Skocz do zawartości
21szpak

FAQ: APU - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Muszę też spróbować na ponad 4ghz;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było tak idealnie, to po paru dniach znalazłem mały "glitch" ryzena 4650G na Mortar Max B450 - czasem grafika się resetuje, w windows wygląda to tak, że na kilka sekund system się zawiesza, potem na chwilę ekran gaśnie i znowu się pojawia. Jeśli jest otwarty jakiś program z filmem, to czasem działa nadal, czasem trzeba odświeżyć stronę, a czasem zamknąć program (przeglądarkę, vlc, itp.) i otworzyć ponownie. W dzienniku zdarzeń odkłada się warning taki: "Display driver amdkmdag stopped responding and has successfully recovered.".

Wiem też kiedy się tak dzieje - po wybudzeniu komputera z hibernacji lub po włączeniu komputera, jeśli w windowsie działa opcja szybkiego startu (co jest pewną formą wybudzania z hibernacji). Po wybudzeniu ze zwykłego uśpienia nie ma problemu. Po wystąpieniu takiego freeza już kolejny nie wraca, chyba że zahibernuję system znowu. Wygląda mi na to, że po hibernacji pamięć ram nie wraca dokładnie do takiego stanu jak powinna po przywróceniu jej z dysku i sterownikowi grafiki to przeszkadza, a w zwykłym uśpieniu ram jest podtrzymywany więc problemu nie ma - taka moja hipoteza.

Już próbowałem wszelkie standardowe sposoby typu instalacja sterowników, stawianie nowego systemu, wyłączanie XMP w biose, nic nie pomaga, po prostu ten typ tak ma. Nie jest to wielkim problemem dla mnie, po prostu nie będę używał hibernacji tak często jak dotychczas, może wyjdzie nowy sterownik grafiki kiedyś albo bios, który to naprawi. Jak ktoś ma rozwiązanie, to chętnie usłyszę, ale nie sądzę że się znajdzie (teraz), bo fora zagraniczne są pełne zgłoszeń podobnych problemów związanych w ogóle z różnymi kartami graficznymi, więc nie dotyczy to tylko tego APU, a rozwiązania żadnego konkretnego nie widać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tak mam 4650g na B550. Kilkadziesiąt sekund po włączeniu komputera wyłączenie obrazu monitora na kilka sekund, więc pewnie grafika restartuje. Przyzwyczaiłem się.

Najważniejsze że pubg ciągnie na 40klatkach ?

Edytowane przez zane12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, zane12 napisał:

Też tak mam 4650g na B550.

Ciekawe, że B550 też tak ma, pewnie AMD ma niedopracowane sterowniki i nie jest to wina B450. Ale myślę, że jeśli byś wyłączył szybki start w windows to by się przestało tak robić po włączeniu komputera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się bawię w testy i jest dziwnie z pamięciami:
- 4000 CL16  GDM On
- 4200 CL17  GDM Off
- 4333 CL18  GDM On
najwięcej fps daje opcja nr 1, hmm... Tak jakby coś trzymało wydajność, ale co...
Ciekawe jest to, że muszę skokowo podbijać SoC, 4000 śmiga na 1.187, od 4133 potrzebuje już 1.27 V (i tyle starcza do 4333 włącznie).

 

Na przykładzie Valley Benchmark, 1600x900:

1900 / 3200 - 36.9 fps (61.7 max)
1900 / 4000 - 41.0 fps (68.0 max)
2200 / 4000 - 43.6 fps (72.8 max) [luźne timingi]
2200 / 4000 - 44.6 fps (73.9 max) [ciaśniejsze]
2200 / 4200 - 42.1 fps (72.6 max) 
2200 / 4333 - 43.2 fps (73.3 max)

Edytowane przez rzymo
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parę słów podsumowania (4650G na płycie B450):

- procesor normalnie działa, stany energetyczne też,

- można podkręcać integrę, z tym że wszelaki soft przestaje wykrywać stany pośrednie, Afterbruner albo GPU-Z pokazują albo 0MHz, albo np. 2200MHz,

- przestała działać klawiatura PS/2, dwa gniazda front USB 2.0 oraz dwa gniazda USB 3.0 z tyłu płyty (gniazda kompletnie nieaktywne), pozostałe 4 tylne USB oraz wyjście na przednie USB3.0 działają normalnie,

- po przekroczeniu 4000MHz na pamięciach dzieją się dziwne rzeczy (przynajmniej u mnie) i mimo wyższych wyników przepustowości i niższych opóźnień wydajność spada.

 

Wiedźmin 3, rozdzielczość 1600x900p, ustawienia średnie, tekstury wysokie

pobór mocy ze ściany < 90 watów, czyli na spokojnie cały sprzęt mógłbym zasilać przez Pico PSU 120 + kostka 120W

79gj130.png

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki ram byście polecili do 4650g, chciałbym 32GB w dwóch modułach. Najbardziej by mi pasowały taktowane od 3200 do 3600 brak rgb jest mile widziany :P.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, hatji napisał:

Jaki ram byście polecili do 4650g, chciałbym 32GB w dwóch modułach. Najbardziej by mi pasowały taktowane od 3200 do 3600 brak rgb jest mile widziany :P.

G.Skill Ripjaws V 32GB DDR4 3200MHz CL15 ( F4-3200C15D-32GVK)

G.Skill Ripjaws V Black  32GB DDR4 3200MHz CL14 (F43200C14D32GVK)

G.Skill FlareX 32GB DDR4 3200MHz CL14 (F4-3200C14D-32GFX)

G.Skill TridentZ 32GB DDR4 3200MHz CL15 (F4-3200C15D-32GTZ)

G.Skill Trident Z 32GB DDR4 3200MHz CL14 (F43200C14D32GTZ)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zmieniając temat, czyżby AMD poszło po rozum do głowy??? Z przecieków o Cezzane, ponoć 5300g(4/8) ma mieć Vege8, w końcu sensowny ruch.... To chyba był najgłupsze co zrobili w poprzedniej serii, ze skalowali ipgu z rdzeniami... gdy ekonomiczne 4300/4600 powinni dostawac vega8 jak 4700... bo to w końcu osoby nie mające srodków na dedykowaną grafike czy wyczynowe procki bardziej by doceniły  vega8 niż osoby wydające 1,5klocka na 8/16... czy też drugi najgłupszy ruch z brakiem sprzedaży detalicznej...

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłoby miło, tego własnie brakowało w serii 4000 - prosty CPU + najmocniejsze iGPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie, śmigam od kilku dni na 4650G i x570 phantom gaming 4

nie jestem w stanie osiągnąć stabilnego 4200mhz poniżej 1.4v. Soc na 1.12, podwyższa wyżej nic nie daje. 
Pamięci na profilu XMP - 3000mhz cl15 1.35v

czy takie napiecie jest bezpieczne? Temperatury podczzas obciążenia CPU mam maksymalnie 55C 

Edytowane przez fliperpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.4V na co dzień to trochę dużo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, rzymo napisał:

1.4V na co dzień to trochę dużo.

to co, trafiłęm na beznadziejną sztukę czy czegoś nie potrafię ustawić? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawień zbyt dużo nie ma, ale nie chce mi się wierzyć w sztukę potrzebującą 1.4V

 

Swojego 4650g trzymam właśnie na 4.2GHz, napięcie 1.26V.  SoC mam wyżej (1.2V) ze względu na szybsze pamięci, kręcone iGPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na 1.35v 4200mhz bsoduje mi windows :v 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zresetowałem bios.
Ustawiłem ręcznie 1.35v, podkreciłem iGPU do 2100mhz, SOC 1.2v, wrzuciłem profil XMP i procesor na 4300mhz... Stabilnie.

Nie wiem, nie pytajcie. 
Jakie wartości dla iGPU są sensowne? Próbować wyżej? Mam też tam wartość napięcia na gpu i dałem tak samo jak SOC - czyli 1.2v - dobrze? 

Edytowane przez fliperpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Trepcia napisał:

Sa jakies testy tego 5300G i w BF 4 jest wydajniejszy o 25% od 4650G. Ta Vega8 musialaby dzialac z taktami powyzej 2.1 GHZ ;-)

Mimo że procek zapowiada sie rewelacyjnie... niestety realia i zapewne kontynuacja braku sprzedazy detalicznej.... tym samym producenci płyt znowu sobie oleją temat na prawie rok nim pojawi sie support na płytach.... sprawia że jego istnienie jest na swój sposób równie irytujący jak gdyby go nie było....

Nie mylisz tego wyniku z porównania z 4350g? ;) bo ja znajduje tylko takie comparision

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dalej walcze z tym nieszczęśliwym 4650g.. Jednak nie było stabilnie

ustawiłem sztywno 1.35V przy 4200mhz - podczas bootowania komputer się wyłaczył bez żadnego komunikatu. Z ciekawości dałem na 1.32v i wstał (?) 
Nie rozumiem, mam mindfuck cały czas.
Dodatkowo ta głupia płyta (x570 phantom gaming 4) nie potrafi poprawnie odczytać wartości XMP i musiałem większość wpisywać ręcznie bo za mocno obniżał.

@edit : na 1.32v przeszedł cinebencha bez zająknięcia... 


 

Edytowane przez fliperpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na stocku też masz takie "problemy"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Aimar napisał:

Na stocku też masz takie "problemy"?

nie, na stocku pracuje prawidłowo. Napiecie skacze do 1.375v. 1.4v

Właśnie na 1.32v 4.2ghz odpięło mi prąd i zrestartował się.. 

 

@edit : w ogóle widzę, że na stocku boost się załącza na wszystkich rdzeniach 4.3ghz - w takim razie po co go zmieniać? 

Edytowane przez fliperpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na stock masz 4.3 na wszystkich rdzeniach np w cinebenchu 20? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, zlotnik napisał:

Na stock masz 4.3 na wszystkich rdzeniach np w cinebenchu 20? 

 

w cinebenchu 4.22
w grach i innych zadaniach 4.3 wskakuje
w biosie "Cpu core performance boost" włączone  - bez tego nie działa turbo i ma max 3.6ghz

 

bjj8Hxn.png

Edytowane przez fliperpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To mój się ledwie zbliża do 4.1 GHz przy Cinebenchu. Ustawiony na sztywno na 4.2 jest ciut szybszy (no i żre mniej prądu ;)).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak ktoś ma czarny ekran przy filmach na 4650g to wina  c state control wystarczy wyłączyć w  biosie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...