Skocz do zawartości
Sobol

Podkręcanie procesorów i7 ( socket 1366 / 1156 )

Rekomendowane odpowiedzi

Od razu z góry przepraszam za odkopanie skamieliny, ale chyba do tego ten temat służy a ja jestem w potrzebie więc przejdę do rzeczy.

 

Postując trochę na forum, czytając trochę różnych źródeł postanowiłem, że zabiorę się za OC jednak zabieram się i zabrać nie mogę. Mam kilka pytań. Po pierwsze czy moje RAM-y nie ograniczą mi OC bo o to się najbardziej głowie. Po drugie - w poradniku jest na dzień dobry 4GHz a mnie np. taka wartość na początku przeraża bo nie mam jeszcze stu procentowej jasności bo nie układa mi się w całość ten cały misz masz z napięciami.

 

Zacząłem zabawę od tego, że ustawiłem RAM na twardo. Czyli napięcie 1.5V zgodnie ze specyfikacjami producenta oraz timingi 9-9-9-24 czyli RÓWNIEŻ wg. specyfikacji producenta. Resztę rzeczy mam ustawionych na AUTO z opcjami oszczędzania energii i tymi duperalami podobnymi czyli defaultowo wg. BIOSU.

Drugim krokiem było wyłączenie wszystkich zbędnych pierdółek typu FireWire i to czego nie używam i w tym momencie stoję i boję się iść dalej.

 

Nie wiem od czego zacząć jeśli boję się 4GHz. Skąd wy np. wiecie od czego zaczynać? Wyczytujecie to z gwiazd? Np. czego ja mogę się spodziewać po swoim i7 860 na płycie ASUS P7P55D-E PRO chłodzonym Zalmanem Performą CNPS10X i jakąś nieznaną pastą ceramiczną (Zalmanowską spaprałem niestety, ale na tej póki co jest okej bo z 8-10 stopni niżej w porównaniu do stockowego coolera)

 

Druga rzecz, która wywołuje mi mętlik w głowie to nazewnictwo w BIOSie danych opcji napięć bo wiadomo, że nie każdy ma tę samą płytę.

 

Zapytam wprost - czy jeśli wrzuciłbym tu do tematu opcje swojego BIOSu to czy znalazłby się ktoś, kto przeprowadziłby mnie za rączkę i powiedział jak co ustawić?

Wstępnie z poradnika spisałem najważniejsze rzeczy na karteczce. Dodatkowo mam jeszcze kilka innych poradników w zanadrzu, ale na razie chciałbym trzymać się tego i skorzystać z pomocy tego tematu.

 

Zależy mi żeby trochę wydajności wycisnąć zwłaszcza, że zmieniłem wreszcie cooler ze stockowego na Performę i chcę wiedzieć co można na tym zrobić w temacie OC.

Edytowane przez nabeS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś próbowałem następujących ustawień kręcąc jeszcze na stocku, dzisiaj ona mi nie działają a to być może dlatego, że wpisuje źle napięcia i coś tam nie pyka. Na tych ustawieniach miałem satabilnie, ale gorąco, no i to jest za stocka więc nic rewelacyjnego (no i wtedy miałem radeona 5750 a obecnie mam 6950 odblokowanego i podkreconego do 6970):

 

3D Mark Vantage:

 

STOCK

(CPU:2.80GHz w/ Turbo, HT on, GPU:700/1150)

3dmkvstock7001150.jpg

 

Vs.

 

 

 

OC

(CPU:3.33GHz w/o Turbo, HT on, GPU:850/1200)

3dmkv33ghz8501200.jpg

 

Ustawienia jakie wtedy miałem wyglądały tak:

Ai Tweaker

 

Target CPU Frequency : 3320MHz

Target DRAM Frequency : 1331MHz

 

Ai Overclock Tuner - Manual

OC From CPU Level Up - Auto

CPU Ratio Setting - 20.0

Intel® SpeedStep Tech - Disabled

Xtreme Phase Full Power Mode - Enabled

BCLK Frequency - 166

PCIE Frequency - 100

DRAM Frequency - DDR3-1328MHz

QPI Frequency - Auto

ASUS/3rd Party UI Priority - ASUS Utility

 

OC Tuner - Turbo Profile

Start Auto Tuning

 

DRAM Timing Control - Auto

 

CPU Differential Amplitude - Auto

CPU Clock Skew - Auto

 

CPU Voltage Mode - Manual

Fixed Voltage - 1.19375

Current CPU Core Voltage 1.184V

IMC Voltage - 1.16250

Current IMC Voltage 1.181V

DRAM Voltage - 1.5000

Current DRAM Voltage 1.493V

CPU PLL Voltage - Auto

Current CPU PLL Voltage 1.793V

PCH Voltage - Auto

Current PCH Voltage 1.046V

DRAM Data REF Voltage On CHA - Auto

DRAM Data REF Voltage On CHB - Auto

 

Load-Line Calibration - Enabled

CPU Spread Spectrum - Disabled

PCIE Spread Spectrum - Auto

 

 

Advanced --> CPU Configuration

Configure Advanced CPU Settings

Module Version: 01.0A

 

Manufacturer: Intel

Brand String: Intel® Core i7 CPU 860 @ 2.80GHz

Frequency: 3.33GHz

BCLK Speed: 166MHz

Cache L1: 256KB

Cache L2: 1024KB

Cache L3: 8192KB

Ratio Status: (Min:09, Max:22)

Ratio Actual Value: 20

CPUID: 106E5

 

CPU Ratio Setting - 20.0

C1E Support - Disabled

Hardware Prefetcher - Enabled

Adjacent Cache Line Prefetch - Enabled

Max CPUID Value Limit - Disabled

Intel® Virtualization Tech - Enabled

CPU TM Function - Enabled

Execute-Disable Bit Capability - Enabled

Intel® HT Technology - Enabled

Active Processor Cores - All

A20M - Disabled

Intel® SpeedStep Tech - Disabled

Intel® C-STATE Tech - Disabled

------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

No a teraz na Performie co i jak ? Pomóżcie chłopaki...

 

 

Na chwilę obecną wszystko jest na auto za wyjątkiem napięcia pamięci i timingów pamięci (1.5V 9-9-9-24)

 

 

Trochę bieżących prób i wysiłków:

Tutaj jeszcze takie słabe OC ze Stockowym Coolerem:

fqz6.jpg

 

3Dmark jeśli to coś pomoże ze wszystkim na AUTO i niepodkręconym radkiem (był już bodajze odblokowany, ale na stockowych dla 6970 zegarach):

o1qd.jpg

Edytowane przez nabeS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ai Tweaker

 

[...]

 

Przejdzie test to leć mnożnik na 22 i będzie 3,8GHz

Edytowane przez BuShMaN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam problem.

Od jakiegoś czasu siedziałem na 3,4-3,6GHz na turbo. Przyszła mi 7970 i dobrze by było tego i7 jeszcze trochę pogonić.

I pojawił się problem. Mnożnik 20 jest do dupy - procesor jest niestabilny... A z 21 mam taki problem, że cały czas załącza się turbo na 22. Nigdzie nie mam opcji wyłączenia trybu turbo. Wyłączam w biosie Speedstep i opcja Turbo w ogóle się nie pojawia... Jakieś pomysły?

Mnożnik w biosie mam ustawiony na 21 nigdzie nie mam 22 itp. Co zrobić, żeby wyłączyć turbo? Wyłączyłem już wspomniany speedstep i C1E - restart, wchodzę na pulpit, CPU-Z - turbo się załącza -,-

Nie miałbym pretensji, gdyby nie to, że przez te turbo prawdopodobnie mam niestabilny do końca proc bo w grach mam dużo gorszą wydajność niż wcześniej ( a testować w linx/occt nie mam czasu - testowałem 10 minut w linx i było niby dobrze...).

Płyta jak w podpisie - Asus Rampage II Extreme, napięcie CPU jak na razie 1.31V, QPI/DRAM - 1.35V. Mostek północny 1.18V. VTT 1.82V.

Spread Spectrum oczywiście wyłączone.

Aha i chciałbym mieć możliwie dużo opcji oszczędzania energii włączonych... Na razie mam włączone tylko C-STATE Tech nie licząc tych Virtualization i Prefetcher (są włączone)

Jak do jasnej ciasnej wyłączyć te turbo?! Help :<

BCLK jest na 190, z co powoduje że z turbo mam prawie 4,2GHz - wolę mieć niższe napięcia i 4GHz niż odwrotnie. HT włączone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Intel ® Turbo Mode Tech - DISABLED

Generalnie unikaj mnożników parzystych.

Virtualization - to nie jest oszczędzanie energii. jak nie korzystasz z wirtualziacji to wyłącz.

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam chce podkręcić swoj procek Intel Core i5-750 2.66 GHz może mi ktoś dokładnie powiedzieć co i jak bo ta instrukcja bez zdjęć już nie jest tak dobrze czytelna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...