Skocz do zawartości
21szpak

FAQ: APU - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Wydajność zegar w zegar ta sama, ale takty powinny być wyższe.

Z tego co przeczytałem na ITHardware to zegary mają iść raptem o 100 MHz w górę ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rewolucji nie będzie. Może Vega poleci trochę wyżej przy bezpiecznym napięciu (~1.2V SoC?), może IMC będzie trochę lepiej pamięci prowadził. Ale to procentowe różnice będą.

 

Do 3400G przynajmniej dają lepsze chłodzenie (spire zamiast stealth).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ale zawsze te 2nm mniej, trochę lepsza sprawność energetyczna... i jednak 100mhz na cpu extra(a +300 boost) i 150 na igpu.. zawsze cos... szczególnie ze ceny mają być zbliżone... Osobiście ja kupuje by korzystać z integry, wiec każde pare procent extra wydajności ma jednak dla mnie znaczenie w nowszym procku... I też nie planuje kupować dodatkowego chłodzenia wiec taki nieco przyzwoitsze chłodzenie z nowszego modelu też nie do pogardzenia...

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ceny. Jeśli dowalą januszowe ~450zł (3200G i 700zł (3400g) - takie ceny miały APU 2xxx na premierę u nas, to chyba lepiej będzie sięgnąć po poprzednika. Ryzen 2200G po obniżkach stoi 350zł, gral je miał nawet taniej.

 

2400G ~550zł. Po allegro walają się używki po 470zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

700 za 3400g to prawie referencyjna cena (149e)... jak będzie 650 w przeciagu miesiaca to byloby super... ja tam kupuje na lata... kolejna generacja apu moze bedzie za 1 rok predzej za 2 lata i ta oszczedność jak rozłoze na ten okres nie jest warta szczypania...

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena 2400G spadła na 480, jak 3400G będzie tak jak mówisz za 650 to będzie +35% ceny i może z 10% wydajności. Przy takiej różnicy w cenie - nie warto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko ja planuje poprzestać na integrze, i te +10% jest istotne... Poza tym ja przynajmniej przez dwa lata nie zamierzam tego tykać, i za głupią rożnice ~20-25% która daje 100-120zł nie będę robił wiochy... bo to jest amortyzacja na poziomie 5zł/m-s przepłacenia... no litosci... ekonomia ekonomią ale jakiś rozsadek tez trzeba mieć i co pół roku nie planuje zmieniac/sprzedawać... A jednak nowy box cooler to też jakaś wartość dodana, jednak ciut lepiej chłodzi wieć bedzie można bardziej skrecić... Kalkulacja może sensowna ale nie do końca racjonalna... bo nie mówimy tu o różnicy która jest aż tak istotna... czasem lepiej ciut dołozyć za spokój ducha i lenistwa :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To właśnie była racjonalna kalkulacja, nieracjonalna jest twoja ;) nie wspominając już o tym że kupowanie 2400G nazywasz "robieniem wiochy" a z różnicy 35% zrobiłeś w magiczny sposób "20-25%". Nie każdy używa też stock coolerów ;) a +10% wydajności to dodałem na wyrost, różnica prawdopodobnie będzie mniejsza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostosowałem się do twojego rozumowania, skoro przepłaca się 35% zyskujac 10% to w rzeczywistości tylko 25% a 5% za przyzwoitszy coller... bo tu nie planuje zmian... Poza tym jednak jest pare ficzerów wartych dopłaty... jak automatyczne oc, bo ręcznie nie planuje... poza tym jest też lutowana płytka a nie klejona co poprawia jednak właściwości termiczne... wiec szczypanie się o 100zł to jest jednak wiocha... za pół roku nie dorobię sobie tych ficzerów, a nie planuje czekać rok by potaniało o 100zł, albo bawić się w jakieś kombinacje alpejskie :P To jest kolejny argument że to bylaby wiocha...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry ale mnie to rozbawiło, co to są "kombinacje alpejskie" przy kupnie procesora??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"kombinacja alpejska" to zabawa w jakieś pomiedzy, na przeczekanie, zamiast itp... sorry gdybym pół roku temu sfajczył komp to pewnie bym kupił juz am4 wsadził 240ge dopóki nie wyjda 3xxxg... Ale teraz sie bawić w jakies kalkulowanie z powodu 100zł w perspektywie uzywania kompa przez 2 lata to jest jakieś przedszkole! Sorry jednak wole komfort posiadania nowszej i bardziej dopracowanej konstrukcji, może nie przekładajace się strikte pln to percen!!! Ale za miesięcznie kieszonkowe kogoś w podstawówce nie bede własnie robił wiochy :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

439zł za 3200G

679zł za 3400G

 

Ryzen 5 3400G w Proline 639zł

Edytowane przez _rdk_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i super. W takiej cenie nie ma co patrzeć na 2400G :thumbup:

Athlon dzielnie służył, czas na zmianę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie :) nie trzeba się szczypać z zakupem nowych apu, bo nie zyłuja na premierze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Z amazona wychodzi jakieś 608 zł:

https://www.amazon.d.../dp/B07SXNDKNM/

jeszcze ciut ciut i będzie miał sensowną cenę, bo ten procek jest wart max 100 zł więcej od 2400G, to tylko Zen+ nie Zen2

Edytowane przez _rdk_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na te czarne zapowiedzi to wyjsciowa cena premierowa jest i tak lepsza niż można sie było spodziewac... Może nie te 689 u wiekszosci ale te 639 u niektórych raczej nie jest warte bujania się z zagranicznymi zakupami...

 

Wiadomo to nie zen2, ale wersja apu w tej wersji to pewnie za rok, wiec osobiscie po 7 latach można już w to wejście, może nie gdy już sie ma jakiegos ryzena... a skoro płyta obsłuzy nowe 7nm wiec przyszłe apu również... i za rok-dwa można będzie ewoluować...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam takie pytanie, ponieważ rozważam złożenie komputera opartego o APU. Temat tyczy się konkretnie Ryzena 2200G.

 

Jak wiadomo wraz z wychodzeniem nowych gier itd. kiedy ma się osobne GPU to producenci kart graficznych wypuszczają nowe sterowniki, które poprawiają wydajność w danym tytule itd. Jak to jest w przypadku APU? Również można liczyć na sterowniki optymalizujące, poprawiające z czasem wydajność? APU jadą na tych samych sterownikach co karty Radeon?

 

Kolejna kwestia to starsze systemy Windows - pod 7 czy 8 będzie można zagrać w jakieś gry/będzie się wyświetlał w ogóle obraz? Czy ten 2200G jest przeznaczony tylko do Windowsa 10?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

APU jadą na tych samych sterownikach co dedykowane radeony.

Zintegrowane vegi mają sterownik tylko pod win10.

 

Na starych systemach będzie obraz przez podstawowy sterownik VGA, ale on nie ma akceleracji niczego, ani wsparcia kilku ekranów.

 

Win7 jest nieuruchamialny na większości płyt z APU raven/picasso - kończy się bsodem ACPI.

Win8 nie ma tego problemu, ale tak samo nie ma sensu ze względu na sterownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, czyli dla mnie chyba APU będzie nieakceptowalne, gdyż korzystam z kilku systemów (głównie z 7 i 10, ale okazyjnie nawet z XP do naprawdę starych gier - raz na ruski rok bo jednak większość da się odpalić na 7-ce).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

XP na nowym sprzęcie jest sens tylko wirtualizować. Odpalanie tego gniota natywnie to zabawa dla pasjonatów. Ostatnie APU które dostało jakiś (betowy) sterownik do XP to chyba kaveri. No ale to martwe i wciąż mające bezsensowne ceny FM2+.

 

 

APU rodziny bristol ridge - A6/A8/A10/A12 na AM4 - mają sterownik do win7. Tylko tutaj trzeba uważać zarówno z płytami (tylko niektóre z serii 400 obsługują te APU, seria 300 obsługiwała w całości) jak i biosami (nowe biosy do obsługi ryzenów 3000 usuwają obsługę BR).

 

 

Nie są to co prawda wyrafinowane jednostki - to ostatni samuraj z buldożerowej rodziny. Ale do podstawowych zastosowań wystarczają w zupełności, prostego grania również.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To napewno nie jest sprzęt ze wsteczna kompatybilnościa, co jest ironiczne bo właśnie w starszych produkcjach wydajność mogłaby się dobrze sprawdzać... tylko konieczność korzystania z najnowszego systemu który często nie dogaduje się z tymiż produkcjami to mega słabe połaczenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpalanie tego gniota natywnie to zabawa dla pasjonatów

 

Ejjj ale XP to Ty szanuj! ;) swego czasu to była przecież prawdziwa rewolucja i krok milowy w systemach MS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ejjj ale XP to Ty szanuj! ;) swego czasu to była przecież prawdziwa rewolucja i krok milowy w systemach MS

Ja dość długo siedziałem na Win 98 i przesiadłem się od razu na XP SP1 - spełnił swoje zadanie, nie wyobrażałem sobie powrotu.

Co chciałem jednak zaznaczyć ponoć sporo osób, które miało go od "początków" bez SP narzekało na bugi itd.

 

Obecnie mamy systemy lepsze w moim odczuciu (BsoD na 7 i 10 miałem pewnie przez lata użytkowania tyle, że można policzyć na palcach 1 ręki, a na XP jednak się zdarzały sporo częściej), ale za to znowu Win 10 za bardzo chce decydować za mnie co się dzieje na komputerze i jak mają wyglądać opcje bezpieczeństwa. Pewnie wszystko da się wyłączyć, ale nie bawię się już tak z systemami jak dekadę temu, mniej czasu, mniej chęci.

 

Przepraszam za offtop :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PCy6JCI.jpg

 

Słyszałem makabryczne opinie o BIOSach MSI, ale ta beta z comboPI 1001 działa ok. Interfejs po staremu, większość funkcji, a przynajmniej tych mi potrzebnych - działają :hmm: RAMy (hynix afr) na szybko ustawiłem z kalkulatora profil fast dla 3133MHz - tak miałem na Ryzenie 1600 i było to w pełni stabilne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...