Skocz do zawartości
21szpak

FAQ: APU - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Ja tam jestem zwolennikiem by to było 12nm... Jakkolwiek AMD w kulki jedzie z tym chaosem informacyjnym/modelowym i opóźnieniem... chce się mylić tylko jakoś to nie do końca pasuje co oni z tym wszystkim nakombinowali... A juz najmniej mi się podoba co rynek zrobi z ceną... Fajnie jakby spadły ceny starych bo zakup tego na bank nie będzie się opłacał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden powód do zakupu jest - to (oficjalnie) najtańszy procek który pozwoli wstać płytom x570.

3000G będący ravenem oznaczałby wciśnięcie na producentów płyt x570 obowiązku wsparcia ravenów. Tego nie chce nikt poza konsumentami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz i to kolejny dowód że to nie jest 12nm... W płytach gigabyte, asus x570 nie ma wsparcia dla 3000g...

 

A sorki to właśnie oni pierwsi wiedzą o nowych cpu... w końcu o 300ge/320ge w ten sposób wyciekło info już z pół roku temu, a 3000g został dodany ponad miesiąc temu do większości do wsparcia... a tu ani widu, ani słychu...

 

Ps. No i redakcje wycofują się z twierdzeń że to zen+.. Cały galimatias bierze z błędnych odczytów, a te wynikają z biosów które właśnie miały wprowadzone że to niby picasso... I co bardziej logiczne, odczyt programów diagnostycznych na tym się opiera a nie info z procesora. Bo w końcu płyta stwierdza jaki procesor jest włożony.

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli mnożnik i memki odblokowane. A co z iGPU?

Podkręca się. 1650MHz i Vega 3 odlatuje.

 

https://www.youtube.com/watch?v=qSslrVzQDMo

 

Taki powinien być 200ge. W pełni odblokowany itd. Za te 229zł, po wyżyłowaniu, nawet ma jakiś sens ten układzik.

Edytowane przez smilehunter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I dlatego to jest gra nie warta świeczki, płacić ~70% ceny 2200g(zakładając 229>339) żeby po wyżyłowaniu mieć ~70% wydajności, a nominalnie bez podkrecania niecałe 50% :P Świetny interes :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio nie śledzę tematu APU - jakieś wieści na temat nowych układów?

 

Wczoraj poskładałem, dzisiaj oddałem znajomemu komputerek oparty o Ryża 3400g (zwykły zestaw, ballistixy @ 3466, ssd, zasilacz gold).

Ogólnie ok, ale co mnie boli - APU ma być sprzętem głównie do małych buildów, więc i pobór mocy powinien być niski. A tu się okazuje, że np. Haswell + 750Ti jest ciut szybszy, a źre mniej, zarówno w spoczynku, jak i pod obciążeniem - a to przecież proc 22nm, grafa 28nm...

Podkręcałem też tego 3400g, ale to się robi nieporozumienie z poborem mocy - z włączonym vsync to mój i5-8400 + GTX1660 (uv) potrzebuje mniej watów, będąc przy okazji wydajniejszym 2-3 razy... :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym mniej to chyba Cię ponosi, z tego co czytam 750ti 92W, a 65W haswell 72W poboru... w sumie 164W... a full load 3400g 116W... wiec jednak pewna różnica jest... Oczywiście zyskuje sie wiekszą wydajność... Chyba że chcesz porównywać jakiegoś 35W haswella ale to wciąż minimalnie więcej watów... Ale jednak w amd mamy luksus zunifikowanej jednostki i niektórym bardziej zależy na mediach 4k60 HDR a tego już 750ti nie zaoferuje... Chociaż faktycznie AMD nie porywa sprawnością, widać są pewne granice i coś tego prądu musi ciągnąc... Ciekawe co przyniosą APU 7mn...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Z tego co czytam (...)" - no to źle czytasz :) Ja po pierwsze takie sprzęty mam (nie tworzę opowieści na temat sprzętu widzianego tylko w internetach), a po drugie mierzę - takie zboczenie, że do wszelkich posiadanych przeze mnie komputerów podpinam mierniki zużycia energii... (true rms, jakby ktoś miał wątpliwości).

Poza tym to jak tylko mogę, tak optymalizuję zegar / napięcie, zarówno w procesorach, jak i k. graficznych. Tym sposobem i5-8400 + GTX1660 w 1440p w Wieśku 3 @ 60 fps żre mi sto kilkanaście watów. APU po podkręceniu chce podobne ilości prądu, tyle że jest ze 3x wolniejsze. I tylko na to narzekam - niski proces jest, małe rozmiary całości są, wydajność niby spoko, no ale pobór mocy cały czas o dwie generacje do tyłu...

 

Po prostu marzy mi się taka integra (bez zawyżania napięcia rdzenia jak to AMD lubi) na podobę RX570 z pamięciami HBM - tylko tyle i aż tyle ;)

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co czytam, to nie kowalski se powiedz chyba mi ciagnie 92W, tylko testy sprzętu redakcji to po pierwsze...

 

Po drugie może rozsądniej... zachwycasz się trzykrotnie wyższa wydajnością niż w 3400g... to w końcu podobne marketingowo produkty... A NIE, sorry, sam ten procesor 800, grafa 900, no idealne porównanie do procka za 650 który jest tymi dwoma... Jednak unifikacja ma swoje granice. (EDIT: Mając taki zapas można sobie undervlotować, bo wiadomo że w 3400g to działa na odwrót, by sie zbliżyć do takich wyników musi tracić na sprawności energetycznej... Eureka amerykę odkryłeś. Wydałeś 2,5x, masz 3x więcej a zaoszczedzony prąd zwróci Ci tą inwestycje za 10lat ;)

 

Na takie kwiatki, integra jak grafika za 500-600zł, to jeszcze trzeba poczekać, szczególnie przy rynku jaki mamy... Może intel z Xe zmobilizuje amd do zwiększenia dynamiki, bo po prostu AMD nie musi się starać. Ich GPU w APU są bezkonkurencyjne... A ze niektórzy chcą mieć zwarty mikro-komputer a by działał jak GAME machine no to trzeba się obudzić... Granie na apu to raczej casual... Szczególnie że stagnacja u konkurencji zapowiada że 7nm apu jednak nie dostaną Navi...

 

Zresztą AMD nie jest raczej zainteresowane aż takim progresem, bo w końcu sprzedają też grafiki, a napewno na 2w1 nie zarabiają tyle, jak na każdym z osobna, więc raczej nie nastawiałbym się na rewolucje.

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.youtube.com/watch?v=sRX5aFtneD0

 

W końcu ktoś kompetentny wziął się za Athlona. Nie jak pewien redaktor z PPC, który twierdził, że testować iGPU nie ma sensu, bo to samo, co w athlonie 200ge 8:E

 

Gość z napięciami się nie szczypie, Vega 3 @ 1700MHz at 1.3V GFX + 1,265V SoC.

Nie wiem, po co SoC gnać tak wysoko. W przypadku MSI to własnie GFX voltage odpowiada za zasilanie iGPU. Vegę 8 ze swojego 3200G trzymam na 1550MHz przy 1.2V GFX + 1,025V SoC na potrzeby OC ramu.

 

Ciekawostka, w niektórych grach, 4 wątkowy athlona ogranicza podkręconą Vegę 3.

 

Wziąłbym tego Athlona dla zabawy, ale już przy 240G przekonałem się, że 2c4t to dla mnie odrobinę za mało. W przypadku 3000G sytuację trochę ratuję możliwość OC RAMu.

Edytowane przez smilehunter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

według TechPowerUp nowe APU ponoc w najmocniejszej wersji bedą mieć 12/13CU, więc jakaś poprawa IGPU jednak będzie. Jeszcze z wyższym taktowanie zapowiada się jakiś sensowny up względem poprzednich Veg! Więc zaczynam znowu wyczekiwać 7nm APU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koniec tematu. Można odłożyć ostre narzędzia i wrócić do domów i rodzin.

GamersNexus sięgnęło samego źródła, czyli AMD - producent jednak twierdzi, że to Zen1 :lol2:

 

@up

szkoda, że to ciągle Vega. Ale więcej CU + szybszy RAM chętnie bym przygarnął. Będzie HDMI 2.1? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli ściema w żywe oczy z cpuid. Wstyd :thumbdown:

 

Delid z kolei potwierdza, że to natywny krzem 2core.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

według TechPowerUp nowe APU ponoc w najmocniejszej wersji bedą mieć 12/13CU, więc jakaś poprawa IGPU jednak będzie. Jeszcze z wyższym taktowanie zapowiada się jakiś sensowny up względem poprzednich Veg! Więc zaczynam znowu wyczekiwać 7nm APU.

Ale tylko do laptopów, desktopy zatrzymają się na dotychczasowych 11, a jedyna poprawa będzie wynikać z niższego procesu technologicznego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kalderon wiesz to tylko rokuje ze w stacjonarce może być tylko więcej...

 

w poprzedniej generacji laptopy miały max 10cu, a stacjonarka miała 11cu, więc idąc tym tokiem albo mobile bedą miały 12 a stacjonarki 13, albo jeszcze lepiej!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie źródło na które wszyscy się ostatnio powołują twierdzi że tym razem to laptopy będą miały lepiej, a jak chcesz coś więcej na desktopie to kup sobie GPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście liczę że się mylisz, żreszta gdyby ich idea na APU było że ktos ma sobie kupować GPU to chyba nie tak by wyglądały i po to są zwykłe ryzeny. Oby ta polityka dalej funkcjonowała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też liczę że się mylę, choć faktem jest, że przepustowość DDR4 ma swoje granice, a jak pamięć będzie musiała jeszcze obsłużyć 8 rdzeni to już niewiele zostanie dla iGPU. Idea jest raczej taka (wg mnie), że jak już szarpiesz się na 8 rdzeni to stać cię na chociaż podstawową grafikę także nie zdziwił bym się jakby desktopowe APU zatrzymały się na 6 rdzeniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do takich zastsowań to i 4core to więcej niż potrzeba... Przeciez adekwatne gry do tej integry to i tak więcej jak dual/4core nie potrzebuja, to przerost formy nad treścią... I właśnie o to mi chodzi by w starsze gierki dało się sensownie pograć, ale jednocześnie mieć nowoczesny multimedialne sprzęt zdolny do obsługi mediów 4k...

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

według TechPowerUp nowe APU ponoc w najmocniejszej wersji bedą mieć 12/13CU, więc jakaś poprawa IGPU jednak będzie. Jeszcze z wyższym taktowanie zapowiada się jakiś sensowny up względem poprzednich Veg! Więc zaczynam znowu wyczekiwać 7nm APU.

 

12/13 cu to już całkiem niezła zabawka. 13 cu na navi mogłoby wlecieć w okolice rx 460. niby pozostaje dławik w postaci ramu ale fajnie widzieć że sporo dzieje się na dolnej półce.

 

 

sprawiłem rodzicom prezent gwiazdkowy i kupiłem laptopa na 2500U. muszę przyznać że jestem oczarowany. jak na takie gówienko to ma naprawdę sporo pary w łapach. gta v w 1080p i sprzęt spokojnie dawał 30-40 kl/s. wiedźmin był trochę trudniejszy ale w 1050p było 15-25 więc na upartego dało się grać :E pewnie gdyby zdjąć mu kaganiec (15 watów :thumbdown: ) to byłoby znośnie. AMD bardzo mocno rozruszało segment do 2000 złotych. jeszcze 4 lata temu była tam straszna nędza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym Navi może być ciężko, z przecieków wynika raczej że dalej będzie Vega tylko że w 7nm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to dupsko. navi bardzo mocno podskoczyło pod względem cu/perf. navi byłoby przeskokiem jak z bristol ridge na raven ridge. mała rewolucja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta vega w 7nm i 12/13cu to też już byłaby niezła opcja, niestety zanosi się.... tylko w laptopach! Z thrlotingiem to raczej wiele nie zdziała... A na rynku PC to bedzie dalej 11 :( W pc to pewnie by dało upa 15% jak nie więcej... niższy proces, wiecej CU, wyższe taktowanie a tu taka padaka... bo mi w kwestii cpu i 3400G styka, tylko jednak grafika ciut przy mało, ale chyba na darmo zrobiłem ten pół-krok z 200ge by się potem przesiąść od razu na 4xxx... A tak zapowiada sie kosmetyczny przyrost mocy w kwestii GPU...

 

Wydawało się że amd chwyta flow, zeby jednak balansować cpu/igpu a tu planują wrzucać 8c/16w z taką grafika... to jakiś absurd... Jak ktoś ma dokupić wyskalowanym GPU, to po prostu wezmie RYZENA bez IGPU... po co przepłacać za taki półśrodek... Jednak tam siedzą idioci...

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idioci, bo nie robią procesora specjalnie dla mnie!

...serio? :hmm:

 

Niestety ale musisz się pogodzić z tym, że rynek mobilny ma dużo większe wzięcie, a w związku z tym także i dużo większy priorytet - bo to tam AMD potrzebuje chipów 6+ już teraz. Im wcześniej będą je mieć, tym wcześniej zaczną podgryzać intelowi segment high-endowych lapków.

 

Na takim tle APU desktopowe to nisza - tym bardziej, że z kim mieliby tutaj konkurować? Swoją poprzednią generacją?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Popularne aktualnie

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • A może zaczniesz czytać ze zrozumieniem? Widzę że trafiło na operatora drona i jak już napisane że czegoś nie wolno to emocje biorą górę... Nawet pogrubiłem Ci i podkreśliłem mega istotne stwierdzenie, czyli:  jeżeli zdjęcie jest na tyle wyraźne żeby można było ich rozpoznać lub ustalić inne szczegóły. Zatem oczywistym jest, że jak wykorzystujesz drona do takich zdjęć jakie dałeś, to nie ma ono przesłanek do naruszenia prywatności, bo nie da się rozpoznać szczegółów. Lecz drony można wykorzystywać w różny sposób a cała dyskusja zaczęła się od tego, że ja to napisałem, ale uwaga! w odniesieniu do nagrania z drona jakie pokazała TV Republika z przeszukania domu Ziobry, gdzie: 1. Działania operacyjne prowadziły służby specjalne 2. Nagranie pokazywało dość wyraźnie osoby wykonujące te działania.   Co do licencji to ok, użyłem niewłaściwego określenia, ale raczej powinieneś wiedzieć, że chodzi o uprawnienia, które musisz odnawiać co 5 lat, jeżeli latasz dronem o masie powyżej 250g i jako operator musisz być zarejestrowany, a dron musi mieć naniesiony numer operatora. Też o tym już pisałem, więc użycie określenia "licencja" było skrótem myślowym, bo myślałem, że to ogarniesz.  Pisałem już też o tym, że można od googla ubiegać się o wymazanie obiektów prywatnych, o to samo może upomnieć się jednostka wojskowa. To jest ich sposób po prostu na polubowne załatwianie takich spraw, bez zbędnych dróg prawnych. To co innego niż zdjęcia z drona wykonywane przez osoby prywatne lub firmy, których zleceniem była jakaś konkretna działalność. Wtedy taka jednostka może iść do operatora drona i zażądać usunięcia zdjęć lub wymazania konkretnych obiektów i ma do tego prawo, jak nie to sprawa kończy się rozstrzygnięciem w sądzie. Nie, nie pisałeś i wiem o strefach, ale podałem po prostu dosadny przykład by zobrazować jak wygląda Twoje myślenie w tym temacie, że jak coś nie jest wprost zakazane to jest dozwolone. Nie, to tak nie działa, bo to co robisz musi być wykonywane z poszanowaniem praw innych osób czy Ci się to podoba czy nie.  
    • Horizon na PS5 ma tryb 40fps, tzw balans, bo sam grałem na tym klatkarzu na moim monitorze 1440p. Dla pewności można zobaczyć OSD na monitorze, które pokazuje wyświetlany jest aktualnie obraz, plus zmiana między trybami graficznymi zawsze obraz mignie, bo zmienia się 60hz na 120hz.
    • Ale to już nie pierwsza taka sytuacja, głupie to strasznie taka scheda po konsolach gdzie zawsze jest biedne anizo najczęściej x4 
    • Nie wiem czy HFW tak ma, ale niektóre studia Sony robią tryb 40 fps właśnie z myślą o tv 120 Hz ale to garstka gier
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...