Skocz do zawartości
21szpak

FAQ: APU - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Po tym chwilowym niskim starcie nawet w europie ceny 3400g podskoczyły z niecałych ~600 na na 640 a u nas nie widziałem już za mniej niz 659.... Wychodzi że na premiere mozna było taniej kupić niz po premierze ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma to jak niedziela spędzona na żyłowaniu Vegi 8.

 

CPU w zasadzie stock. Memki 3200CL16 @ 1,45V. SoC nie chciałem przekraczać 1.2V. GFX chip volt trzymałem na równi z soc.

 

1750MHz @ 1.2V = artefakty w stress teście FireStrike

1725MHz @ 1.2V = lekkie przekłamania obrazu

1700MHz @ 1.2V = Przechodzimy stress test, jednak 3DMarki wywala w losowych momentach "test was cancelled by user"

 

Finalnie 1675MHz @ 1,175V przeszło wszystkie testy. Z racji wysokiego VSOC spróbowałem RAMy dźwignąć trochę wyżej, ale 3333 bsodowało, więc odpuściłem - beta bios nie ma profili, toteż nie uśmiechało mi się grzebać w timingach i w razie nie powodzeń ustawiać cały bios od zera :E

 

34% overclocka vs stock 1250MHz. Wyniki @stock niestety ramy miałem 3133CL14, ale chodzi tu głównie o Graphics Score

 

NightRide +18.1%

FireStrike +16.3%

TimeSpy +20.2%

 

Skalowania liniowego nie widać :E Może gdyby miał 4GB HBM do dyspozycji?

 

Vega 8 1675MHz vs GT1030 OC - platforma się zmienia, ale porównam Graphics Score

 

TimeSpy ~3% przewagi GT1030

FireStrike 6% przewagi GT1030

SkyDiver niecałe 2% przewagi GT1030

 

W gry jako takie nie gram, dlatego od maja siedzę na APU 8:E Sprawdzę może kiedyś pubga. Na stocku trochę brakowało do utrzymania 60fps w 1080p all low @ 70% renderu.

Jest jakaś anomalia dla wyniku CPU score - skądś przybyło +11%. Między testami zmienił się bios (pbo agresywniej ustawia?), chyba chipset driver no i memki 3133CL14 @ 3200CL16 - ale to nie powinno aż tak rzutować na wynik?

 

Na koniec temperatury po serii testów. HWInfo. Nie jestem pewien tych odczytów, ale krzywą dla CPU fan trzeba będzie skorygować ;)

Edytowane przez smilehunter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak myślicie, te przecieki o apu 7nm w na koniec 2019 są realne, czy to tylko jakaś sciema? Bo jakby na kolejne apu trzeba było czekać rok-półtora to raczej nie warto i lepiej już brać 3400g, ale jak za 4-5miesiecy mają być i niższy proces i zamiast vegi navi, to chyba to tak trochę zmienia obraz sytuacji i sensu inwestowania w apu zen+...

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem ostatnio troszkę czasu by sprawdzić PUBGa. Odczyty temperatur z OSD sterownika.

Wnioski mam dwa, albo Wraith Stealth nie nadaje się do OC tej jednostki (a w zasadzie samej Vegi/SoC), albo jest jakiś problem z przekazywaniem ciepła.

 

Stock 1240MHz pozwala na zabawę w 1080p 70% skalowania rozdzielczości (oczywiście najniższe możliwe detale) z okazjonalnymi spadkami poniżej 60fps. Tu są temperatury w normie, GPU pracuje z około 60*C

1550MHz @ 1.125V eliminuje większość spadków poniżej 60klatek/s (70% 1080p), można się pokusić o skalowanie rozdzielczości rzędu 80-85% 1080p. Temperatury GPU rosną ~75-80*C. Stabilność raczej nie ma. Crashe, wywalanie do pulpitu i bsody. Ale nie wnikałem, co je powodowało.

1625MHz @ 1,15 - 1.165V. Chłodzenie wyje, cały czas okolice 85*C. 90% skalowania 1080p przy >60fps. Stabilność, jak wyżej.

 

Testowałem jeszcze kilka opcji, najsensowniejsze wydaje się lekkie OC rzędu 1450-1500MHz by ogarnąć spadki w 70% 1080p. Sporo też zależy od mapy, pogody na niej itp.

 

Na jakim napięciu pracuje rdzeń przy auto ustawieniach? Jeśli to <1V, to np. OC 1550 @ 1.13V mogłoby tłumaczyć ten 20*C wzrost temperatury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak myślicie, te przecieki o apu 7nm w na koniec 2019 są realne, czy to tylko jakaś sciema?

Nawet jeśli realne to mówimy bardziej o papierowej prezentacji procków mobilnych, do laptopów. Wersje desktopowe zawsze wychodziły później.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem lepiej przeprowadzić testy 3500u ale jakoś czasu nie było i nadal nie mam. W każdym razie w arkuszu kalkulacyjnym są wyniki z paru benchmarków w zależności od konfiguracji pamięci ram. Nie wszystkie testy powtarzałem po edycji wartości TDP na 25W ze standardowych 15W. Na wykresie głównie wynik wydajności IGP w benchmarkach i WT.

 

PS. czemu nie można wgrywać plików ODS z libreoffice.

post-135855-15655499987642_thumb.png

laptop.zip

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AMD chyba za pewnie się czuje na rynku... Liczyłem w APU 7nm że będzie jednak też wzrost wartości GPU, bo jednak mimo że nie wymagam fototrysków fireworks raytracing chciałbym sensownego APU co ma dobry procek i nienajgorsze gpu, więc spodziewałem sie NAVI, albo chociaz mocno poprawionej Vegi, a co dostaniemy... to samo co było VEGA 10... NIe wiem jak wy, ale ja jestem mocno rozczarowany.

 

Szczególnie że zanosi się ze główny wzrost będzie zależał od taktowania pamięci!!! Rzędu 3733 wzwyz, a może nawet 4200, a sorki zakup 2x8 3000 a 2x8 3733+, w różnicy można zmieścić samodzielną grafikę!

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę że za parę miesięcy będą już zen 2 apu(7nm) dla rynku mobilnego coś mocno przysnęli w temacie z tym 12nm+... w końcu to jest tzw athlon 320GE który był zapowiadany/raportowany z pół roku temu!!! Ktoś przespał kupę czasu... To powinno się pokazać przynajmniej z 3-4 miesiące temu... Wiadomo fajnie że teoretycznie w cenie obecnego 200ge jest nowsza wersja 240ge plus jeszcze ~/+ 5%... Szkoda właśnie że nie wcześniej....

 

Ps. Oczywiście na naszym rynku nie spodziewałbym się aż tak korzystnej ceny, bo jaki Janusz biznesu pozowli to sprzedawać w cenie 200Ge, przez dłuższy czas to pewnie będzie niewiele tańsze od 2200G :P

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe że na stronie AMD ten 3000G nie jest jasno określony jako picasso 12nm, a co więcej pojawia określenie 14nm!!! Taki bug czy to jednak odgrzewany kotlet Raven Ridge? I mimo tych zachwytów, premierze za 1,5tygodnia brak konkretnej specyfikacji i czy coś PCIe przybyło...

 

Bo Raven Ridge miał 12 lini pcie, a pełnoprawne procki w tej samej serii miały 16... Za to pewłnoprawne procki 12nm miały już 20 lini pcie, wiec jak nie byłby to odgrzewany kotlet czy 3000G dostałby coś ekstra wzgledem 200GE...

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki bug

Za dużo tematów kryndora? :E

 

Nie wiem skąd wytrzasnąłeś te wartości.

(główne pcie+storage+chipset link):

CPU: x16+x4+x4

Raven: x8+x4+x4

200ge: x4+x2+x2 (obecne to raveny przycięte programowo)

 

Domyślam się, że takie a nie inne przycięcie 200ge wiązało się z umożliwieniem sobie (w pewnym momencie) prostej zmiany rewizji procesora na natywny 2core, który nie musi mieć aż tyle i/o w krzemie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W wiki chip tak dokładnie, a to 200ge zbyt ostro pojechałes, bo w jakies recenzji czytałem ze ma linie x8 x2 x2 bardziej co by sie zgadzało z sumarycznym 12 z wiki..

 

Ale najciekawsze że właśnie brak potwierdzenia że to rzeczywiście zen+ w przypadku tego 3000g, bo jakoś z żadnego materiału AMD to nie wynika, w wręcz przeciwnie.

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli komuś pokazało x8, to już na nowszym biosie odblokowującym i/o.

Zarówno specyfikacje płyt, jak i nieliczne recenzje o tym informują. A samo AMD nie chce tych informacji udostępniać - no chyba, że chcesz podpisać NDA. No, jeszcze przed premierą były slajdy -> KLIK

Chociaż te też nie są ultra-precyzyjne, bo bristole pozwalają na łącze x4 dla storage.

update: a nie, jednak to sobie ubzdurałem. Jest x2.

Edytowane przez MitycznyJeż

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No proszę nie wiedziałem... swoja drogą niezłe wąskie gargdło w przypadku zastosowania dobrej grafy, bo 16x czy 8x to ponoć niewielka różnica ale juz 4x to raczej takie ostre ściecie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe Komputronik poszalał i pierwszy dodał Athlona 3000g https://www.komputronik.pl/product/669708/amd-athlon-3000g.html?utm_source=awin&utm_campaign=Dexli&awc=10327_1573985600_fc7599606faf4021ae369e57eef5dbb5

 

Cena lepsza niż bym się spodziewał :) Ale jakoś unikneli podania czy to Zen/Zen+

 

Szkoda że fakty coraz bardziej świadczą o Zen i 14nm :( Wiec słaby ruch ze strony AMD że próbują się pod trend serii 3000 podpiąć z takim kotletem...

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem na czym bazowane ploty że to 14nm - pewnie na stronie amd, która nieraz pokazała że potrafi być niekompletna i niepoprawna.

Strony wsparcia producentów płyt konsekwentnie piszą, że to picasso.

I to naprawdę byłby dziwny ruch by czym innym był taki athlon, a czym innym inne APU w tej samej serii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety ZEN 14nm !!!! Ale jakie AMD jest cwane, nazwe kodową procka CPUid podaje picasso, ale jak ktoś ogarniety to widząc 14nm powinien wiedzieć że coś nie gra, ale niestety ludzie wolą sie nabierać! Smutne, już w jednej polskiej recce dali że to ZEN+, ręce opadaja... Bo AMD może nagiąc nazwe kodową i sobie podciągnąc do rodzinki ale już NM nie przekłamuje, bo to parametr techniczny specyfikacji, tylko widać taki trick wystarcza :(

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd wiadomo, że 3000G to 14nm? Ogólnie, to różnie piszą. PPC też się solidną ignorancją wykazało, twierdząc, że układ graficzny jest identyczny, do tego w 200GE. A zegar rdzenia graficznego +10%? Nie godne przetestowania?

 

Dlatego też stronką AMD bym się nie sugerował. Oni (AMD) podają, że Vega3 taktuje zegarem 1000MHz, a przecież zegar 3000G to 1100MHz. Sami nie wiedzą, co produkują, albo walą ctrl c -> ctrl v w opisach, stąd 14nm tam się znalazło.

 

Czyli mnożnik i memki odblokowane. A co z iGPU?

Edytowane przez smilehunter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogarnieci recenzeci dali screen z cpuid, ale do konkurencji nie chce dawać linków :P Który mimo identyfikacji jako Picasso podaje 14nm! Gdyby cpuid sugerowało się przynależnością do Picasso podawałoby również 12nm a nie 14nm jak wyświetla... I też logika samego tego przekretu jest oczywista... AMD chciało zagrać na naiwniaków i mogło sobie przypisać to do Picasso, ale już sciemniać z procesem produkcyjnym nie chcieli, bo to defacto specyfikacja techniczna.

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież to może być zwykły błąd odczytu/detekcji programu.

 

CPU-z podaje picasso 12nm ;)

Techpowerup w recenzji twierdzi, że to raven ridge 14nm ;)

 

Czym to dokładnie jest, pewnie się nie dowiemy, bo taki athlon #nikogo.

Edytowane przez smilehunter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko z czego to ma wynikać? Bo cała ta fama wzięła się z od producentów płyt co jedynie opisali go jako Picasso, i stąd wszyscy jak jedne mąż dają Zen+... A AMD na żadnym screenie z prezentacji, stronie ani nigdzie nie użyli słowka ani spółgłoski jakoby to miało być Zen+ albo w 12nm ANI nawet Picasso... Skoro sami podaja jednak na odwrót, tak programy indentyfikuja i nawet recenzeci twierdzą że jedyną różnica specyfikacyjną jest taktowanie jądra czy gpu a na dodatek nawet linie PCIe są takie same, to chyba jednak nie ma co się zapierąć, że wbrew wszystkiemu to jest to, czym byśmy po prostu chcieli... Bo te linie pcie definitywnie dokładaja swój gwóźdz... zen+ miało więcej od zen, wieć skoro 3000g ma tyle samo co seria 200GE, co jest pewniejesz???

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mario zwolnij, bo się zapowietrzysz :E

 

Z programów diagnostyczno-informacyjnych interesuje nas tylko jedna rzecz - family oraz extended family. To jest informacja wyciągana prosto z procesora i nie da się jej odczytać źle.

 

2400G/2200G/200GE identyfikują się jako F.1.0 / 17.11

3400G/3200G identyfikują się jako F.8.1 / 17.18

 

3000G identyfikuje się jako co? Picasso.

 

Koniec tematu. Można odłożyć ostre narzędzia i wrócić do domów i rodzin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

630x0x1.png

CPU-Z nawet poprawnie nie rozpoznaje modelu co najwyżej wyświetla "Processor Brand String"

jaja to się zaczynają z GPU-Z :P

pod warunkiem że AMD niczego nie namieszała w specyfikacji cpuid family oraz extended family powinny być odczytywane prawidłowo

https://en.wikipedia.org/wiki/CPUID#EAX=1:_Processor_Info_and_Feature_Bits

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...