Skocz do zawartości
HDR'o

Do czego mi więcej niż 4GB ram ?

Rekomendowane odpowiedzi

Ja ostatnio zamówiłem w sferisie 8GB Ramy od HyperX i wymieniłem z 4 GB i widzę różnice nawet w podstawowym użytkowaniu, według mnie to była dobra decyjza :P Stare ramy sprzedałem :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sznib, zacznijmy od tego że gra w jaką grasz to kompletny techniczny shit :)Ale wracając do tematu, ja mam cały czas 4GB RAMu i to do tego jakiegoś najtańszego, kupnego 6 lat temu. Nigdy nie otrzymałem takiego komunikatu. Chociaż nie, raz jeden. w grze Medieval Engineers w wersji Alpha, więc tego można nie liczyć, a gra jest strasznie pamięciożerna.

Nie narzekam na 4GB RAMu, ale skłądając za niedługo nowego kompa, od razu biorę 16GB żeby mieć święty spokój na następne 6-7 lat :)

Nie wiem, nie wnikałem w aspekty techniczne "Sródziemia", ale, jakby nie było, są w takiej sytuacji dwa wyjścia: obrazić się na twórców że spartolili i nie grać, albo mieć sprzęt który grę uciągnie. Teraz coraz więcej nowych kier chętnie korzysta z ilości większej niż 8GB. Ram teraz tani, kupiłem 16GB (4x4) za 200pln (czekam teraz na paczuchę). Stare dwa komplety 2x2 sprzedam i wymiana z 8 na 16GB wyjdzie mnie ok. 100pln. I spokój na dłuugo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Święta racja z tymi dwoma wyjściami. Mi akurat Cień Mordoru szedł płynnie na jakichś tam ustawieniach, tylko gra mi się nie spodobała, ale przyjrzałem się przy okazji stronie technicznej i, nie powala... Chociaż to zaczyna być norma, wydawanie gier z wymaganiami 2x większymi niż powinny mieć przy tym, co oferują, potem wydawanie łatek które wprowadzają nieco optymalizacji. Gracz na końcu zadowolony choć robiony w wała, developer zadowolony a najbardziej zadowoleni producenci kart graficznych i procesorów... Po prostu młodzieńcza buczność nakazuje mi się takim praktykom przeciwstawiać i je napiętnować przy każdej okazji :)

 

4x4GB za 200zł? Nowe? Gdzie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie nowe, używki, wygrałem na licytacji :D Ramy raczej niepsujne części, maja dożywotnią gwarancję, także używki dobry deal.

Co do optymizacji gier PCtowych, tutaj mamy jeszcze tą sprawę że rozrzut konfiguracji jest ogromny, a wydawca musi zaspokoić wszystkich (im więcej kopii sprzeda, tym więcej zarobi), włącznie z tymi z wypasionymi configami, coby nie psioczyli że wydali mnóstwo pieniążków, a gra pomyka ładnie na sporo słabszych komputerach. Może właśnie ten początkowy brak optymizacji jest specjalnym zabiegiem, taki "podatek od nowości", a potem, jak już gra się zadomowi na rynku robi się patche żeby reszta graczy mogła pograć na słabszych maszynkach?

Ja tam się na nowości nie rzucam od razu jak wyjdą, pomijając wydajność, najczęściej sporo w nich również błędów w systemie gry czy w fabule. Lepiej poczekać na patche i pograć w dopracowany produkt niż się bawić w betatestera, dodatkowo płacąc za to i koniecznie posiadając niezły sprzęt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ci się może na takim sprzęcie Chrome wieszać? Używałem najnowszej wersji na tym KłorZłomie z sygny odpalałem po 10 kart i było OK.

 

Na laptopach już od dawna nie używam Chrome, chyba że awaryjnie z powodu kompatybilności ponieważ jest zasobo i pamięciochłonny. Już nawet nie chodzi o to, że potrafi zapać 8 GB ram ale wymaga monitoringu aby cpu cały czas nie szedł na zegarze turbo a page file nie zarznął SSD. Jakby chrome był wydany przez ubisoft to przecież ludzie spaliliby im siedzibę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego Sznib rozumiem jak rynek działa, po prostu mi się to nie podoba. Choć nadal są gry, które cieszą optymalizacją. CryEngine chociażby jest zoptymalizowany bodajże do granic możliwości. Gry na nim działają nawet na starszych sprzętach :) Ale to wyjątek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rzymo

 

A ja mam wiedzę techniczną i nie obchodzą mnie gb czy GB, zlewam na to, każdy inny chłop pańszczyźniany rozumie o co biega, za to oczywiście wielki wykształciuch z równie wielkim ego nie ma argumentu to tak się kończy, czepianiem o bzdury i udawaniem milorda ąę.

 

I tak robię coś więcej i 8gb to za mało troszkę, ale nie zmienia to faktu, że dla większości, która nie gra w najnowsze tytuły, nie odpala kilku programów naraz, starczy te 4gb.

 

A softy to ja mam profesjonalne, nie zmienia faktu, że mogą kolidować z włączoną grą bo np. używają akceleracji dx, zajmują/fragmentują ram, zajmują vram itp.

Edytowane przez szefons

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bede wkrotce zmienial podzespoly w kompie...praktycznie wszystko. zastanawiam sie nad iloscia RAMu. Mysle nad 16GB lub 32GB. Tylko czy jest sens kupowac wiecej niz 16? Tak dokladniej to mysle nad tymi modelami:

Ripjaws V Red DDR4 2 x 8 GB 3000 MHz CAS 15

lub

Ripjaws V Red DDR4 2 x 16 GB 3000 MHz CAS 14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do normalnego użytkowania komputera na razie 16GB to aż nadto. Większa ilość przydać się może do zastosowań pro lub np. do zrobienia ramdisku. Też jestem na etapie zmiany, teraz mobo i procesor, nowa płyta Asrocka ma mieć technologię Xfast ram, która wykorzystuje wolną pamięć do przyspieszenia działania komputera. Zobaczymy jak to się będzie spisywać w praktyce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16gb max jak nie zajmujesz się profesjonalnie obróbką wideo / foto / modelowaniem 3d

 

ja z 16gb mam 3gb przeznaczone na ramdisk do shadowplaya

Edytowane przez Hafexo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok a ten model konkretnie bylby wporzadku?

Ripjaws V Red DDR4 2 x 8 GB 3000 MHz CAS 15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok a ten model konkretnie bylby wporzadku?

Ripjaws V Red DDR4 2 x 8 GB 3000 MHz CAS 15

 

 

mam obecnie ten sam model tylko w konfiguracji 2x4GB i działa bez zarzutów, wygląd też świetny. Polecam, właśnie zamówiłem 2x8GB

Edytowane przez zolcix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś z Was monitor 1440p ?

Mam te 8 gb ramu i na dniach chcę dokupić kolejne 8, bo wg różnych źródłem doda mi to około 5 fps.

 

Być może do 1080p te 8 gb styka, ale do 1440p myślę, ze standard to 16 gb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Źródło tak bardzo wiarygodne...

 

Lepiej wyjdziesz minimalnie podkręcając gpu/cpu/ram.

 

Na serio, ramu nie kupuje się dla fpsa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem gdzieś, że jeśli ma się APU to dokładanie RAMu to dobra rzecz jest, nawet do samego grania. Choć może to tylko bujda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś z Was monitor 1440p ?

Mam te 8 gb ramu i na dniach chcę dokupić kolejne 8, bo wg różnych źródłem doda mi to około 5 fps.

 

Być może do 1080p te 8 gb styka, ale do 1440p myślę, ze standard to 16 gb

Rozdzielczość gry leci tylko po VRAM'ie.

Dopiero jak jego zaczyna brakować, RAM ogólny zaczyna mieć znacznie.

Ale w takiej sytuacji, kupienie karty z większej ilości pamięci VRAM może mieć większy sens niż kupienie 16GB RAM'u.

 

5-6FPS, przy 75-80FPS - to daje ok. +6%.

Jak masz 27FPS na 8GB, zobaczysz maksymalnie 28FPS.

Oczywiście żeby zobaczyć taki zysk, trzeba mieć dobrze dobrany CPU i GPU.

W przeciwnym razie (jeżeli nie będą one wyrabiać z detalami), zysk z dodatkowej pamięci będzie znacznie niższy.

 

W APU, RAM ma tylko znaczenie jeżeli korzystasz z wbudowanej grafiki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Źródło tak bardzo wiarygodne...

 

Lepiej wyjdziesz minimalnie podkręcając gpu/cpu/ram.

 

Na serio, ramu nie kupuje się dla fpsa.

No normalnie mi zjada 7.2 GB, a resztę 0.8 buforuje.

Patrzyłem na inne testy i wychodzi na to samo. Przy 16 GB pobiera już 9 GB zamiast 7.2, pewnie buforuje i dlatego większy FPS.

Zresztą i tak mi się przyda, bo jednak 8 gb to dzisiaj za mało.

 

 

@agent_x007 na 980ti mam zazwyczaj 60 FPS na ultra 1440p w każdej grze, ale są spadki do 40 (np. Witcher 3), więc tutaj te 5 fps dużo da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

michal-prezes1

 

 

Użycie ramu mało znaczy, to, że coś bierze jak jest dostępny jeszcze nie znaczy, że fps wzrośnie, gdzie to sprawdzasz, w menedżerze ile konkretnie bierze proces gry czy całościowo, bo wszystkie softy pomiarowe podają to drugie, wzrost może nie wynikać w ogóle z gry, a z tego, że system więcej ma dostępne, sterowniki itp. jeden będzie miał, drugi nie.

 

Zresztą to jest raczej temat do czego więcej ramu w sensie normalnego zestawu przeciętnego użytkownika w wersji minimum, czyli typowa praca, internet, rozrywka, takim to starczy 4gb, 8 nie zaszkodzi, jak coś robisz więcej to i tak wypada mieć więcej. A jak masz 980ti no to bez jaj, kup sobie te kolejne 8gb, to żaden koszt przy cenie zestawu.

 

Gry robią wszystko by nie brać danych graficznych z ramu (nie biorą bezpośrednio), bo to jest cholernie wolne, masz spadki/mniej fps, to znaczy, że masz za wysokie ustawienia i brakuje vramu na karcie, toteż gra musi wczytać (jeżeli jeszcze nie wczytała) dane do ramu, z ramu musi być przesłane do vramu i tam dopiero użyte, ale to co wyładowałeś, zaraz znowu jest potrzebne i tak w kółko.

 

Więc teoretycznie, jak możesz więcej zbuforować w ramie w takiej sytuacji to szybciej trafi do vramu i tutaj jest ten zysk fps. Dołożenie ramu niejako nie rozwiązuje problemu, a raczej go maskuje.

 

Moja rada, obniż użycie vram na karcie, skończą się spadki, takie fakty, choć gtx 980ti nie robi stałych 60fps w ultra w W3, więc nie wiem na co ty liczysz i oczy piszesz, ustawiasz coś czemu ta karta nie jest w stanie sprostać w W3 cały czas, więc nawet obniżenie użycia vramu może nie dać rezultatów, bo po prostu w danym miejscu cpu ci się skończy i nie zrobisz nic.

Edytowane przez szefons

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy w komputerze służącym do pracy biurowej i przegladaniu internetu warto zwiększać liczbę RAM z 4 do 8? Komputer trochę zamula.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy w komputerze służącym do pracy biurowej i przegladaniu internetu warto zwiększać liczbę RAM z 4 do 8? Komputer trochę zamula.

zanim kupisz więcej RAMu sprawdź, czy kiedy zamula, to RAMu brakuje?

bo może to inna część/jakiś soft sprawia, że system działa wolniej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy w komputerze służącym do pracy biurowej i przegladaniu internetu warto zwiększać liczbę RAM z 4 do 8? Komputer trochę zamula.

 

Jeżeli to jest laptop to lepiej dać SSD albo przerzucić działanie przeglądarki na RAM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem gdzieś, że jeśli ma się APU to dokładanie RAMu to dobra rzecz jest, nawet do samego grania. Choć może to tylko bujda...

 

Tylko wtedy, gdy masz 1 kość i pamięć chodzi w Single Channel. Po dołożeniu drugiej kości zintegrowana grafika ma +100% przepustowości pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy w komputerze służącym do pracy biurowej i przegladaniu internetu warto zwiększać liczbę RAM z 4 do 8? Komputer trochę zamula.

Zawsze warto chociaż nie licz na jakąś drastyczną poprawę. Po prostu będzie trochę szybciej. Czasami nawet niezauważalnie co zależy od programu.

 

Jeżeli zamula to dodanie pamięci niewiele poprawi.

Edytowane przez Al222amo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...