczywiście to zależy od płyty, a b.często od biosu (przykład p6td deluxe i kilka(!) nowych dzielników od rewizji bodaj 608, warto o tym wspomnieć

 

Żadna z tych wartości nie powinna być pozostawiona w pozycji AUTO.

 

plus za tą linikę, często się o tym zapomina

 

aby wymusić stabilne taktowanie pamięci np. 2000MHz będziemy zmuszeni do podniesienia przede wszystkim napięcia QPI, a niekiedy samego rdzenia CPU

 

zgadza się, niestety jako jeden z pierwszych "testrów" i7 musiałem sam do tego dość co mnie trochę kosztowało ;)

 

edit: pierwsza fota w 4 punkcie masakra, weź to zmień :E

 

CPU - temperatura nie powinna przekraczać 80*C na rdzeniu procesora ze względów bezpieczeństwa

 

zbyt ostrożnie, 2 sztuki 920 jedna w C druga w D, jedna sztuka 950 - napięcie 1,45 temp około 90-95* żyją i dobrze się mają po dziś dzień, na Bloomfield'zie/tylersburg'u bez temperatyry nie ma wyniku, taka prawda :)

Edytowane przez Szejk Jasim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ja bym o tym nigdy nie zapominał, popraw to, wiadomo że to poradnik do bloomfield'a a ten nie jest chłodnym prockiem

 

Poprawione

 

napięcie, ku ścisłości ;)

 

Przejęzyczenie, ale poprawione :thumbup:

 

niestety ale BQ nigdy w życiu nie poleciłbym z czystym sumieniem nikomu, na pewno nie w takim tekście. Zakładam że nie jest on sponsorowany więc mógłbyć tą firmę stąd "zdjąć" ;)

kilka zasilaczy znajomych, jeden kumpla, uwalone na kondziorach 16V na wtórnej, ostanio jedna sztuka 700W seria SP masakra, tranzystory mocy na 12V miała takie ja w moim prehistorycznym taganie na wyjście do sterowania wentyatorami w zasilaczu (układ push-pull)

nie chce się wymądrzać i mieszać firmy z błotem, na pewno lepsze sprzęty robią niż Noname ale na pewno nie są to "wybintne" i tak "zaawansowanie" tworzone projekty jak wielka trójca (a właściwe dwójca bo Antecki te lepsze idą z fabryk SS, ) Antec,Enermax i SS...

 

co do zasilaczy OCZ również nie byłbym taki pewien ( za dużo podwykonawców, są modele ok ale są też kiepskie, "całości" tej marki bym nie polecił ) oczywiście chodzi o czyste sumienie i to moje, więc rób jak uważasz ;)

 

Cóż, w każdej stajni możemy zawsze coś znaleźć, ale na ogół nie ma co narzekać.

 

 

nie do końca, czasem nie potrzebujemy przebojów, wystarczą nawet 1333, to nie chipset 965 czy 875, tu możemy na tyle dokładnie dobrać dzielnik że i tak te pamięci nie pójdą wyżej niż 1,4GHz, ale oczywiście to zależy od płyty, a b.często od biosu (przykład p6td deluxe i kilka(!) nowych dzielników od rewizji bodaj 608, warto o tym wspomnieć

 

Przebadam dokładniej sprawę / naniosę poprawki.

 

 

edit: pierwsza fota w 4 punkcie masakra, weź to zmień :E

 

dydaktyczna :E

 

 

zbyt ostrożnie, 2 sztuki 920 jedna w C druga w D, jedna sztuka 950 - napięcie 1,45 temp około 90-95* żyją i dobrze się mają po dziś dzień, na Bloomfield'zie/tylersburg'u bez temperatyry nie ma wyniku, taka prawda :)

 

Im wolniej jedziesz tym dalej zajedziesz ;) Jeśli ktoś lubi większe ryzyko to nic nie stoi na przeszkodzie :) A tak nawiasem to przy napięciu 1,30vol @ 4,00Ghz z dobrym coolerem będzie ciężko osiągnąć 80*C :)

 

Ale luzik, liczę na dalsze sugestie / poprawki. Alfą i omegą przecież nie jestem ^^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Im wolniej jedziesz tym dalej zajedziesz Jeśli ktoś lubi większe ryzyko to nic nie stoi na przeszkodzie A tak nawiasem to przy napięciu 1,30vol @ 4,00Ghz z dobrym coolerem będzie ciężko osiągnąć 80*C

 

jak na poddaszu masz 40* to nawet na domyślnych taktach osiągniesz :) wszystko zależy ;)

 

Ale luzik, liczę na dalsze sugestie / poprawki. Alfą i omegą przecież nie jestem ^^

hymmm, mi jest bliżej :banan: ,

ale też chyba nie jestem :hmm:

 

Czym tak na prawdę jest BIOS ? Krótko mówiąc jest to kawałek kostki pamięci

 

dlaczego kawałek? kostka pamięci ;) w dodatkku bios nią nie jest, bios jest programem/systemem zapisanym w tejże pamięci, zwykle typu eeprom.

 

 

ogolnie spoko, wspomnij jeszcze o fsb wallu ( a tutaj bclk waluu ;) ) zdarza się że nawet płyty pod oc tą przypadłość mają... :/

Edytowane przez Szejk Jasim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie fakt, z tym biosem to trochę pojechałem :P Pożyczyłem sobie Twoje słowa ;) . O BCKL wallu całkowicie zapomniałem :o Dopiszę to :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pierwszą rzeczą o której powinniśmy sobie powiedzieć jest to, że używamy mierników, a nie programów do sprawdzania napięcia. Dla czego tak ? Cóż, programy mają to do siebie , że nie są dokładnie i często też przekłamują realne wartości. Więc jeśli chcemy mieć pewność co do napięcia wówczas użyjemy miernika elektrycznego. Jak dokonywać pomiarów ? W przypadku samego zasilacza jest to dosyć proste gdyż pomiary dokonujemy na każdej linii pod obciążeniem jak i w trybie bezczynności. Jakie są dopuszczalne wartości napięć zasilacza możecie sprawdzić sobie w poniższej tabeli:

 

info z tej tabeli troszkę się już przestarzało, w tym momencie niektóre wartości napięć tam podanych uniemożliwią nam normalną pracą nie wspominając o OC, co prawda jest to jakaś tam "norma" (tabela wygląda na bodaj atx2.2) ale nie została ona dawno dobrze przetestowana i niektóre karty czy płyty nie zadziałają na takich odchyłkach napięć,

sęk w tym że lokalne przetwornice dc/dc (przynajmniej na płycie) i tak sobie z takimi niskimi napięciami poradzą, więc cała norma niejako może być nie spełniona, ale to długa historia, nie wgłębiając się jednak chcę dodać że nie liczy się o tyle wartość co stabilność napięć, problem w tym że mierniki nawet te nie za 10zł z allegro mają zbyt niską częstotliwość próbkowania i spadki napięć nie są możliwe do zaobserwowania, zwyczajnie interesuje nas "czas reakcji" układu PWM (pośrednio również PFC) na zwiększenie zapotrzebowania na energię związaną z obciążeniem danego podzespołu, pomiar tegoż zjawiska umożliwi nam jedynie oscyloskop i to lepszy niż "allegrowy" ...

Edytowane przez Szejk Jasim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie rzecz ujmując wydaje mi się , że skończyłem :thumbup: Choć objętość mnie jednak trochę przeraża :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mowiles ze dopiszesz o bclk wallu... :(

 

ogólnie nieźle ale moją opinie poznałeś na PW ;)

 

pozdro i kręć tego blooma bo na razie to kiepskawo lata :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie jednokrotnie możemy trafić na problemy z osiągnięciem wysokiego BCKL. Problemy najczęściej zaczynają się już przy wartości 210 bądź w okolicach 220 w zależności od płyty głównej i procesora. Miejmy to na uwadze podczas "szybowania" na wysokim BCKL.

 

Temat ten okazał się trochę bardziej rozległy niż myślałem więc skróciłem go do najważniejszego minimum. Przynajmniej na razie. Nie wykluczona jest rozpiska w tym kierunku. :thumbup:

 

P.S: Nie chce mi się kręcić :E Druga sprawa to przerażają mnie napięcia jakie muszę podać na rdzeń do wyższych częstotliwości więc na razie temat powyżej 4,00GHz pomijam.

 

moją opinie poznałeś na PW

 

I jestem za nią wdzięczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

popraw to, wall -a możesz napotkać wszędzie, nawet np. od 136-145 i wtedy bawisz się mnożnikiem jeśli faktycznie zależy Ci na określonym taktowaniu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukałem trochę na ten temat w niecie i jedyne przypadki które znalazłem ( bclk poniżej 150 ) były całkowicie odosobnione. Mam na myśli osoby które podkręcały a nawet napięć nie podniosły do góry i stąd takie problemy. Przeszukałem kilkanaście testów oraz poradników i takowe informacje w żadnym nie były zawarte. Ogólnie najczęściej spotykaną liczbę jest 200. Wiadomo wszystko zależy też od samej płyty ale... nie wiem. Jeśli masz więcej informacji na ten temat to będę wdzięczny za podesłanie :thumbup:

 

wykres14.png

 

Szyna_MAX.png

 

podkrecaniebclk.gif

Edytowane przez Sobol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"stąd" na miłość boską ;)

 

 

wall-em nie nazwałbym górnej granicy bclk, dlatego że to nie koniec samej magistrali a raczej możliwości procka, prosty przykład, trzymasz wysoki mnożnik a dajesz bclk na 200 i jest powiedzmy max, wyżej nie możesz, ale jak dasz mnożnik np. 17 to bclk może polecieć już na np. 213,

 

walem nazwałbym "dziurę" w bclk w przypadku której komp nie chce nawet wstać, np. u mnie między bodaj 158 a 167 nie komp nie wstaje, dopiero za 2 razem (asus ma coś takiego że jak nie wstanie na zadanym bclk to resetuje samo bclk, co jest fajnie bo nie trzeba wszystkiego od razu w biosie od nowa ustawiac) ustawi 133 i moge wejsc do biosu i znów coś modzić, powyżej czy poniżej tej wartości jest wszystko ok, max to juz nawet nie pamiętam z 213 ? jakoś tak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem, że chodzi o taką samą sytuację jak "dziura FSB" . Teraz rozumiem o co biega. Przeanalizuję i naniosę korektę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładne informacje na temat "dziury BCLK" zostaną dodane w najbliższym czasie ( może w przeciągu tygodnia ) z tego względu, iż pracuję nad kolejnym tekstem, a nie chciał bym go teraz przerywać. W między czasie jeśli jeszcze ktoś chciałby coś dodać to proszę pisać.

Edytowane przez Sobol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
0x000009C = zwiększ napięcie QPI/VTT, czasem pomaga też zwiększenie napięcia CPU

 

Na jakimś zagranicznym forum czytałem, że pomaga podniesienie vcore, o VTT nic nie pisali. Sprawdź to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie rozumiem jednej rzeczy odnośnie taktowania ramu i napięcia QPI, na początku tekstu o ramie pisałes że aby moduły stabilnie działały na 2000mhz trzeba zwiększyć napięcie QPI, a później piszesz że jeżeli chcemy aby ram przy tej częstotliwości działał stabilnie trzeba ustawić QPI na najniższą wartość, więc jeśli z rampage 3 extreme chciałbym użyć pamięci corsair dominator gt 1866mhz to jakie wartości musiałbym ustawić?

Edytowane przez ThePunisher

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak wiemy kontroler pamięci w nowych procesorach Intela został z nim zintegrowany i aby wymusić stabilne taktowanie pamięci np. 2000MHz będziemy zmuszeni do podniesienia przede wszystkim napięcia QPI, a niekiedy samego rdzenia CPU. Jak duże napięcie musimy podać ? Cóż, wiele zależy od samej sztuki procesora ale i taktowania pamięci. Do poprawnego działania np. pamięci 1866MHz będziemy potrzebować napięcia QPI w okolicach 1.30 - 1.35V zaś dla przykładowych 2000MHz może ono wynieść nawet 1,50V aby praca odbywała się stabilnie. Technicy z firmy GEIL twierdzą jednoznacznie, iż aby ich pamięci pracowały z prędkością 2000MHz napięcie QPI powinno wynosić 1,50V

 

QPI Voltage - oficjalnie zalecane napięcie to 1.35V jednakże musimy pamiętać, że różnica między QPI Voltage a Vdimm nie powinna wynosić więcej jak 0.5vol ( może być mniejsza ), kolejną istotną rzeczą jest problem pamięci 2000MHz gdzie przy tak niskim QPI nie będą nam działać stabilnie. Nie ma tu kompromisu, więc jeśli koniecznie chcemy, aby RAM pracował z prędkością 2.00GHz, ustawmy tę wartość najniżej jak się tylko da, aby RAM działał poprawnie

 

I chodziło mi o wyszukanie jak najniższego napięcia z którym pamiątki będą działać stabilnie. Możemy zacząć od 1.50V i jechać w dół aby znaleźć najniższą stabilną wartość. Przykładowo u mnie RAM latał na 1900MHz przy 1.35V a przy 2000MHz już mogłem o tym zapomnieć. Taki zabieg ma na celu zmniejszenie przewoltowania kontrolera i zmniejszenia temperatury samego procka ( po zwiększeniu QPI temperatura procesora również wzrasta - kontroler jest w CPU )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podkreciłem sobie troszke mojego i7 960 na asus rampage 3 extream.

 

Wzorowałem sie na poradniku przypiętym podkrecania na 1366

Włączyłem sobie pózniej speed step bo pasuje mi to obnizenie taktowania kiedy komp nie pracuje na pełnych obrotach.

 

I mam pytanie:

 

Coś zmniejszyć coś zwiekszyć?? napiecia i temp macie na screenie z aidy(podczas stresu prime 95)

 

Pamięci chodza na 1800. Godzina prime 95 i zadnych zwiech ani nic.(wiem, że godzina to zbyt mało ale zawsze to coś)

 

Nie za wysokie temp na NB i SB?? podobno asusy tak mają. Zamontowałem mały wiartraczek na NB i w bocznej scianie obudowy przykreciłem 10 cm wiatrak dmuchajacy na SB bo wczesniej temp były w stresie ponad 55 stopni na obu. Teraz w trakcie pisania mają 47 SB i 51 NB.

 

temp w pokoju całe 28 stopni

 

tempzc.th.jpg

 

 

edit:

 

po 15 minutach linx na 10 gb pamieci czyli max restart dostał. ale nie bylo mnie w pokoju i nie widziałem kodu błędu.

Edytowane przez peelen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...