Skocz do zawartości
21szpak

FAQ: APU - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

"tam powinna byc w srodku kostka DC-DC i zewnetrzny zasilacz 12V." - zapłacisz za to kolejną stówkę, czy dwie? Robi się drogo...

Dobrze to rozumiem (kasa, po prostu) - bez przeróbek karta low profile tam nie wejdzie, więc producent zakłada montaż APU. A dlaczego wsadza tam 160, czy 200W? Bo właśnie niewiele mniej potrafią wziąć APU wykręcone ile się da - kilka klatek więcej, ale wydajność z wata leci na pysk...

Na tę chwilę porzuciłem APU. Lian Li PC-Q21 i w środku półpasywny gold SFX + RTX 3050 8GB, sprzęt po UV żre do  ~100 watów w grach, a wydajność ze 2x wyższa niż APU, które dopiero się pojawią (RDNA2 + DDR5).

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, rzymo napisał:

"tam powinna byc w srodku kostka DC-DC i zewnetrzny zasilacz 12V." - zapłacisz za to kolejną stówkę, czy dwie? Robi się drogo...

Dobrze to rozumiem (kasa, po prostu) - bez przeróbek karta low profile tam nie wejdzie, więc producent zakłada montaż APU. A dlaczego wsadza tam 160, czy 200W? Bo właśnie niewiele mniej potrafią wziąć APU wykręcone ile się da - kilka klatek więcej, ale wydajność z wata leci na pysk...

Na tę chwilę porzuciłem APU. Lian Li PC-Q21 i w środku półpasywny gold SFX + RTX 3050 8GB, sprzęt po UV żre do  ~100 watów w grach, a wydajność ze 2x wyższa niż APU, które dopiero się pojawią (RDNA2 + DDR5).

No wlasnie slowo kluczowe ktore sie dopiero pojawia. Cos czuje ze do 2023r nic nie zobaczymy nowego ... Zreszta tez nie znamy ostatecznej wydajnosci takich hipotetycznych desktopowych APU. Testami wersji laptopowych bym sie nie sugerowal ze wzgledu na niskie limity energetyczne .Nawet nie wiemy jak takie APU mialo by wygladac i jaka miec konfiguracje .Mi to raczej wisi bo gram bardzo sporadycznie a Chopin spelnial moje wymagania w 100%. Mozliwe ze niektorym  wystarczy Raphael z 4CU ale to dopiero jesien.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, grayman_1 napisał:

He he nie przeszkadza mi. Nie widac ... Warte kazdej zlotowki ... Przerobilem wszystkie chyba firmy jesli chodzi o wiatraki i Noctua najlepsza ....

Na procku mam zreszta tez kupe ... czyli Noctue ... ale z air ductem wiec za bardzo nie widac ...

5700G moze byc trochu za duzo jak na ta obudowe i chlodzenie. Raczej sklaniam sie ku opini ze max. 5600G ... 

Trzeba by by bylo w biosie ustawic limit 65W dla tego 5700G lub robic reczny underclocking. Wiec pewnie 3800MHz. all core to max. jesli chodzi o sensowne temperatury i glosnosc.

Dokladnie ... Kiedys sie o tym pomysli. Tak jak pisalem nie rozumiem ich z tym zasilaczem tam powinna byc w sordku kostka DC-DC i zewnetrzny zasilacz 12V.

Może nie będzie tak źle a może będę musiał zgłębić temat UV. Jeśli nie kupię rozsądnego mobo to proc zapewne czasowo wyląduje w kompie z sygnatury. Jeśli chodzi o Noctuę to dopłacę do Chromax no chyba, że ktoś poleci/znajdę coś rozsądnego innego producenta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o TR w miedzi ale ciężko to chyba ogarnąć w znanym mi sklepie. Jonsbo niby ok ale czy to da radę z 5700G w Chopinie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ponoc jest praktycznie to samo ...

Nie ma nic lepszego od Noctui + fan duct od Noctui albo samemu wydrukowac na drukarce 3D.... tudzież zrobic z pianki ...

W tabelce jest gorszy/mniejszy L9i dla podstawki Intela ...

Miedziany TR to może 1 stopień mniej od aluminiowego nie warty ceny ...

Problem taki ze jak nawet kupisz HP400 i do tego wiatrak Noctui to ci wyjdzie cena calego chlodzenia Noctui ... A bedzie to samo ... Moze stopien mniej ....

Można mnożyć ciepłowody ale jesli powierzchnia radiatora jest ta sama to nic nie pomoze .... W Ryzenie to nie ma tez takiego znaczenia bo sam krzem jest malutki ... i pozostale cieplowody i tak nie bede miec bezposredniego styku ...

Nie patrzcie na filmiki z YT z Ryzenem 5700G na pokladzie i i pomyslami na miedzianego TR itp... Bo po jakims czasie powstaje taki filmik ktory obnaza cala prawde :

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie zostanę chyba jednak na Chromaxie. Zostanę to za dużo powiedziane, bo na ten moment nie mam jeszcze mobo (w sumie to się miotam między B550 a X570 Strix bo za bardzo nie ma w czym wybierać). Kwestia CPU - myślałem o 5600G ale uznałem, że 1250 PLN do bardzo dobra cena za 5700G więc kupiłem. Najwyżej wejdzie UV. Ujeba**m sobie tego Chopina i pomimo ograniczeń tego maleństwa bardzo się z zakupu cieszę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ha ha przebijam w Sferis wersja MPK 805zl nie mogłem się powstrzymać …. Kupione …

4650 tez tak kupowałem u nich.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nie ...

Ale szybko sie konczyly . Wisialy od tego samgo czasu co obnizka w x-kom.

2021 48 tydzien ... Czyli starawy trochu ...

Ma to znaczenie w przypadku APU ?....

Obok mam tez pudełko z x-kom-a . Nieodpakowane 2022 8 tydzien ....

Edytowane przez grayman_1
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To miesiac z hakiem roznicy.

MPK to praktycznie BOX poza gwarancja (24miechy w sklepie vs 36 producenta).Nawet naklejki sa ....

Pudelko i tak by sie kurzyło ...

Korcze nie chce mi sie otwierac tego boxa. Odesle a 80zl zostanie w kieszeni.

Widze ze w komputroniku box juz po 869zl ....

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do cen to ciezko bedzie sprzedac 3400G za tyle ...

W zeszlym tygodniu zeszly dwa 5600G na Allegro po okolo 700zl . Jeden tray nawet nizej.

Bede sprzedawal 4650G i jak widze jak zalegaja na allegro to w wiecej niz 550zl nie wierze ...

Co do In Win B1 Pure to chlodzenie jest ponoc fatalne. Tylko wersja mesh ...

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
W dniu 3.04.2022 o 09:07, zlotnik napisał:

Pany jest jakaś szansa że AMD wypuści APU RDNA 2 na AM4 ? bo nie wiem czy czekać czy kupować 5700g 

Nie widzę sensu abyś teraz zmieniał na 5700G bo nawet na wymaxowanych DDR4 4400cl18 będziesz miał wydajność o 15% niższą od laptopowej RDNA 680M na DDR5 4800. Tylko czy możesz czekać dwa lata na nowe desktopowe APU z 12 czy 16 rdzeniami GPU? Ja z 5 lat przesiedzę na 5700G i zmienię dopiero jak pojawi się DDR5 o przepustowości minimum 120GB/s, bo teraz mam 70GB/s.

Edytowane przez KonradRak
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ceny tych APU jeszcze poleca wraz z dalszym spadkiem cen kart graficznych ...

Beda sie tylko oplacaly do takich zestawikow z z Chopenem i tyle ....

Radeon 6600 - 350 euro

12400f - 177 euro 

Razem: 2466zl a wydajnosc grafiki kosmos wzgledem 5700G .... procek nie wiele mniej wydajny pomimo 6 rdzeni. Tylko kwestia tanich plyt na B660.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie mówiłem box już po 799zl ..

Wyprzedaż na całego …

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez o tym pomyslalem ale poza Rafael-em nic nowego nie mialo wyjsc na desktopy ...

Tylko ze nowe APU to nowe plyty z DDR5 ...

A patrzac na ceny nowych plyt w formacie ITX to i tak bym nie kupił .....

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

iGPU w Rafaeulu przetestowane.

Tak jak mozna bylo przypuszczac mocno okrojone wiec wydajnosc duzo gorsza od Vegi z 5600G czy Intelowskich najmocniejszych integr.

Ale to nie APU. Premiera na jesieni . Wiec APU to moze o ile ... zobaczymy na wiose 2023.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Trepcia

A jak z OC pamieci i IF ?

Nie mialem dotad czasu montowac swojego ... Jak mysle ze musze spowrotem wyciagac wszystko z Chopina to mi sie odechciewa ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i zainstalowany.

PBO na +200MHz. Curve -5 i daje rady jako tako. Goracy grzejnik. OCCT AVX2 mala probka przebija 90W potem po przekroczeniu 95 stopni schodzi do 82-83W zegar za to super sie utrzymuje na 4040MHz. all core co przy takim grzejniku wyglada ok. Jeszcze dodatkowo procek dostaje w du#@# po kontroler pamieci ustawiony na 4266MHz.

Noctua daje jeszcze rady przy okolo 70W tak aby utrzymac temperatury ponizej 90 stopni. Ale sciema z wkladaniem do Chopina 5700G jest dobra ... To nie procek na ta obudowe ... No chyba ze komus pasuje thermal throtling i wyjacy wiatrak na CPU. Noctua dokladnie okresla TDP tego chlodzenia na 65W i dokladnie tyle to powinno max. chlodzic ... 

Forza poszla odrazu o 5% do gory co by pasowalo ze wzgledu na nizsze opoznienia pamieci w 5600G. Tak timingi maja znaczenie w APU .... Wieloktrotnie testowalem rozne ustawienia. To dlatego Vipery 4400 z profilu XMP daja gorsze rezultaty niz moje Cruciale recznie ustawione na 4200MHz ... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

"Ale sciema z wkladaniem do Chopina 5700G jest dobra" - w mini budach to raczej bez odpalania wygrzewarek, bez PBO, takty bliżej bazowych, a nie bliżej 4.5 ;) Wtedy ładnie można zejść z napięciem, (względna) cisza i spokój, jedynie oczywiście memki cisnąć ile wlezie...

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dodatkowo podbicie kontrolera pamieci do 4200/4400 i tak zmniejsza mozliwosci dzialania PBO praktycznie do zera .... Przynajmniej w takiej obudowie i z takim chlodznieme. All core z PBO +200 i -5 dla offsetu rowna sie 4150MHz. w Cinebench R23 ... Temperatura w granicach 87 stopni ... Napiecia oscyluja w granicach 1.275V .Lepiej ustawic na sztywno. Wylaczyc to PBO i poświecić single core  bo akurat nie potrzebuje az tak tego. Odpadaja nagle skoki taktowania. W grach nie ma to znaczenia bo ograniczeniem jest GPU .... U mnie wychodzi jakieś 1.25V przy 4200MHz. Inaczej nie ma szans na przejscie mojego testu z OCCT AVX2 i mala probka. Ale pamieci elegancko 4266MHz. cl18 Cruciale bez zająknięcia na 1.41V. I tak zostawie nie chce mi sie ich wiecej meczyc bo musze dalej ladowac w SOC a tak na znośnych 1.25V dziala przy iGPU na 2300MHz. 

Jak kogos interesuje OCCT AVX2 mala probka po 10 minutach stabilizuje sie bezpieczne 90 stopni. Package power to eleganckie 77W . To przy 4200MHz. i 1.25V.

W spoczynku fajne 52 stopnie. Cinebench R23 nie przebija 80 stopni i 60W . Wiec jest super.

 

Edytowane przez grayman_1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Tak i to wiedziałem. Różnica w cpu … Kiedyś nawet napisałem ze wymiana bez sensu ale się skusiłem na promocje ? W sumie idzie ustawić jeszcze te 4400MHz na ram może uda mi się znaleść jakaś sensowna wartość napięcia na SOC bo Cruciale dają radę …

W Forza przebijam 58fps na 4650g było w granicach 55

Edytowane przez grayman_1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja musiałem ustawoć SOC na 1,35V. No ale przy moim chłodzeniu to przy stresie max 60"C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziala gdzies w granicach 1.287V ale jak odpuscic trochu za taktowaniem na iGPU.

Ile masz na iGPU ? napiecie i czestotliwosc ?

Podkrecales cos samo CPU ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, pulse_ napisał:

To w sumie bez sensu. Praktycznie identyczny wynik co na Twoim poprzednim 4650g

 

5700G dopiero daje wzrost wydajności dla iGPU, ale powalający to on nie jest.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktory jest zazwyczaj niwelowany przez wyzsze mozliwosci podkecania iGPU na 5600G przy tym samym taktowaniu pamieci ...

Nie dziwie się tez ze 5700G może potrzebowac az 1.35V na SOC.Po podkreceniu iGPU do dajmy 2300MHz. zaczyna to ciągnąc już chore wartości pradu a cały SOC jest zasilany z jednej lini łącznie z iGPU...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...