Skocz do zawartości
21szpak

FAQ: APU - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

patrzcie jaką perełke trafiłem na youtube

KSAoYap.png

co tu jest źle? :E 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Troszkę duże napięcie :) błędny pomiar i tyle 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

I0SpZXA.png

Hoho, może tym razem apu beda normalnie na desktopa dostepne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wątpie czy taki amazon ma jakiś wgląd w realna dostępność sprzedazową przyszłych procków(2-3 miesiące w przód) a co tu mowic o pośledniejszych sieciach... Chciałbym wierzyć ze będzie normalna premiera i sprzedaż plus wsparcie na starszych płytach... ale realia nie rokują, AMD nie wyrabia w produkcji... braki elektroniki narastaja a nie maleja... wiec watpie, mało prawdopodobne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Procki sa od jakiegos czasu integraowane/testowane u OEM-ow ci juz zrobili pewnie solidne zamowienia bo kart graficznych brakuje ...

Nie sadze zeby AMD mialo co sprzedac na rynek poza OEM ....

Zostaje pewnie  tylko obecny model sprzedazy czyli Ali i Action (Sferis) ...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ciekawe ile sobie krzykną na nowe APU, korci 4650G, lecz moja płyta nie obsługuje 4K 60Hz. :/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przecież tego było tyle, że kto chciał to sobie kupił. OEM czy nie, bez znaczenia.

Wydajnościowo top APU, zwłaszcza dla tych co korzystają z PC-ta, w taki sposób, do czego został  pierwotnie stworzony. czyli do pracy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
56 minut temu, Doamdor napisał:

Ciekawe ile sobie krzykną na nowe APU, korci 4650G, lecz moja płyta nie obsługuje 4K 60Hz. :/

Ceny oficjalne sa praktycznie takie same jak poprzednich serii....sugerowana cena dla 5300g to jakies ~155baksów jak gdzieś tam widziałem na zachodnich serwisach.... fakt ze u nas jest +50%-100% za poprzedników, to tylko ekonomia lokalna... ani trochę nie wynika z pazerności AMD tylko bardziej nieudolności w spełnianiu zapotrzebowania... Ci do dorwą jakieś sztuki żyłują ceny i to tylko im napycha kieszenie....

Ps. Dlaczego Ci nie obsługuje? Chyba nawet hdmi 1.4 powinno dawać 4K 60hz w próbkowaniu 4:2:0...

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Kolejny kiepski news... Mami cichą premiere APU Cezanne YUPI... a nie zaraz znowu kuzwa OEM...i z naciskiem od AMD WYŁĄCZNIE! no i nie dość tego definitywnie i na amen 5300g TYLKO 6cu :(

cezanne.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie panikujmy, normalne że OEMy są na pierwszym miejscu, ale sprawa jeszcze nie jest stracona:

The AMD Ryzen 5000G APUs are aimed at the consumer segment with an initial supply coming to OEM PCs first and later heading out to the gaming & mainstream DIY segment.

W razie czego sferis, pcproject albo allegro dostarczą.

PS. A co do grafiki, to cóż... może w związku z drożyzną w kartach graficznych dojdzie do kuriozalnej sytuacji, kiedy producenci gier będą się dostosowywać do sprzętu, a nie na odwrót i nie będą tak bardzo wymagające? W końcu dawniej, pamiętam jakieś 35 lat temu gry na sprzęcie tak słabym, że ciężko sobie teraz wyobrazić sprawiały radochę, że szkoda gadać, jak to w ogóle było możliwe? :D A poza tym w dobie umierającej gospodarki i wirusa czy to prawdziwego czy wydumanego, może warto się zająć czymś innym niż granie przed ekranem? No wiem, głupie to może tłumaczenie, ale ja bym się nie martwił, krzywda wielka ludzkości się nie stanie z powodu słabszych GPU :D 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie wiem czy jest sens wymieniac 3400G. Dodatkowo nie wiadomo jak z wsparciem przez B450.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Tylko przy OEM producenci płyt nie bedą zobbligowani do wsparcia tych nowości... albo wręcz bedą zniechecani, bo dziwne że do b450 pierwsze wsaprcie pojawiło się dobre pół roku po premierze... a teraz nawet b550 nie może pochwalić wsparciem "out of box" i którego nie zawdzieczał uprzejmości producentów płyt tylko startowej aegsie z natywnym wsparciem... Teraz niewiele pomoze nabycie z ali czy kto tam będzie sprzedawał gdy nie będzie do czego włozyć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Uporał się ktoś z mignięciem ekranu przy włączaniu filmu na 4650g? myślałem że stany oszczędzenia energii pomogły ale niestety się myliłem :(

Edytowane przez zlotnik

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
50 minut temu, zlotnik napisał:

Uporał się ktoś z mignięciem ekranu przy włączaniu filmu na 4650g?

Nie tyle uporałem, co skutecznie go obszedłem. Nie wiem w jakich okolicznościach masz ten problem, ale u mnie mignięcie następuje tylko raz po wybudzeniu komputera z hibernacji. W związku z czym przestałem używać hibernacji, tylko zwykłe uśpienie, a po drugie wyłączyłem szybki start Windows (domyślnie jest włączony) - bo przy szybkim starcie każde uruchomienie systemu, to jak wychodzenie z hibernacji. Jak system się uruchamia całkowicie od nowa albo wychodzi ze zwykłego uśpienia, to nie mam żadnego migotania.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

U mnie biało-szary ekran pojawia się raz po włączeniu komputera (nie ma znaczenia czy sprzęt był całkowicie wyłączony, czy budzi się z uśpienia, czy uruchomiony ponownie) - co ciekawe tylko w 1080p i tylko przy wychodzeniu z 'pełnego ekranu'. Muszę albo wyłączyć / włączyć monitor, albo odłączyć i podłączyć przewód sygnałowy, i potem mogę działać godzinami i nic się nie dzieje.

Co do sensu wymiany 3400G na inne APU - według mnie sensu brak. Dopiero przesiadka na AM5 + DDR5 + RDNA przyniesie coś konkretnego...

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wlasnie nie wiem o czym wy piszecie ....

Ktorys tydzien uzywam komputera i nie mam problemow ktore opisujecie ....

Plyta to Mortar B550M z najnowsza beta. Do monitora jestem podlaczony kablem DVI-HDMI.

Monitor full-hd a plan zasilania to AMD High Performance.

Procesor na 4.2GHz. 1.26V, MEM na 1.39V, SOC 1.21V, iGPU 2200MHz. 1.21V.

Nic nie ruszalem z oszczedzaniem energii w biosie jednynie Spread Spectrum wylaczone.

Jedynie kiedy zaczalem miec problemy to wtedy gdy przesadzilem z timingami pamieci i zaczely sie zaciecia od bledow pamieci ....

Po czasie i zabawie z pamiecia doszlem do jednego wniosku. Nie liczy sie az tak bardzo transfer liniowy jak opoznienie pamieci ....

Czy dam 4133MHz. na luznych timingach czy 3866MHz. na cl.16 i ustawieniach fast z kalkulatora to wyniki w syntetykach i grach te same ...

Mam w granicach 65ns w Aidzie i to daje najlepsze wyniki. Moze sie i da zejsc do 64ns ale ponizej tej wartosci moje pamieci sa juz na 100% nie stabilne ...

Druga sprawa powyzej 4000MHz. na IF u mnie plyta za kazdym razem dluzej startuje wyglada ze robi jakis trainingi nastaw.

I na koniec skonczylem na 3866MHz. 1:1 z IF na cl.16 przy 1.39V na pamieciach i to daje mi najlepsze wyniki w syntetykach ...

Wiec najlepsze do APU szybkie B-die z bardzo dobrego binu .... Tylko ze wydawanie kasy na dobre B-die do APU mija sie z celem ....

Mialem kiedys itx na MSI B450i Gaming z 3200G i  cos takiego o czym piszecie czyli resety grafiki jakies utraty sygnalu do monitora (sniezek) itp. i problemem byl kabel HDMI->DVI ktory byl marnej jakosci .... Po wymianie bylo ok ale byl jeszcze jeden problem czyli marna sekcja na SOC bez radiatora ... Sekcja sie przegrzewala. To tylko 2 fazy upakowane zaraz obok siebie na malej powierzchni laminatu ... Wiec po przejsciu na uATX byla niebo a ziemia jesli chodzi o OC ... A i nie patrzcie na wskazania czujnika temperatury VRM on nie mowi o temperaturze konkretnych tranzystorow czy calych power stage.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
10 minut temu, grayman_1 napisał:

Plyta to Mortar B550M

Opisane problemy dotyczą głównie B450. Wiadomo, że B550 są już od nowości dostosowane do nowych ryzenów, więc też dopracowane do współpracy z nimi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@grayman_1 - mam B450, więc pewnie dlatego ;)

U mnie płyta startuje tak samo krótko nawet na 4333 (2166), AIDA 63 - 63.5 ns zależnie od konkretnych ustawień i samego zegara CPU. Ostatecznie jadę na 4000 CL16 (Microny E-Die).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
W dniu 17.04.2021 o 10:23, Melon77 napisał:

Nie tyle uporałem, co skutecznie go obszedłem. Nie wiem w jakich okolicznościach masz ten problem, ale u mnie mignięcie następuje tylko raz po wybudzeniu komputera z hibernacji. W związku z czym przestałem używać hibernacji, tylko zwykłe uśpienie, a po drugie wyłączyłem szybki start Windows (domyślnie jest włączony) - bo przy szybkim starcie każde uruchomienie systemu, to jak wychodzenie z hibernacji. Jak system się uruchamia całkowicie od nowa albo wychodzi ze zwykłego uśpienia, to nie mam żadnego migotania.

Dzięki za info wyłączyłem tylko szybki start i na razie ekran nie miga :) komputer wyłączam normalnie na zamknij system 

Edytowane przez zlotnik

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Szkoda ze zabrakło testów w grach Xe... bo osobiscie apu od amd to najwieksza sciema na rynku pc... pierdolic w skrócie te oem apu.... cieżko je kupic, cieżko ze wsparciem... ja sie przymierzam do lapka z Xe i chrzanic apu od amd....

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sa testy lapkow XE w internecie i najbardziej uklady Intela kuleja w grach poprzez niedopracowane sterowniki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Wiadomo intel miał z tym zawsze problem... ale sterowniki to kwestia ewolucyjna i łatwo modyfikowalna... nie tak jak fatalne podejście amd...intela moge i da sie kupic i miec nadzieje na progres.... a u amd nie zanosi sie na jakiekolwiek nadzieje na poprawe przed 2022 i apu z navi, moze dopiero.... i jak nie lubiłem Intela to jednak umie zaprpoponowac sensowny balans, czyli xe96 z 4/8 i jest prawie idealny sprzet... szkoda ze amd tak nie potrafi. ale i tak schodzi im wszystko na pniu wiec moga dalej olewac klientów i to jest przykre ze nie ma co liczyć na poprawe a u intel sprzyja jego nieudolność zapewnianiu rozwiązań multi-core dzięki czemu przypadkiem lepiej wpasowuje sie w trend i oczekiwania. a juz szczególnie ironiczny jest fakt ze intela mozna miec taniej niż jakies tam dostepne lapki amd z vega8...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Predzej wyjdzie APU z Navi niz Intel ogarnie sterowniki w grach. Z reszta jest wiele testow, sam zobacz jaka ruletka w wydajnosci jest z grafika XE, raz potrafi dzialac dobrze a raz crashuje calego kompa.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
22 godziny temu, Trepcia napisał:

Sa testy lapkow XE w internecie i najbardziej uklady Intela kuleja w grach poprzez niedopracowane sterowniki.

Miałem lapka z grafiką Xe jeszcze we wrześniu 2020 i do tej pory się praktycznie nic nie ruszyło ze sterami Intela :cool:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi