Skocz do zawartości
21szpak

FAQ: APU - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

10 minut temu, grayman_1 napisał:

Plyta to Mortar B550M

Opisane problemy dotyczą głównie B450. Wiadomo, że B550 są już od nowości dostosowane do nowych ryzenów, więc też dopracowane do współpracy z nimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@grayman_1 - mam B450, więc pewnie dlatego ;)

U mnie płyta startuje tak samo krótko nawet na 4333 (2166), AIDA 63 - 63.5 ns zależnie od konkretnych ustawień i samego zegara CPU. Ostatecznie jadę na 4000 CL16 (Microny E-Die).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.04.2021 o 10:23, Melon77 napisał:

Nie tyle uporałem, co skutecznie go obszedłem. Nie wiem w jakich okolicznościach masz ten problem, ale u mnie mignięcie następuje tylko raz po wybudzeniu komputera z hibernacji. W związku z czym przestałem używać hibernacji, tylko zwykłe uśpienie, a po drugie wyłączyłem szybki start Windows (domyślnie jest włączony) - bo przy szybkim starcie każde uruchomienie systemu, to jak wychodzenie z hibernacji. Jak system się uruchamia całkowicie od nowa albo wychodzi ze zwykłego uśpienia, to nie mam żadnego migotania.

Dzięki za info wyłączyłem tylko szybki start i na razie ekran nie miga :) komputer wyłączam normalnie na zamknij system 

Edytowane przez zlotnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda ze zabrakło testów w grach Xe... bo osobiscie apu od amd to najwieksza sciema na rynku pc... pierdolic w skrócie te oem apu.... cieżko je kupic, cieżko ze wsparciem... ja sie przymierzam do lapka z Xe i chrzanic apu od amd....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo intel miał z tym zawsze problem... ale sterowniki to kwestia ewolucyjna i łatwo modyfikowalna... nie tak jak fatalne podejście amd...intela moge i da sie kupic i miec nadzieje na progres.... a u amd nie zanosi sie na jakiekolwiek nadzieje na poprawe przed 2022 i apu z navi, moze dopiero.... i jak nie lubiłem Intela to jednak umie zaprpoponowac sensowny balans, czyli xe96 z 4/8 i jest prawie idealny sprzet... szkoda ze amd tak nie potrafi. ale i tak schodzi im wszystko na pniu wiec moga dalej olewac klientów i to jest przykre ze nie ma co liczyć na poprawe a u intel sprzyja jego nieudolność zapewnianiu rozwiązań multi-core dzięki czemu przypadkiem lepiej wpasowuje sie w trend i oczekiwania. a juz szczególnie ironiczny jest fakt ze intela mozna miec taniej niż jakies tam dostepne lapki amd z vega8...

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, Trepcia napisał:

Sa testy lapkow XE w internecie i najbardziej uklady Intela kuleja w grach poprzez niedopracowane sterowniki.

Miałem lapka z grafiką Xe jeszcze we wrześniu 2020 i do tej pory się praktycznie nic nie ruszyło ze sterami Intela :cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze bedzie lepiej jak Intel wyda na powaznie osobne karty Xe. Wtedy bedzie powod zeby wydac wiecej kasy na development sterownikow. Narazie gdzie ich grafiki sa przede wszystkim wykorzystywane w lapkach biznesowych a nie zabawkach do gier to takiego powodu nie bylo ....

Eee nie wiem co wy chcecie od 4650G. Kupic bylo latwo jeszcze sie zalapalem na znosna  cene teraz rzeczywiscie gorzej a moze byc i tak do 2022 roku ....

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, tomcug napisał:

Miałem lapka z grafiką Xe jeszcze we wrześniu 2020 i do tej pory się praktycznie nic nie ruszyło ze sterami Intela :cool:

Szczerze ale porównanie, xe wrześniu to jak gra w fazie alfa... Ja tam wiem ze Xe swoje przywary bedzie miec, ale podejscie AMD to po prostu kpina... jak czekałem na 4000g to zrobili ten debilny ruch z oem, poza tym mam b450, a ta ma wsparcie dopiero od paru miesięcy... zreszta jak czytam o tych bugach na b450 to szczerze Xe tak nie zniechęca... Rynek jest niestety taki że jako klienci jestesmy jeszcze mniej nieistotni niz zwykle... moze w 2022 coś sie poprawi u AMD... ale póki co, my klienci detaliczni jesteśmy smieciami dla nich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie macie wylaczonego TSME w Biosie a tylko dane na Auto to wylaczcie ...

+5% do wyjanosci grafiki za friko ....

U mnie auto oznaczalo wlaczone .... i nie zajarzylem tego a przeciez mam 4650G PRO ...

Odrazu czas dostepu do pamieci -10% ...

https://en.wikichip.org/wiki/x86/sme

Jak ktos lubi cyferki to w Valley benchmark (1600x900) :

TSME Auto (On) :

52.2 fps
min 33.5
max 88.9

Score 2185

TSME Off:

54.1 fps
min 33.6
max 89.8
Score 2262

Pamieci tak samo ustawione czyli 3866 cl.16 1:1 z IF.

Czas dostepu do pamieci spadl z 65ns do rownych 60.

Zawsze to 1-2 klatki wiecej w grach.

 

Edytowane przez grayman_1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

CPU 4300 IGPU 2300 

TIME SPY 1788 score 

GPU score 1580

CPU score 7108

 

 

Edytowane przez zlotnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

3866MHz. cl16 iGPU na 2200MHz.  CPU na 4225MHz. TSME Off 

TimeSpy:

Score:1756 pkt.

GPU score 1549pkt

CPU score 7278pkt.

 

Edytowane przez grayman_1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Siedzę pod kamieniem, więc dużo informacji mnie omija, no i właśnie się dowiedziałem, że AMD zadebiutowało z następną generacją APU (Cezanne)

Listę można zobaczyć na oficjalnej stronie https://www.amd.com/en/processors/ryzen-with-graphics
Na starcie mają być dostpęne tylko wersje OEM, ale podobno z czasem i dla nas ma coś skapnąć.

Sam chętnie bym przygarnął takiego 5300GE gdyby się to tylko nie wiązało z wymianą płyty b450 na coś nowszego

Edytowane przez Mistral85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Tak trochę po czasie... teraz na topie są przecieki o 6000 ;) i perspektywa że coś w końcu drgnie w 2023 :(((( A swoją drogą czy ja czegoś nie czaje, ale czemu amd tak uparcie bostuje cpu... większość, jeśli nastawiają sie na moc igpu to o kant dupy potłuc takie 6/12 albo 8/16... takich userów co tego potrzebują to jest tyle co kot napłakał, bo najczeście własnie jak przedmówca najchętniej przytuliłby 4/8 z mocnym igpu... Sam po swojej styczności i uzytkowaniu 200ge, moge smiało twierdzić że jak nie mogę liczyć na max igpu zeby miec coś low-middle gaming to taki 2/4 z vega3 totalnie wystarcza do web browsingu/office/media player 4k! Ale niech se robią te chore 8/16, ale niech cholera dadza 4/8 z vega 8!!!!

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie połączenie 6/12 z "słabym" jak to określiłeś i-gpu jest idealne - do pracy jak znalazł. Więc określenie "takich userów co tego potrzebują to jest tyle co kot napłakał" jest raczej nie na miejscu.

Gry to marginalne zastosowanie PC-ta i zapewne chciałbyś mieć 200klatek w WQHD na APU za 800 pln :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś wiadomo kiedy 5600G ma pojawić się w sprzedaży ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Doamdor napisał:

Coś wiadomo kiedy 5600G ma pojawić się w sprzedaży ?

Już jest :) link

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej mi chodziło o nasz kraj, a nie USA. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Doamdor napisał:

Bardziej mi chodziło o nasz kraj, a nie USA. :E

Skąd mogłem wiedzieć?‍♀️ ? W Polsce moim zdaniem jeszcze poczekasz. Na razie wypływają tylko OEM-y i to w ...USA :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, marioking napisał:

Tak trochę po czasie... teraz na topie są przecieki o 6000 ;)

Panie, tera to już czekamy na Ryzeny 7000, podobno każdy w jakieś iGPU wyposażone zostanie. https://www.techpowerup.com/281001/rumor-amd-ryzen-7000-raphael-to-introduce-integrated-gpu-in-full-processor-lineup

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja się zacząłem zastanawiać - które APU będzie najwydajniejsze? Przyjmijmy założenie tylko giercowania i przeglądanie neta, więc czy 4/8 CPU powinno wystarczyć z zapasem. Chodzi mi tu głównie o stosunek jakości do ceny i co trzeba zrobić, żeby wydajność graficzna nie ssała. Czy 3400G na 3200MHz CL14 da radę? I jakie sensowne taktowania jest w stanie udźwignąć kontroler pamięci w tym procku (zazwyczaj)? Nie tak dawno złożyłem znajomemu 3400G z 3000MHz CL15 2x8GB i zastanawiam się, jakie pamięci (nie mówiąc już o OC GPU) na 4650G pozwoliłyby mimo mniejszej ilości rdzeni graficznych dać lepszą wydajność? Albo inaczej - w jakich specyfikacjach RAM (realistycznych do osiągnięcia dla danych procesorów) są one porównywalne do siebie wydajnością wyrażoną w ilości klatek w grach siedzących bardziej na GPU? Oczywiście orientacyjnie :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

poszukaj sobie na google... nie raz testowali wpływ pamięci na wydajność igpu...  jakiekolwiek hardcorowanie w tym temacie mija sie z celem... koszt takich lepszych pamieci nijak sie nie zwraca....zreszta 3400g jest najsłabsze na tym polu... jak już takie myki to bardziej na serii 4xxx... zreszta osobiscie ci powiem, ze załuje przesiadki z 200ge na 3400g :P bo w codziennym zastosowaniu www/media praktycznie żadnej poprawy a pogranie też okazało sie rozczarowujace... lepiej było do tego 2/4 kupic jakies dedykowane gpu niz wymieniac na to 4/8 z mocniejszym igpu...

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie z jednej strony na internecie jest dużo, ale z drugiej nie ma dobrego testu jednej i drugiej platformy na jednej płycie. A chodzi o mały SFX do CSa i filmów, więc 200GE nie załatwia sprawy. A porównywanie wydajności GPU w 3400G i 4650G wydaje mi się dość trudne niestety, ale może ktoś miał oba i może coś rozsądnego powiedzieć 0_0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem/mam 3400g (mem 3400 CL16) oraz 4650g (mem 4000 CL16, Vega @ 2200) - zestaw nr 2 oczywiście wydajniejszy, ale bez wielkich różnic (min fps różnice większe). Mimo, że to szybkość pamięci jest głównym ograniczeniem, to i rdzeń swoje robi, każde +100MHz daje proporcjonalne zyski w wydajności.
No i zestaw nr 2, mimo szybszych modułów, wyższych napięć SoC, konsumuje kilkadziesiąt watów mniej - to może mieć znaczenie w przypadku mini zestawów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Fajny ten 5700G

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o wyniki iGPU to nie ma roznicy ...

Wyniki ciut gorsze niz na moim 4650G.Roznica tylko w samym CPU i to ogromna ...

Czyli nic czego sie nie mozna bylo spodziewac.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...