Skocz do zawartości
21szpak

FAQ: APU - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Tak mam juz od wczoraj na Mortarze.

MSI wypuscilo pare dni temu. Pelne wsparcie dla APU Zen3.

5600G juz w Proshopie narazie nie do zamowienia  1250zl.

5700G 1729zl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oo rano jeszcze sie nie dalo.

Juz lece ... ;-) 

Tak na serio nie mam zadnego powodu zeby zmieniac 4650G za 840zl na 5600G za 1250zl ...

Szczegolnie ze jak patrze na wyniki APU to nic mi to nie da ... Wole kupic szybsze pamieci ... :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spodziewałem się ceny 1700zł za Ryzen 5700G ale trudno, przepłaciłem 100zł i już jedzie do mnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zrezygnowalem jak zoabczylem jak koles podkreca 5700G zyluje iGPU/CPU wklada do tego Vipery Steel 4400 i wlacza profil XMP i ma wyniki gorsze niz moje ....

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam Patrioty 4400 CL19 i jak złożę, pokręcę ram to pochwalę się wynikami. CPU dostanie undervolting. GPU podkręcę na maxa ile się da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, grayman_1 napisał:

5600G juz w Proshopie narazie nie do zamowienia  1250zl.

5700G 1729zl.

Najwyraźniej kończy się era, kiedy wybór AMD często był wybierany przez osoby, które chcą mieć tańszego kompa. Teraz to już ceny są ekskluzywne, co mnie trochę dziwi, bo AMD powinno jednak czuć oddech konkurencji, i to nie tylko od Intela ale też od Apple M1, które zdobywa coraz więcej zwolenników...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie! Jakaś abstrakcja żeby 6jajowiec kosztował ~1250 i to coś, co powinno być budgetowe bo to apu z okrojonym keszcze bo jednak jeśli chodzi o doceolową wydajność cpu wypada gorzej niż pełne ryzeny :D dowcip roku jak rynek jest teraz pokrecony.... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ladnie pokrecone ale coz interes sie najwyrazniej niezle kreci ...

Jak sie ludzie rzucili na 4650G i to OEM to cena poszybowala o te 30% ... Wiec mnie nie dziwi 6 rdzeni za 1250zl skoro 4650G kosztuje nie wiele mniej.

Walczylem ostatnio z pamieciami i naprawde na MSI sa jakies jaja z tym ramem.

3933MHz vs 3900MHz. te same timingi i taktowanie CPU (+-1%) a wyniki iGPU gorsze o 5% ...

Probowalem tez 4133 cl.18 opzonienia okolo 59ns i jescze gorzej ... Wyglada ze to konretnie ktorys timing i nie nawet "primary" ma bardzo duzy wplyw na wydajnosc grafiki.

Tak sobie pomyslalem ze to co tak naprawde przeciez mierze to opoznienie pamieci do CPU a nie iGPU.

Ciekawe czy jest jakis soft ktory by zmierzyl opoznienie do samego iGPU ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, grayman_1 napisał:

Jak sie ludzie rzucili na 4650G i to OEM to cena poszybowala o te 30% ... Wiec mnie nie dziwi 6 rdzeni za 1250zl skoro 4650G kosztuje nie wiele mniej.

4650G już poniżej 1k stoją i śmiało może lecieć skoro teraz jest wybór (no i 5600g będzie wszędzie dostępny).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety ceny chore. Przed świętami znów wróci nauka zdalna i kolejna fala zakupu tanich laptopów do nauki. Na gwiazdkę braki w sklepach będą totalne dlatego na normalizację cen trzeba poczekać rok. Wtedy pojawi się 5300G za 800zł. Niższych cen już nigdy nie będzie. Co do ceny 5700G to jest skalkulowana w stosunku do Intel 11700. 3x szybsza grafika, rdzenie porównywalne na DDR 4000 cl16. Mniejszy pobór prądu. To jest procesor idealny dla osób pracujących a wy jak dzieciaki patrzycie z punktu widzenia graczy. Sprzedałem Firepro W7100 bo się marnowała i grzała niemiłosiernie. Do pracy CAD, proste projekty, wszelka obróbka zdjęć, sporadyczny rendering czy montaż filmu na 16 wątkach pójdzie sprawnie. Będę miał 100W mniejszy pobór prądu i spokój na lata. Jak złożę to dam znać jaka wydajność we FeeCAD, Inventor itp. Zrobię testy w SPESviewperf.

4 minuty temu, Skyline_ napisał:

4650G już poniżej 1k stoją i śmiało może lecieć skoro teraz jest wybór (no i 5600g będzie wszędzie dostępny).

Pokaż gdzie można go kupić w tej cenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, KonradRak napisał:

Pokaż gdzie można go kupić w tej cenie?

Na alledrogo masz za 999zł z pcprojektu.

Ps.

Cytat

Niższych cen już nigdy nie będzie

:rotfl:

Edytowane przez Skyline_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt ma jeszcze trochę zapasów ale 5600G jest znacznie wydajniejszy w jednym wątku i do zastosowań np CAD zdecydowanie bardziej opłacalny.

Co do cen to zapamiętaj ten post i wrócimy do niego za rok i dwa lata. 4/8 to będą procki typu atom, gotowe SOC. 6/12 za chwilę będą minimum do kupienia. Za dwa lata to już 8/16 czy tam mieszanie tych chipletów wielowątkowych. Generalnie APU poniżej 1000zł nie będzie istniało bo i po co producenci mają marnować moce przerobowe.

Na świecie pędzi inflacja a w socjalistycznej Polsce hiperinflacja! Polecam obserwowanie kursów walut.

Edytowane przez KonradRak
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Praca to inna inszosc do tego mam lapki sluzbowe.

Przez ostatni dwa lata mialem z 5 prockow roznych az po core i9 (10900f) i ten ostatni w stacjonarce domowej sie potwornie nudzil wiec sie go pozbylem. Po drodze byl i Ryzen 3600 z RX570 i 3200G i co tam jeszcze. Powiem szczerze ze w domu po cholere bylo mi 10 rdzeni , RX570 sie nudzil a 4650G podkrecam dla zabawy.

Gram sobie sporadycznie. Nawet do pracy programistycznej nie potrzeba nie wiadomo czego. Bo praktycznie nikt juz nie buduje calego projektu u siebie na laptopie. Buduje sie jedna aplikacje modul nad ktorym sie pracuje a calosc jak potrzebujesz budujesz na serwerze na Jenkinsie .... Wiec z wlasnej woli zamienilem potezna stacje robocza z Quadro na pokladzie na mniejszego/lzejszego lapka.

Oczywiscie rozumiem potrzeby Cad-owcow/grafikow ale powiedzmy sobie szczerze ze duza czesc sprzetu kupionego przez ostatnie 2 lata zostala zakupiona z nudow .... czesc przez skalperow oczywiscie wylaczam z tego karty graficzne bo one byly kupowane w wiadomym celu.

To tak jak z konsolami ktore ludzie kupuje klada pod telewizorem w salonie podlaczaja do swojego 65-70 calowego telewizora pograja trochu pokaza znajomym/ sasiadom a potem sie kurzy przez lata bo nie ma czasu na takie glupoty ...

Jak nie beda ludzie kupowali a procki beda zalegac to ceny spadna tak drastycznie jak w przypadku Intela na wiosne.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Trepcia napisał:

Musze poczytac testy czy jest sens zmieniac 3400G na 4300G ;-) na 5600G (w moim przypadku) w cenie ponizej 1000zl bylby sens (dlatego licze na black friday). Odliczylbym od zakupu vat, do tego 3400G pogoniloby sie za ok 600zl (tak mysle) wiec doplata by byla w przedziale 100-200zl.

Rok temu tak przeszedlem z 2400G i na zamianie "zarobilem", jak mnie pamiec nie myli, 50-70zl.

Jeśli już to poczekaj, aż spadnie cena 5700G do 1500zł. W każdym sklepie duże ilości więc rwania te procki nie mają. Do gier się nie nadają dla gimbazy a do profesjonalnej pracy zbyt wielu chętnych nie ma. DDR4400 CL18 i będziesz miał 2x większą wydajnąść grafiki o CPU nie wspominając.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Basically, the optimal setting is to keep your fabric speeds (FCLK) at exactly half the speed of the memory – for instance, a 2000 MHz fabric paired with 4000 MHz memory. Also, ‘even’ fabric multipliers seem to yield better efficiency than ‘odd’ multipliers. For example, 2000, 2200, and 2400 MHz are your best bet for fabric clocks

Z podkrecania 5700G na TomsHardware.

Zauwazyli to samo co ja na 4650G.

Niektore mnozniki wygladaja na szybsze.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ze przy 3900MHz na pamieciach z 1:1 z IF. mam nizsze opoznienia przy tych samych timingach ( a ustawiam recznie wszyskto w biosie) niz na 3933MHz 1:1 z IF. ... Brak logiki ... 

Oni zauwazyli ze przy parzystych czestotliwosciach IF maja lepsze wyniki niz przy nieparzystych. Najprawdopodobniej inaczej nie ma pelnej synchronizacji zegara IF i pamieci ... 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam to samo lepsza wydajność jest na 3800 niż na 3900 ram i 4000 lepiej niż 4033 , tak jak piszecie parzyściej jest lepiej 

Edytowane przez zlotnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcialem porownac 5600G z moim 4650G i wyszlo mi to ... Widze ze duzo wiecej recenzentow zaczyna uzywac Night Raid. 

image.thumb.png.654c993c6e92fe71135ade0842471eb2.png

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PBO + 200 MHz – AMD Ryzen 7 5700G
Vega 8 + RAM 4000 CL18     20313


AMD Ryzen 7 5700G
Vega 8 + RAM 4000 CL18     18994


AMD Ryzen 5 4600G
Vega 7 + RAM 4000 CL18     16343


AMD Ryzen 5 4600G
Vega 7 + RAM 3600 CL16     16126

https://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/amd-ryzen-7-5700g-test.html

 

edit: O, nie mają 5600G, wybaczcie. 

TweakTown ma takie wyniki: 

9882_37_amd-ryzen-5-5600g-and-7-5700g-ap

https://www.tweaktown.com/reviews/9882/amd-ryzen-5-5600g-and-7-5700g-apu/index.html

Edytowane przez smilehunter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie Night Raid. 

Graphics score 20700

CPU 11217

all 18368

 

Edytowane przez zlotnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

@zlotnik

Mozesz pokazac screen z ZenTimings ?

Ehh cos chodzilo w tle teraz jest mniej wiecej to co u ciebie:

image.thumb.png.8b2287deba3411242a0a84e0dcd30720.png

 

Edytowane przez grayman_1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, grayman_1 napisał:

teraz trochę lepiej 

f5c94d1da98b6dc3gen.jpg

7d4514c1b98f3393gen.jpg

 

Edytowane przez zlotnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BankGroupSwap na On i mniejszy AddrCmdSetup (48).

image.thumb.png.8019bbdbc8743fda0372a8dd07f6984e.png

Edytowane przez grayman_1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He smieszne tak jak wszedzie pisza BGS ma duzy wplyw na benchmarki ale prawie 0 wplywu na gry ...

Jak beda Vipery 4400 to jeszcze zobacze co sie da zrobic. Trochu dla zabawy zobaczymy ...

Nie wymagam duzo tylko 4030-4040 16-16-16-38 z GDM-OFF ...

 

image.thumb.png.8b5ede4458236398f874055100533cac.png

Edytowane przez grayman_1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • MSI 321URX do kupienia w Łowiczu. Możliwe, że to zwrot @PiPoLiNiO teraz sprzedawany stacjonarnie jako ekspozycyjny https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/monitory-led/monitor-msi-mpg-321urx-qd-oled-31-5-3840x2160px-240hz-0-03-ms-gtg  
    • O boże naprawdę ... Co  do lotów  nad prywatną posesją   to : Zakazu prawnego  nie ma  ale  musi być poszanowana prywatność  osób     ,a samo latanie bez zgody może być już naruszeniem i nieposzanowaniem prywatności ,a robieie zdjęć  czy nagrywanie   prywatnych posesji ,osób  podchodzi pod stalking  ,naruszenie wizerunku  tym bardziej   opublikujesz  gdzieś te materiały .   Warto zatem pamiętać, że choć przepisy dotyczące lotów dronem umożliwiają latanie nad prywatną posesją, to musi się to odbywać bez naruszania prywatności. Osoba zgłaszająca sprawę na policję może oskarżyć operatora drona o kradzież danych osobowych i wizerunku, naruszenie prywatności i nękanie https://ironsky.pl/czy-mozna-latac-dronem-nad-czyjas-posesja/   I chyba tyle w tych kwestiach z mojej strony  ,bo widze ze  masz  podstawowe problemy z odróżnieniem  przestrzeni publicznej  od prywatnej  , poszanowania  czyjejś prywatności  itp itd takie podstawy zycia w społeczeństwie  . To ze masz  drona nie  uprawnia cię  do tego ze  możesz zaglądać ludziom  przez okna  nie wiadomo w jakim celu .   Na jesieni  była u mnie akcja    gdzie miasto za pomocą  drona sprawdzało  czym ludzie palą w piecach  jakoś  urząd  potrafił wysłać  pismo   z informacją ze  w terminie  xx   będzie latał dron  nad moją posesją  w takim i takim celu . Nawet jak nie mieli obowiązku prawnego informować o takiej akcji bo  zachowali się po ludzku i  dali takie info aby mieszkańcy wiedzieli  co jest granie  i ze nikt ich nie podgląda /szpieguje ....    
    • Ale o czym Ty do mnie piszesz? Albo piszemy o czymś innym, albo kompletnie nie rozumiesz do czego wykorzystuje się drony. Cała dyskusja zaczęła się od tego, że ktoś napisał, że nie można wykonywać lotów nad prywatnymi posesjami i cały czas do tego się odnoszę. Na serio to napisałeś? Uważasz, że jak latasz dronem, to inne przepisy Cię nie obowiązują, w tym konstytucja? Człowieku idź grzecznie oddaj licencję. - Konstytucja nie zabrania mi wykonywania lotu dronem nad terenem prywatnym. Nie wiem o jakiej licencji piszesz (albo Ty nie wiesz na jakich zasadach wykonuje się loty dronem). A jakbyś w ten sposób uchwycił obiekt wojskowy lub jakąś infrastrukturę chronioną, to też byś się tłumaczył "przecież latałem w przestrzeni publicznej"? - to tylko pokazuje, że nie wiesz nic o lataniu dronem (polecam doczytanie chociażby o strefach). Masz zdjęcie poniżej i pisz akt oskarżenia na googla, że publikuje zdjęcie obiektu wojskowego jakim jest jednostka wojskowa. Czyli jak będę wisiał dronem nad przestrzenią publiczną, ale na wysokości np. Twoich okien w domu i obczajał co tam robisz, to co, też nie masz prawa wnosić pretensji? No raj dla stalkerów -  czy ja gdzieś pisałem o zaglądaniu przez okna z wykorzystaniem drona?
    • Rock nie jest stary, tylko zdziadziały. On ma ledwie 46 lat.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...