Skocz do zawartości
21szpak

FAQ: APU - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Ceny detaliczne serii 5000G: link

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 20.07.2021 o 17:50, rzymo napisał:

Frostpunka sobie odpuściłem na kręconym 4650g, działa to za wolno. 

Dopiero teraz mialem czas zeby sprawdzic plynnosc w grze.

FHD i detale na medium 22-24fps. Calkowicie wystarczajace jak na strategie ;-).

To nie wyscigi ... Ale grafika wciaga cale 4GB z RAM-u ..... Czyli tyle ile przypisałem w Biosie ... (mozliwe ze nie jest to nawet rzeczywiste zużycie).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
22 godziny temu, sert napisał:

Ceny detaliczne serii 5000G: link

Ceny absurdalne ale adekwatne do tych chorych  czasów... ja skorzystałem na tym i pusciłem swoje apu... poczekam na jakąs normalnośc by reaktywowac desktopa bo obecnie nawet 200ge ma obłakane ceny...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

B-die poszły do ambitniejszych projektów i musiałem przeprosić się z moimi starymi 4x4gb d-die.
Efekt?
DXxtXjM.jpg
Podoba mi się niskie napięcie na memka a niepodoba wysoki soc jednak dopiero będę dopieszczać napiecia.
Spróbuje pocisnąć z 3933mhz o ile się uda a wtedy 4x4 vs 2x8 powinno już na 100% nadrobić braki w gierkach względem bdie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

I ogarnięte, me gusta! Soc można dać i na 1.15 ale wtedy niższe oc gpu.
Xv1n5Dw.jpg

Edytowane przez oh,shut up

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pogrzebalem w timingach przeskoczylem na 2T z GDM-OFF przy 3914MHz. no i prosze wyniki podskoczyly.

iGPU na 2225MHz.

ZenTimings.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Znowu na black friday bedzie polowanie na apu :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na pjurze i benczmarku tez sa testy :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak mam juz od wczoraj na Mortarze.

MSI wypuscilo pare dni temu. Pelne wsparcie dla APU Zen3.

5600G juz w Proshopie narazie nie do zamowienia  1250zl.

5700G 1729zl.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Oo rano jeszcze sie nie dalo.

Juz lece ... ;-) 

Tak na serio nie mam zadnego powodu zeby zmieniac 4650G za 840zl na 5600G za 1250zl ...

Szczegolnie ze jak patrze na wyniki APU to nic mi to nie da ... Wole kupic szybsze pamieci ... :-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Spodziewałem się ceny 1700zł za Ryzen 5700G ale trudno, przepłaciłem 100zł i już jedzie do mnie :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja zrezygnowalem jak zoabczylem jak koles podkreca 5700G zyluje iGPU/CPU wklada do tego Vipery Steel 4400 i wlacza profil XMP i ma wyniki gorsze niz moje ....

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Też mam Patrioty 4400 CL19 i jak złożę, pokręcę ram to pochwalę się wynikami. CPU dostanie undervolting. GPU podkręcę na maxa ile się da.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
8 godzin temu, grayman_1 napisał:

5600G juz w Proshopie narazie nie do zamowienia  1250zl.

5700G 1729zl.

Najwyraźniej kończy się era, kiedy wybór AMD często był wybierany przez osoby, które chcą mieć tańszego kompa. Teraz to już ceny są ekskluzywne, co mnie trochę dziwi, bo AMD powinno jednak czuć oddech konkurencji, i to nie tylko od Intela ale też od Apple M1, które zdobywa coraz więcej zwolenników...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dokładnie! Jakaś abstrakcja żeby 6jajowiec kosztował ~1250 i to coś, co powinno być budgetowe bo to apu z okrojonym keszcze bo jednak jeśli chodzi o doceolową wydajność cpu wypada gorzej niż pełne ryzeny :D dowcip roku jak rynek jest teraz pokrecony.... 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak na black friday bedzie gdzies 5600G za mniej niz 1000zl to biore, inaczej nie oplaca sie wymieniac mojego 3400G.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No ladnie pokrecone ale coz interes sie najwyrazniej niezle kreci ...

Jak sie ludzie rzucili na 4650G i to OEM to cena poszybowala o te 30% ... Wiec mnie nie dziwi 6 rdzeni za 1250zl skoro 4650G kosztuje nie wiele mniej.

Walczylem ostatnio z pamieciami i naprawde na MSI sa jakies jaja z tym ramem.

3933MHz vs 3900MHz. te same timingi i taktowanie CPU (+-1%) a wyniki iGPU gorsze o 5% ...

Probowalem tez 4133 cl.18 opzonienia okolo 59ns i jescze gorzej ... Wyglada ze to konretnie ktorys timing i nie nawet "primary" ma bardzo duzy wplyw na wydajnosc grafiki.

Tak sobie pomyslalem ze to co tak naprawde przeciez mierze to opoznienie pamieci do CPU a nie iGPU.

Ciekawe czy jest jakis soft ktory by zmierzyl opoznienie do samego iGPU ....

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
19 minut temu, grayman_1 napisał:

Jak sie ludzie rzucili na 4650G i to OEM to cena poszybowala o te 30% ... Wiec mnie nie dziwi 6 rdzeni za 1250zl skoro 4650G kosztuje nie wiele mniej.

4650G już poniżej 1k stoją i śmiało może lecieć skoro teraz jest wybór (no i 5600g będzie wszędzie dostępny).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niestety ceny chore. Przed świętami znów wróci nauka zdalna i kolejna fala zakupu tanich laptopów do nauki. Na gwiazdkę braki w sklepach będą totalne dlatego na normalizację cen trzeba poczekać rok. Wtedy pojawi się 5300G za 800zł. Niższych cen już nigdy nie będzie. Co do ceny 5700G to jest skalkulowana w stosunku do Intel 11700. 3x szybsza grafika, rdzenie porównywalne na DDR 4000 cl16. Mniejszy pobór prądu. To jest procesor idealny dla osób pracujących a wy jak dzieciaki patrzycie z punktu widzenia graczy. Sprzedałem Firepro W7100 bo się marnowała i grzała niemiłosiernie. Do pracy CAD, proste projekty, wszelka obróbka zdjęć, sporadyczny rendering czy montaż filmu na 16 wątkach pójdzie sprawnie. Będę miał 100W mniejszy pobór prądu i spokój na lata. Jak złożę to dam znać jaka wydajność we FeeCAD, Inventor itp. Zrobię testy w SPESviewperf.

4 minuty temu, Skyline_ napisał:

4650G już poniżej 1k stoją i śmiało może lecieć skoro teraz jest wybór (no i 5600g będzie wszędzie dostępny).

Pokaż gdzie można go kupić w tej cenie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
6 minut temu, KonradRak napisał:

Pokaż gdzie można go kupić w tej cenie?

Na alledrogo masz za 999zł z pcprojektu.

Ps.

Cytat

Niższych cen już nigdy nie będzie

:rotfl:

Edytowane przez Skyline_

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Fakt ma jeszcze trochę zapasów ale 5600G jest znacznie wydajniejszy w jednym wątku i do zastosowań np CAD zdecydowanie bardziej opłacalny.

Co do cen to zapamiętaj ten post i wrócimy do niego za rok i dwa lata. 4/8 to będą procki typu atom, gotowe SOC. 6/12 za chwilę będą minimum do kupienia. Za dwa lata to już 8/16 czy tam mieszanie tych chipletów wielowątkowych. Generalnie APU poniżej 1000zł nie będzie istniało bo i po co producenci mają marnować moce przerobowe.

Na świecie pędzi inflacja a w socjalistycznej Polsce hiperinflacja! Polecam obserwowanie kursów walut.

Edytowane przez KonradRak
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Praca to inna inszosc do tego mam lapki sluzbowe.

Przez ostatni dwa lata mialem z 5 prockow roznych az po core i9 (10900f) i ten ostatni w stacjonarce domowej sie potwornie nudzil wiec sie go pozbylem. Po drodze byl i Ryzen 3600 z RX570 i 3200G i co tam jeszcze. Powiem szczerze ze w domu po cholere bylo mi 10 rdzeni , RX570 sie nudzil a 4650G podkrecam dla zabawy.

Gram sobie sporadycznie. Nawet do pracy programistycznej nie potrzeba nie wiadomo czego. Bo praktycznie nikt juz nie buduje calego projektu u siebie na laptopie. Buduje sie jedna aplikacje modul nad ktorym sie pracuje a calosc jak potrzebujesz budujesz na serwerze na Jenkinsie .... Wiec z wlasnej woli zamienilem potezna stacje robocza z Quadro na pokladzie na mniejszego/lzejszego lapka.

Oczywiscie rozumiem potrzeby Cad-owcow/grafikow ale powiedzmy sobie szczerze ze duza czesc sprzetu kupionego przez ostatnie 2 lata zostala zakupiona z nudow .... czesc przez skalperow oczywiscie wylaczam z tego karty graficzne bo one byly kupowane w wiadomym celu.

To tak jak z konsolami ktore ludzie kupuje klada pod telewizorem w salonie podlaczaja do swojego 65-70 calowego telewizora pograja trochu pokaza znajomym/ sasiadom a potem sie kurzy przez lata bo nie ma czasu na takie glupoty ...

Jak nie beda ludzie kupowali a procki beda zalegac to ceny spadna tak drastycznie jak w przypadku Intela na wiosne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi