Skocz do zawartości
21szpak

FAQ: APU - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

40 minut temu, hatji napisał:

Chyba trafiłem trefny egzemplarz tego 4650g.

Hm, to mi się wydaje mało prawdopodobne, trefny egzemplarz oznaczałby, że procesora nie podkręcisz, a tu przecież podkręcasz RAM, tym bardziej że XMP to takie minimalne podkręcanie, nieoficjalnie poświęcone przez producenta. Bardziej bym stawiał na niedopracowany BIOS lub coś z płytą lub ramem. Co to za płyta i ram?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
Godzinę temu, Melon77 napisał:

Hm, to mi się wydaje mało prawdopodobne, trefny egzemplarz oznaczałby, że procesora nie podkręcisz, a tu przecież podkręcasz RAM, tym bardziej że XMP to takie minimalne podkręcanie, nieoficjalnie poświęcone przez producenta. Bardziej bym stawiał na niedopracowany BIOS lub coś z płytą lub ramem. Co to za płyta i ram?

płyta msi B450I GAMING PLUS AC

ram G.SKILL Aegis 16GB [2x8GB 3000MHz DDR4 CL16 1.35V DIMM] dokładny numer producenta mogę podać później

Wgrałem bios w wersji beta, na którym ram w parze z 3200g śmigał z profilem xmp bez problemu. Po przekładce na 4650g z xmp nawet nie dochodzi do bootwania systemu. Ekran jest długo ciemny bios przywraca wartości domyślne. Ram przestawia automatycznie na 2133MHz z tym taktowaniem komp działa stabilnie. Kombinowałem z ręcznym ustawianiem ramu i innymi opcjami i maks ustawiłem 2400MHz. Dzisiaj w nocy chce przełożyć procka na 3200g i sprawdzić czy ram zadziała z profilem xmp. Możliwe że ten bios w becie jest do kitu ale nie mam jak tego zweryfikować. Może ram spróbuje od kogoś pożyczyć do testów.

Edytowane przez hatji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytałem tylko z ciekawości, bo nie potrafię nic konkretnego poradzić. W każdym razie znam kilka faktów, które mogą dać do myślenia:

1. Niektórzy zgłaszali przypadki problemów z beta biosem po podkręceniu ramu, były to jakieś zakłócenia w obrazie.

2. MSI na płytach B450 w wersji MAX najnowszy bios dla Renoir oznacza jako normalny (stabilny), a dla wersji bez MAX jest on w wersji beta. To może sugerować, że nie wszystko będzie działać prawidłowo albo producent nie przetestował jeszcze dokładnie. Jeśli zostaną wydane nowe biosy, to jest szansa na poprawę, ale ponoć niektóre biosy mogą pozostać na zawsze jako beta. Płyty bez MAX mają mniej pamięci na biosa, więc coś może je ograniczać Ja na Mortar Max mam XMP 3000MHz i nie ma żadnych problemów.

3. Ryzeny generalnie miały historię bycia kapryśnymi co do rodzaju/producenta ramu, na ile jest to w 4650G to nie wiem, ale warto spróbować innych kości. Ponoć Cruciale są znane z dobrej kompatybilności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy prawdą to że na 4650g nie działa port M2?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Za niedługo będę wkładać NVMe w adapter/radiator i w PCIe 16x, ale sprawdzę i w zwykłym m2 (na B450).

Coś z tym może być (niedziałaniem czegoś), bo właśnie sprawdzam i oprócz klawiatury PS/2 nie śmigają dwa tylne porty USB (na Ryzenie 3x00 jest ok), po prostu jakby odcięte.

 

Coś za dobrze mi idzie z pamięciami (E-Die w Ballistixach), podejrzanie dobrze:
cSF0Aqb.png

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, zlotnik napisał:

Czy prawdą to że na 4650g nie działa port M2?

Może problem dotyczy płyt na chipsecie B450, mam zwykłe SSD ale jak sobie dokupię coś na m2 (nie mam ciśnienia) to Ci sprawdzę na A520.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, zlotnik napisał:

Czy prawdą to że na 4650g nie działa port M2?

Czytałem o jednym przypadku, że komuś na B450 przestał działać drugi slot M2. U mnie na Mortar Max działają oba sloty z dyskiem nvme, działają też wszystkie porty USB (nie wiem tylko jak USB-C, bo nie mam czym sprawdzić).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
9 godzin temu, rzymo napisał:

Coś za dobrze mi idzie z pamięciami (E-Die w Ballistixach), podejrzanie dobrze:
 

Nie chce mi się szukać, ale buildzoid ganiał te kostki >5GHz. Do zrobienia na renoir. 


Edit; https://www.reddit.com/r/overclocking/comments/htcd3q/ahoc_buildzoid_5ghz_ram_oc_on_basically_all_the/

 

Edytowane przez smilehunter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, rzymo napisał:

Za niedługo będę wkładać NVMe w adapter/radiator i w PCIe 16x, ale sprawdzę i w zwykłym m2 (na B450).

Coś z tym może być (niedziałaniem czegoś), bo właśnie sprawdzam i oprócz klawiatury PS/2 nie śmigają dwa tylne porty USB (na Ryzenie 3x00 jest ok), po prostu jakby odcięte.

Korzystasz z igpu czy masz dedykowaną kartę graficzną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korzystam z integry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem na szybko 970evo nvme i hula na uefi.

Coś źle podłączacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Mam problem z moim 4650g zawsze przy pierwszym włączeniu chrome mam czarny ekran na 10sec potem obraz się pojawia i jakiś błąd sterownika wyskakuje. Potem już  mogę włączać chrome 100 razy jest ok aż znowu nie wyłączę komputera. Problem z czarnym ekranem pojawia się też gdy uśpi mi się monitor i chce wybudzić komputer wtedy pisze no signal i muszę komputer wyłączyć przyciskiem power i włączyć ponownie. Kto wie o co chodzi ? 

Edytowane przez zlotnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, zlotnik napisał:

Mam problem z moim 4650g zawsze przy pierwszym włączeniu chrome mam czarny ekran na 10sec potem obraz się pojawia i jakiś błąd sterownika wyskakuje. Potem już  mogę włączać chrome 100 razy jest ok aż znowu nie wyłączę komputera. Problem z czarnym ekranem pojawia się też gdy uśpi mi się monitor i chce wybudzić komputer wtedy pisze no signal i muszę komputer wyłączyć przyciskiem power i włączyć ponownie. Kto wie o co chodzi ? 

Jaką masz płytę główną? Wcześniej miałeś tam zainstalowany inny procek? Korzystasz z karty graficznej zintegrowanej? Pewnie marne szanse żebym mógł pomóc, ale nie udzielasz żadnej informacji która mogła by pomóc rozwiązać Twój problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

B450 tomahawk bios najnowszy karta Integra 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, zlotnik napisał:

B450 tomahawk bios najnowszy karta Integra 

Nie wiem jak masz ustawiony ram ale polecam obniżyć taktowanie ramu i zmniejszyć ilość pamięci dla karty graficznej(to drugie tylko dla testu). U mnie na profilu XMP całkowicie komp nie wstaje. Jeśli by to pomogło daj znać może komuś się przyda to info.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

problem leży chyba po stronie HDMI w momencie wybudzenia monitora z uśpienia jest czarny ekran a gdy wyjmę i włożę HDMI ponownie obraz się pojawia nie trzyba komputera restartować. A chwilowe czarne ekrany w chrome są inne gdy w sterownikach wyłączę HDCP wtedy obraz robi się czarny i po chwili się pojawia ale chrome jest cały czarny nic nie wyświetla, trzeba restartować chroma. z HDCP po czarnym ekranie samoczynnie wszystko wraca do normalności. Myślę żeby zobaczyć jeszcze na DVI.

Ram działa na 3800 cl16 ale to nie wina ramu podczas jego testowania zero błędów, podczas grania też nie ma problemu 

Edytowane przez zlotnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jeśli masz ten bios w wersji beta, to stawiał bym że to jego wina. Szkoda że płyta nie ma display portu, DVI (DVI-I i DVI-D, posiadasz to drugie) w wersjach cyfrowych jest kompatybilne z HDMI i mogą za wyświetlanie obrazu odpowiadać te same bebechy (różnią się tylko wtyczki). DP to inny standard przesyłaniu obrazu i korzystanie z niego mogło by coś zmienić.

Edytowane przez hatji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dla 4650g:

Najnowszy bios płyty/beta oraz sterownikipłyty/readona/amd/monitora

Czasami może być brak kompatybilności płyty z ram i prockiem, wówczas nie działa prawidłowo na profilu XMP/dual channel - bawić się z manualnymi ustawieniami lub zgłaszać i czekać na nowszy BIOS płyty.

 

 

Edytowane przez zane12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, zane12 napisał:

Dla 4650g:

Najnowszy bios płyty/beta oraz sterownikipłyty/readona/amd/monitora

Czasami może być brak kompatybilności płyty z ram i prockiem, wówczas nie działa prawidłowo na profilu XMP/dual channel - bawić się z manualnymi ustawieniami lub zgłaszać i czekać na nowszy BIOS płyty.

U mnie niestety ręcznie nie da się podnieść taktowania max co dało rade zrobić to 2400Mhz, może mam wadliwy egzemplarz procka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie pamięci - możesz jeszcze sprawdzić czy po ręcznym wprowadzeniu ustawień (ale nie kilka opóźnień, tylko wszystko z kalkulatora) odpali wyżej.

No i jednak Aegisy są mocno takie se :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zestawie z 3200g dało rade podkręcić je ponad wartość deklarowaną (3200Mhz). W tygodniu będę miał okazje podmienić ram, mam nadzieje że będzie lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aż dziwne, odpaliło od strzała, czas na testy stabilności... Ja już nic więcej nie dodaję, żeby nie denerwować co poniektórych ;)

 

dwgKpqa.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, rzymo napisał:

Aż dziwne, odpaliło od strzała, czas na testy stabilności... Ja już nic więcej nie dodaję, żeby nie denerwować co poniektórych ;)

 

dwgKpqa.png

jakie pamięci ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie jak Twoje ;) (Ballistix 3000 CL15 D9VPP)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...