Skocz do zawartości
21szpak

FAQ: APU - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Czy Panowie macie problemy z APU AMD w desktopach lub laptopach ?

No i doczekałem się problemów na moim 3200G - filmy na YT zaczęły się przycinać (czytałem już kilka relacji osób, które miały podobne problemy). U mnie objawiało się to tak, że idzie sobie film, obciążenie GPU jest normalnie powiedzmy ok. 50% i nagle na kilka sekund skacze do 100% - wtedy następuje przycinka, i tak co chwilę. Co ciekawe, po zminimalizowaniu przeglądarki dochodzenie do 100% jakby jeszcze częściej miało miejsce. W różnych przeglądarkach podobna sytuacja. Pomogło odinstalowanie sterowników grafiki i ponowne zainstalowanie.

 

Nie wiem, czy problemu nie robiło oprogramowanie od AMD Adrenalin, które po jakimś czasie zainstalowałem. Teraz go już nie mam i póki co wszystko działa dobrze. Ale to tylko przypuszczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Najwidoczniej wyłączenie TCC wyłączyło także APM.

Płyta pewnie i tak ustawia tdp niższe niż fabryczne 65W.

Tylko pewnie VRM jest zaprojektowany pod dokładnie takie niewielkie obciążenie. Ciekawe ile to pożyje przy odkręconym kurku :E

 

Ten komputer ma 60W zasilacz :) ale skok z 750pkt do prawie 1300pkt w 3DMark (Firestrike) to przepaść.

Na 1,2V jakie ma fabrycznie w ciagu 1 minuty robi sie 105 stopni a komputerek wyjeeeeee ile mu wiatraczek daje.

 

Przy 1,18V już nie przekracza 100 stopni.

 

Grafika fabrycznie chodzi na 350-450rdzen /333 pamieci (dla pelnego obciązenia).

Po odkręceniu kurka jest 720/800. jednak procek z TDP 65W w komputerze wielkosci ksiazki bedzie wył.... przy pełnej mocy.

 

Komputer wyglada tak (CPU jest z przodu tej blachy a wiatrak w drugiej połówce i wydmuchuje na zewnątrz obudowy

hp-705-g1-open1.jpg

 

a tak po zdjeciu radiatora

 

hp705g1-cpu.jpg

Edytowane przez robbo2k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny przykurcz, nie kuś :E

Widzę, że G2 jest na carrizo, G3 na bristolu... :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem w OCCT w trybie "power" z gniazdka łyka dokładnie 99,8W (zasilacz jednak jest 90W out 4,6A*19,5V)

przy 3,1GHz CPU 720MHZ iGPU to wszystko przy undervoltingu, moze da sie zjechac bardziej z napieciem.

 

W trybie "zakręconym fabrycznie" jest 55W w trybie "Power" zegary CPU sa na 1,4GHz i 350MHz na iGPU ewidetnie agresywne APM ale sie nie dziwie skoro po odduszeniu z nowa pastą na standardowym napieciu CPU dochodzilo do 104 stopni w ciagu minuty a potem wiatrak wywracał figurki na biurku w odległości pół metra.

 

G4 Ryzeny 2xxxG

G5 Ryzeny 3xxxG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Tabelki duze ale tak realnie 8core z 8CU mamy na liscie (odpowiedniki w laptopach)

 

 

a) 1800/1750 4800U

b) 3000/1750 4800H

c) 3600/2100 4900H

d) 3100/2000 4800HS

 

z 8/7 mamy zegary 2000/1750 to nic innego jak 4700U

 

 

czyli jesli to prawda to bedzie to wygladac tak

 

 

Ryzen 3 4200G 4/8 2.7GHz|4.1GHz 5 1400MHz 65W

Ryzen 5 4400G 6/12 3.3GHz|4.3GHz 6 1700MHz 65W

Ryzen 7 4700G 8/16 3.6GHz|4.45GHz 7 1900MHz 65W

Ryzen 7 4800G 8/16 3.6GHz|4.45GHz 8 2100MHz 65W

Ryzen 3 4200GE 4/8 2.5GHz|4.1GHz 5 1400MHz 35W

Ryzen 5 4400GE 6/12 3GHz|4.1GHz 6 1700MHz 35W

Ryzen 7 4700GE 8/16 2GHz|4.25GHz 7 1900MHz 35W

Ryzen 7 4800GE 8/16 1.8GHz|4.35GHz 8 2000MHz 35W

Edytowane przez robbo2k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Czy tylko mnie się to wydaje że oni nieżle "popłyneli" w tym AMD? Naprawdę sądzą że ktoś kupi procka za 1600-1800zeta by otrzymać ekwiwalent grafiki za 250-300zł???

 

Widze ze podbili trochę taktowania i to może da ~5-10% boostu ponad vega 11... ale to i tak zakrawa na żart... By to miało jakiś sens każda wersja CPU powinna miec takie cu8/2100mhz

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz taniej to kupisz wersje GE ze słabym procem i niemal taka sama grafiką.

Dobrze kombinują. 8CU w Ryzenach 4000 pociagnie Full HD we wszystkich grach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I osobiscie az takkiego rygoru energytnczego nie potrzebuje by celować w wersje GE, ale to tylko teoretyczne rozważanie bo takowe wydawali do serii 2000/30000 ale pomijając spordadyczne wypływanie w kanałach dystrubycyjnych nie są wcale tansze ani realnie dostępne.... istnienie ich jest mega teoretyczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Specyfikacje nowo wychodzących płyt B550 dość spójnie powtarzają informację o pełnym łączu 3.0 x16 w desktopowych renoir, które dopiero mają wyjść.

 

To otwiera drzwi tak odjechanym setupom, jak 5 dysków NVMe 3.0 x4 spiętych bezpośrednio z cpu, wszystko osiągalne w formacie itx w połączeniu niskoprofilowym adapterem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

 

To otwiera drzwi tak odjechanym setupom, jak 5 dysków NVMe 3.0 x4 spiętych bezpośrednio z cpu, wszystko osiągalne w formacie itx w połączeniu niskoprofilowym adapterem.

 

Bardzo praktyczna i porządana funkcjonalnośc :P ilu ją doceni?? jeden na 500k czy 1mln nabywców :P I jeszcze musi się pojawić adekwatna płya ITX b550 :P a sumarycznie podjara to kilkaset osób na świecie...

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Interesujące iz płyty B450 nie obsłużą Renoir, pomijam iz przy kolejnej generacji sa obrazy Cezanne'a i Rembrandta

 

Gigabyte-Vermeer-Renoir-confirmation-1000x566.jpg

Edytowane przez robbo2k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Interesujące iz płyty Gigabyte'a B450 nie obsłużą Renoir

Poprawiłem ;) Ale wsparcie tych APU faktycznie nie spodziewam się poniżej X570/B550.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym jeszcze nie wiadomo, najpierw były plotki, że Renoir będzie chodziło na B450, potem AMD ogłosiło, że nie, a niedawno ponoć zmienili plany i pod pewnymi warunkami ma być możliwy (nieodwracalny) upgrade biosu, który umożliwi działanie renoir, ale uniemożliwi działanie starszych CPU. Ciekawe tylko jak będzie z dostępnością takiego upgrade'u, bo ponoć chcą go udostępniać jedynie osobom, które kupiły płytę z nowym procesorem. Dziwnie to brzmi, ale pewnie trzeba jeszcze poczekać co w końcu wymyślą. No i pewnie też będzie to zależeć od producenta płyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest żadne być może...

 

https://www.amd.com/en/chipsets/b550

 

"Selective Beta BIOS update needed"

 

Seria 300 na tym stwierdzeniu miała 100% pokrycie/wsparcie w zen 2... wiec teksty w stylu że nić poniżej serii 500 nie będzie miało wsparcia zen3 a tym bardziej renoir który jest defacto zen2 z gpu jest głupie... Ale niektórzy lubią trolować...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No i wszystko jasne....

Pro 4700g

4700g

4700ge

 

4400g

4400ge

4200g

4200ge

 

Biostar wrzucił jako zgodne z B550 po upgrade BIOS

Edytowane przez robbo2k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dokładnie tak. To oznacza że każdy wariant jest lepszy od poprzedniego pytanie jak ceny.

 

Podoba mi się ten 4200G będzie tani a iGPU będzie dużo mocniejsze.

Edytowane przez robbo2k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I ma dwa rdzenie więcej. Na pewno największy skok iGPU będzie w 4200G. Pożyjemy zobaczymy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena modeli 4700G zapewne będzie zaporowa, szkoda, że 4/8 i 6/12, nie dostaną tej samej integry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ale te pierwsze benchmarki jadą po 4700g i nowej vega 8.... Według tomshardware stara vega 11 podkręcona na 1700 ma wyniki lepsze od vega8/2100 :P A to już jest praktycznie wyżyłowana kontrukcja w tym nowym wydaniu i nie ma co liczyć na jakąś poprawe przy samodzielnym OC! AMD widać bardzo się łudzi że +90% cpu zrekompensuje te słabe wyniki... szkoda tylko że za również +90% ceny... Wątpie żeby to przekonało dotychczasowych klientów segmentu APU... to jest mega słaba zapowiedź nowych apu... 4400g(6/12) z vega7 ma zaledwie wynik 3400g w sprawności GPU i to przed OC :( AMD naprawdę pokpiło sprawę... gdyby tylko byli inteligetni na tyle by dać po prostu vege 8/2100 do każdego wariantu CPU... to by jeszcze może ich ratowało przed tą porażką... ale bawienie się w segmentowanie igpu to słaba strategia... szczególnie przy takim regresie nowej konstrukcji.

 

Cos mocno zwalili całą konstrukcje jak vega 8 z 4900hs niby ograniczona tpd, nizszym taktowaniem(350mhz), gorszymi pamięciami ma wynik ledwie 6-7% gorszy od desktopowej wersji vega8/2100... To stara vega 11 przetaktowana o 300hz zyskuje więcej... przy takich samych pozostałych czynnikach...

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AMD widać bardzo się łudzi że +90% cpu zrekompensuje te słabe wyniki... szkoda tylko że za również +90% ceny... Wątpie żeby to przekonało dotychczasowych klientów segmentu APU...

Ponieważ jestem klientem segmentu APU, to wyrażę swoją opinię i jak dla mnie +90% cpu bardzo mnie przekonuje i cieszy mnie, że będę mógł mieć wydajne CPU bez dedykowanej karty graficznej. Ale nie jestem graczem, więc nie zależy mi na mocnej grafice - zresztą zawsze wydawało mi się, że APU nie są dla graczy, bo oni sobie i tak kupią osobną grafikę. Dla kogoś, kto chce w miarę mocnego i energooszczędnego kompa do pracy te nowe APU wyglądają bardzo ciekawie. Oczywiście, ostatecznie będzie to też zależało od ceny, musi być taka, żeby bardziej opłacało się wziąć APU niż CPU+podstawowa karta graficzna.

 

Faktem jest, że te APU trochę wchodzą w segment dla tanich graczy i to cieszy, ale nie sądzę, żeby kiedykolwiek gracze stali się znaczącym procentem klienteli APU. Dla mnie osobiście dotychczasowe ich Vegi są wystarczające i właśnie teraz najbardziej oczekuję wzmocnienia CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

 

Faktem jest, że te APU trochę wchodzą w segment dla tanich graczy i to cieszy, ale nie sądzę, żeby kiedykolwiek gracze stali się znaczącym procentem klienteli APU. Dla mnie osobiście dotychczasowe ich Vegi są wystarczające i właśnie teraz najbardziej oczekuję wzmocnienia CPU.

 

Nie każdy lubiący gry musi zaraz być chętny topic 700 czy 1000 w grafice i podobną kase w procku... nie kazdy gra w hiciory a do strategi nie trzeba zaraz mega grafik... a dotychczas apu myśle krolowało w htpc, czy innych mikro-rozwiazaniach, media playery gdzie możba było sensownie odpalic jednak te kilkuletnie gry w znosnych warunkach. I to raczej myśl większość klientów APU, na pewno znajdzie jeszcze troche podobnych co jest gotowa wydac 1400-1600 na apu 8/16 ale watpie żeby wielu było takich w tym segmencie co właśnie używało apu w wyżej wymienionych rozwiązaniach.... a to myśle jest większość dotychczasowe segmentu zbytu APU...a nie tacy co uznawali CPU za słabe... na jednego takiego 9 jednak oczekiwało lepszego igpu!

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nie ma to jak porownywac wydajnosc po OC do zegarow bazowych, szczegolnie, ze podkreca ile, moze 0.2% osob? Wiecej chetnych znajdzie sie na 4700G niz tych co beda wysoko krecic 3400G. Business is business.

 

Ale jest porównownanie I NOMINALNE!!! A to aż tak Cię pociesza że bez podkrecenia 3400G jest wolniejszy o ile 6-7% od 4700G za ~1500zeta??? Czy to sprawia że nowe APU lepiej wygląda :P Aspekt oc starego 3400g pokresla tylko żałosność nowego rozwiązania! Mogą mówić że nowy jest szybsze os starych... marketing w ekstazie :P Pocieszyłem Cię :)

 

I bądzmy poważni, ilu ludzi składajac jakis kompik bez zainteresowania wudajnością GPU jest równocześnie skłonna kupić najmocniejszy i najdroższy apu za 1500??? teraz zgaduje :P UŁAMEK pozostałych nabywców APU! Jeszcze mniejszy od tego co określach ze sklonościami do OC :P

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...