Skocz do zawartości
21szpak

FAQ: APU - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

24 minuty temu, tomcug napisał:

Miałem lapka z grafiką Xe jeszcze we wrześniu 2020 i do tej pory się praktycznie nic nie ruszyło ze sterami Intela :cool:

No chyba wlasnie na ITHardware byla ta recenzja lapka z XE pod maska.

Kurde, tym bardziej to boli, ze stery leza, bo to chyba chlopaki z Gdanska tworza (albo tworzyli, bo od 3-4 lat nie mam updatu na ten temat).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Moze bedzie lepiej jak Intel wyda na powaznie osobne karty Xe. Wtedy bedzie powod zeby wydac wiecej kasy na development sterownikow. Narazie gdzie ich grafiki sa przede wszystkim wykorzystywane w lapkach biznesowych a nie zabawkach do gier to takiego powodu nie bylo ....

Eee nie wiem co wy chcecie od 4650G. Kupic bylo latwo jeszcze sie zalapalem na znosna  cene teraz rzeczywiscie gorzej a moze byc i tak do 2022 roku ....

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
18 godzin temu, tomcug napisał:

Miałem lapka z grafiką Xe jeszcze we wrześniu 2020 i do tej pory się praktycznie nic nie ruszyło ze sterami Intela :cool:

Szczerze ale porównanie, xe wrześniu to jak gra w fazie alfa... Ja tam wiem ze Xe swoje przywary bedzie miec, ale podejscie AMD to po prostu kpina... jak czekałem na 4000g to zrobili ten debilny ruch z oem, poza tym mam b450, a ta ma wsparcie dopiero od paru miesięcy... zreszta jak czytam o tych bugach na b450 to szczerze Xe tak nie zniechęca... Rynek jest niestety taki że jako klienci jestesmy jeszcze mniej nieistotni niz zwykle... moze w 2022 coś sie poprawi u AMD... ale póki co, my klienci detaliczni jesteśmy smieciami dla nich.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kupowanie XE do gier jako ucieczka przed bugami z AMD APU to pojscie z deszczu pod rynne. Wiekszosc bugow z APU jest zwiazana z pamiecia RAM.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Jak nie macie wylaczonego TSME w Biosie a tylko dane na Auto to wylaczcie ...

+5% do wyjanosci grafiki za friko ....

U mnie auto oznaczalo wlaczone .... i nie zajarzylem tego a przeciez mam 4650G PRO ...

Odrazu czas dostepu do pamieci -10% ...

https://en.wikichip.org/wiki/x86/sme

Jak ktos lubi cyferki to w Valley benchmark (1600x900) :

TSME Auto (On) :

52.2 fps
min 33.5
max 88.9

Score 2185

TSME Off:

54.1 fps
min 33.6
max 89.8
Score 2262

Pamieci tak samo ustawione czyli 3866 cl.16 1:1 z IF.

Czas dostepu do pamieci spadl z 65ns do rownych 60.

Zawsze to 1-2 klatki wiecej w grach.

Edytowane przez grayman_1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

CPU 4300 IGPU 2300 

TIME SPY 1788 score 

GPU score 1580

CPU score 7108

Edytowane przez zlotnik

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

3866MHz. cl16 iGPU na 2200MHz.  CPU na 4225MHz. TSME Off 

TimeSpy:

Score:1756 pkt.

GPU score 1549pkt

CPU score 7278pkt.

Edytowane przez grayman_1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Siedzę pod kamieniem, więc dużo informacji mnie omija, no i właśnie się dowiedziałem, że AMD zadebiutowało z następną generacją APU (Cezanne)

Listę można zobaczyć na oficjalnej stronie https://www.amd.com/en/processors/ryzen-with-graphics
Na starcie mają być dostpęne tylko wersje OEM, ale podobno z czasem i dla nas ma coś skapnąć.

Sam chętnie bym przygarnął takiego 5300GE gdyby się to tylko nie wiązało z wymianą płyty b450 na coś nowszego

Edytowane przez Mistral85

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Tak trochę po czasie... teraz na topie są przecieki o 6000 ;) i perspektywa że coś w końcu drgnie w 2023 :(((( A swoją drogą czy ja czegoś nie czaje, ale czemu amd tak uparcie bostuje cpu... większość, jeśli nastawiają sie na moc igpu to o kant dupy potłuc takie 6/12 albo 8/16... takich userów co tego potrzebują to jest tyle co kot napłakał, bo najczeście własnie jak przedmówca najchętniej przytuliłby 4/8 z mocnym igpu... Sam po swojej styczności i uzytkowaniu 200ge, moge smiało twierdzić że jak nie mogę liczyć na max igpu zeby miec coś low-middle gaming to taki 2/4 z vega3 totalnie wystarcza do web browsingu/office/media player 4k! Ale niech se robią te chore 8/16, ale niech cholera dadza 4/8 z vega 8!!!!

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dla mnie połączenie 6/12 z "słabym" jak to określiłeś i-gpu jest idealne - do pracy jak znalazł. Więc określenie "takich userów co tego potrzebują to jest tyle co kot napłakał" jest raczej nie na miejscu.

Gry to marginalne zastosowanie PC-ta i zapewne chciałbyś mieć 200klatek w WQHD na APU za 800 pln :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Coś wiadomo kiedy 5600G ma pojawić się w sprzedaży ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
38 minut temu, Doamdor napisał:

Coś wiadomo kiedy 5600G ma pojawić się w sprzedaży ?

Już jest :) link

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bardziej mi chodziło o nasz kraj, a nie USA. :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, Doamdor napisał:

Bardziej mi chodziło o nasz kraj, a nie USA. :E

Skąd mogłem wiedzieć🤷‍♀️ ? W Polsce moim zdaniem jeszcze poczekasz. Na razie wypływają tylko OEM-y i to w ...USA :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
17 godzin temu, marioking napisał:

Tak trochę po czasie... teraz na topie są przecieki o 6000 ;)

Panie, tera to już czekamy na Ryzeny 7000, podobno każdy w jakieś iGPU wyposażone zostanie. https://www.techpowerup.com/281001/rumor-amd-ryzen-7000-raphael-to-introduce-integrated-gpu-in-full-processor-lineup

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A ja się zacząłem zastanawiać - które APU będzie najwydajniejsze? Przyjmijmy założenie tylko giercowania i przeglądanie neta, więc czy 4/8 CPU powinno wystarczyć z zapasem. Chodzi mi tu głównie o stosunek jakości do ceny i co trzeba zrobić, żeby wydajność graficzna nie ssała. Czy 3400G na 3200MHz CL14 da radę? I jakie sensowne taktowania jest w stanie udźwignąć kontroler pamięci w tym procku (zazwyczaj)? Nie tak dawno złożyłem znajomemu 3400G z 3000MHz CL15 2x8GB i zastanawiam się, jakie pamięci (nie mówiąc już o OC GPU) na 4650G pozwoliłyby mimo mniejszej ilości rdzeni graficznych dać lepszą wydajność? Albo inaczej - w jakich specyfikacjach RAM (realistycznych do osiągnięcia dla danych procesorów) są one porównywalne do siebie wydajnością wyrażoną w ilości klatek w grach siedzących bardziej na GPU? Oczywiście orientacyjnie :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

poszukaj sobie na google... nie raz testowali wpływ pamięci na wydajność igpu...  jakiekolwiek hardcorowanie w tym temacie mija sie z celem... koszt takich lepszych pamieci nijak sie nie zwraca....zreszta 3400g jest najsłabsze na tym polu... jak już takie myki to bardziej na serii 4xxx... zreszta osobiscie ci powiem, ze załuje przesiadki z 200ge na 3400g :P bo w codziennym zastosowaniu www/media praktycznie żadnej poprawy a pogranie też okazało sie rozczarowujace... lepiej było do tego 2/4 kupic jakies dedykowane gpu niz wymieniac na to 4/8 z mocniejszym igpu...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Właśnie z jednej strony na internecie jest dużo, ale z drugiej nie ma dobrego testu jednej i drugiej platformy na jednej płycie. A chodzi o mały SFX do CSa i filmów, więc 200GE nie załatwia sprawy. A porównywanie wydajności GPU w 3400G i 4650G wydaje mi się dość trudne niestety, ale może ktoś miał oba i może coś rozsądnego powiedzieć 0_0

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja miałem/mam 3400g (mem 3400 CL16) oraz 4650g (mem 4000 CL16, Vega @ 2200) - zestaw nr 2 oczywiście wydajniejszy, ale bez wielkich różnic (min fps różnice większe). Mimo, że to szybkość pamięci jest głównym ograniczeniem, to i rdzeń swoje robi, każde +100MHz daje proporcjonalne zyski w wydajności.
No i zestaw nr 2, mimo szybszych modułów, wyższych napięć SoC, konsumuje kilkadziesiąt watów mniej - to może mieć znaczenie w przypadku mini zestawów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Fajny ten 5700G

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jesli chodzi o wyniki iGPU to nie ma roznicy ...

Wyniki ciut gorsze niz na moim 4650G.Roznica tylko w samym CPU i to ogromna ...

Czyli nic czego sie nie mozna bylo spodziewac.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
34 minuty temu, grayman_1 napisał:

Jesli chodzi o wyniki iGPU to nie ma roznicy ...

Wyniki ciut gorsze niz na moim 4650G.Roznica tylko w samym CPU i to ogromna ...

Czyli nic czego sie nie mozna bylo spodziewac.

Na Stock/OC masz lepsze wyniki na 4650G od 5700G ?

Edytowane przez Doamdor

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Raczej chodziło mu odwrotnie... bo na pamieciach ~4200 i igpu +300 o/c chwalił się niższymi wynikami od tych z filmiku(2-3strony wcześniej)...wiec to byłoby lekko niespodziewane gdyby starsza rev z mniejsza iloscia jednostek była lepsza :P Jakkolwiek AMD odwala coraz wieksza maniane... po kiego grzyba robią zwykłe ryzeny bez igpu jak w apu też jedynie skupiaja się na cpu... a igpu od dwóch lat stoi praktycznie w miejscu...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale na filmiku tez nie ma stock Pamieci sa ustawione na 2000MHz. ....

Takie wyniki a nawet ciut wyzsze to ja mam na iGPU 2200MHz i pamieciach ustawionych na 1933MHz. cl16.

Tu nie ma co naprawde robic z iGPU a problem jest z  podsystemem pamieci ... Dopoki nie wyjda procki z DDR5 to nic sie nie zmieni.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
34 minuty temu, grayman_1 napisał:

Tu nie ma co naprawde robic z iGPU a problem jest z  podsystemem pamieci ... Dopoki nie wyjda procki z DDR5 to nic sie nie zmieni.

Tu polemizowałbym że rzeczywiscie jest sciana... jeszcze kilka lat temu w roadmapie były planowane navi w apu 4000... wiec nie planowaliby kroku w przód gdyby on nic nie wnosił... jedynie bezsilność intela sprawiła ze amd odpusicło bo nie ma po co sie starać... i to najpewniejszy fakt... a my mamy abstrakcyjne apu psu na budę, bo jesli ktoś chce uniwersalny domowy kompik do laitowego pogrania skalowanie vegi 8(tej najnowszej-najmocniejszej) kończy sie na ~4/4(8) i wiecej to przerost tresci w kwestii cpu... wiadomo są JEDNOSTKI które docenia lepsze cpu w APU ale trzymajmy sie faktu ze dla ogółu domowych użytkowników sprzetu jest wprost przeciwnie. PS. I ja nie oczekuje jakis mega lepszych integr!!! tylko by ta najlepsza była w racjonalnym i adekwatnym cpu!!! A nie, by miec vege 8 to trzeba kupic z czapy procek za ~1500zł!!!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi