Skocz do zawartości
21szpak

FAQ: APU - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

51 minut temu, smilehunter napisał:

Świat byłby piękniejszy, gdyby można było na stronie producenta sobie dobierać dowolną konfigurację APU, typu ja chcę 4c8t + 12CU, ktoś inny potrzebuje jak najmocniejszego cepa + wyświetlacz pulpitu, czyli zamawia sobie cfg 8c16t + 2cu itd. 

To nie tylko byłoby piekniejsze ale cholernie mądre... i nie mowie zeby można było sobie wybierać, ale praktycznie 95% klientów byłoby szcześliwa gdyby 8/16 miały jakąs vege 3 by wywietlała low power pulpit, bo do tego służa vegi w lapkach 8/16 mimo że maja Vege 8, i jakiegoś sredniego apu 4/8 albo 6/12 z najmocniejsza Vegą/RDNA2 plus jakis 2/4 lub 4/4 z vega 3 i to byłoby idealne portfolio dla większosci! Takie 3 apu by zadowoliła większośc rynku! Bo sorki praktycznie nie ma lapków z apu 8/16 bez dedykowanej grafiki!!! Po producenci sprzetu wiedzą że 8/16 z vega 8 to szrot! nijak nie jest to funkcjonalne dla kogoś kto wydaje kase na takie CPU! Może seria 6000 trochę to zmieni ale wciąż wiekszość i tak będzie wolało to z mocniejsza dedykowana graifka!

AMD niepotrzebnie sie chrzani z vegami 3.4.5.6..7.8.... po choolere to komu! W tym wzgledzie jest potrzebny wyswietlacz pulpitu albo coś do niedzilnego pogrania!!! Wręcz 0/1 stan! Ułamki są zbedne! Kwestia to inteligetnie jakoś rozdzielić i w tym wzgledzię AMD nie umie znalezć dupy własnymi rękami. Najlogiczniej byłoby wrzucać vege 3 do wszystkiego poza jakimiś dwoma apu z najmocniejszymi igpu i przestali sie rozdrabniać.. intelowi jakoś sprawdza się ten model że prkatycznie wszystko ma z wywietlaczami pulpitu!

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny wzrost wydajności, szkoda tylko, że jak wyjdzie procesor z tym iGPU, to będzie kosztował z 359$.

Szybkie DDR5 prędko nie stanieją, ogólnie nowa platforma z APU będzie znacznie droższa od obecnej z 5700G.

Jak dla mnie do tego iGPU więcej jak 4/8 nie jest potrzebne, nie każdy renderuje, czy wykonuje inne prace, w których wykorzysta w pełni wydajność procesora 5700G/6700G.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie ciekawe porównanie jak w końcu pojawi się model 6500 bez XT (czyli jednostek tyle samo - 768, obecnie 1024 w 6500XT) - wyjdzie jaki procentowy wzrost, przy chipie o takiej 'mocy', daje dedykowana pamięć wideo.

Druga interesująca rzecz - podkręcenie APU, ile da się wyciągnąć i czy da się to sensownie schłodzić, zwłaszcza w mniejszej obudowie... Na przykładzie 6500XT, którego obecnie męczę: GPU Power Draw 80-85W przy rdzeniu ~2850MHz oraz 60-64W przy 2600 MHz i odpowiednio niższym napięciu. Jakieś 4-5% rzeczywistej różnicy w wydajności, a nieco niżej taktowany rdzeń potrzebuje 25% mniej prądu.
 

Już to pewnie pisałem, ale będzie śmiesznie, jeśli okaże się, że APU 12CU + szybkie DDR5 wyjdzie drożej od nie-APU + DDR4 + 6500/6500XT... ;)

 

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, rzymo napisał:

Już to pewnie pisałem, ale będzie śmiesznie, jeśli okaże się, że APU 12CU + szybkie DDR5 wyjdzie drożej od nie-APU + DDR4 + 6500/6500XT... ;)

 

Zapewne tak będzie, ale AMD się tym nie przejmuje bo ilośc/dostepność długo będzie taka ze nawet dla entuzjastów którzy nie przejmują się kosztami  byle złozyć mikro pc.... pewnie od ręki nie kupią.... Raczej nie ma co sie łudzić ze zmienia tez dotychczasową polityke by oferowac 12CU w jakimś rozsadniejszym CPU... niz 8/16+

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co z tego ze będzie petarda jak taniej kupisz lapka z dedykowaną grafiką która bedzie wydajniejsza.... Pod strzechy to wejdzie moze w 3 generacji... pi razy oko nie wcześniej niż za dwa lata....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pany jest jakaś szansa że AMD wypuści APU RDNA 2 na AM4 ? bo nie wiem czy czekać czy kupować 5700g 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, zlotnik napisał:

Pany jest jakaś szansa że AMD wypuści APU RDNA 2 na AM4 ? bo nie wiem czy czekać czy kupować 5700g 

Nic wiecej na AM4 nie zobqczysz:

  • AMD Ryzen 7 5800X3D - 20th April (Availability)
  • AMD Ryzen 5700X/5600/5500/4600G/4500/4100 - 4th April (Availability)
  • AMD Ryzen 5700/5100/4700 - April (Availability)

 

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

APU z RDNA 2 to będą już na AM5. Wedle przecieków iGPU mogą być zdecydowanie gorsze od laptopowych odpowiedników (2-4 CU w przeciwieństwie do 6-12 CU w mobilnych iGPU). Szkoda,bo 680M na 12 CU prezentuje poziom ~GTX 1050,a tak to iGPU RDNA 2 na desktop mogą posłużyć co najwyżej do wyświetlania pulpitu :E

Tak jak wyżej,oprócz tych wymienionych więcej procesorów na AM4 już nie będzie. Można nawet otwarcie powiedzieć,że AM4 staje się martwą platformą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Phoenixsuple napisał:

Nic wiecej na AM4 nie zobqczysz:

 

Ja tak bym nie czarnowidził... może już nie wypuszczą serii składających z tuzina procków ale am4 jeszcze długo nie umrze a am5 z ddr5 na najbliższe 2-3 lata pozostanie w segmencie entuzjastów! Nie zdziwię się jak w tym okresie pojawi się niejeden nowy procek na am4... kiedyś amd planowało rdna2 na am4, plany sie rozmyły jak rynek stracił wydolność, ale koncepcje pewnie są nie tylko teoretyczny i stoją gdzies fizyczne procki... jak rynek nie rzuci sie na am5... a na to sie nie zanosi am4 może mieć rokujący renesans! Oby... chociaż to tylko teoria, i raczej nie na ten rok, bardziej koncówka przyszłego. Wiec spokojnie możesz płacić characz... długo nic lepszego nie uświadczysz.

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, marioking napisał:

Ja tak bym nie czarnowidził... może już nie wypuszczą serii składających z tuzina procków ale am4 jeszcze długo nie umrze a am5 z ddr5 na najbliższe 2-3 lata pozostanie w segmencie entuzjastów! Nie zdziwię się jak w tym okresie pojawi się niejeden nowy procek na am4... kiedyś amd planowało rdna2 na am4, plany sie rozmyły jak rynek stracił wydolność, ale koncepcje pewnie są nie tylko teoretyczny i stoją gdzies fizyczne procki... jak rynek nie rzuci sie na am5... a na to sie nie zanosi am4 może mieć rokujący renesans! Oby... chociaż to tylko teoria, i raczej nie na ten rok, bardziej koncówka przyszłego. Wiec spokojnie możesz płacić characz... długo nic lepszego nie uświadczysz.

No spoko tylko co twoje pierdololo ma wspolnego z tym co napisalem ?? NIC. :hahaha:  Widac ze niezle odplywasz  :tse:

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, marioking napisał:

Ja tak bym nie czarnowidził...

Przyznaj przed sobą i innymi - chcesz sobie robić nadzieję, by później mieć materiał na kolejne narzekanie przez następne pół roku :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, MitycznyJeż napisał:

Przyznaj przed sobą i innymi - chcesz sobie robić nadzieję, by później mieć materiał na kolejne narzekanie przez następne pół roku :D

Trzeba byc niezle odklejonym, zeby takie glupoty pisac...

Majac podana liste z premierami ost cpu na AM4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, zlotnik napisał:

Pany jest jakaś szansa że AMD wypuści APU RDNA 2 na AM4 ? bo nie wiem czy czekać czy kupować 5700g 

Nie ma najmniejszej, nowe mobilki z serii 6000 wspierają tylko DDR5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, kalderon napisał:

Nie ma najmniejszej, nowe mobilki z serii 6000 wspierają tylko DDR5.

szkoda to trzeba pomysleć o 5700g z drugiej strony dużej różnicy nie będzie względem 4650g

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, Spl97 napisał:

APU z RDNA 2 to będą już na AM5. Wedle przecieków iGPU mogą być zdecydowanie gorsze od laptopowych odpowiedników (2-4 CU w przeciwieństwie do 6-12 CU w mobilnych iGPU). Szkoda,bo 680M na 12 CU prezentuje poziom ~GTX 1050,a tak to iGPU RDNA 2 na desktop mogą posłużyć co najwyżej do wyświetlania pulpitu :E

Tak jak wyżej,oprócz tych wymienionych więcej procesorów na AM4 już nie będzie. Można nawet otwarcie powiedzieć,że AM4 staje się martwą platformą.

A to nie mialo byc tak ze te podstawowe grafiki mialy byc umieszczone w "zwyklych" prockach (cos jak u Intela bez F) a APU na razie nie bylo mowy ?.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.04.2022 o 16:57, Phoenixsuple napisał:

Trzeba byc niezle odklejonym, zeby takie glupoty pisac...

Majac podana liste z premierami ost cpu na AM4.

W dniu 3.04.2022 o 16:59, kalderon napisał:

Nie ma najmniejszej, nowe mobilki z serii 6000 wspierają tylko DDR5.

Który z was siedzi w zarządzie AMD albo jest tam chociaż jakimś dyrkiem... obstawiam że żaden... Więc moje pierdolenie nie jest gorsze od waszego, każdy może mieć swoje zdanie.

Jak już się nagolą frajerów, znaczy entuzjastów są spore szanse, a nawet więcej bym powiedział niż spore. Zwykłe prawa ekonomi i realiów. Nie żyjemy w normalnych czasach, ilu siedzi na grafikach które mają po 5lat albo więcej... jasne to osoby które rzucą się na am5 :P 90% przez najblizsze 3lata albo więcej nie ruszy sie z AM4... a to jest ekonomiczne prawo że sprzęt sie robi dla klientów! Ile takim sprzedadzą procków AM5 jak ci mają am4 i nie zanosi sie u nich na zmiane... To że chwilowo są tylko takie zapowiedziane znaczy tyle co nic... A wy to definiujecie jako stan 0/1, jaki to trzeba mieć brak wyobraźni...

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, marioking napisał:

Który z was siedzi w zarządzie AMD albo jest tam chociaż jakimś dyrkiem... obstawiam że żaden... Więc moje pierdolenie nie jest gorsze od waszego, każdy może mieć swoje zdanie.

Dorośnij dzieciaku bo jak nie widzisz różnicy miedzy wypowiedzą oparta o oficjalne fakty i plany AMD,  a twoim gownianym pierdololo to naprawdę zmień forum ? Upośledzone argumenty to nie n tym forum ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale mam ubaw wlasnie.

Wymienilem obudowe na InWin Chopina Pro i najtanszego Asrocka B550 itx/AC z bida sekcja i bida portami przeskakując z MSI B550 Mortar na uATX.

Ten sam Ryzen 4650G i Cruciale poszly mi od kopa na 4200MHz. cl.18 1.41V . Gdzies magicznie zniknal ten dziwny spowalniacz (dodatkowe opoznienie) o ktorym pisalem kiedys w kontekscie dzielnikow IF itp...

Naraz bez problemu opoznienie do pamieci 58.9ns vs ponad 63-64ns na MSI. Szukalem przepatrzylem timingi i rozne  opcje i wyglada ze Asrock ma nawet gorsze nastawy w kilku miejscach.

Read/Write tez lepszy .... 

Bez jaj MSI ... Dodatkowo 4200MHz. wymaga mniejszego napiecia na SOC niz w przypadku MSI ... Wyglada ze nie ma tez cold botow ktore mialem na Mortarze ... Agesa ta sama .Mialem ostatnio najnowszy bios od MSI. Tylko z racji chlodzenia (Noctua Low-Profile + duct ) musialem zejsc do 4150MHz. zeby utrzymac te 77 stopni max. w Cinebench.

No i wyjec na zasilaczu czeka na swapa na Noctue bo to az wstyd jak to chodzi ... A to ten nowy 200W Gold ....

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze i pamieci OK ale LLC ma takiego dropa ze smiech na sali.

Ladnie go skonfigurowali tylko LLC1 sie do czegos nadaje ...

LLC2 na takiego dropa jak LLC4 na MSI ...

Skończyłem na 4100Mhz i 1.26V oraz LLC2 co by juz wiecej Noctuy nie meczyc. OCCT AVX2 small data i po 10 minutach mi sie ustabilizowało na 89C. Mam niestety kulawego procka.

Jeden rdzen jest zawsze cieplejszy o 2 stopnie od pozostalych. Procek bierze wtedy okolo 71-72W. Pamieci na 4200Mhz. SOC 1.25V ze względu na 1.25V na iGPU (2225MHz).

Tak to by bylo 87. I moge potweirdzic ze duct od Noctui w Chopenie 3 stopnie mniej tak jak go reklamuja.

Wymienie tylko tego wyjca na zasilaczu i bedzie ok.

Edit:

No i badziewny wiatraczek na zasilaczu wymieniony. Roznica kolosalna. Steruje Noctua z plyty glownej 3300rpm i wszystko super dziala. Nie dziwne ze ten stary byl tak glosny skoro to przemyslowa taniocha na lozysku kulkowym .Dobre do serwerowni ... I ten kto projektowal ten zasilacz jest skonczonym idiota ... Owineli to w folie jak cukierek powietrze nie ma jak przmieszczac sie od wiatraka do kratki i jeszcze ten termopad od radiatora przyklejony do foli ... ktora niby ma styk z obudowa ... I gdzie to cieplo ma uciekac ... Potem jeszcze jest drugi termopad pomiedzy zasilaczem a obudowa ktora juz na pewno nic nie pomoze ... Lepszym wyjsciem byla by przetwornica DC-DC w obudowie i zewnetrzna kostka 12V jak w Deskmini.

 

Edytowane przez grayman_1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo i tak bedzie jechal na wyzszym napieciu i nizszej czestotliwosci ....

Mam tego procka od dawna wiec wiem ile wymaga do czego. Problemem jest tu tylko dziadowskie LLC Asrocka ...

Wiec przy tym samym napieciu co na MSI trzeba odjac te 100MHz. 

Jak dam 100mA mniej to bedzie ponizej 4GHz. all core a i tak napiecie procek dobierze sobie wyzej ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.04.2022 o 12:56, grayman_1 napisał:

Moze i pamieci OK ale LLC ma takiego dropa ze smiech na sali.

Ladnie go skonfigurowali tylko LLC1 sie do czegos nadaje ...

LLC2 na takiego dropa jak LLC4 na MSI ...

Skończyłem na 4100Mhz i 1.26V oraz LLC2 co by juz wiecej Noctuy nie meczyc. OCCT AVX2 small data i po 10 minutach mi sie ustabilizowało na 89C. Mam niestety kulawego procka.

Jeden rdzen jest zawsze cieplejszy o 2 stopnie od pozostalych. Procek bierze wtedy okolo 71-72W. Pamieci na 4200Mhz. SOC 1.25V ze względu na 1.25V na iGPU (2225MHz).

Tak to by bylo 87. I moge potweirdzic ze duct od Noctui w Chopenie 3 stopnie mniej tak jak go reklamuja.

Wymienie tylko tego wyjca na zasilaczu i bedzie ok.

Edit:

No i badziewny wiatraczek na zasilaczu wymieniony. Roznica kolosalna. Steruje Noctua z plyty glownej 3300rpm i wszystko super dziala. Nie dziwne ze ten stary byl tak glosny skoro to przemyslowa taniocha na lozysku kulkowym .Dobre do serwerowni ... I ten kto projektowal ten zasilacz jest skonczonym idiota ... Owineli to w folie jak cukierek powietrze nie ma jak przmieszczac sie od wiatraka do kratki i jeszcze ten termopad od radiatora przyklejony do foli ... ktora niby ma styk z obudowa ... I gdzie to cieplo ma uciekac ... Potem jeszcze jest drugi termopad pomiedzy zasilaczem a obudowa ktora juz na pewno nic nie pomoze ... Lepszym wyjsciem byla by przetwornica DC-DC w obudowie i zewnetrzna kostka 12V jak w Deskmini.

 

Też mam Chopina. Jaki konkretnie wiatraczek do psu nabyłeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noctua NF-A4x10 flx. Wersja DC bo pierwsze pomyślałem  ze podepnę pod zasilacz ale noctua ma inna charakterystykę i nie ma co ryzykować. Podpiąłem pod płytę główna i działa bez problemu. Wymiana poza jedna obrobiona śrubka bezproblemowa. 
Oryginalny wiatraczek kręci się do 4400rpm wiec stałe 3200-3300 rpm uważam za bezpieczne.Szczególnie ze przy 200W zasilaczu nie biorę nawet  100W … 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolor goowna i cena jak za złote goowno. Mój itx to na ten moment Chopin pro i 5700G. Mobo brak, ramu brak, noctua LP brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Harddrinkingman napisał:

Kolor goowna i cena jak za złote goowno. Mój itx to na ten moment Chopin pro i 5700G. Mobo brak, ramu brak, noctua LP brak.

He he nie przeszkadza mi. Nie widac ... Warte kazdej zlotowki ... Przerobilem wszystkie chyba firmy jesli chodzi o wiatraki i Noctua najlepsza ....

Na procku mam zreszta tez kupe ... czyli Noctue ... ale z air ductem wiec za bardzo nie widac ...

5700G moze byc trochu za duzo jak na ta obudowe i chlodzenie. Raczej sklaniam sie ku opini ze max. 5600G ... 

Trzeba by by bylo w biosie ustawic limit 65W dla tego 5700G lub robic reczny underclocking. Wiec pewnie 3800MHz. all core to max. jesli chodzi o sensowne temperatury i glosnosc.

2 godziny temu, nitrO_ napisał:

Przerobiony chopin pod zasilacz dc z wsadzonym gtx 1650 gddr6 low profile mem gusta...

Dokladnie ... Kiedys sie o tym pomysli. Tak jak pisalem nie rozumiem ich z tym zasilaczem tam powinna byc w sordku kostka DC-DC i zewnetrzny zasilacz 12V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...