Skocz do zawartości
21szpak

FAQ: APU - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

@grayman_1 - jak sie sprawuje 4650G na B550 Mortar? jakies problemy miales? Z wyswietlaniem obrazu, albo nie działającymi USB ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie. Wszystko dziala jak nalezy przynajmniej te porty ktore uzywam. 

Wgrany Bios z konca Marca (AGESA 1.2.0.1).

Calkiem fajny ten B550M Mortar.

Nie widze tez opisywanych tu problemow z restartem grafiki/czarnymi ekranami itp. Tylko ze ja uzywam planu zasilania AMD Ryzen High Performance i leje na jakies tam hibernacje itp. Nie uzywam tez grafiki czy dysku na PCI-E 4.0 wiec nie maja prawa sie pojawic problemy z USB itp...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ani jednego z opisanych problemow nie mam. Nie wylaczam C-States.

Pamieci zawsze i tak recznie ustawiam. Mozliwe ze kolejne AGES-y rozwiazaly wszystkie opisywane problemy.

 

 

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wielkie za odpowiedz.
Mam taka sama plyte obecnie (B550 Mortar) w parze z R5 3600, poki co grafika to stare Quatro K600, wstepnie myslalem nad APU chociaz spora ilosc opisywanych problemow troche odstraszyła.
Na Reddit byly tez komnatrze o tej plycie w parze z APU 4xxx i problemach, wiec odpuscilem, ale skoro masz dokladnie taki setup i dziala to mozlwie ze nowe biosy rozwiazaly problem.
Ramy Cruciala w komplecie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak.

Moze i byc tak ze na ta chwile nie wychwycilem wszystkiego bo uzywam od niecalych 2 tygodni.

Druga sprawa ja mam wszystko ustawione recznie czyli napiecia i taktowania.

Procek na stale na 4200MHz. i 1.26V, SOC na 1.21V tak jak i GPU na 1.21V.

Jeszcze kilka komentarzy. Tak jak pisalem Infninity Fabric powyzej 2066MHz. u mnie gwarantowane cold booty. Czyli np. na drugi dzien z rana procek juz nie wstanie a dzien wczesniej jak by go nie katowac zagrzany dziala jak nalezy.

Wazne zeby SOC mial odpowiednio wysokie napiecie. Najlatwiej przetestowac w OCCT .... Dajemy mala probke i AVX2 i grzejemy. Bedzie reset calego kompa jak mamy za malo napiecia ... Cienebench przejdzie, OCCT wywali sie odrazu. RAM TM5 z dobrym profilem. Ostatnio uzywam hardcorowych po 3 godziny. Procek oczywiscie tylko OCCT mala probka i AVX2 jak wam przejdzie 30 minut to nie ma bola ... Zawsze trzymam sie tej zasady. Druga sprawa lepiej takie 4.2GHz. all core 1.25-1.26V niz 4.3GHz. i 1.35V ktore moze ale nie musi byc stabilne. Nalezy sobie odpuscic. Ta sama zasada kierowalem sie przy 3600 i mialem wtedy 4.15 all core i 1.25V. Chlodno i stabilnie. Zen2 powyzej 4.2GHz. all core z AVX2 potrzebuje sporo napiecia co jest bez sensu bo roznica w wydajnosci znikoma ...

Trzeba takze czytac instrukcje ktory slot bedzie dzialac jesli podepniemy np. 2 x M2 tak jak u mnie. Potem wychodza nieporozumienia i ludzie psiocza ze im cos nie dziala.APU maja mniej lini PCI-E .... Niektorym moga przestac dzialac wejscia USB podlaczone przez dodatkowy HUB na plyacie podlaczony przez PCI-E !!! Zalezy od budowy plyty glownej.

Edytowane przez grayman_1
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki wielkie za komentarz i szczegoly!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, grayman_1 napisał:

APU maja mniej lini PCI-E ....

Tylko stare APU pierwszej i drugiej generacji. Od Renoir (4xxxG) APU mają tyle samo linii co CPU.

8 godzin temu, grayman_1 napisał:

Trzeba takze czytac instrukcje ktory slot bedzie dzialac jesli podepniemy np. 2 x M2 tak jak u mnie.

Zależność slot <-> M.2 to notoryczna cecha wielu płyt MSI na tej platformie. Nie wiem co za big brain u nich to wymyślił, by faworyzować porty SATA kosztem M.2 i PCIe, no ale ¯\_(ツ)_/¯

8 godzin temu, grayman_1 napisał:

Niektorym moga przestac dzialac wejscia USB podlaczone przez dodatkowy HUB na plyacie podlaczony przez PCI-E !!!

Ale jeszcze raz?
Układ na płycie nie ma prawa "wypadać" - jeżeli tak się dzieje, to jest to problem sprzętowy z płytą, bądź bios.
No chyba, że piszesz o karcie rozszerzeń przestającej działać, bo coś wsadzono do drugiego M.2 ponieważ powody ww. - wtedy wszystko "działa" jak ustawa przewiduje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak masz racje jest 20 linii.

Zmylilo mnie ze u mnie na Mortarze po wsadzeniu drugiego dysku M2 wylacza dolny slot ktory jest przeciez slotem PCI-E x4 a tylko elektrycznie x16.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie, pomóżcie bo mnie zaraz szlag trafi z tą platformą

wymieniłem i7 6700 na ryzena 5 4650g i asus x570 phantom gaming 4

pamięci Corsair 16GB (2x8GB) 3000MHz CL15 Vengeance LPX Black

za cholere nie jestem w stanie osiągnąć tak stabilnego systemu jak na starej i7 6700 i asus z170 pro gaming z tymi samymi pamięciami

gry raz na 20-30minut łapią 1-3sekundy freeza, przeglądanie youtube to katorga - często jak oglądam 10min+ film to po zabuforowaniu przeglądarka cała laguje - akceleracja GPU nie ma znaczenia

Na ten moment siedze na automatycznych ustawieniach, LLC lvl2, gpu podkręcone do 2300mhz przy 1.2v soc related voltage i profil XMP ustawiony + manualne dodatkowe ustawienia
przestawianie gear down nie ma znaczenia
manualnie procesor nie utrzymuje stabilności na 4.2ghz poniżej 1.42v(!)

core performance boost właczony - łapie 4.3ghz na wszystkich rdzeniach na auto
siedzę na 2300mhz podkręconej iGPU - ale to kompletnie nie ma znaczenia bo na stocku/deafult lub manualnych ustawieniach system zachowuje się tak samo
system postawiony na goodram iridium pro 240gb
gry na osobnym iridium pro 2 240gb

infinity fabric na 1500mhz - mam wrażenie, że na auto było stabilniej ale pokazywało taką samą wartość..

chłodzenie fortis 3 - temp przy obciążeniu max 55C cpu 45c soc / occt avx2 70c cpu, 50c soc, 40c gpu

zarządzanie zasilaniem high performance - na balanced to nawet system łapie zmułe

działanie PC w porównaniu do starej i7 to przepaść na korzyść i7... 

ktoś coś? 

 

Edytowane przez fliperpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

patrzcie jaką perełke trafiłem na youtube

 

KSAoYap.png

co tu jest źle? :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszkę duże napięcie :) błędny pomiar i tyle 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wątpie czy taki amazon ma jakiś wgląd w realna dostępność sprzedazową przyszłych procków(2-3 miesiące w przód) a co tu mowic o pośledniejszych sieciach... Chciałbym wierzyć ze będzie normalna premiera i sprzedaż plus wsparcie na starszych płytach... ale realia nie rokują, AMD nie wyrabia w produkcji... braki elektroniki narastaja a nie maleja... wiec watpie, mało prawdopodobne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procki sa od jakiegos czasu integraowane/testowane u OEM-ow ci juz zrobili pewnie solidne zamowienia bo kart graficznych brakuje ...

Nie sadze zeby AMD mialo co sprzedac na rynek poza OEM ....

Zostaje pewnie  tylko obecny model sprzedazy czyli Ali i Action (Sferis) ...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe ile sobie krzykną na nowe APU, korci 4650G, lecz moja płyta nie obsługuje 4K 60Hz. :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież tego było tyle, że kto chciał to sobie kupił. OEM czy nie, bez znaczenia.

Wydajnościowo top APU, zwłaszcza dla tych co korzystają z PC-ta, w taki sposób, do czego został  pierwotnie stworzony. czyli do pracy.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, Doamdor napisał:

Ciekawe ile sobie krzykną na nowe APU, korci 4650G, lecz moja płyta nie obsługuje 4K 60Hz. :/

Ceny oficjalne sa praktycznie takie same jak poprzednich serii....sugerowana cena dla 5300g to jakies ~155baksów jak gdzieś tam widziałem na zachodnich serwisach.... fakt ze u nas jest +50%-100% za poprzedników, to tylko ekonomia lokalna... ani trochę nie wynika z pazerności AMD tylko bardziej nieudolności w spełnianiu zapotrzebowania... Ci do dorwą jakieś sztuki żyłują ceny i to tylko im napycha kieszenie....

Ps. Dlaczego Ci nie obsługuje? Chyba nawet hdmi 1.4 powinno dawać 4K 60hz w próbkowaniu 4:2:0...

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny kiepski news... Mami cichą premiere APU Cezanne YUPI... a nie zaraz znowu kuzwa OEM...i z naciskiem od AMD WYŁĄCZNIE! no i nie dość tego definitywnie i na amen 5300g TYLKO 6cu :(

 

 

cezanne.jpg

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie panikujmy, normalne że OEMy są na pierwszym miejscu, ale sprawa jeszcze nie jest stracona:

The AMD Ryzen 5000G APUs are aimed at the consumer segment with an initial supply coming to OEM PCs first and later heading out to the gaming & mainstream DIY segment.

W razie czego sferis, pcproject albo allegro dostarczą.

PS. A co do grafiki, to cóż... może w związku z drożyzną w kartach graficznych dojdzie do kuriozalnej sytuacji, kiedy producenci gier będą się dostosowywać do sprzętu, a nie na odwrót i nie będą tak bardzo wymagające? W końcu dawniej, pamiętam jakieś 35 lat temu gry na sprzęcie tak słabym, że ciężko sobie teraz wyobrazić sprawiały radochę, że szkoda gadać, jak to w ogóle było możliwe? :D A poza tym w dobie umierającej gospodarki i wirusa czy to prawdziwego czy wydumanego, może warto się zająć czymś innym niż granie przed ekranem? No wiem, głupie to może tłumaczenie, ale ja bym się nie martwił, krzywda wielka ludzkości się nie stanie z powodu słabszych GPU :D 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko przy OEM producenci płyt nie bedą zobbligowani do wsparcia tych nowości... albo wręcz bedą zniechecani, bo dziwne że do b450 pierwsze wsaprcie pojawiło się dobre pół roku po premierze... a teraz nawet b550 nie może pochwalić wsparciem "out of box" i którego nie zawdzieczał uprzejmości producentów płyt tylko startowej aegsie z natywnym wsparciem... Teraz niewiele pomoze nabycie z ali czy kto tam będzie sprzedawał gdy nie będzie do czego włozyć.

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uporał się ktoś z mignięciem ekranu przy włączaniu filmu na 4650g? myślałem że stany oszczędzenia energii pomogły ale niestety się myliłem :(

Edytowane przez zlotnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, zlotnik napisał:

Uporał się ktoś z mignięciem ekranu przy włączaniu filmu na 4650g?

Nie tyle uporałem, co skutecznie go obszedłem. Nie wiem w jakich okolicznościach masz ten problem, ale u mnie mignięcie następuje tylko raz po wybudzeniu komputera z hibernacji. W związku z czym przestałem używać hibernacji, tylko zwykłe uśpienie, a po drugie wyłączyłem szybki start Windows (domyślnie jest włączony) - bo przy szybkim starcie każde uruchomienie systemu, to jak wychodzenie z hibernacji. Jak system się uruchamia całkowicie od nowa albo wychodzi ze zwykłego uśpienia, to nie mam żadnego migotania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie biało-szary ekran pojawia się raz po włączeniu komputera (nie ma znaczenia czy sprzęt był całkowicie wyłączony, czy budzi się z uśpienia, czy uruchomiony ponownie) - co ciekawe tylko w 1080p i tylko przy wychodzeniu z 'pełnego ekranu'. Muszę albo wyłączyć / włączyć monitor, albo odłączyć i podłączyć przewód sygnałowy, i potem mogę działać godzinami i nic się nie dzieje.


Co do sensu wymiany 3400G na inne APU - według mnie sensu brak. Dopiero przesiadka na AM5 + DDR5 + RDNA przyniesie coś konkretnego...

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie nie wiem o czym wy piszecie ....

Ktorys tydzien uzywam komputera i nie mam problemow ktore opisujecie ....

Plyta to Mortar B550M z najnowsza beta. Do monitora jestem podlaczony kablem DVI-HDMI.

Monitor full-hd a plan zasilania to AMD High Performance.

Procesor na 4.2GHz. 1.26V, MEM na 1.39V, SOC 1.21V, iGPU 2200MHz. 1.21V.

Nic nie ruszalem z oszczedzaniem energii w biosie jednynie Spread Spectrum wylaczone.

 

Jedynie kiedy zaczalem miec problemy to wtedy gdy przesadzilem z timingami pamieci i zaczely sie zaciecia od bledow pamieci ....

Po czasie i zabawie z pamiecia doszlem do jednego wniosku. Nie liczy sie az tak bardzo transfer liniowy jak opoznienie pamieci ....

Czy dam 4133MHz. na luznych timingach czy 3866MHz. na cl.16 i ustawieniach fast z kalkulatora to wyniki w syntetykach i grach te same ...

Mam w granicach 65ns w Aidzie i to daje najlepsze wyniki. Moze sie i da zejsc do 64ns ale ponizej tej wartosci moje pamieci sa juz na 100% nie stabilne ...

Druga sprawa powyzej 4000MHz. na IF u mnie plyta za kazdym razem dluzej startuje wyglada ze robi jakis trainingi nastaw.

I na koniec skonczylem na 3866MHz. 1:1 z IF na cl.16 przy 1.39V na pamieciach i to daje mi najlepsze wyniki w syntetykach ...

Wiec najlepsze do APU szybkie B-die z bardzo dobrego binu .... Tylko ze wydawanie kasy na dobre B-die do APU mija sie z celem ....

Mialem kiedys itx na MSI B450i Gaming z 3200G i  cos takiego o czym piszecie czyli resety grafiki jakies utraty sygnalu do monitora (sniezek) itp. i problemem byl kabel HDMI->DVI ktory byl marnej jakosci .... Po wymianie bylo ok ale byl jeszcze jeden problem czyli marna sekcja na SOC bez radiatora ... Sekcja sie przegrzewala. To tylko 2 fazy upakowane zaraz obok siebie na malej powierzchni laminatu ... Wiec po przejsciu na uATX byla niebo a ziemia jesli chodzi o OC ... A i nie patrzcie na wskazania czujnika temperatury VRM on nie mowi o temperaturze konkretnych tranzystorow czy calych power stage.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • ja mam płytę za 400zł od kilku lat i nic złego się z nią nie dzieje. Nie zmieniam sprzętu właśnie dlatego, że działa bezproblemowo. Mam inne podejście. Jako, że mam jakąś tam wiedzę komputerową to kupuje to co potrzebuje. Nie potrzebuje super karty dźwiękowej, sieciowej,  2 kart sieciowych, 2 dźwiękowych, 20 portów USB z tyłu i sata, najlepszej sekcji zasilania. To wszystko mocno podnosi koszta i nagle robi się 2k zł za płytę lub więcej a tych dodatków nigdy nie wykorzystam wręcz będą przeszkadzać bo to dodatkowe coś co może się popsuć i coś co będzie się ładowało przy starcie systemu więc sam system będzie startował dłużej. Wydajnościowo nic się nie zmieni czy to płyta za 500zł czy za 3000zł. Ta płyta za 500zł jest dobra a jak trzeba będzie wymienić płytę bo  to nie będzie szkoda bo dużo nie kosztowała. Przydałoby się wbudowane wifi i 4 banki pamięci ale w przyszłości pamięć pewnie pójdzie do zmiany na jakąś 8000-10000Mhz z większą pojemnością więc obecna pójdzie na sprzedaż.  
    • Szczerze to wydawało mi się że kilka plików, bardziej tak z pamięci napisałem. Jak będę miał chwilę to zassam jakiś film i sprawdzę.
    • Ale tak bylo od wiekow to na prawde zejdz na ziemie i nie skladaj klockow. Wyplata opodatkowana a podatek od nieruchomopsci to calkowicie odmienne tematy. No masz racje na 2024 co wychodzi na duzy + bo drugi spada na 12% do 85K
    • @kola01Ok, dzięki za ogólne wyjaśnienie jak działają chłodzenia i stwierdzenie czy moje chłodzenie, którego nigdy w życiu na własne uszy nie słyszałeś jest ciche lub głośne😆 Bardzo wiele to zmienia w moim życiu, dobra robota👏  Jak "głośny" jest Fortis 5 dual przy swoim maksymalnym RPM 1400 w porównaniu z różnymi aio możesz przeczytać tutaj:  https://www.purepc.pl/test-silentiumpc-fortis-5-i-fortis-5-dual-fan-coolery-dla-procesorow-z-dobrym-stosunkiem-ceny-do-wydajnosci-i-cichymi-wentylator?page=0,7 Może uwierzysz 
    • Nic sobie nie pomyliłem. Z premedytacją nie użyłem nazwy gdyż mowiny o tanich asrocakch, model nie ma znaczenia. Ogólnie beka bo gdy mówię o karcie dźwiękowej narracja zmieniana jest na taką że dobra karta dźwiękowa nie jest potrzebna, można kupić inna, można kupić dac itp (TO SĄ DODATKOWE KOSZTY). Jak mówię o sekcji zasilania to narracja brzmi że pomylelem się z modelem płyty. Cały dowcip polega na tym że to 400zl to nie wiele jak na różnice w tym co dostajemy w tych mobasach. Tzn lepsza dźwiękowka, lepsza sekcja zasilania, lepsze wyposażenie. OGÓŁEM LEPSZA PŁYTA. Jeśli komuś wystarcza biedny kodek audio czy biedna sekcja zasilania to fajnie ale niech nie mówi że ta płyta jest dobra. Jest WYSTARCZAJĄCA dla niego i to wszystko. To tak jak z tymi bułkami z biedronki, dla kogoś są wystarczające, ja wolę kuoic 3x droższe i nie jest odnrazanego barachła. Argumenty że za 900zl płyty też mają kiepskie kodeki audio jest śmieszny bo wystarczy poszukać w specyfikacji technicznej i znaleźć taka która ma normalne audio, wyposażenie czy co tam nas interesuje. Nadal nikt nie odpowiedział, dlaczego nie polecają tanich asrockow na am4? Bo różnica pomiędzy dobrą płyta jest po prostu mniejsza i mówimy o mniejszej skali.  Edit: teraz spojrzałem na morele, nowy tomahawk kosztuje 871zl. Różnica pomiedzy "wystarczającymi" asrockami zaczyna topnieć wiec za niedługo ten post będzie nieaktualny bo i tak wszyscy będą polecali MSI. Obecnie to już 350zl czyli żaden pieniądz. 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...