Skocz do zawartości
21szpak

FAQ: APU - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Inwina z nowym zasilaczem nigdzie nie ma poza strona InWina w Europie gdzie nie wysyłają do PL i ta cena jeszcze z podatkiem od nowości. Do tego dochodzi płyta itx minimum 550zl …. Co prawda wtedy zostają mi te same ramy … ale to minimum impreza za 950zl … Deskmini to 640zl plus kabel USB 2.0 …. (Zdzierstwo) .. ale ramy musiałbym wymienić na so-dimm ….

Mialem kiedyś SG13 razem z 2200g i noctua i z powodu budowy tej obudowy była jedna wielka tragedia nie wspominając o badziewnej MSI B450 edge …

Typowa obudowa pod 120mm AIO … I dlatego zastanawiam się nad deskmini ….

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, grayman_1 napisał:

Mialem kiedyś SG13 razem z 2200g i noctua i z powodu budowy tej obudowy była jedna wielka tragedia nie wspominając o badziewnej MSI B450 edge …

Typowa obudowa pod 120mm AIO … I dlatego zastanawiam się nad deskmini ….

Odnośnie SG13 - kiedyś popełniłem coś takiego jak na fotce ;) NH-L12 bez żadnego wentylatora, przepływ powietrza zapewniał ten w zasilaczu.

DeskMini też spoko, chociaż pamięci lekko nie mają (@3733 i były gorące, przy 1.35V) . Natomiast 4650g chłodziłem małym Wraithem. Żeby było cicho to boosty wyłączone, czyli 3.7GHz bazowo.


sugopgugy.jpg

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie problem w SG13 byl wlasnie z zasilaczem. Jak wsadzilem pelen ATX to po pierwsze nie mogl byc polpaswny ale jak znowu dmuchal caly czas a byl obrucony wiatrakiem w dol to wedlug mnie interferowal z wiatrakiem na Noctui a przestrzen pomiedzy nimi byla minimalna .... Przy SG13 trzeba by bylo pchac 120mm AIO z niskim blokiem . Druga sprawa ze jak kupilem wreszcie zsilacz SFX to byl wlasnie polpaswyny ... I co jakis czas sobie robil przedmuch a znowu z drugiej strony nic nie wyciagal z obudowy w trybie pasywnym .... Taki zrobilem na tym interes ....

W Chopin-ie czy Deskmini wiatrak chociaz zaciaga swierze powietrze czy to przez mesh czy przez perforowana obudowe w SG13 byla tragedia dopoku pewnie nie zamontuje sie przedniego AIO ....

Wyglada ze lepsza opcja jest Chopin ale i koszt wiekszy .... NR200 jest znowu za duzy . To jest dokladnie  rozmiar IN WIN 301 obcietgo o gorna czesc z zasilaczem ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O wlasnie i jak z glosnoscia Noctui w tek konfiguracji ?.

Na jakie obroty wchodzi w typowym uztykowaniu ?. Nie ma problemu z wiatraczkiem w zasilaczu ? Niektorzy widze ze robia fan swap.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie dalem sobie spokoj zostane przy InWin 301 . Znowu próbuje bawic sie w ITX i znowu cos czuje ze sie rozczaruje ?. Mialem kiedys w pelni paswynego ITX-a ale to bylo tylko core i3 z HD4000 i calosc brala nie wiecej niz 60-70W max. Obudowa to Akasa ktora jest jednym wielkim radiatorem. Po tym mam teraz skrzywienie co do glosnoci kompa ....

A Fume 2 z RMx od Corsaira w trybie pasywnym nic nie przebije .... Zostaje NR200 ktory jest niewiele mniejszy od InWin-a ... A dalej musze wymienic plyte glowna ....  Zasilacz z reszta by zostaly ale to tylko pare centymetrow nizej  ... 

Poza tym sa jeszcze male uATX od Jonsbo w granizach 18-20l ale nie wygladaja jakos przekonywujaco ...

InWin 301 to tez nie jest stosunkowo duza obudowa 25.4L i do tego tanie uATX. Jedynie co chyba zrobie to zamienie 4650G na 5700G i to wszystko.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.09.2021 o 14:40, grayman_1 napisał:

Ktos mial Deskimini X300 z 4650G i Noctua jako chlodzenie ?.

Jakies wnioski odnosnie glosnosci oraz brakow typu zbyt malo portow USB ? .....

Bo sie zastanawiam powaznie nad zmiana pomjego InWina 301 na cos naprawde malego ...

Mam tego X300 od Rzymo. U mnie siedzi w nim R5 5600G i po małym modzie chłodzenia jest z niego mega zadowolony.

Najpierw zamontowałem Cryoriga C7, którego akurat miałem u siebie na stanie. Niestety, jego wentyl jest dość nieznośny, więc zacząłem kombinować z chłodzeniem. Na necie znalazłem różne przeróbki, m.in. wstawienia wentylatora 120mm i w tą stronę poszedłem. Z tym, że w necie ludzie montują 120mm wentylator bezpośrednio na radiatorze i wtedy trzeba podpiłować kawałek obudowy, żeby wsunąć płytę z wszystkim do obudowy. U siebie rozwiązałem to inaczej. Zostawiłem sam radiator z Cryoriga C7 na CPU, a do ścianki obudowy zamontowałem wentylator Arctic P12 Slim PWM (wisi kilka mm nad radiatorem). Jeden otwór montażowy wentylatora złapałem do kwadratowego oczka siatki obudowy takim plastikowym kołkiem rozporowym do montowania wentylatorów, a w pozostałych trzech rogach podkleiłem trzema warstwami grubej piankowej taśmy dwustronnej (wentylator nie może bezpośrednio przylegać do ścianki, tylko musi mieć minimalny dystans żeby pomiędzy wsunęły się płaskie bolce tylne ścianki obudowy). Przy takim montażu tacka z płytą i tylną ścianką spokojnie wjeżdża do obudowy i nic nie trzeba w niej przerabiać.

Mam też boczne porty USB od Rzymo i o ile fizycznie się mieszczą razem ze 120mm wentylatorem, to już ich kabel przyłączeniowy do mobo nie był w stanie się odpowiednio wygiąć przy wsuwaniu płyty, więc finalnie się ich pozbyłem. 

Po tym modzie na 120mm wentylator zapanowała błoga cisza (w idle, choć w stresie też jest całkiem przyzwoicie) i jestem mega zadowolony z takiego mini komputera do pracy ;)

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pokazuje Twoje porównanie APU nie jest żadną sensownną alternatywą pod wzgledem ekonomicznym... Nawet przed tym szaleństwem cenowym jakie mamy tak nie było... jedynym atutem APU była możliwość zbudowania kompaktowego komputerka o jakis tam możliwościach casual-gaming. Sam odpusciłem ten wyscig i kompaktowo to mam laptopa bo ceny za ten sprzet są absurdalne...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.10.2021 o 10:06, marioking napisał:

Jak pokazuje Twoje porównanie APU nie jest żadną sensownną alternatywą pod wzgledem ekonomicznym... Nawet przed tym szaleństwem cenowym jakie mamy tak nie było... jedynym atutem APU była możliwość zbudowania kompaktowego komputerka o jakis tam możliwościach casual-gaming. Sam odpusciłem ten wyscig i kompaktowo to mam laptopa bo ceny za ten sprzet są absurdalne...

Też się zgodzę z tą tezą ale dodałbym jeszcze jeden atut - mniejsza prądożerność APU.

Jeśli chodzi o ten wynalazek:

https://www.sferis.pl/procesor-amd-ryzen-5-pro-5650g-mpk-100-100000255mpk-p722325
https://allegro.pl/oferta/procesor-amd-ryzen-5-pro-5650g-3-9ghz-16mb-oem-11265231362?utm_feed=c9faa3c7-f817-45a7-9529-84b750279de2&utm_source=ceneo&utm_medium=cpc&utm_campaign=feed

- rożnica względem 5600G polega tylko na zablokowanym mnożniku w 5650G?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle pewnie na CES 2022(styczeń) podadzą jakies konkrety... ale i tak pewnie przyjdzie dłużej poczekąc... coś tam pewnie pokaża/powiedzą, może nawet premiere ale co z tego jak dostaniemy ochłapy za bajońskie sumy bo obecnie wziecie ma nawet crap sprzed 3-4 lat...  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że amd drepcze w miejscu... ich zachowowczas podejscie w ciagu dwóch lat zatrzymało cały postep w tej gałęźi rynku... Fakt że dobrze na tym wychodzą kosztem klientów jest irytujący. I łykamy każdy ochłap jaki rzucają...

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam co w ludziach jest że bawią się w adwokata diabła... usprawiedliwiać corpo... zapominasz o takich detalach że mieli wprowadzić apu RDNA2 już prawie dwa lata temu... tak zapowiadali. Ale oczywiscie są ignorantami i nie wiedzieli że pamięć będzie ich ograniczać... ludzią muszą ich bronić... bo tacy są nieporadni. Nic dziwnego że rynek jest jaki jest, gdy ludzie sami sie w dupe kopią....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo dla nich się liczy to co się bardziej opłaca, pewnie wyszło w praniu, że już lepiej to wsadzić na am5, gdzie więcej upchną CU, będzie ddr5 i drożej

W końcu APU to niszowy produkt

Brak konkurencji to i tak 5600g/5700g się sprzedają

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, oh,shut up napisał:

Chyba nieźle

Szkoda tylko ze to perspektywa dopiero roku albo dwóch dla PC...może coś tam wstrząsnie rynkiem lapków w przyszłym roku... gdyby to było dostępne teraz i to tak realnie a nie wirtualnie jak większość nowosci to byłoby się z czego cieszyć... optymistycznie za dwa lata chciałbym wierzyć że to szaleństwo nowości z cena rosnącą wykładniczo w każdym kolejnym etapie dystrybucji będzie za nami... na pewno jest to znaczny krok do przodu, tylko dużo za późno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rreanimowałem swoją stacjonarkę na 3000G i wstała mi z dyskiem nvme.. poprzednio musiałem wymienić 200ge na pełne apu by ta sztuka sie udała... zaopatrzyłem sie nawet w mostek pci-e do ssd(nvme)... i tak testowo odpaliłem po staremu.. a tu smiga. NIe powiem, miałem pewne nadzieje w tym wzgledzie ale umarły gdy przyszedł 3000g na jadrze raven ridge zamiast picasso... Nie wiem czy teraz upac biosa 61c do najnowszego bo to może jakaś wyjątek tej literkowej wersji którą w miedzyczasie wrzucałem na apu... Co myslicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W razie czego nie będziesz w stanie wrócić do poprzedniej wersji biosu?

- - -

Przegapiłem, czy jeszcze nie ma info o tym, kiedy mają wyjść desktopowe Rembranty? Potencjalna wydajność integry kusi, ale jak spojrzę ile kosztują szybkie DDR5 to sam nie wiem... No i jeszcze te 2x16, gdzie 2x8GB wystarczyłoby mi w zupełności.

Jeszcze się okaże, że np. i3 Alder + H610/ITX + DDR4-3200 + RX6400/LP nie dość że wyjdzie sporo taniej, prądu zeżre podobnie, zmieści się do podobnej wielkościowo obudowy, to jeszcze w grach będzie szybsze o -naście/-dziesiąt procent...

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no downgrady biosu chyba nie działaja na oficjalnych plikach...i trzeba by robic jakieś kombinacje... chyba że się myle???

 

Sam jestem trochę nie nie w temacie... ale chyba jeszcze nawet mobilnych oficjalnie nie ogłosili.. btw w styczniu... wiec desktopy dopiero w połowie przyszłego roku gdzies jak to zwykle bywało... ale fakt to będzie droga zabawa.... ja bym temat odpuscił i do 2023... zawsze pierwsze konstrukcie sa znacznie gorsze... w niedługim czasie pewnie pojawia sie pamieci z szybszymi timingami jak już prototypy konsumencie się przetrą... przechodzenie na ddr5 w 2022 to najgorszy timing :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już można dostać ciekawe (według mnie) 6000 CL36, ale to ~2k za zestaw (2x16), gdzie Ballistixy DDR4 @ 4000 2x8 dostanę za 350zł - no jest różnica ;)

No nic - pewnie poczekam do ~marca i wtedy się okaże, czy mały komputerek dostanie RX6400, Intela DG2, czy czekam na APU... nVidia raczej odpuściła ten segment, RTX3050 będzie jednak kartą mocniejszą, > 75W więc bez szans na niski profil.

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nvidia zapowiedziała produkcje  rtx2050 4gb z tpd <55W..  raczej więcej niż trzeba do takiego malucha... tylko wersja LP jest coraz bardziej wzgardzana przez producentów, czego zupełnie nie rozumiem przy coraz wiekszej popularności kompaktowych PC.

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2050 ma być tylko do laptopów - w ITX i tak by nie miało sensu, bo GTX1650/G6 będzie szybszy...

Nic nie szkodzi wydać 3050/8GB w wersji <75W, ale widocznie nVidia ma inne plany

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wie ktoś czy AMD zamierza wypuścić nowe APU desktop  na AM4 lub AM5 z DDR4 ? 

Do lutego marca 2022 ? 

 

Edytowane przez mgrlukasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Następca 5600G/5700G nie prędko pojawi się.

Na początek procesory mobilne.

 

Edytowane przez Doamdor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś potwierdzić ile linii PCIE ma Ryzen 5600g? Mam sprzeczne informacje o 16 i 24(16+4+4) liniach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Trepcia napisał:

Zwykle desktop wychodzi w polowie roku.

Będą na DDR4? Bo chce kupić nowy zestaw z iGPU na początku roku.

Zastanawiam się nad 5600G lub i5 12600.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, musichunter1x napisał:

Może ktoś potwierdzić ile linii PCIE ma Ryzen 5600g? Mam sprzeczne informacje o 16 i 24(16+4+4) liniach. 

16+4+4 (główne łącze+storage+chipset link). Renoir i Cezanne na AM4 mają pełny zestaw linii PCIe 3.0.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • @MarioDee właśnie u siebie sprawdzałem. Gdy w opcjach zasilania mam ustawione Wyłącz monitor = nigdy i jak włączę test w CB23 i wyłączę monitor przyciskiem, a za około 30 sekund włączę to nic się nie zawiesza. Jeśli ustawię w opcjach zasilania Wyłącz monitor = 1min i jak włączę test w CB23(multi core), a następnie poczekam tak z 1min15sek.(monitor się wyłączy sam po 1min.) i ponownie włączę to przez jakieś 10 sekund widzę, że czas w CB23 nie odlicza się i obrazek nie zmienia się, ale po chwili wszystko wraca do normy (czas przeskakuje w dół o tyle o ile był chyba wyłączony monitor programowo). Jednak cały czas test był wykonywany bo wentylatory na grały tak jak przy włączonym monitorze. @MarioDee jak u ciebie wygląda "zawieszenie CB23"? Wyskakuje błąd?
    • Odpowiedź wysłano o 16:59 przez pracownika z pokolenia Z.
    • Czy jest sens zabierać się za streamowanie gier w jakości 1080p na Youtube skoro mieszkam na wiosce, gdzie nie mam światłowodów i musiałbym streamować za pomocą internetu mobilnego?  
    • Ja wyłączałem przyciskiem, ale nie powinno przecież tak się dziać chyba? Po prostu włączyłem test i chciałem odejść na dłużej od kompa, więc wyłączyłem monitor przyciskiem. Wracam po pewnym czasie, a tu CBR23 zawieszony. Z innymi programami do testowania stabilności jak np y-cruncher, czy memtest nie ma takich problemów przy wyłączonym monitorze. Może to jednak taka przypadłość tego programu? Przy włączonym monitorze jest wszystko ok. DDC wyłączyłem na próbę, ale to nic nie dało.
    • Do kuców to w ogóle słowa krytyczne odnośnie ich idoli czy nawet partii, z którą się teraz utożsamiają, bo oni gadają po POPiS czy jak ta Unia jest złem i trzeba wyjść z UE najlepiej jeszcze następnego dnia nie docierają . Zresztą to nie tylko kuców dotyczy, takim samym zachowaniem praktycznie również wykazują ci w elektoracie PiS-u. Kuce jak to kuce, ale w Konfie coraz śmielej zaczynają również tam odzywać z nie wiadomo do końca jakich powodów kobiety. Patrząc na taką Bryłkę, Zajączkowską, Pikułę, Domagałę, Czech i wiele wiele tych kobiet w Konfie odnoszę takie wrażenie, że są ładne, ale jednocześnie są głupie tak jak niektóre kobiety w Lewicy pokroju Żukowskiej.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...