Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Templer

boot loader

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc.

Jak zrobic, zeby windowsowy boot loader mial do wyboru opcje:

1. Windows

2. Linux

 

Jest to wogole mozliwe? Bo nie chce lilo ani gruba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w boot.ini dopisujesz wpis dla linuxa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[boot loader]

timeout=30

default=multi(1)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(1)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect

multi(2)disk(0)rdisk(0)partition(2)\LINUX="Linux" /fastdetect

 

Cos mniej wiecej takiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

assembler, napisz swojego ;d

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz też użyć programu Boot Partition (dostępny tutaj), który w naprawdę bezbolesny sposób załatwi za Ciebie modyfikacje boot.ini. Radzę tylko najpierw przeczytac dokładnie instrukcję co i jak zrobić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[boot loader]

timeout=30

default=multi(1)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(1)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect

multi(2)disk(0)rdisk(0)partition(2)\LINUX="Linux" /fastdetect

 

Cos mniej wiecej takiego.

 

Nie pisz chłopie bzdur! Ok, tu miał być chamski komentarz, dot. zapisu powyżej. Ale sobie go darowałem. W każdym rzie powyższy zapis jest do dupy.

 

 

eee nooo jakby to ująć....

 

nie ma takiej opcji żeby windowsowy bootloader widział linuksa.

 

EDIT: zdaje się ze jednak się da :] Ale nie tak prosto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nie ma takiej opcji żeby windowsowy bootloader widział linuksa.

To w takim razie dobrze, że mój o tym nie wie i pozwala na bootowanie Windowsa i Fedory ;)

 

Cały bajer sprowadza się do utworzenia pliku botującego linuksa (nie pamiętam dokładnie jak, kombinowało się z komendą dd cośtam cośtam :)) i dopisania ścieżki do tego pliku w boot.ini. A ten program, o którym pisałem, odczytuje strukturę dysku (pewnie na takiej samej zasadzie jak. np. partition magic, który widzi pod windowsem partycje linuksowe, ztcp) i załatwia za mnie tworzenie tego pliku botującego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu nie chcesz LILO/GRUBa? Prziecież te bootloadery nie dość, że są sporo bardziej rozbudowane i konfigurowalne, to jeszcze pozwalają na wybór, gdzię mają być zainstalowane (partycja czy MBR). Windowsowy bootloader (jak sama nazwa wskazuje) służy do wyboru między różnymi systemi Windows. Oprócz tego jest tylko tekstowy i instaluje się tylko i wyłącznie na pierwszej partycji dysku twardego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to bez powodu, przyzwyczaiłem się do tego windowsowego i nie narzekam. Na konfigurowalnosci specjalnie mi nie zależy, chcę mieć tylko wybór systemu na starcie i do tego wb się nadaje wystarczająco. Mam też GRUBa na /boot (bodajże) Fedory, ale służy mi tylko do sprawdzania nowego jądra po wgraniu. Poza tym, wygląd windowsowego bardziej mi się podoba, niz niebieska plansza GRUBa :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moj kumpel ma ale to Linuxowy boot loader widzi Windowsa XP... na odwrot ze winda widzi lina sie nie da chyba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale niektorzy nie wiedza co to google :P :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ale niektorzy nie wiedza co to google :P :P

I dalej twierdzą że bootloader windowsa nie uruchomi linux'a, bo nie widzi partycji z nim, no i nie musi jej widzieć, poprostu odwoła się do niej poprzez tablicę partycji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ckreage

Sorry, że zadaję głupie pytania, ale nie chcę najpierw instalować, a potem się głowić... Można tak ustawić tego bootloadera, ażeby miał do wyboru:

1. Windows XP

2. Windows Vista

3. Linuks

???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...