Skocz do zawartości
21szpak

FAQ: APU - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

@grayman_1

Zrobisz któryś test w 3DMarku? Firestrike, timespy? 

Edytowane przez smilehunter

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

RAM 4266 1:1 i Valley 52.7.

Idzie zgodnie z przewidywaniami. Timingi dalej z du#@.

Time Spy: 1748

Garphics: 1543

CPU: 7109

Pamieci 1:1 z IF na 4266 cl.18 CPU:4200MHz iGPU: 2200MHz.

Fire Strike: 4474 

Graphics: 4978

Fire Strike Extreme: 2026

Graphics:2060

CPU:19865

Combined:821

Pamieci 1:1 z IF na 4266 cl.18 CPU:4200MHz iGPU: 2200MHz.

Procek tez jest bardo chlodny. W Cinebench R20 max 65 stopni a Fuma 2 mi sie wtedy kreci w okolicach 550rpm ...

Jeden wiatrak 120mm w obudowie ... na 850rpm ...

Wychodzi niecałe 65W przy 1.26V i 4.2GHz. ... i wtedy mam 3630 pkt.

Edytowane przez grayman_1
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hej wszystkim

Mam pytanie, składam komputer i zdecydowałem się na zakup APU zamiast łapaniu kilkuletnich używanych kart graficznych. Patrzyłem na Ryzen 5 2400G i Ryzen 3 2200G. 

We wszytkich sklepach komputerowych nie ma już tych procesorów, i tutaj pozostają aukcje na allegro. Np.:

https://allegro.pl/oferta/potezny-procesor-amd-ryzen-5-2400g-am4-box-vega-11-10451344811

Te procesory chodziły w takich cenach wcześniej?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@opalanik

Nie, za tyle nie chodziły, ale są czasy jakie są - przez sytuacje z kartami graficznymi (no i wirusa) oberwało się i procesorom z dobrą integrą.

Ale cena nieopłacalna, bo masz za ok 900zł nowy Ryzen 4650G.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chodzil po 590zl ...

Procesor calkowicie nieoplacalny ..... Jak nie masz starej plyty na B350 to nie ma nim sensu sie zajmowac ...

4650G dalej drozeje trzeba brac co jest .... Wyglada tez ze desktopowy Cezanne tuz za rogiem ale na razie pewnie tylko Aliexpress ...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, grayman_1 napisał:

4650G dalej drozeje trzeba brac co jest .... Wyglada tez ze desktopowy Cezanne tuz za rogiem ale na razie pewnie tylko Aliexpress ...

Ta... jeszcze jakby można było liczyć na wsparcie producentów płyt... jakoś renoir na wiekszości płyt wprowadzili dopiero po pół roku od premiery... jedynie wprowadzone w tym samym czasie a520/b550  je wspierały... mocno ograniczone wsparcie... a te nawet premiery jeszcze nie miały, czyli czerwiec-lipiec może, paranoje jaką teraz mamy i problemy produkcyjne to ten róg jest bym powiedział ETA 6 do 9 miesięcy.... o ile wydadza z tymi jakiś nowy chipset który je będzie wspierał "out of box"....

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeszcze tak komentarzem do tego co napisalem o podkrecaniu to niestety pojawiło sie to o czym na guru3D pisali przy okazji podkrecania IF.

Czyli coold boot ... U mnie powyzej 2066MHz. na IF. Tzn. przy 2133MHz. lapie coold boota ktory sie konczy resetem biosa ....Mozliwe ze dalsze podbijanie SOC by cos pomoglo ale dalem sobie spokoj. 

Wystarczy mi to co jest czyli 4133MHz. cl.16 na 1:1 z IF.

To daje jakies 29-32fps w Novigradzie na srednich ustawieniach w 1080p w Wiesku. Za miastem oczywiscie lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W moim przypadku nie mam jakichś ekstremalnych wymagań, bo też nie używam komputera do specjalistycznych działań.

Ale ten Ryzen 4650G jest chyba mimo wszystko w porządku jak dla mnie i lżej mi na sercu wydać pare stów więcej na procesor niż płacić około 600zł za karty graficzne, które kompletnie nie są tego warte.

Pytanie- jaka płyta główna do tego procesora najlepiej, chyba z niektórymi jest problem o BIOS obsługujący ten procesor?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Do 4650G plyty na chipsecie B450, A520, B550, X570. Nie wiem jak tylko z X470.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tylko jeśli chodzi o chipset B450 to unikać tych, co mają wsparcie dla 4650G za pomocą biosu beta, bo mogą różne problemy występować (np. dla MSI brać tylko płyty Max).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pytanie za 100 punktów - co będzie mocniejsze  - ta Vega 7 czy staruteńki HD 5850 1GB?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Vega 7.

Szczegolnie z szybka pamiecia. Problemem tez jest zalosna ilosc pamieci na tym HD5850 i zapewne problem ze sterownikami i nowymi grami.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Teraz, grayman_1 napisał:

Vega 7.

Szczegolnie z szybka pamiecia. Problemem tez jest zalosna ilosc pamieci na tym HD5850 i zapewne problem ze sterownikami i nowymi grami.

No właśnie ta ilość pamięci mnie najbardziej martwi. Plus mam monitor 4k a wtedy chyba jeszcze nie istniało DP 1.2 lub HDMI 2.0... No nic, kupuję APU i zobaczymy co potrafi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

APU i cisnac RAM trzeba.

Najlepiej w okolice 4000MHz.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@grayman_1 - jak sie sprawuje 4650G na B550 Mortar? jakies problemy miales? Z wyswietlaniem obrazu, albo nie działającymi USB ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie. Wszystko dziala jak nalezy przynajmniej te porty ktore uzywam. 

Wgrany Bios z konca Marca (AGESA 1.2.0.1).

Calkiem fajny ten B550M Mortar.

Nie widze tez opisywanych tu problemow z restartem grafiki/czarnymi ekranami itp. Tylko ze ja uzywam planu zasilania AMD Ryzen High Performance i leje na jakies tam hibernacje itp. Nie uzywam tez grafiki czy dysku na PCI-E 4.0 wiec nie maja prawa sie pojawic problemy z USB itp...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ani jednego z opisanych problemow nie mam. Nie wylaczam C-States.

Pamieci zawsze i tak recznie ustawiam. Mozliwe ze kolejne AGES-y rozwiazaly wszystkie opisywane problemy.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzieki wielkie za odpowiedz.
Mam taka sama plyte obecnie (B550 Mortar) w parze z R5 3600, poki co grafika to stare Quatro K600, wstepnie myslalem nad APU chociaz spora ilosc opisywanych problemow troche odstraszyła.
Na Reddit byly tez komnatrze o tej plycie w parze z APU 4xxx i problemach, wiec odpuscilem, ale skoro masz dokladnie taki setup i dziala to mozlwie ze nowe biosy rozwiazaly problem.
Ramy Cruciala w komplecie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Tak.

Moze i byc tak ze na ta chwile nie wychwycilem wszystkiego bo uzywam od niecalych 2 tygodni.

Druga sprawa ja mam wszystko ustawione recznie czyli napiecia i taktowania.

Procek na stale na 4200MHz. i 1.26V, SOC na 1.21V tak jak i GPU na 1.21V.

Jeszcze kilka komentarzy. Tak jak pisalem Infninity Fabric powyzej 2066MHz. u mnie gwarantowane cold booty. Czyli np. na drugi dzien z rana procek juz nie wstanie a dzien wczesniej jak by go nie katowac zagrzany dziala jak nalezy.

Wazne zeby SOC mial odpowiednio wysokie napiecie. Najlatwiej przetestowac w OCCT .... Dajemy mala probke i AVX2 i grzejemy. Bedzie reset calego kompa jak mamy za malo napiecia ... Cienebench przejdzie, OCCT wywali sie odrazu. RAM TM5 z dobrym profilem. Ostatnio uzywam hardcorowych po 3 godziny. Procek oczywiscie tylko OCCT mala probka i AVX2 jak wam przejdzie 30 minut to nie ma bola ... Zawsze trzymam sie tej zasady. Druga sprawa lepiej takie 4.2GHz. all core 1.25-1.26V niz 4.3GHz. i 1.35V ktore moze ale nie musi byc stabilne. Nalezy sobie odpuscic. Ta sama zasada kierowalem sie przy 3600 i mialem wtedy 4.15 all core i 1.25V. Chlodno i stabilnie. Zen2 powyzej 4.2GHz. all core z AVX2 potrzebuje sporo napiecia co jest bez sensu bo roznica w wydajnosci znikoma ...

Trzeba takze czytac instrukcje ktory slot bedzie dzialac jesli podepniemy np. 2 x M2 tak jak u mnie. Potem wychodza nieporozumienia i ludzie psiocza ze im cos nie dziala.APU maja mniej lini PCI-E .... Niektorym moga przestac dzialac wejscia USB podlaczone przez dodatkowy HUB na plyacie podlaczony przez PCI-E !!! Zalezy od budowy plyty glownej.

Edytowane przez grayman_1
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

dzieki wielkie za komentarz i szczegoly!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
8 godzin temu, grayman_1 napisał:

APU maja mniej lini PCI-E ....

Tylko stare APU pierwszej i drugiej generacji. Od Renoir (4xxxG) APU mają tyle samo linii co CPU.

Trzeba takze czytac instrukcje ktory slot bedzie dzialac jesli podepniemy np. 2 x M2 tak jak u mnie.

Zależność slot <-> M.2 to notoryczna cecha wielu płyt MSI na tej platformie. Nie wiem co za big brain u nich to wymyślił, by faworyzować porty SATA kosztem M.2 i PCIe, no ale ¯\_(ツ)_/¯

Niektorym moga przestac dzialac wejscia USB podlaczone przez dodatkowy HUB na plyacie podlaczony przez PCI-E !!!

Ale jeszcze raz?
Układ na płycie nie ma prawa "wypadać" - jeżeli tak się dzieje, to jest to problem sprzętowy z płytą, bądź bios.
No chyba, że piszesz o karcie rozszerzeń przestającej działać, bo coś wsadzono do drugiego M.2 ponieważ powody ww. - wtedy wszystko "działa" jak ustawa przewiduje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak masz racje jest 20 linii.

Zmylilo mnie ze u mnie na Mortarze po wsadzeniu drugiego dysku M2 wylacza dolny slot ktory jest przeciez slotem PCI-E x4 a tylko elektrycznie x16.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

panowie, pomóżcie bo mnie zaraz szlag trafi z tą platformą

wymieniłem i7 6700 na ryzena 5 4650g i asus x570 phantom gaming 4

pamięci Corsair 16GB (2x8GB) 3000MHz CL15 Vengeance LPX Black

za cholere nie jestem w stanie osiągnąć tak stabilnego systemu jak na starej i7 6700 i asus z170 pro gaming z tymi samymi pamięciami

gry raz na 20-30minut łapią 1-3sekundy freeza, przeglądanie youtube to katorga - często jak oglądam 10min+ film to po zabuforowaniu przeglądarka cała laguje - akceleracja GPU nie ma znaczenia

Na ten moment siedze na automatycznych ustawieniach, LLC lvl2, gpu podkręcone do 2300mhz przy 1.2v soc related voltage i profil XMP ustawiony + manualne dodatkowe ustawienia
przestawianie gear down nie ma znaczenia
manualnie procesor nie utrzymuje stabilności na 4.2ghz poniżej 1.42v(!)

core performance boost właczony - łapie 4.3ghz na wszystkich rdzeniach na auto
siedzę na 2300mhz podkręconej iGPU - ale to kompletnie nie ma znaczenia bo na stocku/deafult lub manualnych ustawieniach system zachowuje się tak samo
system postawiony na goodram iridium pro 240gb
gry na osobnym iridium pro 2 240gb

infinity fabric na 1500mhz - mam wrażenie, że na auto było stabilniej ale pokazywało taką samą wartość..

chłodzenie fortis 3 - temp przy obciążeniu max 55C cpu 45c soc / occt avx2 70c cpu, 50c soc, 40c gpu

zarządzanie zasilaniem high performance - na balanced to nawet system łapie zmułe

działanie PC w porównaniu do starej i7 to przepaść na korzyść i7... 

ktoś coś? 

Edytowane przez fliperpl

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi