Skocz do zawartości
21szpak

FAQ: APU - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

46 minut temu, smilehunter napisał:

Postawiłem już krzyżyk na AM4, ale te mobaski B550 po 99 - 119zl w xkomie kuszą. Ideolo pod Apu, zwłaszcza b550m pro z hdmi 2.1 i DisplayPortem. 

Do tandemu na chwile obecną chyba ryzen 4300ge po 750zł z allegro i czekać sierpnia?

Gdzieś ty człowieku widział b550 za 99zl ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem ten temat na Athlonie 240GE @ 4.1GHz - dla mnie ta jednostka była odrobinę zbyt słaba procesorowo. 3200G już spełniał moje potrzeby. 

Cóż, na tanie płytki się nie złapałem, bo zbyt długo myślałem, co nań posadzić :) Zaskoczyło mnie, że nie ma już "względnie" tanich 4650G, za długo analizowałem tego 4300GE. 

Krzyżyk na AM4 stoi :E

 

Edytowane przez smilehunter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Brzoskwiniach pojawiły się 5600G i 5700G odpowiednio 1215zł i 1681zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co tak prędko ? Miał być w Sierpniu. ?

Ceny nawet spoko.

Edytowane przez Doamdor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To OEM i pewnie prywata Morele ...

Sferis jeszcze nie ma wiec to chyba nie Action za tym stoi.

Boxy i gwarancja od AMD bedzie w sierpniu.

5700G ma bardzo atrakcyjna cene jak za 8 rdzeniowca.

Wcale az tak slaby nie jest jako samo CPU.

Edytowane przez grayman_1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I te Ryzeny 5 5600g widzę mają podobne parametry co zwykły Ryzen 5 2600. Z tą różnicą, że model 5 5600G ma większą prędkość: 3.9GHz.

Także robi się ciekawie. No i ma wbudowaną kartę graficzną, która na pewno jest szybsza  od Intela i zapewne jest lepszym rozwiązaniem przy obecnych brakach kart graficznych.

Ciekawe tylko czy liczba linii PCI-E Ryzena 5 5600G jest taka sam jak u zwykłych Ryzenów bez wbudowanej grafiki. Bo nigdzie nic nie ma.

14 minut temu, grayman_1 napisał:

Boxy i gwarancja od AMD bedzie w sierpniu.

O ile będą. Zobacz. AMD produkował procesory Ryzen 5 4600G. Czyli zwykłe, nie PRO. Ale ja ich w wersji BOX na oczy nigdzie nie widziałem.

Za to mamy w sprzedaży gotowy komputer z takim procesorem od Lenovo:

https://www.morele.net/komputer-lenovo-v55t-ryzen-5-4600g-8-gb-256-gb-m-2-pcie-windows-10-pro-7964294/

Więc nie wiemy co w sierpniu będzie. Zapewne producenci OEM się na nie rzucą, typu Lenovo właśnie, czy HP i ich na oczy nie zobaczysz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OEM 5600/5700 itd itp sa juz od wczesnej wiosny u producentow ...

Od sierpnia rusza oficjalna sprzedaz od AMD to duza roznica po gwarantem jest tutaj AMD i mozna jak cos odeslac procka prosto do nich. AMD sprzedaje tylko BOX-y ...

OEM-y to OEM-y przeznaczone do producentow kompow z przeniesieniem obslugi gwarancyjnej na nich ...

Kupisz na ebay albo Ali to odsylaj im tam procka. Kupisz przez Morele to musisz im odeslac tego OEM-a i pewnie zobaczysz procka za 1-2 miechy ... Zamiast miec nowke prosto od AMD w mniej niz 2 tygodnie ..

Nawet nie ma co porownywac Ryzena 2600 to 5600 to przepasc wydajnosciowa juz taka byla pomiedzy 2600 a 4650G czyli ciut wolniejszym 3600.

Co do zegarow tez nie ma co porownywac 5600G ma boosta do 4.4GHz. wiec zapewne bez problemu kazdego na sztywno ustawisz na 4.3GHz przy sensownym napieciu.

A o kontrolerze pamieci to nawet juz nie bede wspominal. Nawet 4650G umozliwia juz 4133-4266MHz. w 1:1 z IF ..

 

A i z oficjalnych info to sugerowana cena 5700G z VAT to u nas ma byc 1620zl a 5600G ciut powyzej 1200zl. Patrzac jak ostatnio topnialny ceny u AMD jest to calkiem mozliwe.

 

Co do PCI-E to to samo co przy 4650/4750G czyli 24 linie PCI-E 3.0 .

Z czego 16 PCI-E 3.0 idzie na grafike.

 

 

Edytowane przez grayman_1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety anulowali zamówienia tych 5600G i 5700G, znikły nawet te 5650G i 5750G z oferty, które później były zamiast tych pierwszych.

"Szanowny Kliencie,

w związku z błędem, doszło do możliwości zakupu towaru, który na ten moment nie jest dostępny. Wskazany poniżej procesor jest niemożliwy do sprowadzenia.

www

Bardzo przepraszam za zaistniałą sytuację i proszę o wiadomość, czy w związku z tym zdecydują się Państwo zamienić tę pozycję na jakąś inną."

Edytowane przez Skyline_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testowali zainteresowanie, żeby wiedzieć ile zamówić na początek sierpnia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procki się kiszą na magazynach, tylko zielonego światełka nima do sprzedaży. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.06.2021 o 12:45, Trepcia napisał:

@gilban

Ryzen 2600 to rdzen Zen+ a 5600G to Zen3 wiec procesorowo to przepasc.

4650G bylo tylko jako OEM, oficjalnie AMD zapowiedzialo ze 5xx0G beda sprzedawane na rynku jako box.

Wiem o tym. Ale gdy wejdę na stronę AMD, żeby porównać oba procesory, to parametry mają podobne. Czyli Wielkość pamięci Cache 2 i 3 poziomu. Na plus dla 5600G jest to, że jest szybszy, ma kontroler pamięci 3200 vs 2933 w modelu 2600. No i ma kartę graficzną. A to jest największy plus.

Edytowane przez gilban

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wiesz, po pierwsze włożyłeś do płyty procesor, który nie jest w niej wspierany.

Po drugie procesor oficjalnie wspiera tylko częstotliwości MAX 2667MHz.

Więc podkręcanie tych pamięci jeszcze wyżej tak naprawdę nic nie daje. Lepiej by było zmienić procesor, na jakiś lepszy.

Jeżeli używasz tylko zintegrowanej karty graficznej, to ten byłby lepszym wyborem:

https://www.morele.net/procesor-amd-ryzen-3-4300ge-3-5ghz-4-mb-oem-100-100000151mpk-8405033/

Edytowane przez gilban

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie ale to i tak wielka lipa jak patrze możliwość najnowszego APU to 2GB vram 

 

Dla tych co graja to bez znaczenia, jesli ktos pracuje na pc jest włączony 24/7 i czasami gra to problem

 

Dla przykładu właczamy programy które wiszą w tle i gre, dochodzi do 1,8GB vram i co sie dzieje ? Jest problem ;)

Zależy od programu... nie odswieza obrazu, czasami pozostaja czarne pola, w przegladarce  np. ogladajac film zastaniemy czarnosc.

 

Oczywiscie to jakis babol badziewnych sterowników od amd,  Jakiś problem z kopiowaniem pamieci i odswieżeniem, po włozeniu normalnej karty problem przestaje istniec tak samo nie istnieje na integrze intela :E

 

Sami mozecie to sprawdzic crystal disk info chowamy w pasek i właczamy przegladarki, i jakąś gre albo dwie, żeby zapchać dobrze vram wirtualny wracamy do programu i mamy czarne pola :E

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Win11 i APU...
boli mnie to, jak rośnie czas dostępu do pamięci :/
Edit: jednak nie - nie zwróciłem uwagi na to, że oprócz fTPM załączyło się TSME (z ryzenów pro - szyfrowanie pamięci), nie jest tak źle jak to wyglądało na pierwszy rzut oka... ;)

h50kbNP.png

Edytowane przez rzymo
zmiana treści

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie jest przesylane tyle danych diagnostycznych do Redmond ze mnie to akurat nie dziwi :-).

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
W dniu 29.06.2021 o 17:58, rzymo napisał:

Win11 i APU...

 

I po co to komu???? Gdyby ludzie mieli minimum  intelgencji i dystansu.. na sam widok windows 11 kasowali by maila, zamykali okienko przegladarki... Nawet fakt ze to ma być za darmo jest mierżący... Windows 7 był tak udanym systemy że gdyby przez samo-sabotaż M$  i sztuczne ograniczenia jego rozwoju nie trzeba byłoby go zmieniac i spokojnie do teraz używać... ledwo 10 od jakiegoś czasu nie jest mierżąca od nowa sie zaczyna ten cyrk... zaraz bedzie brak wsparcia, nie możnosc zaimplementowania dx 234348!!@!@ Ja bym na miejscu niektórych przeprowadził samo-diagnostyke posiadania szarych komórek! Polecam gre lemingi bo to po prostu idealny przykład wodzenia za nos.... tylko zamiast mostu jest przepaść.

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Szkoda, że nie masz b-die.

No chyba, że to b-die ? Jak tak, to weź zobacz np 3800MHz CL14.

Edytowane przez Doamdor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm starsznie wysokie opoznienia.

To GE wiec nie powinno byc TSME ale dla porzadku  sprawdz w biosie czy jest widoczny i jak jest na enabled to wylacz.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, grayman_1 napisał:

Hmm starsznie wysokie opoznienia.

To GE wiec nie powinno byc TSME ale dla porzadku  sprawdz w biosie czy jest widoczny i jak jest na enabled to wylacz.

 

 

Taki procesor jest jednak dużo wolniejszy od takiego dajmy na to Ryzen 5 4600G. Ma:

L1 Cache 256KB VS 384KB

L2 Cache 2MB VS 3MB

L3 Cache 4MB VS 8MB

CPU Cores 4 VS 6.

Czyli jest to duża różnica. A cenowo aż takiej różnicy raczej nie było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza tym co to za podkręcenie ramu? Ludzie pisali, że ram w serii procków 4600 chodzi powyżej 4000mhz a tu jakieś marne 3667 Mhz. Rozumiem, że jak przyjdą do Ciebie Vipery to będziesz walczył o jakiś przyzwoity OC ramu, bo zostawić to tak, jak jest, to trochę słabo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, gilban napisał:

Taki procesor jest jednak dużo wolniejszy od takiego dajmy na to Ryzen 5 4600G. Ma:

L1 Cache 256KB VS 384KB

L2 Cache 2MB VS 3MB

L3 Cache 4MB VS 8MB

CPU Cores 4 VS 6.

Czyli jest to duża różnica. A cenowo aż takiej różnicy raczej nie było.

Ale to nie ma az tak duzego wplywu na opoznienia do pamieci ....

Ja po paru miesiacach doszlem do przekonania ze ustawienia typu 4000/4133/4266 ale na cl.18 nie maja u mnie sensu jesli chodzi o wydajnosc. Zlotym srodkiem okazalo sie 3900 (fclk. 101MHz.) ktore poszlo o dziwo na cl.16. Opoznienia sa wtedy rzedu 59ns. Ale to Cruciale na E-die a nie dobry B-die ...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.06.2021 o 19:25, oh,shut up napisał:

Dołączam do grona APU!

Co to za obudowa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...