Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

dominont

Mój komputer - co zmienić

Rekomendowane odpowiedzi

I co z tego, że jest większa, skoro przyrost wydajności to jakieś 1-2%? Nareszcie kumasz, czy jeszcze trzeba się z tobą przekomarzać jak z małym dzieckiem, że to 8GB RAM'u, nawet jak byłby 16726723672367236723627 MHz to i tak ci niewiele da.

 

Trzeba go zostawić z tym i niech kupi ten pier... ram, a się przekona ile kasy zmarnował za nic, bo to że ma starszy typ nie znaczy, że jest dużo wolniejszy od moich Viper'ów np. Tylko, żeby później się nie żalił w jakimś temacie, bo chyba go zaraportuje za takie nie słuchanie, pyta się na forum, radzimy mu, a on dalej swoje; po cholerę zakładał temat...

 

@up

 

Na informatyka? Nie doczytałem, lepiej żeby się nie zajmował sprzętem, bo... Ciekawe jak z oprogramowaniem.

 

Edit.: Delikatnie powiedziane? :E

 

@down

 

Chyba by je młotkiem musiał tam upchnąć. :lol2:

 

Edit.: Może nie powinienem, ale nie wytrzymam: ten przycisk co masz w awatarze pasowałoby co niektórym kliknąć na główce. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok czyli jednak RAM odpuszczę skoro to nic nie da. Mówicie, że lepiej inwestować w procesor. Cały czas myślałem o AMD Athlon'ie II x4 640 3,0 GHz, ale zobaczyłem AMD Phenom II x4 840 3,2 GHz za dosłownie 5 zł drożej, nawet mniej :), czy opłaca się dołożyć te 5zł? Ewentualnie jeżeli by to miała być znacząca różnica, można dać te 50zł i mógłbym kupić AMD Phenom'a II x4 955 3,2Ghz. Ale to by już musiała być w miarę jakaś różnica jeżeli mam 50 zł dołożyć, bo jak nie za bardzo to jednak nie mam sensu, lepiej na grafę odkładać. Co sądzicie

Ja aktualnie zacznę przeglądać na testy wydajności i jestem też ciekaw Waszej opinii :)

 

.... na informatyka .... hmmm ... ale mam nadzieję, że sprzętem nie będziesz się zajmować i nie będziesz się musiał na nim znać ... to możliwe, znam takich informatyków :lol2:

 

dodatkowo patrząc na twój poziom determinacji w formułowaniu coraz %^&* tez to ..... gdzie jest opcja PLONK? :P

 

edyta dla potomnych:

na informatyka to powinien "iść" taki co już kilka lat wstecz ogarniał temat we własnym zakresie i w szerszym gronie....

jeszcze ogólniej:

taki co liczy że go nauczą na studiach czegoś, bez własnego wkładu przed, po i w trakcie to ....ma kiełbie we łbie? :Up_to_s:

Idę do technikum informatycznego, a o studiach nie myślę. Aktualnie co dzień czytam o sprzęcie, oprogramowaniu. Zrobiłem stronę internetową (wirtualny sklep), ale nie wrzuciłem jej, gdzieś na innym kompie się zapodziała. Dużo rzeczy dowiaduje się również na forum, gdzie pewna część osób jest starsza, wie więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Phenom II x4 840 to taki trochę pic, bo to tak naprawdę Athlon (ten 840 nie ma pamięci cache L3, którą Phenomy mają), więc nie warto dopłacać. To już lepiej tego 955.

 

@domino, ja też tam idę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Phenom II x4 840 to taki trochę pic, bo to tak naprawdę Athlon (ten 840 nie ma pamięci cache L3, którą Phenomy mają), więc nie warto dopłacać.

Czekaj, czekaj nie jestem pewien czy dobrze rozumiem :P "(ten 840 nie ma pamięci cache L3, którą Phenomy mają)" czyli sprwę ujmując:

ten phenom nie ma pamięci cache L3, którą Phenomy mają. Chodzi Ci o ten model, że nie ma pamięci cache L3, a inne z tej serii mają?

EDIT: Aha tak jak myślem, już kapuje.

 

Czyli Phenom II x4 840 jest identyczny jak Athlon II x4 640? Tyle, że Phenom ma 0,2 GHz więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Phenom 2 x4 955 rewizja C3 jest najlepszym wyborem. Pamiętaj o zmianie zasilacza.

Tylko nie wiem którą serię polecić Fortron APN 500W czy GHN 500W niech ktoś się wypowie.

PS: prawdopodobnie konieczna jest przed zmianą procesora aktualizacja biosu płyty głównej, google wie co i jak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok czyli jednak RAM odpuszczę skoro to nic nie da. Mówicie, że lepiej inwestować w procesor. Cały czas myślałem o AMD Athlon'ie II x4 640 3,0 GHz, ale zobaczyłem AMD Phenom II x4 840 3,2 GHz za dosłownie 5 zł drożej, nawet mniej :), czy opłaca się dołożyć te 5zł? Ewentualnie jeżeli by to miała być znacząca różnica, można dać te 50zł i mógłbym kupić AMD Phenom'a II x4 955 3,2Ghz. Ale to by już musiała być w miarę jakaś różnica jeżeli mam 50 zł dołożyć, bo jak nie za bardzo to jednak nie mam sensu, lepiej na grafę odkładać. Co sądzicie

Ja aktualnie zacznę przeglądać na testy wydajności i jestem też ciekaw Waszej opinii :)

 

 

Idę do technikum informatycznego, a o studiach nie myślę. Aktualnie co dzień czytam o sprzęcie, oprogramowaniu. Zrobiłem stronę internetową (wirtualny sklep), ale nie wrzuciłem jej, gdzieś na innym kompie się zapodziała. Dużo rzeczy dowiaduje się również na forum, gdzie pewna część osób jest starsza, wie więcej.

 

 

x4 955 to 125W

 

x4 640 to 95W ....

 

sekcja zasilania średnia na wizus, dodatkowo niechłodzona.... undervolting w obu opcjach wskazany, przy x4 955 obowiązkowy, a OC w strefie zakazanej, chyba że chcesz fajerwerków....

 

...czyli bardziej żeś programista niż sprzęciaż... no cóż, nikt nie jest doskonały ;-):thumbup:

"gdzieś na innym kompie się zapodziała" ... hehehe

{uwaga! czytając moje posty jesteś pouczany przez humanistę - wstyd :cool:}

 

nie wiem jak tam z twoim projektowaniem stron, ale jeśli chodzi o sprzęt - to stanowczo radzę zmienić źródła informacji (MZ szacunkowo: 99% źródeł papierowych jest stronnicza (...), 98% sieci także....)

 

 

Phenom 2 x4 955 rewizja C3 jest najlepszym wyborem. Pamiętaj o zmianie zasilacza.

Tylko nie wiem którą serię polecić Fortron APN 500W czy GHN 500W niech ktoś się wypowie.

PS: prawdopodobnie konieczna jest przed zmianą procesora aktualizacja biosu płyty głównej, google wie co i jak.

 

APN 500W ma na tabliczce znamionowej 408W na 12V

GHN nie ma tego wyszczególnionego (jest mocniejszy?), ma mocniejsze 5V

obydwa mają 2 linie 12V po 18A

-- warto sprawdzić KABLE - bo nie dosyć że serie mają różne, to jeszcze dany egzemplarz może być "inny" od reszty

 

http://www.fsp-group...d=176&proid=655

http://www.fsp-group...d=176&proid=714

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem ostateczne porównanie i już jestem spokojny co do procesora, wybieram droższy, ale jednak lepszy AMD Phenom II x4 955 Black Edition. Może kilka słów dlaczego. Zapewne 50zł to jest troche pieniędzy, przy procesorze który nie kosztuje 800zł, ale sprawdzając wyniki testów w grach, ilości [fps], czasie reakcji, kompresji/dekompresji danych to zdecydowanie lepszym procesorem będzie właśnie Phenom II x4 955. Porównałem 2 podobne (prawie identyczne) do siebie procesory AMD Athlon II x4 640 3,0 GHz vs AMD Phenom II x4 840 3,2GHz, dołączając właśnie 955 Black Edition. Takie porównanie stworzyłem tu http://www.chip.pl/testy/podzespoly-pc/procesory/@@compare_products?sid=1041&compareproducts%3Alist=54010&compareproducts%3Alist=53779&compareproducts%3Alist=51638

I co? 955 Black Edition posiada pamięć cache L3, która wynosi aż 6Mb. Co mnie jeszcze skłoniło do tego aby trochę dopłacić? Zwłaszcza 17 ostatnich wierszy. Tle ode mnie, dziękuję za duża pomoc w ulepszeniu mojego komputera, wytłumaczenie co i jak z RAM'em(było trochę z tym zabawy, ale już kapuje co i jak ;)).

Myślę, że została tylko ostatnia rzecz. Czy mój Modecom Premium 500W uciągnie:

Nvidia GeForce GTS 250

GA-MA74GM-S2H v2.0

4Gb DDR2

AMD Phenom II x4 955 Black Edition

 

Naprawdę nie da rady? Jeżeli nie to jaki dobry w niskiej cenie?(za rok planowana zmiana Grafiki Na coś pokroju GeForce GTX 4xx/5xx). Wolałbym nie zmieniać, ale jak trzeba to podajcie i też tak, żeby było na przyszłość.

 

sekcja zasilania średnia na wizus, dodatkowo niechłodzona.... undervolting w obu opcjach wskazany, przy x4 955 obowiązkowy, a OC w strefie zakazanej, chyba że chcesz fajerwerków...

Czyli co trzeba?

 

"gdzieś na innym kompie się zapodziała" ... hehehe

 

No niestety nie robiłem jej u siebie w domu, a teraz tam gdzie robiłem nie mam dostępu do konta na koputerze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

x4 955 to 125W

 

x4 640 to 95W ....

...

Ech, ten support procesorów zmylił mnie na stronie gigabyta. Czułem że coś nie tak z Phenomem 2 x4 955 :kwasny:

 

@dominont

955 lepszy ale ty maż słabą płytę pod niego tzn bez zmiany ustawień biosu(napiecia procesora i chyba zmniejszenie taktowania) nie powinien ruszyć komputer, tym procesorem możesz spalić płytę główną bo za słaba sekcja zasilania

tak żebyś wiedział pisze ci o tym

 

Na stronie gigabyta jest podana obsługa P2 x4 955 z TDP95W(wydzielanie ciepła przez procesor podczas obciążenia) natomiast w sklepie dostaniesz 955z TDP125W a to spora różnica

na oko mozna powiedzieć że TDP to 90% pobieranej mocy czyli 100% pobranej mocy dla TDP 95W to około 106W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ech, ten support procesorów zmylił mnie na stronie gigabyta. Czułem że coś nie tak z Phenomem 2 x4 955 :kwasny:

 

@dominont

955 lepszy ale ty maż słabą płytę pod niego tzn bez zmiany ustawień biosu(napiecia procesora i chyba zmniejszenie taktowania) nie powinien ruszyć komputer, tym procesorem możesz spalić płytę główną bo za słaba sekcja zasilania

tak żebyś wiedział pisze ci o tym

Nie wystarczy zmienić zasilania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wystarczy zmienić zasilania?

Masz na myśli zasilania-napięcia procesora czy zasilania-zasilacza?

 

Nikt nie da ci gwarancji że wszystko będzie ok gdy zamontujesz x4 955 producent płyty płyty głównej na pewno zaprojektował ją z pewnym zapasem mocy sekcji zasilania ale nie wiadomo z jakim, w innym wątku z tego roku: Mój link wszystko działa i jest ok, napisz do tamtego autora na PRV

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli zasilania-napięcia procesora czy zasilania-zasilacza?

Zasilacza i może jakiś wiatrak dodatkowy? Wiatrak w sensie chłodzenie. Wiadomo różne typy chłodzenia są.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety nie robiłem jej u siebie w domu, a teraz tam gdzie robiłem nie mam dostępu do konta na koputerze.

 

http://pl.wikipedia....eczea

 

... porównanie na chipie jest takie sobie - np: stare gierki i w niskiej rozdzielczości....

test UT3 (1280x1024) + WinRAR [fps] jest ~bez sensu bo nie podali szybkości działania winrara (...mógł się wywłaszczyć kompletnie lub nie.... ?)

 

ryzyk-fizyk w dwójnasób:

1) trochę słaba sekcja zasilania

2) kiepawy zasilacz

 

Ad.1) k10statem potraktować ... może da radę... {MZ spore ryzyko}

http://forum.pclab.p...tat-CQ-inaczej/

http://forum.pclab.p...Hz-przy-1152-V/

ale musiałbyś zadbać o dobre chlodzenie (przepływ powietrza, pożegnanie z farelką......)

 

Ad.2) masz w perspektywie jakąś mocniejszą grafikę >> zasilacz musi być w miarę solidny.... dochodzi kwestia kabelków [ile złączy pci-e i jakie będziesz potrzebować.....] .... warto oblookać fortrony GHN, APN, ewentualnie szukać taniej OCZa (bebechy Fortrona z reguły.... chyba lepsze okablowanie)

ale:

aktualnie zasilacz trzyma to co trzyma.... więc może też da radę {MZ spore ryzyko}

 

 

 

spore ryzyko bo jak się sfajczy zasilacz, a zabezpieczenia nie zadziałają to jesteś cały komp do tyłu....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacza i może jakiś wiatrak dodatkowy? Wiatrak w sensie chłodzenie. Wiadomo różne typy chłodzenia są.

Zasilacz zasila i płyta zasila, tylko że płyta zasila prądem z sekcji zasilania a zasilacz zasila z przetworników wenątrz. Zasilacz zasila płytę główną i wszystko co jest w obudowie komputera(można nawet na zewnątrz wyprowadzić np Molex, SATA), płyta główna zasila procesor i wszystkie układy scalone wlutowane w płytę główną, to tak łopatologicznie.

Wygląda to tak że w komputerze jest kilka zasilaczy, jeden co zasila wszystko, drugi procesor, trzeci pamięć RAM, i czasem jeszcze kilka się znajdzie ale zależnie od platformy.

 

Podsumowanie jeżeli chcesz mieć 100% pewność że wszystko ma działać to kup athlona 2 x4 640, jeżeli 95% pewności to phenoma 2 955 125tdp

Konieczne do wymiany: zasilacz nie ważne na który procesor się zdecydujesz.

 

Chłodzenie procesora możesz zmienić przy x4 955 nawet wypadałoby, ten procesor mocno się grzeje ale możesz sam to ocenić po zakupie, w pudełku dostajesz box-owe chłodzenie które wystarcza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały czas myślałem o AMD Athlon'ie II x4 640 3,0 GHz, ale zobaczyłem AMD Phenom II x4 840 3,2 GHz za dosłownie 5 zł drożej, nawet mniej :), czy opłaca się dołożyć te 5zł?

 

absolutnie nie dokładaj tych 5pln! kup za nie sobie coś fajnego... nie wiem... może jakąś czapkę informatyka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

absolutnie nie dokładaj tych 5pln! kup za nie sobie coś fajnego... nie wiem... może jakąś czapkę informatyka

Ja się nie zgodzę, jeżeli 5pln różnicy! Pomimo że różnica w wydajności(na korzyść 840) to około 2% to w sumie czemu nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, wiem coś konkretniej już. Jaki zasilacz proponujecie? Nie chciałbym dużo na niego wydawać. Co ważne, za rok będę wymieniał grafikę (jaki pisałem na coś pokrogu GeForce 4xx/5xx).

I może jeszcze ktoś podpowie jaka płyta będzie w miarę dobra z wejściami na DDR3, Socket 3 i 2+ najlepiej i taka żeby uciągnęła wszytko jak należy. Akurat obudowa, zasilacz, płyta główna i kable to są rzeczy na które nie chciał bym za dużo wydawać na ale... wszystko też musi ładnie działać.

Liczę na wasze propozycje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc patrzyłem na moją płytkę główną i obsługuje AMD Phenom'a II x4 955 ale 95W. Co zauważyłem obsługuje Phenom'a II x4 970 125W, który ma częstotliwość o 300MHz większą... Może nie mieli wersji 125W wtedy i nie wpisali?:P

Z tego wynika, że na 95% wszytko na moim aktualnym sprzęcie powinno odpalić. Jakiego zdania jesteś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, wiem coś konkretniej już. Jaki zasilacz proponujecie? Nie chciałbym dużo na niego wydawać. Co ważne, za rok będę wymieniał grafikę (jaki pisałem na coś pokrogu GeForce 4xx/5xx).

I może jeszcze ktoś podpowie jaka płyta będzie w miarę dobra z wejściami na DDR3, Socket 3 i 2+ najlepiej i taka żeby uciągnęła wszytko jak należy. Akurat obudowa, zasilacz, płyta główna i kable to są rzeczy na które nie chciał bym za dużo wydawać na ale... wszystko też musi ładnie działać.

Liczę na wasze propozycje.

 

zasilacz: pisałem już - poszukaj....

 

płyta główna teraz .... :lol2: ... to nie ma sensu... czytaj czytaj czytaj

 

A więc patrzyłem na moją płytkę główną i obsługuje AMD Phenom'a II x4 955 ale 95W. Co zauważyłem obsługuje Phenom'a II x4 970 125W, który ma częstotliwość o 300MHz większą... Może nie mieli wersji 125W wtedy i nie wpisali?:P

Z tego wynika, że na 95% wszytko na moim aktualnym sprzęcie powinno odpalić. Jakiego zdania jesteś?

 

AMDPhenom II X4 9703500MHz512KBx46MBDeneb45nmC3125W4000N/A

wiesz co znaczy N/A?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.... GTXa najmocniejszego nie uciągnie na dłuższy czasokres żaden z nich.... masz za duży rozrzut, zdecyduj się czego chcesz

niestety jeśli chodzi o zasilacze to ja kompletnie :mrgreen:

Coś takiego już by stykło na GTXa wyższego i obecnie GTSa 250? Może coś lepszego za ok. 200zł?

OCZ 600W

2. OCZ 600W

3. OCZ 600W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten 500 GHN jest lepszy bo ma więcej molex i co oczywiste jest mocniejszy. Do wtyczek molex możesz podpiąć przejsciówkę zasilania PCIe dla karty graficznej bo taki gtx 460 768mb/1gb czy mocniejszy model czy to Radeon 6850/6870 musi być zasilany z dwóch wtyczek. Są też przjściówki molex->sata i inne.

Ustalmy dwie rzeczy:

1. Ile masz pieniędzy do dyspozycji?

i

2. Nie znasz się więc słuchaj się! a jeżeli chcesz zrozumieć to czytaj wszystkie działy FAQ odnoszące się sprzętu tam jest source :D Nie tylko z tego forum są inne fora w których pewne działy są lepiej opisane(tzn domniemywam że przeczytanie tylko pclaba nie daje wystarczającej wiedzy).

 

I ostatni twój link nie działa, linki wstawia się w znacznikach u góry podczas pisania posta masz przycisk "wstaw link" do tego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Link poprawiony.

1. Wydać mógłbym ok. 200 zł już na pewno nie więcej niż 250zł. Tego ok. 200zł z zapasem się trzymajmy.

2. FAQ na temat zasilaczy czytałem, o kartach graficznych też i widzę, że do silniejszych GTX'ów już z 600W musi być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie planuj teraz co kupisz za rok, uwierz ze plany ci się zmienią ze 100razy, zaplanuj czego oczekujesz(jakiej wydajności, w co będziesz chciał grać lub jakie programy mają ci możliwie jak najszybciej działać) i ile pieniędzy możesz na to wydać.

Stary sprzęt można sprzedać i część pieniędzy odzyskać z niego więc ostatni raz powtórzę

 

zasilacz: 500W fortron ghn;

 

procesor: phenom 2 x4 840 3,2GHz(tak na prawdę to jest athlon 2 x4)

 

system operacyjny: zostaw ten co masz za rok przy zmianie płyty głównej zmienisz.

 

Pamiętaj że tylko system operacyjny w wersji BOX możesz przenosić z komputera na komputer.

Wersja Box jest droższa od OEM

O licencji OEM systemu windows poczytasz na googlach.

Ram masz tyle że dla twoich potrzeb ci wystarczy, możesz próbować bawić się w OC na platformie AMD dział FAQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...