Skocz do zawartości
Zamknięcie Forum PC LAB

Szanowny Użytkowniku,

Informujemy, że za 30 dni tj. 30 listopada 2024 r. serwis internetowy Forum PC LAB zostanie zamknięty.

Administrator Serwisu Forum PC LAB - Ringier Axel Springer Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie: wypowiada całość usług Serwisu Forum PC LAB z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia.

Administrator Serwisu Forum PC LAB informuje, że:

  1. Z dniem 29 listopada 2024 r. zakończy się świadczenie wszystkich usług Serwisu Forum PC LAB. Ważną przyczyną uzasadniającą wypowiedzenie jest zamknięcie Serwisu Forum PC LAB
  2. Dotychczas zamowione przez Użytkownika usługi Serwisu Forum PC LAB będą świadczone w okresie wypowiedzenia tj. do dnia 29 listopada 2024 r.
  3. Po ogłoszeniu zamknięcia Serwisu Forum od dnia 30 października 2024 r. zakładanie nowych kont w serwisie Forum PC LAB nie będzie możliwe
  4. Wraz z zamknięciem Serwisu Forum PC LAB, tj. dnia 29 listopada 2024 r. nie będzie już dostępny katalog treści Forum PC LAB. Do tego czasu Użytkownicy Forum PC LAB mają dostęp do swoich treści w zakładce "Profil", gdzie mają możliwość ich skopiowania lub archiwizowania w formie screenshotów.
  5. Administrator danych osobowych Użytkowników - Ringier Axel Springer Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie zapewnia realizację praw podmiotów danych osobowych przez cały okres świadczenia usług Serwisu Forum PC LAB. Szczegółowe informacje znajdziesz w Polityce Prywatności

Administrator informuje, iż wraz z zamknięciem Serwisu Forum PC LAB, dane osobowe Użytkowników Serwisu Forum PC LAB zostaną trwale usunięte ze względu na brak podstawy ich dalszego przetwarzania. Proces trwałego usuwania danych z kopii zapasowych może przekroczyć termin zamknięcia Forum PC LAB o kilka miesięcy. Wyjątek może stanowić przetwarzanie danych użytkownika do czasu zakończenia toczących się postepowań.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

don_dolarson

Osoba znająca się na zdjęciach - pomoc w ustawieniu

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

 

Zacznę tak, kilka miesięcy temu kupiłem smartphona z aparatem/kamerą o matrycy 5mgpx (2560x1920 zdjęcia i 1280x720 nagrywanie). Przeglądając fotki i filmy na necie przed jego zakupem, widziałem, że zdjęcia są nadzwyczaj ładne jak na zwykły telefon, lecz nie wiem co jest nie tak ale moja zdjęcia wychodzą przeważnie niewyraźne i nie takie jakie widziałem na internecie i podejrzewam, że problem leży w ustawieniach a nie bardzo potrafię dobrać odpowiednich ustawień i stąd ten temat, chciałbym prosić o pomoc w ustawieniu tego wszystkiego.

 

Balans bieli - Auto/Słonecznie/Żarowe/Światło jarzeniowe/Pochmurno (cały czas mam na Auto ustawione bo na pozostałych kolory jakieś takie nierealne wychodzą)

ISO - Auto/50/100/200/400/800 (tutaj wszystko do wyboru jest np. 150/Auto czy 150/400, w dodatku wyczytałem, że najlepiej jest ustawić na 150/50 i tak też mam ustawione, prawda to?)

Pomiar ekspozycji - Matrycowy/Centralny ważony/Punktowy

Stabilizacja obrazu - Włączone/Wyłączone

Kontrast automatyczny Włączone/Wyłączone

Detekcja mrugnięcia - Włączone/Wyłączone

 

- Jest jeszcze kontrast, nasycenie i ostrość i nie wiem jak to ustawić lecz podejrzewam, że to muszę już sam obczaić jak jest czy nie za ciemno/jasno/ostro.

- Jak to jest z lampą (flash), włączone/wyłączone czy automatycznie?

- Autofokus rozumiem normalne zdjęcia robi a Makro to jak chciałbym coś z bliska zrobić np. nasiona żeby były wyraźnie widoczne czy okruszki z bliska, tak?

- Wartość ekspozycji od +2 do -2 (tylko przy wyłączonej lampie inaczej nie jest dostępna ta opcja), ile?

 

Dziękuję za wszelką pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może widziałeś zdjęcia obrobione. Być może specjalne "najlepsze", żeby zareklamować sprzęt. Być może masz niewyraźne zdjęcia, bo czasy ich robienia są za długie. Itd itp.

Generalnie, różne ustawienia są po to, żeby w różnych warunkach ich używać. Nie byłoby sensu umożliwiania zmiany ustawień, jakby były jedne uniwersalne, najlepsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie były te zdjęcia modyfikowane gdyż zostały zrobione przez zwykłych użytkowników pokazujących swoje fotki z tego sprzętu lub z testów tego urządzenia a nie producenta.

 

Co masz na myśli, że zdjęcia są za długie?! Normalnie daje spust do połowy i czekam, aż zielone się zaświeci czyli złapie ostrość i wtedy do pełnego cykam, całość trwa 2-3 sekundy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej daj linka do takiego zdjęcia i do twojej foty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz również co to za model smartfona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co masz na myśli, że zdjęcia są za długie?!

Jeszcze raz przeczytaj ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nadal nie rozumiem o co chodzi z tymi czasami :|

 

Co do fotek to tak, nie przenoszę ich na komputer (bynajmniej nie wszystkie) i robię je czasami, żeby bezpośrednio na Facebooka wrzucić i skasować bo mało miejsca już mam na karcie pamięci a po pobraniu teraz z Facebooka są one w 2048x1536 a nie 2560x1920 jak oryginalne i jakość ich może być ciut gorsza od tej oryginalnej (ale jedna w 2560x1920 się zachowała) przez to ale jedyne co mi tu nie pasuje, że jak np. na tym pierwszym zdjęciu, te drzewa po lewej stronie i trawa takie niewyraźne są... nie wiem czy tak powinno być (wiem, że to tylko telefon a nie profesjonalny sprzęt!).

 

Wszystkie zdjęcia robione są na ustawieniach:

 

Balans bieli - Auto

ISO - 50

Pomiar ekspozycji - Matrycowy

Stabilizacja obrazu - Wyłączone

Kontrast automatyczny - Wyłączone

Detekcja mrugnięcia - Wyłączone

 

Kontrast/Nasycenie/Ostrość na 0 (ustawić można od +3 do -3), lampa automatyczna, autofokus, wartość ekspozycji 0.

 

Tak w ogóle to myślałem, że te ustawienia się robi raz na zawsze a nie zmienia się bo ja to mam szybko fotkę robić komuś/czemuś a nie babrać się z ustawieniami co chwila.

 

2048x1536 - [1] [2] [3] [4] [5] [6] 2560x1920 - [1]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Grimix

iso daj na 200 lub 400 - 400 wg mnie skoro nie chcesz się bawić

stabilizacja [khmmm...] - włącz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Włącz stabilizację.

2. Przy tak niskim ISO (zwłaszcza na marnej matrycy i ciemnej optyce) nic dziwnego, że zdjęcia są poruszone. Trochę pomoże zastosowanie się do pkt.1., ale najlepiej byłoby zrobić kilka zdjęć tego samego, w takich samych warunkach, jedno po drugim, zmieniając ustawienia ISO. Potem porównaj je i zastanów się, które jest jakości, która jest już nie do przyjęcia i ustaw ISO o stopień niżej (np. jeśli ISO800 to już kaszana - ustaw ISO400).

3. Flash na auto (chyba że chcesz robić zdjęcia tam, gdzie nie wolno używać lampy - wtedy wyłącz).

4. Resztę zostaw jak jest.

5. [jagular mode on] Cykaj słit focie. [jagular mode off] 8:E

 

po pobraniu teraz z Facebooka są one w 2048x1536 a nie 2560x1920 jak oryginalne

Szajs-zbuk pewnie skaluje zdjęcia, żeby trochę ograniczyć ruch. widocznie uznali, że 3Mpix "wystarczy każdemu" (najprawdopodobniej ustawione jest skalowanie największego wymiaru do 2048 pikseli, jeśli jest więcej).

 

Tak w ogóle to myślałem, że te ustawienia się robi raz na zawsze a nie zmienia się bo ja to mam szybko fotkę robić komuś/czemuś a nie babrać się z ustawieniami co chwila.

A warunki, w których robisz zdjęcia, są zawsze takie same? Nie? To dlaczego wymagasz od sprzętu, żeby działał zawsze tak samo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznę tak, kilka miesięcy temu kupiłem smartphona z aparatem/kamerą o matrycy 5mgpx (2560x1920 zdjęcia i 1280x720 nagrywanie).

Po pierwsze - kupowanie telefonu z myślą o fotografowaniu to nieporozumienie.

 

Przeglądając fotki i filmy na necie przed jego zakupem, widziałem, że zdjęcia są nadzwyczaj ładne jak na zwykły telefon,

Przykładowe fotki w necie wszystkie są ładne, np. na takim dpreview.com. A potem bierzesz aparat do ręki i zdziwienie. Największe wtedy, gdy zapłaciłeś za niego własnym pieniędzmi.

 

Następnym razem nie sugeruj się przykładowymi zdjęciami z netu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...