Skocz do zawartości
21szpak

FAQ: APU - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

13 godzin temu, kalderon napisał:

Na pewno? Niedawno było max 4GB.

Podejrzewam, że to zależy nie tylko od samego APU, ale też od BIOSU płyty głównej ile tej pamięci maksymalnie można przydzielić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.07.2021 o 08:14, oh,shut up napisał:

Zrobiłem zwrot viperków bez otwierania ponieważ 590zł za 4400mhz cl19 vs 428zł za 4133 cl19 https://netland24.pl/sklep/622546/Pamiec-RAM-ADATA-XPG-SPECTRIX-D60G-16GB-2x8GB-DDR4-4133MHz-DIMM to jednak turbo deal.
Zacieram rączki!

No i jak tam Kolego, co wykręciłeś z tymi pamięciami i Ryzenem 4300GE?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisz śledzę ten wątek, bo czekam na Ryzen 5700G. Dla CPU zrobię undervolting a Grafika na maxa podkręcona. Pamięci Patriot 4400CL19. Mam nadzieję, że uda się zostawić ten sam zegar i zejść z opóźnieniami do CL17. 1,15V to jest napięcie GPU nominalne czy coś podniosłeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żyłuj, chcę zobaczyć moc APU. ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

???

A masz ustawione IF na 1:1 z pamieciami ? 

Bo wynik slaby jak na takie opoznienia ....

Ja przy 3900 cl.16 na Crucialach z GDM na On mam 59.5ns ...

Cos jest nie tak.

A cold booty to wlasnie od IF wiec trzeba SOC podbijac szczegolnie jak sie jeszcze podkreca iGPU.

Mialem tak przy IF na 4266MHz.. Pamieci dawaly rade na cl.18 ale niestety na drugi dzien komputer nie wstawal ...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, oh,shut up napisał:

Na ten moment 3933mhz cl(...) @ 1.5v GDM ON

Przy tej częstotliwości Twoje pamięci powinny już iść bez problemu, moim zdaniem,  na GDM OFF. Poza tym śmiało możesz jeszcze dodać, moim zdaniem,  0,05-0,1v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na 3 lata postęp w aspekcie APU jest praktycznie żaden... ale mowie tu o najważniejszym aspekcie apu czyli grafice... 3 lata i względem 3400g w porywach 20-30% lepsze wyniki...  a sa przypadki że praktycznie żadnego.... To żenujące ze nawet nie najświeższe tytuły ledwo ślimacza się na najniższych detalach 1080p.... Chyba jedyną nadzieją dla apu jest am5 i ddr5 bo obecne to ślepy zaułek. Badzmy szczerzy, mimo że wydajność cpu "wybija dach" dla kogoś kto potrzebował wydajności cpu nawet przed pojawieniem sie apu wystarczyło że albo miał procek z intelowską integre albo jak wolał amd wstawił jakis badziew do wyświetlania obrazu i tyle... a trend który zapoczątkowały procki apu 2000 dające nadzieje na jakies niedzielne pogranie zupełnie zanikł...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, marioking napisał:

Jak na 3 lata postęp w aspekcie APU jest praktycznie żaden...

Zasadniczo Apu nie służy do grania i u AMD i u Intela. Tylko do multimediów, ewentualnie do gier przeglądarkowych do wyświetlania obrazu, do niektórych programów graficznych. Czyli ogólnie do prac biurowych. Takie jest założenie APU. Jak chcemy grać to trzeba sobie kupić dedykowaną kartę graficzną. Tak samo do grania nie służą karty pokroju GT 1030, czy Quadro P400, P620. A jednak ktoś je kupuje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, gilban napisał:

Zasadniczo Apu nie służy do grania i u AMD i u Intela. Tylko do multimediów, ewentualnie do gier przeglądarkowych do wyświetlania obrazu, do niektórych programów graficznych. Czyli ogólnie do prac biurowych. Takie jest założenie APU. Jak chcemy grać to trzeba sobie kupić dedykowaną kartę graficzną. Tak samo do grania nie służą karty pokroju GT 1030, czy Quadro P400, P620. A jednak ktoś je kupuje. 

Gadasz jak potłuczony... nie obraź ale to to można było robić przed wprowadzniem apu.... a jeśli amd  by chciał wyrównac to by wystarczyła vega 3 która praktykowałem własnie media, 4k play i ogarnia po całosci i nic więcej nie potrzeba... Cokolwiek powyżej zupełnia jest zbędne gdyby na tym miał polegać sens APU. Moze trochę ogarnij realia i pomyśl po co akcentowali przy premierach apu ich wydajnośc w grach... nikt tam nie poruszał tematu profesjonalnej obórki grafiki :PNIe mieszaj też 1030 z grafikami dla zastosowań profesjonalnych, pierwsze nie ma nic wspólnego a w drugich zastosowań do tego amd też nic ma, bo apu nie jest sprzętem do profesjonalnej obróki grafiki... Jakies z czapy teorie wypisujesz, nie jeden składał kompa na apu2000/3000 z myślą o laitowym graniu zamiast 1030 które też zdziwiłbyś się ilu ludzi używa do grania, bo w ostatnich latach segment grafik i ich cen osiągał progi absrudu... nie każdy gracz potrzebuje mega grafiki za 1000-2000...by być graczem....

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez DDR5 nie bedzie postepu i tyle ...

Nie no nadaje sie to do grania. Nie kazdy musi grac w najnowsze AAA.

Dla mnie calkowicie wystarcza go okazjonalnego grania.

Jak dali ostatnio za darmo Frostpunka to trochu pogralem :-). Nie ma tam duzych wymagan graficznych ale napewno nie jest to gra przegladarkowa.

Skyryma HD tez bez problemu gram czasem Wieska odpale plus jakies starsze gierki typu Fallout New Vegas itp...

Z szybkim ramem to grafika pomiedzy GT1030 GDDR5 a GTX1050 wiec nie jest az tak tragicznie.

Bedzie DDR5 to bedzie i postep.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Frostpunka sobie odpuściłem na kręconym 4650g, działa to za wolno. 

 

Tak sobie myślę i pewnie dołożę jakąś grafikę do tego 4650g i tyle (akurat mam golda 300W, który się nudzi), bo mam dziwne przeczucie, że najmocniejsze igpu (12CU) znowu wyląduje tylko w najdroższym modelu APU. Do tego będzie śmiesznie jak okaże się, że szybkie moduły DDR5 zaczną wychodzić głównie jako 16GB i będzie trzeba wziąć dwa takie :D i zrobi się drogo, bardzo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tymczasem Valve wsadziło piękne apu do swojego handhelda, Ryzen 3100 + 8cu na bazie RDNA2 - będzie to podłogi wycierać najlepszymi vegami ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 ????

Samo iGPU nie . Nie ma az tak duzej roznicy i dodatkowo taktowanie iGPU bardzo niskie bo to handheld.

Poprostu wsadzili DDR5 ... I to wystarczy . 5500MT/s ....

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, grayman_1 napisał:

Bez DDR5 nie bedzie postepu i tyle ...

 

Takie gdybania dyletantów i amatorów... jakoś na początku roadmapy apu w serii 4000 miały siedziec już navi... i to też były prockiu z ddr4... tam w RD nie siedzą wrózki od tarota tylko naukowcy i takie rzeczy to sa efekty badań i próbek inzynieryjnych...  wiec gdyby te gadki szmatki o "scianie" były prawdziwie nie byłoby takich planów... jedyne co nawaliło to brak konkurencji... po co wdrazac drogie i nowatorskie rozwiazania/procesy gdy masz sie scigać sam ze sobą... taka bardziej realna i bolesna prawda od tego "mądrzenia"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś czeka na APU do grania w nowe gry w FHD na LOW, to musi być naprawdę mało wymagający i bardzo cierpliwy. :szczerbaty:

 

Edytowane przez Doamdor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.07.2021 o 22:21, Doamdor napisał:

Jeżeli ktoś czeka na APU do grania w nowe gry w FHD na LOW, to musi być naprawdę mało wymagający i bardzo cierpliwy. :szczerbaty:

 

Zdobywałem chicken dinnery w PUBGu na Vedze 3 w 70% rozdzielczości 720p 30-45fps :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli tyle w 3DMarku co u mnie Vega 7 @ 2250 ale pamieci na 3900 i 59.5ns czas dostepu czyli znacznie wiecej niz u ciebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ceny detaliczne serii 5000G: link

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.07.2021 o 17:50, rzymo napisał:

Frostpunka sobie odpuściłem na kręconym 4650g, działa to za wolno. 

Dopiero teraz mialem czas zeby sprawdzic plynnosc w grze.

FHD i detale na medium 22-24fps. Calkowicie wystarczajace jak na strategie ;-).

To nie wyscigi ... Ale grafika wciaga cale 4GB z RAM-u ..... Czyli tyle ile przypisałem w Biosie ... (mozliwe ze nie jest to nawet rzeczywiste zużycie).

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, sert napisał:

Ceny detaliczne serii 5000G: link

Ceny absurdalne ale adekwatne do tych chorych  czasów... ja skorzystałem na tym i pusciłem swoje apu... poczekam na jakąs normalnośc by reaktywowac desktopa bo obecnie nawet 200ge ma obłakane ceny...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pogrzebalem w timingach przeskoczylem na 2T z GDM-OFF przy 3914MHz. no i prosze wyniki podskoczyly.

iGPU na 2225MHz.

 

 

 

ZenTimings.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...