Skocz do zawartości
21szpak

FAQ: APU - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

No wiesz, po pierwsze włożyłeś do płyty procesor, który nie jest w niej wspierany.

Po drugie procesor oficjalnie wspiera tylko częstotliwości MAX 2667MHz.

Więc podkręcanie tych pamięci jeszcze wyżej tak naprawdę nic nie daje. Lepiej by było zmienić procesor, na jakiś lepszy.

Jeżeli używasz tylko zintegrowanej karty graficznej, to ten byłby lepszym wyborem:

https://www.morele.net/procesor-amd-ryzen-3-4300ge-3-5ghz-4-mb-oem-100-100000151mpk-8405033/

Edytowane przez gilban

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pewnie, że tak. Athlonik za 200zł jest na przeczekanie aż będą dostępne 5700g i FidelityFX.
Ogólnie oc bardzo dużo na nim daje i jest fajną ciekawostką :)
Dirt rally 1080p high ~30-37fps na ramach 3533mhz i gpu 1550mz
WOYdx0q.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Panowie ale to i tak wielka lipa jak patrze możliwość najnowszego APU to 2GB vram 

Dla tych co graja to bez znaczenia, jesli ktos pracuje na pc jest włączony 24/7 i czasami gra to problem

Dla przykładu właczamy programy które wiszą w tle i gre, dochodzi do 1,8GB vram i co sie dzieje ? Jest problem ;)

Zależy od programu... nie odswieza obrazu, czasami pozostaja czarne pola, w przegladarce  np. ogladajac film zastaniemy czarnosc.

Oczywiscie to jakis babol badziewnych sterowników od amd,  Jakiś problem z kopiowaniem pamieci i odswieżeniem, po włozeniu normalnej karty problem przestaje istniec tak samo nie istnieje na integrze intela :E

Sami mozecie to sprawdzic crystal disk info chowamy w pasek i właczamy przegladarki, i jakąś gre albo dwie, żeby zapchać dobrze vram wirtualny wracamy do programu i mamy czarne pola :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Win11 i APU...
boli mnie to, jak rośnie czas dostępu do pamięci :/
Edit: jednak nie - nie zwróciłem uwagi na to, że oprócz fTPM załączyło się TSME (z ryzenów pro - szyfrowanie pamięci), nie jest tak źle jak to wyglądało na pierwszy rzut oka... ;)

h50kbNP.png

Edytowane przez rzymo
zmiana treści

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pewnie jest przesylane tyle danych diagnostycznych do Redmond ze mnie to akurat nie dziwi :-).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
W dniu 29.06.2021 o 17:58, rzymo napisał:

Win11 i APU...

I po co to komu???? Gdyby ludzie mieli minimum  intelgencji i dystansu.. na sam widok windows 11 kasowali by maila, zamykali okienko przegladarki... Nawet fakt ze to ma być za darmo jest mierżący... Windows 7 był tak udanym systemy że gdyby przez samo-sabotaż M$  i sztuczne ograniczenia jego rozwoju nie trzeba byłoby go zmieniac i spokojnie do teraz używać... ledwo 10 od jakiegoś czasu nie jest mierżąca od nowa sie zaczyna ten cyrk... zaraz bedzie brak wsparcia, nie możnosc zaimplementowania dx 234348!!@!@ Ja bym na miejscu niektórych przeprowadził samo-diagnostyke posiadania szarych komórek! Polecam gre lemingi bo to po prostu idealny przykład wodzenia za nos.... tylko zamiast mostu jest przepaść.

Edytowane przez marioking

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzisiaj upgrade z athlona 3000g na ryzen 4300ge - powrzucam testy aby zobrazować czy i jaka jest różnica w wydajności.
to0krUy.jpg

Było:
Athlon @3700mhz Vega3 @1550mhz 4x4gb 2933mhz cl12 na ciasno manual ( wyżej nie dawał rady )
VYg15is.jpg
Wydajność w Dirt rally 1080p high
KBJtgaI.jpg

Cinebench r15 429pkt multi

Jest:
Ryzen 4300GE stock , Vega 6 stock, 4x4gb 3200 cl16-16-16-36 XMP
sRYZjKQ.jpg

Wydajność w Dirt Rally 1080 High
FSwGXI3.jpg

Cinebench r15  976 pkt

Czas na optymalizację!

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Maksymalny stabilne ustawienia ramu bez zwiększania napięcia to 3666mhz cl16-18-18-18-38.
Dziwi mnie zaskakująco wysokie opóźnienie, które wg mnie powinno być ~68ns nawet przy 4 kościach.
Kontroler daje radę ponieważ na luźno wstaje na 4000mhz na 4 kościach ale samsung d-die średnio nadaje się do takich taktowań.

Wyniki po samym oc ramu:
4f81Rh4.jpg

Dirt wzrost o 3fps średni, 2 minimalny i 3 maksymalny.
oyKf9pi.jpg

Edytowane przez oh,shut up

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Szkoda, że nie masz b-die.

No chyba, że to b-die ? Jak tak, to weź zobacz np 3800MHz CL14.

Edytowane przez Doamdor

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeszcze wrzucam wyniki po OC iGPU z 1700mhz na 2200mhz

Stock iGPU 1700Mhz + 3200Mhz CL16:
AVG - 63 fps
MIN - 49 fps
MAX - 79 fps

iGPU 2200Mhz + 3666Mhz cl16
AVG - 77 fps
MIN - 62 fps
MAX - 97 fps

Wg mnie wzrosty konkretne.
Zamówiłem BDIE 4400cl19 viperki steel to może jeszcze z 2-5% się ugra.
Na jutro zostawiam undervolting wszystkiego i ustawienie procka na 4100mhz przy jak najniższym napięciu.
Fb8SO9E.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hmm starsznie wysokie opoznienia.

To GE wiec nie powinno byc TSME ale dla porzadku  sprawdz w biosie czy jest widoczny i jak jest na enabled to wylacz.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, grayman_1 napisał:

Hmm starsznie wysokie opoznienia.

To GE wiec nie powinno byc TSME ale dla porzadku  sprawdz w biosie czy jest widoczny i jak jest na enabled to wylacz.

Taki procesor jest jednak dużo wolniejszy od takiego dajmy na to Ryzen 5 4600G. Ma:

L1 Cache 256KB VS 384KB

L2 Cache 2MB VS 3MB

L3 Cache 4MB VS 8MB

CPU Cores 4 VS 6.

Czyli jest to duża różnica. A cenowo aż takiej różnicy raczej nie było.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Poza tym co to za podkręcenie ramu? Ludzie pisali, że ram w serii procków 4600 chodzi powyżej 4000mhz a tu jakieś marne 3667 Mhz. Rozumiem, że jak przyjdą do Ciebie Vipery to będziesz walczył o jakiś przyzwoity OC ramu, bo zostawić to tak, jak jest, to trochę słabo.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, gilban napisał:

Taki procesor jest jednak dużo wolniejszy od takiego dajmy na to Ryzen 5 4600G. Ma:

L1 Cache 256KB VS 384KB

L2 Cache 2MB VS 3MB

L3 Cache 4MB VS 8MB

CPU Cores 4 VS 6.

Czyli jest to duża różnica. A cenowo aż takiej różnicy raczej nie było.

Ale to nie ma az tak duzego wplywu na opoznienia do pamieci ....

Ja po paru miesiacach doszlem do przekonania ze ustawienia typu 4000/4133/4266 ale na cl.18 nie maja u mnie sensu jesli chodzi o wydajnosc. Zlotym srodkiem okazalo sie 3900 (fclk. 101MHz.) ktore poszlo o dziwo na cl.16. Opoznienia sa wtedy rzedu 59ns. Ale to Cruciale na E-die a nie dobry B-die ...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Ram jest ustawiony na 3666mhz bo:
- 4 moduły
- samsung d-die
- nie interesują mnie timingi luźniejsze niż 16-18-18-38
- testowałem tylko 1.35v

Przyjdą bdie to polecimy do oporu ale cudów bym się nie spodziewał w kwestii wzrostu wydajności w grach ;)

Co do różnicy cenowej to 700zł vs ~1200zł więc bardzo dużo za niewiele jeśli chodzi o APU do zastosowań htpc.

Opóźnienia jak się okazuje dla parametrów pracy 3666mhz 4x4 cl16-18-18-38 nie są takie złe:

Cytat

Overclocking Renoir's memory was a bit more involved, but we began by disabling AMD's system memory encryption (TSME). This feature only comes on the Pro chips, and it's enabled by default. Unfortunately, it creates overhead, so our stock memory latency dropped from 80.2ns to 72.2ns just by disabling the feature. That's a nice gain for simply flipping a switch. This really is the only performance-impacting difference between the Pro and non-Pro models. To simulate what you could expect from the consumer chips, we conducted all of our tests on the following pages with TSME disabled.

We're told that good Renoir chips can support a fabric clock (FCLK) of 2300 MHz, but we dialed in a setting of 2000 MHz so we could mix in CPU and iGPU overclocks as well. (You can push the FCLK higher if you use a discrete GPU rather than the iGPU – this reduces traffic and contention on the Infinity Fabric, which leads to lower latency). The 2000 MHz is much better than the typical 1900~1933 MHz FCLK tolerated by most Matisse processors.

Setting the FCLK to 2000 MHz allowed us to dial in an easy DDR4-4000 at a 1:1 FCLK/memory clock ratio. This 'coupled mode' is the sweet spot for memory latency on AMD's Zen 2 platforms, but dialing in a 2300 MHz FCLK will allow you to reach DDR4-4600 while still in coupled mode. We set our memory to 16-18-18-56 timings, yielding 67.7ns of memory latency. However, there have been plenty of examples of enthusiasts hitting ~40ns with optimal sub-timings and a discrete GPU, so there's plenty of room for improvement for experienced tweakers.

źródło: https://www.tomshardware.com/reviews/amd-ryzen-7-pro-4750g-renoir-review/2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 18.06.2021 o 19:25, oh,shut up napisał:

Dołączam do grona APU!

Co to za obudowa?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

InWin BL631 - jest pięknym, beznarzędziowym kozakiem wspierającym matx oraz karty lp np gtx 1650 ale będę migrować na inwin chopin.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam Chopina, polecam :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 6.07.2021 o 23:22, Doamdor napisał:

Szkoda, że nie masz b-die.

No chyba, że to b-die ? Jak tak, to weź zobacz np 3800MHz CL14.

Zrobiłem zwrot viperków bez otwierania ponieważ 590zł za 4400mhz cl19 vs 428zł za 4133 cl19 https://netland24.pl/sklep/622546/Pamiec-RAM-ADATA-XPG-SPECTRIX-D60G-16GB-2x8GB-DDR4-4133MHz-DIMM to jednak turbo deal.
Zacieram rączki!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
W dniu 23.06.2021 o 19:12, chauwa napisał:

Panowie ale to i tak wielka lipa jak patrze możliwość najnowszego APU to 2GB vram 

Nie wiem czy wiesz ale do APU można przypisać 3gb, 4gb a nawet 8gb ramu ;)

Ostateczne ustawienia mojego zestawu
a0Fvq5X.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na pewno? Niedawno było max 4GB.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
13 godzin temu, kalderon napisał:

Na pewno? Niedawno było max 4GB.

Podejrzewam, że to zależy nie tylko od samego APU, ale też od BIOSU płyty głównej ile tej pamięci maksymalnie można przydzielić.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 9.07.2021 o 08:14, oh,shut up napisał:

Zrobiłem zwrot viperków bez otwierania ponieważ 590zł za 4400mhz cl19 vs 428zł za 4133 cl19 https://netland24.pl/sklep/622546/Pamiec-RAM-ADATA-XPG-SPECTRIX-D60G-16GB-2x8GB-DDR4-4133MHz-DIMM to jednak turbo deal.
Zacieram rączki!

No i jak tam Kolego, co wykręciłeś z tymi pamięciami i Ryzenem 4300GE?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
Cytat

Dzień dobry,

Otrzymałem informację z magazynu, że wybrane pamięci są już niedostępne (wyprzedane). Skontaktowałem się z dystrybutorem Adaty w Polsce, niestety na ten moment nie ma zaplanowanych dostaw tego modelu. Czy ewentualnie interesuje Pana inny model?

Anuluwali zamówienie z powyższym komentarzem:E
Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło.
Ogarnałem za 370zł viperki steele 4133mhz nóweczki, które już są w drodze ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dla zainteresowanych wrzucam wyniki z forzy w 1080p.
Preset średnie:
JEb92W7.jpg

Preset wysokie:
GvsW89R.jpg

Preset ultra:
QBVaiIj.jpg

Wg. mnie rewelacja.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi