Skocz do zawartości
21szpak

FAQ: APU - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Jak dla mnie lepszym wyborem jest zestaw taki jaki ma rzymo, jak ktoś chce ITX, to już lepiej wybrać normalnego.

Zestaw w pełni pasywny też byłby spoko, ciekawe jakie temperatury miałyby podzespoły.

 

 

Edytowane przez Doamdor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen 5 5600G - 259$
Ryzen 7 5700G - 359$

Od 5 sierpnia(już jako nie OEM)

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, oh,shut up napisał:

Orientujesz się czy ten zestaw obsłuży r5 5600g czy tylko 4650 itp?

Nie mogę znaleźć

Płyta dostała aktualizacje biosu AMD AGESA ComboAM4v2 1.2.0.1, więc nowe APU obsługuje.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała dobra wiadomość dla użytkowników 4650G na B450 - w najnowszym biosie najwyraźniej został naprawiony problem z chwilowym czarnym ekranem po wybudzeniu komputera z hibernacji lub uruchomieniu w szybkim starcie. Na MSI Mortar Max wyszedł niedawno bios z AGESA ComboAM4PIV2 1.2.0.2, po instalacji nie mam już znikającego ekranu. Na inne modele z pewnością też wydali nowy bios.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Trepcia napisał:

Ciekawe czy b450 dostanie aktualizacje do APU 5x00G :)

Jest wsparcie od AGESA 1.2.0.0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, Trepcia napisał:

A ktoras z plyt b450 oficjalnie obsluguje nowe apu? Ktos cos?

Tego tabelkowego wsparcia Cezanne to na płytach B550/X570 też wciąż nie ma ;)

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 1.06.2021 o 21:31, Trepcia napisał:

Ciekawe czy b450 dostanie aktualizacje do APU 5x00G

W dniu 2.06.2021 o 09:27, MitycznyJeż napisał:

Tego tabelkowego wsparcia Cezanne to na płytach B550/X570 też wciąż nie ma

W dniu 2.06.2021 o 10:53, smilehunter napisał:

W sierpniu na listę wskoczą, standardowo. 

W dniu 1.06.2021 o 13:38, Doamdor napisał:

Płyta dostała aktualizacje biosu AMD AGESA ComboAM4v2 1.2.0.1, więc nowe APU obsługuje.

Nie trzeba czekać już na oficjalne potwierdzenia producentów płyty głównej czy konkretny procesor Ryzen obsługiwany jest przez dany bios. Wystarczy malutki programik Ryzen SMU Checker (może ktoś już pisał o tym programiku?)  i plik danego biosu aby się upewnić (dowiedzieć). Link

Z ciekawości przykładowo sprawdziłem najnowszy bios B450 GAMING PLUS MAX (MS-7B86) 17.C BIOS Release. Wynik sprawdzenia poniżej:

1140780662_RyzenSMUChecker.jpg.b3d5e8bf88f092ec41ca089c5975b7d2.jpg

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.06.2021 o 12:24, sert napisał:

 

Nie trzeba czekać już na oficjalne potwierdzenia producentów płyty głównej czy konkretny procesor Ryzen obsługiwany jest przez dany bios. Wystarczy malutki programik Ryzen SMU Checker (może ktoś już pisał o tym programiku?)  i plik danego biosu aby się upewnić (dowiedzieć). Link

Z ciekawości przykładowo sprawdziłem najnowszy bios B450 GAMING PLUS MAX (MS-7B86) 17.C BIOS Release. Wynik sprawdzenia poniżej:

A jak uruchomić ten programik? Gdy z wiersza poleceń chcę go uruchomić to wyskakuje info: 'Ryzen' is not recognized as an internal or external command,
operable program or batch file.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, gilban napisał:

A jak uruchomić ten programik? 

Plik biosu myszką chwytasz, przeciągasz nad plik programu i upuszczasz na niego.... :) I to wszystko. Nie czytaliśmy pliku readme.txt. :) Pozdrawiam

Edytowane przez sert
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawie kiedy 5600g będzie do kupienia w pl, wiecie coś ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 sierpnia premiera,więc tego dnia powinno być dostępne do kupienia.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Apu, apu, apu...

Mam ryzena 3400G i tak widzę, że są problemy :E

Wszystko jest ok. jak robi sie jedną rzecz max kilka np. przeglądarka, gra w tle jakiś program...

 

Jednak jak się ma kilkadziesiat aplikacji, film w przeglądarce, do tego kilkadziesiąt kart to sypie się  i aplikacje zgłaszaja błąd faled to redender open gl itd itd... i dzieje sie to z czasem jak programy wiszą w tle, nie jedna aplikacja a kilka róznych nawet emulator androida bluestack przy dwóch instancjach z czasem sie wysypuje :E czarne tło zamiast menu.

To jakaś masakra, na integrze intela w życiu mi nic nie wysiadło.

 

 

Procek jest ok, wszak z reklamacji prosto od amd. Ramu aż nadto 32GB , sterowniki amd zawsze były metr mułu i tona gruzu.

Heh chyba, że ten sryzen nie ogarnia ramu dedykowanego do ryzena z szumna nazwa gskill neon for ryzen ;) testy syntetyczne przechodzi i nic sie nie dzieje, wystarczy zapchac aplikacjami poczekac do 24h i trach aplikacje sie wysypują. W sumie to by pasowało na ten ram, jesli nikt inny tak nie ma tylko ja. Może mi wysłali za kasztana który był uszkodzony i działał jeden rdzen z fabrycznego pudełka, kasztana z spierdzielonym kontrolerem, pamięci z ryzenem 3600 smigały jak szatan. tutaj na 3400G to sie sypie na podstawowej czestotliwosci.

Co do samych gier, przyjemnie  działa, nic sie nie sypie i płynnie.

 

 

Nazwa modułu powodującego błąd: Qt5Core.dll, wersja: 5.12.6.0, sygnatura czasowa: 0x5dc59807
Kod wyjątku: 0xc0000409
Przesunięcie błędu: 0x00021b51

 

Edytowane przez chauwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do dokladnie za RAM (oznaczenie) ?.

3400G to Zen+ a 3600 to Zen2. Inne generacje procesorow i kontrolera pamieci.

3400G ma gorszy kontroler i moze miec klopoty z szybkimi ramami.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

F4-3600C16D-32GTZNC są na hynix  

testowałam  też 2133 

A tak ustawiam je 3200 cl 16 

 

To jest jakiś problem sterowników,. Żadnych innych błędów nie ma, nawet w memtest jak robiłam z pendrive, błędów whea też 0

W googlach ludzie maja te błędy z róznych powodów, np. osobna karta graficzna amd, aplikacja ryzen master inne oprogramowanie amd, czesto problemy nie rozwiązane

Trzeba wróżbity macieja

Edytowane przez chauwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że pod postem ale muszę zapytać.

 

Coś dziwnie wysokie napięcie jest na procesorze, cpu core vid podskakuje aż na 1,53  przy ciagłym obciążeniu oscyluje około 1,55 Z ciekawości  ustawiłam ręcznie i przestaje sie wysypywać dopiero przy 1,46

Procesora, ani grafiki nie podkrecam i nie podkrecałam bo nie widzę sensu.To tak ma być? Może coś jednak z nim jest nie tak

 

reszta napieć według google jest ok

87a597ac24a3e.jpg

Edytowane przez chauwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, chauwa napisał:

Trzeba wróżbity macieja

Witaj. Ja Ci powiem tak.

Jeżeli chodzi o Ryzena to zacząłem przygodę od modelu Ryzen 5 1600X + płyta główna MSI X370 Gaming Plus. Do tego kupiłem pamięci: G.Skill Ripjaws V, DDR4, 16 GB, 3200MHz, CL16 (F4-3200C16D-16GVKB). Miałem jeszcze kartę graficzną Radeon RX 570 którą mam do dziś.

I miałem ciągłe bsody, niebieskie ekrany śmierci. I też nie wiedziałem dlaczego. Mem test nie wykazywał żadnych błędów. I nie miałem pojęcia kogo obwinić. Po pewnym czasie tych męczarni i próby ciągłego aktualizowania BIOS, po którejś aktualizacji z kolei, komputer już odmówił jakiejkolwiek współpracy.

Więc postanowiłem BIOS cofnąć o jeden do tyłu programem proponowanym przez MSI. Po wgraniu wcześniejszego biosu aktualizacja się udała, ale pacjent zmarł.

Więc zakupiłem obecną płytę główną MSI B450 Gaming Plus MAX. I problemy były dalej. Komputera nie dało się używać. Czyli objawy takie, że najpierw przestawała działać mysz, potem klawiatura i gasło jej podświetlenie, a na końcu znikał obraz z monitora.

Więc raz kozie śmierć. Zakupiłem obecny procesor Ryzen 5 3600 i jak ręką odjął. Zero bsodów, zero czegokolwiek innego. Komputer działa jak ta lala.

Stary procesor sprzedałem i kupiec nie pisał, że jest z nim coś nie tak. Za starą płytę Merele.net zwróciło mi kasę.

-----------------

Więc Ty chauwa wymień pamięci na inne lub procesor na nowszy, czyli na Ryzena 5 Pro 4650G, jeżeli płyta główna na to pozwala.

Zawsze też możesz wrócić do Ryzena 5 3600 + jakaś słaba grafika, np. Radeon RX550 lub AMD Radeon Pro WX 2100, lub coś z taniego z konkurencji GeForce GT 1030 lub Quadro P400, lub Quadro P620.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I daltego AMD przy Ryzenie 1600X gwarantowalo tylko DDR4-2666MHz ... Reszta to podekrecanie przez nikogo nie gwarantowane.

To samo sie tyczy wszystkiego powyzej 2933MHz. dla Zen+ (Ryzen 3400G) czy 3200 dla Zen2 (Ryzen 3600).

Ustawienie pamieci na 3600 uzywajac profilu XMP na Ryzenie 3400G nie jest mozliwe nawet z palucha  ... moze pojednyncze sztuki ... Zazwyczaj max to 3433MHz. Nie wazne jakie pamieci sie ma ...

Testowanie memtestem z pendrive nie ma zadnego sensu ... Wielu bledow nie wylapuje ...

TM5 z profilem 1usmus to absolutne minimum ...

Druga sprawa to najlpiej wziasc Ryzen calkulatora i ustawic wysztkie timingi recznie bo profil XMP zawiera tylko kilka podstawowych a reszcze wybiera/losuje sobie plyta glowna ...

https://www.techpowerup.com/download/ryzen-dram-calculator/

Have fun a najlepiej kupic najzwyklejsze stosunkowo tanie Cruciale 3000/3200 i po sprawie ...

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wtedy kupiłem pamięci, jakie kupiłem, ponieważ wszyscy na forach pisali, żeby kupować szybsze, bo lepsze. Nie miałem pojęcia co z tego wyjdzie. Czyli że bokiem mi to wyjdzie.

Wcześniej miałem AMD FX-8320 + pamięci Goodram DDR3 1866, czyli takie, jakie proponowało AMD i wszystko działało bez problemu.

A człowiek się uczy całe życie i głupi umiera.

Następnym razem już tego błędu nie popełnię i nie kupię pamięci szybszych niż producent proponuje. Bo jak widać to nie ma sensu.

Dlatego też widać, dlaczego markowi producenci typu Dell, Lenovo, HP, wkładają pamięci takie, jakie możliwości oferuje producent procesora. I mało tego bez podkręcania, czyli z natywnymi prędkościami i napięciem 1,2V. W ten sposób nikt do nich nie biega, nie dzwoni, że mu bsody wyskakują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.06.2021 o 14:01, gilban napisał:

 

Więc Ty chauwa wymień pamięci na inne lub procesor na nowszy, czyli na Ryzena 5 Pro 4650G, jeżeli płyta główna na to pozwala.

 

Tyle że 3400G kosztował mnie 530zł  nowy płyta 320zł asus b450m prosramer tuf,  prosto z pudła  był uszkodzony działał jeden rdzeń, pojechał do amd, wysłali kuriera po niego i dostałam nówke i inny problem jest :E albo był...

4650 jak widze 100% drożej  ja tam nie gram wiec mocniejszej katy mi nie potrzeba wystarcza mi w tym pc 4/8 i vega

 

 

Moja prxygoda zaczeła sie z amd od starej platformy 100 lat temu z duronem i jakas plyta z 7 w nazwie,   ostatnio pierwszy ryzen na x370 asus prime niestety ciagłe bluescrenny poszedł do żyda, a ludzie zachwalali jak by pana boga za nogi złapali, u mnie nie działały pamięci poprawnie nic powyzej standardu, drugi to był 3600 tu było ok, teraz potrzebowałam apu wiec kupiłam co tanio czyli tego 3400G. w sumie mam tez intela i laptopa ;) 

 

 

 

Jak na razie wszystko sie unormowało  30h online żadnych problemów. podniesione napiecie kontrolera do 1,25v  martwi mnie tylko napięcie procesora jakies takie ogromne jak obciążyc 1,55v nawet...

 

Co do pamięci nie potrzebuje kalkulatora bo to nie jest do pamięci 2x16GB ;)  Moje potrafią znacznie więcej i można je spokojnie ciasniej puscic.Przy ryzenie 3600 bdie  to były gskill 4133 cl19  i  kalkulator zle wskazywał bo nawet nie wstawały na 3600 tak jak wklepałam z niego :E Działąły ok z kalkulatora do 3333 z palca na 3600 nie było problemu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój problem rozwiązany ;) może komuś sie przyda w przyszłości rozwiązanie.

 

Pisałam wczesniej, że jakieś wielkie napięcie jest na procesorze...   Na płycie było włączone PBO... Ja tego nie włączałam :E  nie wiem z jakiego powodu i nie dociekam.

 

Działa jak ta lala ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Trepcia napisał:

Sa juz pierwsze testy wydajnosci 5600G w grach - jest wydajniej o 5-10% w porownaniu do 3400G na tych samych podzespolach.

Podaj link.

 

 

 

Edytowane przez Doamdor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Trepcia napisał:

Z tym fake testem poważnie ? :szczerbaty:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, pełno tego namnożyło się na YouTube.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postawiłem już krzyżyk na AM4, ale te mobaski B550 po 99 - 119zl w xkomie kuszą. Ideolo pod Apu, zwłaszcza b550m pro z hdmi 2.1 i DisplayPortem. 

Do tandemu na chwile obecną chyba ryzen 4300ge po 750zł z allegro i czekać sierpnia?

Edytowane przez smilehunter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...