Skocz do zawartości
21szpak

FAQ: APU - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)
34 minuty temu, grayman_1 napisał:

Jesli chodzi o wyniki iGPU to nie ma roznicy ...

Wyniki ciut gorsze niz na moim 4650G.Roznica tylko w samym CPU i to ogromna ...

Czyli nic czego sie nie mozna bylo spodziewac.

 

Na Stock/OC masz lepsze wyniki na 4650G od 5700G ?

Edytowane przez Doamdor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Raczej chodziło mu odwrotnie... bo na pamieciach ~4200 i igpu +300 o/c chwalił się niższymi wynikami od tych z filmiku(2-3strony wcześniej)...wiec to byłoby lekko niespodziewane gdyby starsza rev z mniejsza iloscia jednostek była lepsza :P Jakkolwiek AMD odwala coraz wieksza maniane... po kiego grzyba robią zwykłe ryzeny bez igpu jak w apu też jedynie skupiaja się na cpu... a igpu od dwóch lat stoi praktycznie w miejscu...

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale na filmiku tez nie ma stock Pamieci sa ustawione na 2000MHz. ....

Takie wyniki a nawet ciut wyzsze to ja mam na iGPU 2200MHz i pamieciach ustawionych na 1933MHz. cl16.

Tu nie ma co naprawde robic z iGPU a problem jest z  podsystemem pamieci ... Dopoki nie wyjda procki z DDR5 to nic sie nie zmieni.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
34 minuty temu, grayman_1 napisał:

Tu nie ma co naprawde robic z iGPU a problem jest z  podsystemem pamieci ... Dopoki nie wyjda procki z DDR5 to nic sie nie zmieni.

 

 

Tu polemizowałbym że rzeczywiscie jest sciana... jeszcze kilka lat temu w roadmapie były planowane navi w apu 4000... wiec nie planowaliby kroku w przód gdyby on nic nie wnosił... jedynie bezsilność intela sprawiła ze amd odpusicło bo nie ma po co sie starać... i to najpewniejszy fakt... a my mamy abstrakcyjne apu psu na budę, bo jesli ktoś chce uniwersalny domowy kompik do laitowego pogrania skalowanie vegi 8(tej najnowszej-najmocniejszej) kończy sie na ~4/4(8) i wiecej to przerost tresci w kwestii cpu... wiadomo są JEDNOSTKI które docenia lepsze cpu w APU ale trzymajmy sie faktu ze dla ogółu domowych użytkowników sprzetu jest wprost przeciwnie. PS. I ja nie oczekuje jakis mega lepszych integr!!! tylko by ta najlepsza była w racjonalnym i adekwatnym cpu!!! A nie, by miec vege 8 to trzeba kupic z czapy procek za ~1500zł!!!

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie zobaczymy mocnego APU do czasu aż Intel nie zdecyduje się na kolejne wydanie czegoś w stylu Hades Canyon. Dla przypomnienia było tam 24 CU z okrojoną pamięcią HBM o wielkości 4GB, a 3DMark firestrike pokazywał ponad 8000 punktów (czyli ponad 2 razy więcej niż ryzen 3400G). Swego czasu sam się zastanawiałem nad zakupem tego cuda, ale recenzje pokazujące duży hałas podczas pracy skutecznie mnie wtedy odstraszyły od zakupu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeciez to byl procesor z osobna grafika i dedykowana osobna pamiecia dla niego ...

Sam procek mial wlasne zintegrowane HD630 ....

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobna logicznie, ale bardziej chodziło mi o to, że fizycznie jest bardzo blisko miejsca gdzie jest procesor (wiem wiem to jest niedokładne określenie APU). Patrzę na to trochę pod kątem chłodzenia i dobrej kultury pracy. Myślę, że dobry radiator z nieco większą powierzchnią styku pewnie dałby radę słodzić to wszystko (być może nawet pasywnie jak to robi obudowa Streacom DB4). Przecież Hades Canyon zostało wypuszczone 3 lata temu, więc myślę że AMD spokojnie mogłoby wypuścić dzisiaj coś podobnego w jednym kawałku krzemu z TDP nie większym jak 105W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ale to jest bardzo kosztowne rozwiazanie ... Jak sam pisales kosztowalo to majatek.

To nie chodzi o chlodzenie ale caly kosztowny proces montazu tych ukladow na jednej podstawce tak zeby uzyskac jednakowa wysokosc oraz nastepnie przestowac wszystko i modlic sie zeby dzialalo razem bo inaczej te wszystkie 3 kosztowne uklady ida do kosza ...

To dlatego Intel tak szybko wycofal sie z Broadwella czy wlasnie takich wynalazkow jak Hades Canyon. To jest show case technoglogiczny , demo ... Patrzcie potrafimy a i tak takie i im podobne rozwiazanie trafafiaja finalnie do kosztownych rozwiazan profesjonalnych a nie na rynek konsumencki bo nie wiele na nich zarabiasz ... albo w ogole ...

APU to CPU, male GPU, kontroler pamieci i pozostale I/O na jednym nieduzym kawalku krzemu. A i tak wiekoszosc konczy jako uklad 6 czy 4 rdzeniowy i z przycietym GPU bo w pelni sprawnych ukladow nie ma tak duzo co widac po ilosci 4750G na rynku jak i cenie samego procka ....

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Mistral85 napisał:

Patrzę na to trochę pod kątem chłodzenia i dobrej kultury pracy.

Z tej perspektywy zawsze lepiej jest mieć kilka układów oddalonych od siebie, niż jeden o dużej emisji ciepła.

31 minut temu, Mistral85 napisał:

więc myślę że AMD spokojnie mogłoby wypuścić dzisiaj coś podobnego w jednym kawałku krzemu z TDP nie większym jak 105W.

Mogłoby, ale nie robi się układów tylko dlatego bo "można". Musi już być duże zapotrzebowanie rynkowe na układ (potwierdzone i zmierzone, a nie "ja i kolega chcemy"), zostało na nie złożone zamówienie (apu konsolowe), albo... wydaje się odpady tego, co już istnieje (np. a9-9820, 4700S).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.05.2021 o 16:07, smilehunter napisał:

Panie, tera to już czekamy na Ryzeny 7000, podobno każdy w jakieś iGPU wyposażone zostanie. https://www.techpowerup.com/281001/rumor-amd-ryzen-7000-raphael-to-introduce-integrated-gpu-in-full-processor-lineup

Bardzo futurystyczny ten temat się robi, ale jeśli to powyższe prawda, to może być fajny kierunek rozwoju AMD, jeśli wszystkie procesory będą APU, zwłaszcza jeśli iGPU będzie mogło być do czegoś wykorzystane nawet jak ktoś ma dedykowane GPU, żeby się nie marnowały układy. Wg mnie dla większości komputerów do pracy osobna karta graficzna to zbędny balast, zajmuje to miejsce i się grzeje, karty graficzne powinny być tylko dla graczy i zadań specjalnych, a ogół ludu jechać na APU. Ja po skosztowaniu APU już nie chcę wracać do kart graficznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, MitycznyJeż napisał:

Mogłoby, ale nie robi się układów tylko dlatego bo "można". Musi już być duże zapotrzebowanie rynkowe na układ (potwierdzone i zmierzone, a nie "ja i kolega chcemy"), zostało na nie złożone zamówienie (apu konsolowe), albo... wydaje się odpady tego, co już istnieje (np. a9-9820, 4700S).

Mogłoby i na pewno zapotrzebowania by nie zabrakło... bardziej chodzi o to ze by zrobiło konkurencje w discret gpu... a nie zapominajmy ze oni grają na oba fronty... Wiec to nie chiejstwo czy rynek a własnie by nie robić niepotrzebnej konkurencji... zreszta procki im schodzą, gpu im schodza wiec po co mają robić sobie kłopot. A ze to niekoniecznie najlepsza sytuacja dla wszystkich zainteresowanych.... no cóz, ich pech. Przynajmniej dopóki intel dupy nie ruszy by relniej zagrozic ich dominacja na tym polu... a temu to wyjątkowo poowoli idzie...

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Mam 3600xt i b550 Tomahawk do tej pory mialem 4.5 przy 1.306v. Wczoraj postanowilem zaktualizowac Bios na plycie i zejsc na 4.4ghz przy 1.25v. Teraz dopiero zauwazylem ze skoki temp ktore do tej pory mialem nawet w idle ok 10*c na chwile obecna zniknely. Teraz nie wiem czy to zasluga biosu czy tego ze obnizylem taktowabie o 100hz? Jaki sredni przyrost w grach moze mi dac te 100hz? Dzieki i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpalone na szybko i:
* problemów z czarnym/szarym ekranem nie zanotowałem (podobnie jak na ASRocku B450 ITX z najnowszym biosem),
* przez HDMI do TV normalnie leci 4k w 60 klatkach (4:4:4 jak to dla kogoś ważne),
* nie chciało mi się czekać na małe Ballistixy, wziąłem Goodramy IRDM 3200 CL16 / 1.35V, niestety Thaipoon nie pokazuje na jakich są kościach, pierwsze dwa podejścia do 3600 MHz nieudane...

SryBVxh.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czarne ekranu są od Szybkiego startu windowsa 10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, X300.

@zlotnik - otóź nie zawsze, u mnie wyłączenie szybkiego startu niczego nie zmieniało - szary ekran zawsze raz na jedno uruchomienie peceta, tylko w multimediach (w grach ok) i tylko przy wychodzeniu z pełnego ekranu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, rzymo napisał:

Tak, X300.

@zlotnik - otóź nie zawsze, u mnie wyłączenie szybkiego startu niczego nie zmieniało - szary ekran zawsze raz na jedno uruchomienie peceta, tylko w multimediach (w grach ok) i tylko przy wychodzeniu z pełnego ekranu.

u mnie na szczęście wyłączenie szybkiego startu całkowicie wyeliminowało ten problem 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Już chciałem odpuścić, a tu proszę - 3800 CL18 @ 1.35V odpalone ;)
Pewnie co nieco spróbuję jeszcze poprawić i koniec zabawy z 4650g - po prostu zostawiam jak jest i używam, dopóki nie wyjdzie RDNA + DDR5...

Edit: podoba mi się zapotrzebowanie energetyczne tego maluszka - przeglądam forum na jednym monitorze, na drugim oglądam filmik 1080p60 na jutubie - pobór mocy waha się w granicach 19-21 watów :D
Z drugiej strony takie cinebenche - R15 wypluwa ~1400 pts, natomiast R20 ~3250 pts, w przypadku obu testów 58-59 W :-)

4docpWE.jpg

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niezle jak na SO-DIMM i najgorszy sort B-die.

I to przy takim napieciu ...

A pobor pradu rzeczywiscie smieszny ... Komputerek i plytka fajna ale brak chipsetu a co za tym idzie ubogosc zlaczy i niemozliwosc podlaczenia czegokolwiek po PCI-E niestety dla mnie ja dyskwalifikuja. Ale brak chipsetu to pewnie jakies 5 do 7W  mniej ;-).

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co byś chciał podłączyć pod PCI-e, a w zasadzie to gdzie - poza obudową? To już lepiej wziąć normalne B450/550 ITX...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisalem jako o calosci z obudowa.

Swoja droga to:

https://www.asrock.com/MB/AMD/X300TM-ITX/index.asp

+ to 

https://www.komputronik.pl/product/242215/akasa-euler-s-fanless-bez-loga-producenta.html?gclid=Cj0KCQjw78yFBhCZARIsAOxgSx3BhRDy_RU-xkarIPENqvp4yKNUFRcOQuH3ahekjgFdLgwXl0RNS5IaAqZREALw_wcB&gclsrc=aw.ds

+ 4650G

I mamy w pelni pasywny komputer. Powinna dac rady.

Swojego czasu tak chlodzilem Intela a byli tacy co wsadzali w to i7 3770T.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sama plyte jeszcze chyba nigdzie. Trzeba by bylo poczekac.

W X300 jest inna plyta to nie ThinITX nie wchodzi do takiej obudowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
18 minut temu, grayman_1 napisał:

Sama plyte jeszcze chyba nigdzie. Trzeba by bylo poczekac.

W X300 jest inna plyta to nie ThinITX nie wchodzi do takiej obudowy.

To jest ten sam zestaw co ma rzymo.;)

9700_12_asrock-deskmini-x300-mini-pc-rev

 

Ten ITX to bieda z nędzą

X300TM-ITX(L2).png

 

 

Edytowane przez Doamdor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale zaraz jakie bylo pytanie o ThinITX z mojego linka czy X300 ?

W X300 jest zwykly ITX ,ThinITX to jescze inny format a ja pisalem o w pelni pasywnym komputerze z obudowa do ktorej sie wklada ThinITX a nie ITX.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...