Skocz do zawartości
21szpak

FAQ: APU - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

 

Piszę niby-zintegrowana, bo coś takiego kłóci się z tym, czym były grafiki zintegrowane od zawsze - układami, które albo korzystają tylko z pamięci głównej, albo przynajmniej mają taką możliwość (integry chipsetów AM3 z sideport).

W Kaby-G integrą jest Intel HD, a Vega to pod względem zarówno komunikacji jak i sposobu działania dedykowane gpu, tyle że na tym samym package i w odległości kilku milimetrów od cpu z kontrolerem PCIe.

 

Widzę ze teologia góra... a tu nie ma żadnych zasad tylko zwykła 2w1, a głownie dwa w cenie jednego!!! bez żadnych górnolotnych definicji... bo równie dobrze można stwierdzić że definicją integry jest byc niewydajna :P HBM2 to taki skrajny przypadek a prawda jest taka ze wrzucenie w procek chocby dedykowanego gdr5 czy 6 i efekt byłby piorunujący bez sięgania po takie ekstremum jak hbm... a kosztu ułamwkowy wzgledem tych przytoczonych... niestety tu nie jest problemem tak do końca cena tylko fakt że mimo celu osiagniecia "najlepszej wyniku" to tylko tyle by wyprzedzić konkurencje ale jednoczesnie nie na tyle dobre i za taniej by wykończyć dedykowane karty graficzne i tu jest pies pogrzebany a nie w tych ograniczeniach pamieci, kosztach etc :P AMD nie chce oferować za dobrego produktu by sobie popsuc rynek kart graficzny. Bo o ile kiedyś cieżko było zmieścic sensowna pamieć na procku to przy obecnym poziomie miniaturyzacji wrzucic cache l4 jako pamiec igpu to nie byłaby jakas fizyka kwantowa a w kontstrukcji płyt już jest wszystko utarte przeciez wyjscią graficzne etc tu akurat zadnego problemu nie ma... problem to takie szukanie w dziury w całym.

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie wrzucenie GDDR w procek, czym to będziesz upychać, butem? XD

Jeden slajd o Kaby-G:

320183_kaby_lake_g_space_savings_100758079_orig_jpg_90_adaptiveresize_770x405.jpg

A jak nawet zmieścisz te dwie kości GDDR, to wynikowo dostaniesz magistralę jaką? 64bit? GT1030 i radeonie 550, szykujcie się na zaoranie :lol2:

 

Czy może chcesz robić package wielkości SP3/TR4? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie wrzucenie GDDR w procek, czym to będziesz upychać, butem? XD

A jak nawet zmieścisz te dwie kości GDDR, to wynikowo dostaniesz magistralę jaką? 64bit? GT1030 i radeonie 550, szykujcie się na zaoranie :lol2:

Czy może chcesz robić package wielkości SP3/TR4? :D

 

Skoro do jednego procka mogą wepchnąc 128 rdzeni i 288mb cache to myśle że to nie jest jakiś problem zmiesci 4-8c i ze 2gb co by już dawało znacznego kopa... Swietny przykład opierać się na konstrukcjach sprzed 4 latach 14nm... jednak "fizyka" sie zmienia... teraz mamy czasy 7nm i wkraczamy w 5nm... nie tylko procki maleja ale pamięć też jest wykonywana coraz mniejsza... Czemu ludzie macie tendencje by ze wszystkiego robić problem zamiast zrozumiec ze nie jest problemem zrobić coś takiego tylko że oni nie chcą tego zrobić... i nie dlatego że się nie da... A propagowanie takich wizji to jest dla nich swietnie wytłumaczenie i to czego oni chca... zeby minimalnym kosztem trzepali kokosy i ludzie nie spodziewali sie za wiele... to jako klient/konsument sam podcinasz gałąż na której siedzisz... krotkowzroczne...

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko wytykam Ci bezmyślność rzeczy które wypisujesz. Zastanowiłbyś się chociaż chwilę jak gabarytowo by wyglądała (na stan dzisiejszy) pseudo-integra oparta na gddr, to byś w ogóle nie poddawał takiego pomysłu, ale nie - trzeba napierniczać bzdurnymi pomysłami jak z rękawa, a czy to ma sens - nieważne! Inżyniery zrobią! Ograniczenia są tylko w naszych głowach! XD

 

Tak, kapitalizm i krwiożercze, bezduszne i nastawione tylko na zysk korporacje odbierają nam...

[_] Wolność

[_] Równość

[_] Dostęp do wiedzy i edukacji

[x] Lepszą przyszłość w komputerach

 

Mario - nie zmieniaj się. Nigdy :heartpump:

 

A jak sie ma wrzucenie dodatkowej pamieci dla karty graficznej z jej wspoldzieleniem przez cpu? Jak sie nie myle to najnowsze apu ma pamiec wspoldzielona wiec rdzenie cpu rowniez musza byc w stanie aby sobie pisac i odczytywac po pamieci wbudowanej w Apu. A jednoczesnie cpu i gpu musi adresowac pamiec ram na plycie glownej. Juz sie pogubilem jakby to mialo byc rozwiazane :D

Ale czym byłaby "dodatkowa" pamięć?

 

Dedykowane mają własny VRAM, a jak trzeba, to mogą zapożyczyć się w pamięci systemowej (aka współdzielona). Oczywiście korzystanie z nieswojej pamięci kosztuje - stąd narzekania "PCIe batulnekuje 5500XT!". Tyle że mniej tu bottlenecka, a więcej problemu z elementem między krzesłem a monitorem, który nie wie kiedy przestać przesuwać suwaki w prawo :D

 

Integry korzystają tylko z pamięci systemowej. Część mają przydzieloną na stałą, ale mogą praktycznie bezkosztowo on-demand brać współdzieloną. Zaletą takiego stanu rzeczy jest to co pisałeś, czyli możliwość użycia CU w integrze jako dodatkowych rdzeni bez przerzucania danych (zero-copy).

 

 

Dla takiej "integry" z własną pamięcią "dodatkową" byłaby właśnie współdzielona, czyli dokładnie tak jak przy normalnych dedykowanych kartach. Co najwyżej byłaby dużo lepiej skomunikowana z pamięcią systemową na potrzeby wymiany danych. Niby plus, ale wychodzenie poza własną pamięć wciąż byłoby nieoptymalne.

 

Bardziej sensowny koncept - jednej, wspólnej, dużo wydajniejszej pamięci na stałe - jest już używany w konsolach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś walnie tego 4700g to faktycznie wywalenie drugie tyle za komplet 2x8gb takich pamieci to juz niewielkie mecyje.... oczywiscie jak sie pominie rozsadek i ekonomie :P

Jakby ktoś nie zwrocił uwagi te pamieci z takim indeksem i opóznieniami to kosztują więcej od samego procka który raczej też nie jest tani... czy raczej nie będzie ;)

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówisz, że 4700G będzie koszyował zaledwie 700zł? Bo tyle kosztuję memki 4400 CL19, które spokojnie skręcisz troszkę.

Sierotki będą bulić za dobre b-die, ja tam spróbuję najpierw wydusić wszystko z ballistixów, które kosztowały 275zł/16GB :E Aktualnie na Zen+ 3600 CL16, a nie sprawdzałem, czy da radę wyżej. 

Najważniejsze, że IMC będzie bdb. Choć teraz przyglądając się temu zrzutowi na desktopie, to ta czcionka jakaś dziwna, fejkowa. 

Edytowane przez smilehunter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, smilehunter napisał:

Mówisz, że 4700G będzie koszyował zaledwie 700zł? Bo tyle kosztuję memki 4400 CL19, które spokojnie skręcisz troszkę.

 

Chyba zaznaczyłem ze mowa o pamięciąch jak na screenie które zalaczyles... bo chyba nie będziesz wciskal ze to "skrecisz troszke" dotyczy zbicia 5CL! I osiagnieciu cl14/4333 w pamieciach cl19/4400....W pamieciach za 700 tylko bardziej 1400!!! Więc może przestań przekręcić i robić z ludzi idiotów.... bo chyba ze sam jesteś....

A swoja droga nawet przeplacanie za takie cl19/4400 za 700 to szczyt idiotyzm gdy za połowe ceny masz 3600/cl16... a w efekcie uzyskasz 3%...może z wiatrem 5%... fakt w apu pamieci poprawiają wyniki niestety w sposób nieadekwatny do wylozonych pienędzy i można sobie tak popierdolic teoretycznie ile sie zyska z takimi 4333/cl14 ale tylko jako rozważanie teoreyczne .... bo trzeba być idiotą by wkładać taka kasę na taki pozorna poprawe gdy łatwiej i mniej się wyda a więcej zyska kupując mocniejszy procek gdy chodzi o wydajność cpu albo gdy zależy na GPU to zwyczajnie dedykowana grafika pozbawia to jakiegokolwiek sensu... a tak to taka sztuka dla sztuki! A nie argument jak to nowe apu zyskuje na wsparciu takich szybkich pamięci... 

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaznaczyłeś tylko, że jak zwykle klepiesz aby klepać. Nie ma w sprzedaży pamięci 4333 CL14. Nie wiadomo, czego użyli na screenie, ale najbardziej prawdopodobny jest samsung b-die, czyli coś koło 7 stówek za 16GB. 

Wymyślaj dalej. Męczący jest ten twój pesymizm. 

Edytowane przez smilehunter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

NA tomie pojawiły sie pierwszy princing 4750G/4650G/4350G :P  AMD ma fantazje 370$/252$/177$ Czyli poczynając od 8/16 ~1480/1008/708 i to ceny na które my na pewno nie możemy liczyć... bo nie uwzgledniaja naszych "podatków"... wiec nawet to cienkie 4/8 z 6cu wystartuje z cena rzędu ~800-850... Szczerze sądziłem że jak tak pokancerowali te apu ,to chociaż cena powalczą a tu kurcze zupełne oderwanie od rzeczywistości.  Teraz niech Ci hura optymisci sie pomądrza, co oczekiwali 8/16 z igpu taniej niż 3700x :P i strzelali 1000-1200 :P Bo mnie pesymizm ponosił z cenami 1300-1500 :P

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Skoro najwyzszy model APU jest tak wydajny jak 3700X/3800X to dziwne by bylo gdyby jego cena byla nizsza :D

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
9 godzin temu, Phoenixsuple napisał:

Skoro najwyzszy model APU jest tak wydajny jak 3700X/3800X to dziwne by bylo gdyby jego cena byla nizsza :D

Tylko 3700x to ma 3x wiecej cache i raczej jako cieżki procek ma więcej mieśni przy tak samo taktowanym apu... te +200zł jest jednak pewna dotychczasową konsekwencją  za igpu mimo "cieńszego" procka... chociaz cena w euro daje +300!!!! ale już apu 46xx 6/12 które w euro wyceniili na 252Euro co wynosi 1100zł za tego procka!!!! Czyli pi razy oko 350-400zł wiecej niż 3600 z jeszcze ze słabsza integrą niz ta w 8/16...  to już jest mega słabe... ponoć ludzie akcentuja ze w nowych apu liczy sie cpu a nie igpu... ale przepłacać 400zł za procek gdy im zalezy im tylko na wyświetlaczu grafiki takie igpu jako partnera cpu to porażka.... cięzko zignorowac taką niekorzystną ekonomie i usprawiedliwic...

Osobiście takie "zestawianie" jak zastosowało AMD uważam za dom wariatów... Do mega mocnych procków dali "najmocniejsze" integry które nijak nie są adekwatnym partnerem do takiego cpu i nikt nie będzie mial satysfakcji z grania w takim tandemie...a znowu jako wyświetlacz obrazu to jest przerost treści... takie coś robi vega3... z kolej w słabszych apu które byłby adekwatnym partnerem a przynajmniej niezbyt odstającym od vegi8 dali srednie kastraty... i jeszcze je wycenili na 800+zł!!! Najtanszy apu od takiej kwoty statrtuje... gdzie tu rozsadek? Nawet fanboyą będzie ciężko to przełknąć :P

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oficjalnie premiera nowych APU Renoir na desktop 21 lipca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogliby już zrobić tą premiere bo chce okazyjnie kupic 3400g :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie sie tym tak jaraja.... ale syntetyki bazuja na taktowaniu to esencja... a konkretnie zastosowania jak gry bardziej doceniaja oprócz powyższych pojemność cache... wiec uwzlgedniajac cene na poziomie 1600(~360euro) według wstepnych doniesienie to procek totalnie bezsensu dla wiekszości co mysli o graniu... a prawda jest taka, to gracze robią o/c... rzadko słysze ze ten chce w kompilowaniu wycisnąc kilka ms albo kodowaniu... co z tego ze sie swietnie podkreci w syntetykach, to bedzie król wydajnosc ale jak przyjdzie do gier gdzie potrzeba miesni, cache to taki 3700x to rozniesie a bedzie 300-400zł tanszy i też trzeba grafike dokupic by to wykorzystać... Takie waskie i pozbawione realizmu ekscytowanie sie jest bez sensu.

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie 3400g - coś złego się dzieje i z tego co czytam na angielskich forach nie jestem sam, np. tu reddit.com/r/techsupport/comments/eoylpv/amd_ryzen_3400g_youtube_stutter/

Było dobrze, ale zepsułem, bo w końcu postawiłem system na nowo :) świeży build, nowy dysk.

System śmiga, gry działają, natomiast jutub potrafi się przycinać - wtedy też w Task Managerze widać skoki z np. 30% do 95-100% (GPU -> Video Encode). Jest to co najmniej denerwujące. Wyłączenie przyspieszenia sprzętowego naprawia problem, ale nie o to chodzi, żeby jutub siedział tylko na CPU...

Ktoś z Was spotkał się z podobnym problemem?

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A powiedz na czym oglądasz YT? Przeglądarka zapewne? Która? Na każdej? Czy próbowałes dedykowanej aplikacji YT na windows 10??

Czytałem że ktoś miał taki sam problem na 3200g, nie pochwalił się rozwiazaniem lub nie.... ale powiedzmy sobie szczerze... użytkowników apu sa setki tysiecy jak nie miliiony i aplikacji YT zapewne używa większość... to raczej moze byc subtelny problem samego cpu/igpu ale predzej software z którego korzysta bo inaczej takich głosów byłaby cała masa a nie topic sprzed pół roku z 30 odpowiedziami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, rzymo napisał:

Ktoś z Was spotkał się z podobnym problemem?

Ja miałem ten problem jakiś czas temu na 3200G. Poradziłem sobie z tym tak, że odinstalowałem oprogramowanie AMD Adrenalin, sterowniki graficzne i zainstalowałem sterowniki na nowo - a właściwie pozwoliłem, aby windows sam je zainstalował. Od tamtego momentu problem znikł i nie mam problemów z YT. Może to ten Adrenalin coś chrzanił, ale nie sprawdzałem tego, więc nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm...

Odinstalowałem wszystko od AMD, ponowne uruchomienie, Win zainstalował co chciał i jest zdecydowanie lepiej - co prawda teraz Video Encode pokazuje 0%, za to 3D wskoczyło na 10-12% (odtwarzanie 1440p50) i obciążenie CPU o kilka procent wyższe.

No ale najważniejsze, że nic a nic się nie tnie :-)

 

Spróbuję jeszcze instalować sterowniki pojedynczo, może dojdę co konkretnie powoduje tę przypadłość z YT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3200G i ostatnie drivery miałem sprzed tej dużej aktualizacji panelu sterownika, nie było żadnych problemów. 19.12.x? Nie pamiętam, kiedy ten duży update sterownika wszedł. 

 

Generalnie te "windowsowe sterowniki" są eleganckie. Swojego czasu miałem problem z znikającą kartą WiFi. Przewaliłem internety, różne drivery od producenta. Pomogło wywalenie tego syfu od tplinka, windows sam se sterownik ogarnął - od tamtej pory złego słowa na kartę WiFI nie powiem. 

Edytowane przez smilehunter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.07.2020 o 17:58, Spl97 napisał:

Z pewnością Ryzen 4750G będzie miał wystarczającą wydajność do płynnego przeglądania KomputerŚwiata ze wszystkimi animowanymi reklamami, a jak ktoś chce wejść w temat głębiej, to również zdjęć i filmów z pięknościami, jakie są polecane w ciekawej dyskusji pod artykułem ?

A tak już wracając na ziemię, to jaka ma być różnica mięcy 4700G a 4750G? Znalazłem tabelki, w których oba mają identyczne parametry, o co tu więc chodzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Melon77 napisał:

A tak już wracając na ziemię, to jaka ma być różnica mięcy 4700G a 4750G? Znalazłem tabelki, w których oba mają identyczne parametry, o co tu więc chodzi?

4750G ma trafić do klientów korporacyjnych(mają dodatkowe zabezpieczenia,czego zwykłe procesory nie mają).

4700G ponoć ma być only OEM,czyli będą dostępne tylko w gotowych komputerach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Spl97 napisał:

4750G ma trafić do klientów korporacyjnych(mają dodatkowe zabezpieczenia,czego zwykłe procesory nie mają).

4700G ponoć ma być only OEM,czyli będą dostępne tylko w gotowych komputerach

Hm, to w takim razie będą jakieś APU dostępne do kupienia w sklepie dla każdego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4300G i 4400G będą do kupienia,co słyszałem oraz ich energooszczędne odpowiedniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...