Skocz do zawartości
Zamknięcie Forum PC LAB

Szanowny Użytkowniku,

Informujemy, że za 30 dni tj. 30 listopada 2024 r. serwis internetowy Forum PC LAB zostanie zamknięty.

Administrator Serwisu Forum PC LAB - Ringier Axel Springer Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie: wypowiada całość usług Serwisu Forum PC LAB z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia.

Administrator Serwisu Forum PC LAB informuje, że:

  1. Z dniem 29 listopada 2024 r. zakończy się świadczenie wszystkich usług Serwisu Forum PC LAB. Ważną przyczyną uzasadniającą wypowiedzenie jest zamknięcie Serwisu Forum PC LAB
  2. Dotychczas zamowione przez Użytkownika usługi Serwisu Forum PC LAB będą świadczone w okresie wypowiedzenia tj. do dnia 29 listopada 2024 r.
  3. Po ogłoszeniu zamknięcia Serwisu Forum od dnia 30 października 2024 r. zakładanie nowych kont w serwisie Forum PC LAB nie będzie możliwe
  4. Wraz z zamknięciem Serwisu Forum PC LAB, tj. dnia 29 listopada 2024 r. nie będzie już dostępny katalog treści Forum PC LAB. Do tego czasu Użytkownicy Forum PC LAB mają dostęp do swoich treści w zakładce "Profil", gdzie mają możliwość ich skopiowania lub archiwizowania w formie screenshotów.
  5. Administrator danych osobowych Użytkowników - Ringier Axel Springer Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie zapewnia realizację praw podmiotów danych osobowych przez cały okres świadczenia usług Serwisu Forum PC LAB. Szczegółowe informacje znajdziesz w Polityce Prywatności

Administrator informuje, iż wraz z zamknięciem Serwisu Forum PC LAB, dane osobowe Użytkowników Serwisu Forum PC LAB zostaną trwale usunięte ze względu na brak podstawy ich dalszego przetwarzania. Proces trwałego usuwania danych z kopii zapasowych może przekroczyć termin zamknięcia Forum PC LAB o kilka miesięcy. Wyjątek może stanowić przetwarzanie danych użytkownika do czasu zakończenia toczących się postepowań.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Petlik

GainClone czy gotowy amplituner?

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Pytanie kieruje przede wszystkim do osób znających się na audio.

Nie oczekuję gdybania, chybania i możenia. Potrzebuję konkretnych informacji popartych praktyką.

 

Dostałem od znajomego kolumny z zestawu JAMO S416. Są to 2 monitory o symbolu S412, dokładna specyfikacja poniżej w linku:

KLIK

 

Sprzęt chcę podłączyć w małym pokoiku (8m^2) do komputera, gdzie będę wieczorami słuchał muzyki, czy grał. Nie zależy mi na pełnej scenie, bo takową mam w salonie na sprzęcie Technicsa.

Chcę po prostu zasilić te kolumny w taki sposób, żeby ich potencjał był w pełni wykorzystany.

 

Pierwszy pomysł, na który wpadłem, to budowa wzmacniacza na układach LM3886 lub LM3875, czyli popularnych końcówkach stosowanych do budowy GainClone.

Trafo gdzieś by się znalazło, pozostałe elementy kupię w elektronicznym.

Problemem jest brak czasu na zbudowanie układu oraz brak pomysłu na zastosowanie przedwzmacniacza, a nie wiem jak ten układ będzie wzmacniał "żywy" sygnał podany z komputera.

W związku z tym wpadłem na drugi pomysł, którym jest zakup starego używanego amplitunera.

Mam w domu radmora 5412, który jest starszy ode mnie, a gra nadal z klasą. Coś takiego byłoby dobrym rozwiązaniem. Jednak chciałbym wypróbować czegoś innego, dlatego pytanie do użytkowników, którzy spotkali się ze starymi amplitunerami Unitry/Radmora, Yamachy, Technicsa czy Sony. Koszt jaki chciałbym przeznaczyć na ten cel to ok. 150zł. Najlepiej jeśli udałoby się zdobyć coś poniżej 100zł.

Może ktoś z Was ma sprawny zalegający sprzęt, który sprzedałby w dobre ręce?

 

Teraz kolejna kwestia, która mnie nurtuje. Czy jakikolwiek sprzęt, który kupiłbym w tej cenie, będzie grał lepiej od zestawu, który złożyłbym na w/w końcówkach? Może ktoś spotkał się z porównaniem i jest w stanie określić różnice?

 

Czekam na konkretne informacje

Pozdrawiam

Petlik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trochę się narobiłem tych końcówek. (nie konkretnie GC, sporo N-Mosfetów itd). Kwestia sprowadza się do tego czy masz czas i chce Ci się z tym bawić. bo to naprawdę sporo zabawy ;) zauważ, że gotowy wzmak to gotowy, a robiony od zera to musisz zrobić/kupić

-końcówki mocy - to akurat pryszcz, mały koszt, dzień-dwa i zrobione. części na stereo wyniosą cię z 50-70zł zależnie od elementów

-chłodzenie końcówek - radiatory musisz dobrać do obudowy, czyli babranie się z docinaniem i dopasowywaniem. z 20zł

-kondensatory filtrujące - zależy jaką pojemność zamierzasz wstawić, ale powiedzmy minimum 4x4700uF to minimalnie 20zł

-przedwzmacniacz (sygnał z pc nie wysteruje Ci tych końcówek) - jakiś sensowny preamp to za częsci z 20zł + za potencjometry drugie tyle

-trafo - jak masz to dobrze, ale sprawdź dokładnie na jakie napięcia czy przypasuje do tego GC

-obudowa (!) - najwiekszy kłopot. najlepszym wyjściem jest zaadoptowanie jakiejś od innego sprzętu, bo robienie własnej to od cholery i z powrotem roboty jest. no i koszt materiałów też nie mały. z 50zł jak nie lepiej. o ile chcesz to zrobić dobrze, bo równie dobrze możesz to wszystko przybić gwoździami do deski i też będzie działało..

-okablowanie - niby nie problem, ale też pare zł. pójdzie.

-terminale, mostek graetza i reszta drobnych rzeczy - też z 20-30zł

łącznie 150-250zł + masa roboty. efekt zależny od Ciebie, czy wiesz co robisz ;) jeżeli nie popełnisz błędów konstrukcyjnych, nie porobisz pętli masy, uziemisz tam gdzie trzeba i zapewnisz odpowiednie ekranowanie - będziesz miał dobry wzmacniacz, który jakościowo może przewyższyć tanie fabryczne wzmaki. ale jak spieprzysz to licz się z przydźwiękiem sieciowym , zakłóceniami etc. do tego dolicz ewentualne koszta jak coś ci się zjara przy uruchomieniu w wyniku błędu konstrukcji/montażu.

 

 

z drugiej strony barykady - fabryczne użwane wzmaki. na twoim miejscu jednak poszedłbym w tę stronę, bo po prostu jest łatwiej. jak orientujesz się w temacie, to możesz sobie zrobić re-cap, ogólny przegląd i będzie ok.

 

najlepszym, najtańszym sposobem na pozyskanie dobrego wzmacniacza jest kupno dobrego wzmaka, ale uszkodzonego. na allegro pełno tego. dobrej klasy amplituner który np. nie daje oznak życia. często wystarczy zewrzeć termistor w trafie i wzmak gra ;) gorzej jak padnie procek, ale to już trochę loteria.

 

PS: jako tanie fabryczne wzmaki mam na myśli oczywiście jakieś stare japońce, w żadnym wypadku nowych tanich "wzmaków" chińskich bo to gówno pierwszego sortu jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takowej informacji oczekiwałem.

Jeśli chodzi o podzespoły, to część mam po poprzednim wzmaku.

Trafo toroidalne. Na wyjściu 2x24V z tego co pamiętam, przy 4A chyba. Nie chcę skłamać, ale nie mam przy sobie, więc nie widzę parapetrów.

Radiatorów w brud, także to też jest mały problem.

Obudowa obudową. Jeśli będzie trzeba, coś się wystruga, ale to może poczekać.

 

Przedwzmacniacz - to jest właśnie główny problem. Nie mam pojęcia czy robić i jeśli robić, to na jakim układzie...

 

Tranzystory filtrujące mam po starym radzieckim telewizorze :P Również chodziły w starym TaDKu ;)

 

W sumie demotywuje mnie kwestia pomyłek, które mogą spieprzyć całą zabawę i pozbawić mnie funduszy na kolejny sprzęt.

 

Chyba pozostanę przy zakupie starego amplitunera, a w międzyczasie będę sobie skrobał GC.

 

Wiem doskonale, żeby nie szukać chinoli, mam na oku kilka aukcji allegro lecz nie wiem kompletnie jak wypadają jakościowo oferowane przedmioty.

 

To co rzuciło mi się w oczy, to:

AUKCJA 1

AUKCJA2

AUKCJA3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trafo toroidalne. Na wyjściu 2x24V z tego co pamiętam, przy 4A chyba.

4A na całe uzwojenie czyli 48V czy 4A na gałąź (24V). innymi słowy 100 czy 200W?

Przedwzmacniacz - to jest właśnie główny problem. Nie mam pojęcia czy robić i jeśli robić, to na jakim układzie...

Czy - jeżeli to ma być wzmacniacz do którego chcesz podłączyć komputer to nie masz specjalnie pola manewru. Sygnał z pc jest za słaby. Oczywiście coś tam zagra, ale nie osiągniesz mocy maksymalnej. Zobacz sobie kit AVT244 na LM1036. albo jakieś na dyskretnych, poszukaj na elektrodzie schematów.

Tranzystory filtrujące mam po starym radzieckim telewizorze :P Również chodziły w starym TaDKu ;)

chyba kondensatory ;) no niestety ale takie po radzieckim telewizorze do niczego się nie przydadzą. raz, że wątpię, żeby miały właściwą pojemność i napięcie, to jeżeli są stare to w najlepszym przypadku wzmak zagra ci jakby chciał a nie mógł, a w najgorszym nie odfiltruje napięcia i końcówki pójdą z dymem. nie polecam.

W sumie demotywuje mnie kwestia pomyłek, które mogą spieprzyć całą zabawę i pozbawić mnie funduszy na kolejny sprzęt.

no niestety to jest ryzyko które musisz podjąć przy takim wzmaku. ale z drugiej strony bez praktyki nigdy się nie nauczysz ;) o ile masz taki zamiar.

Chyba pozostanę przy zakupie starego amplitunera, a w międzyczasie będę sobie skrobał GC.

chyba najlepszy pomysł.

 

 

z tych najlepszy będzie ten pioneer, z racji tego, że jest najnowszy więc mniejsze prawdopodobieństwo, że będzie z niedługim czasie potrzebował serwisowania. ale najlepiej zrobisz jak po kolei wklepiesz modele tych wzmaków i poczytasz co piszą o nich na forach takich jak elektroda itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Toroid ma 200W, czyli 8A na dwie gałęzie. 24V/4A gałąź.

 

Oczywiście chodziło mi o radzieckie kondensatory, nie wiem, czemu napisałem tranzystory :P

 

Posiedzę na allegro i zacznę polować na jakąś okazję...

Skupiam się już wyłącznie na wzmaku, GainClone`a odstawiam na niedaleką przyszłość.

Elektrodę oczywiście również śledzę.

 

 

edit:

http://allegro.pl/amplituner-stereo-pioneer-sx-700l-240-watts-i1660336675.html

a to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a to ma około 30 lat. to dobry sprzęt, ale może wymagać serwisu dużo wcześniej niż nowsze klocki. jak chcesz to pakuj się w to, ale też przygotuj na mniej lub bardziej drobne wydatki jak nie zaraz po zakupie to w przeciągu kilku lat. dużo gorzej jest też z dostępnością części. (głównie chodzi o dawno już nie produkowane układy scalone).

 

sam mam też Sony STR-414L z okolic 1975-1978 czyli teraz ma koło 35 lat. działa. jeszcze ;) kondensatory już od dłuższego czasu dają o sobie znać (przy sygnale na zero słychać na wyjściu masę śmieci). Mam tylko nadzieję, że nie walną w nim właśnie te układy scalone bo praktycznie jedynym sposobem dostania ich jest wyciągnięcie z dawcy części.. a jest on teraz dosyć rzadki (na allegro widziałem może ze 3 sztuki w przeciągu kilku lat).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...