Skocz do zawartości
HDR'o

Do czego mi więcej niż 4GB ram ?

Rekomendowane odpowiedzi

4GB "do prostych czynności" :lol2: kto w przeglądarce otwiera więcej niż 10 zakładek?(chyba tylko ci co lubią burdel w domu.. :E). W Win7 Hom podczas przeglądania internetu mam zajęte 800mb-1200MB, WinXP JG x64 500mb-800MB(tak uzywam XP w 2018 roku, wydajnością miażdży ten zbugowany keylogger o nazwie win10 przy czym nie mam idiotycznych błędów przez które trzeba tracić czas by uruchomić bardzo stare gry pokroju COD2). Podczas gry w BF3 wszystko na ultra 64 graczy chyba nigdy nie przekroczyło 3GB. BF4 ultra 64 graczy max 4.5GB zajęte. Do internetu w dzisiejszych czasach oraz do starszych gier w zupełności starczy 4-6GB

Yo. Panie, ja to mam Windowsa 2000, 2 GB ramu starcza do wszystkiego, nie rozumiem ludzi którzy wykorzystują więcej niż 2, przecież to marnowanie kasy! Ba, wszystkie gry na Ultra, jak King Crush, Zoo Tycoon, Silent Hunter III.

 

PUBG ostatnio jak patrzyłem to wsuwa 8 GB ramu, Assasin Origins okolice 10, ale od kiedy nie schodzę poniżej 16 GB ramu w kompie to na ram po prostu nie patrzę, wiem że mam w nadmiarze, jak pracuje na 4 to pokazuje mi ~2 GB przy samym systemie+programy w tle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam 48GB i mi malo :E Ale ceny są absurdalne ciągle więc jakiś czas jeszcze tyle zostanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yo. Panie, ja to mam Windowsa 2000, 2 GB ramu starcza do wszystkiego, nie rozumiem ludzi którzy wykorzystują więcej niż 2, przecież to marnowanie kasy! Ba, wszystkie gry na Ultra, jak King Crush, Zoo Tycoon, Silent Hunter III.

Na swojej starej ESC K7S5A podstawowej wersji mogłem mieć maksymalnie 1GB DDR1 więc jak masz w Pro 2GB to był to swego czasu duży luksus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AC Origins na 4gb

a tu GTA5
(z musu musiałem 4 na razie do innego kompa wsadzić) , jak widać można jeszcze pograc (ooczywście są czasami ścinki, jak doczytuje z dysku, ale przy ACO, który mam na SSD, mniej odczuwalne)

 

edit

Watch Dogs 2 przy 4gb nie grywalne (tyle że mam na hdd)

Edytowane przez kochan4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W FC5 na 4GB RAM jeszcze z tego co widziałem da się pograć. Ale taka FH3, czy Escape From Tarkov, to najlepiej 16GB już do wyższych detali.

 

8 giga to już jest za mało na dzień dzisiejszy. BF 1 mi klatkuje przez brak ramu na niektórych mapach... cały czas zużycie leci na maxa, przez co niedobory zrzucane są na pagefile i robi się niemiło.

Zapraszam do tematu:

http://forum.pclab.pl/topic/1238973-Dlaczego-gry-mog%C4%85-si%C4%99-komu%C5%9B-zacina%C4%87-%7C-Jak-ustawia%C4%87-plik-wymiany-ReadyBoost-tryb-gry-kompresja-pami%C4%99ci-testy/page__p__15007357__fromsearch__1entry15007357

Ciekawe czy też Ci coś pomoże:

http://forum.pclab.pl/topic/1238973-Dlaczego-gry-mog%C4%85-si%C4%99-komu%C5%9B-zacina%C4%87-%7C-Jak-ustawia%C4%87-plik-wymiany-ReadyBoost-tryb-gry-kompresja-pami%C4%99ci-testy/page__view__findpost__p__15280222

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W FC5 na 4GB RAM jeszcze z tego co widziałem da się pograć. Ale taka FH3, czy Escape From Tarkov, to najlepiej 16GB już do wyższych detali.

sporo gier da sie nadal pograć na 4gb (nawet tych nowych), a jak masz jeszcze plik wymiany i gre na ssd to już w ogóle w miarę dobrze

nawet bf1 dziś sprawdzałem (instalka na hdd) i rzadko kiedy przycinał tak ostrzej poniżej 60 fps ( gram z vsync = on)

ale sa tytuły jak wd2 czy Homefront the revolution ze juz jest bida

najbardziej jestem zaskoczony gta5, fc primal, dying light i rotr, bo myśłałem że tu będzie wieczne rwanie, a rzadko kiedy są przycinki spowodowane brakiem ramu, oczywiście, nic w tle i przed grą memorycleaner uruchamiam ;)

bf1 na 4gb

Edytowane przez kochan4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat powinno sie zmienic na następujący "Do czego mi więcej niż 8GB ram ?"

 

4GB to teraz ledwo do chrome wystarcza. System ze dwa programy i już jeżdzi po swap, dodatkowo bez ssd to wieczność

 

 

 

 

To, że sie da na 4GB a nawet na 2GB nie ma problemu lecz komfort jest tragiczny

 

 

4GB w obecnych czasach wystarcza do komfortowego surfowania ewentualnie mozna popatrzyć na film z wyższym bitrate który zamiast uruchomić sie w sekunde pomieli kilka a na zwykłym HDD nawet minutę lub więcej :E

Edytowane przez chauwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

popieram, należy zaktualizować nazwę tematu na Do czego mi więcej niż 8GB ram, ja już od dawna wykorzystuję 32 GB, a powiem wam że apetyt rośnie w miarę jedzenia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy wielu kartach w FF użycie pamięci 7-8GB

 

Niedawno kupiłem PC i zdecydowałem szarpnąć się na 16GB i mam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat powinno sie zmienic na następujący "Do czego mi więcej niż 8GB ram ?"

 

4GB to teraz ledwo do chrome wystarcza. System ze dwa programy i już jeżdzi po swap, dodatkowo bez ssd to wieczność

 

Czytałem wiele tego typu opinii, ale nie wiem, z czego się one biorą - czyżby większość ludzi miała zamulone systemy jakimiś adware'ami czy nie wiadomo czym?

 

Sam ponad 2 lata temu postawiłem kompa z 4 GB RAM + SSD na Win 10 x64, używam go do web developerki i jeszcze ani raz nie poczułem jakichkolwiek spowolnień przez brak pamięci. Zwykle 4 przeglądarki odpalone na raz, w każdej po kilka kart (choć fakt, że nie mam otwartych ich ogromnej ilości), klient poczty, NetBeans IDE, Java SDK, MySQL 2 wersje, PostgreSQL 2 wersje, Apache, programiki do FTP, zarządzania bazami, OpenOffice, TrueCrypt, czasem jakiś prostszy edytorek typu NotePad++, jEdit, itp., inne małe programiki i czasem nawet jakaś maszyna wirtualna z systemem 512 lub 768 MB odpalona, czasem Photoshop Elements (do grafik małej rozdzielczości) - wszystko na raz otwarte i nie ma najmniejszego problemu z używaniem systemu, zero zacinek.

 

Kiedyś dla checy chciałem go celowo zamulić i odpaliłem 4 maszyny wirtualne po 512 MB każda i odpaliłem te wszystkie programy powyżej na raz z jakimiś dokumentami i większymi zdjęciami, uruchamiałem po kolei wszystko co miałem w systemie i nie udało mi się zamulić kompa... Choć fakt, że swap zaczął działać i przy przełączaniu między programami czasem kilka sekund (ok. 2-3) trzeba było poczekać, ale nic co by powodowało trudności w korzystaniu. SSD dużo przyspiesza działanie swapa, przez co brak pamięci jest dużo mniej odczuwalny niż na HDD.

 

Oczywiście są pewne zastosowania, które wymagają dużo ramu i koniec, natomiast twierdzenie, że 4 GB ledwo na przeglądarkę starcza i nic więcej się nie da robić to jakieś mity nie wiadomo skąd wzięte. Dla typowo "domowych" zastosowań bez gier 4 GB jest aż nadto wystarczające. Możliwe, że tu pomaga kompresja ramu, która została dodana do Win 10 - u mnie zwykle kilkaset MB jest przez to zaoszczędzone, a to może sporo pomagać w stosunku do wcześniejszych Windowsów.

 

Teraz mam już 8 GB RAM i nie odczuwam żadnej różnicy w stosunku do 4 GB. Mogę sobie co najwyżej odpalić więcej większych maszyn wirtualnych i zrobić sobie ramdiska do jakichś zastosowań.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 4GB RAM z dyskiem HDD dla Chrome z dodatkami i 20 kart+ to jest za mało.

Tak jak pisałeś, SWAPu system całkiem sporo używa, a działa całkiem stabilnie nawet przy ok. 7GB+ użycia samego SWAPu bez RAM przy SSD, które w grach robi kolosalną różnicę, i nawet do nich czasem da się obejść bez 8GB RAM na koszt 4/6GB.

Kompresja pamięci nie we wszystkich zastosowaniach przynosi pozytywne skutki.

W części gier widzę poprawę gdy ją wyłączam.

Generalnie jak jest CPU słabe, to najczęściej w takich przypadkach imho.

 

Otwieramy menu start, i wyszukujemy "powershell" i uruchamiamy go prawym przyciskiem myszy jako administrator.

Potem wpisujemy:

Get-MMAgent

 

Zapewne na W8/10 zobaczycie:

MemoryCompression : True

 

Zatem wpisujemy:

Disable-MMAgent -mc

 

Po czym resetujemy komputer.

 

Dla włączenia usługi z powrotem odpowiada komenda:

Enable-MMAgent -mc

Działając ze skutkiem natychmiastowym (tak jak przydzielanie kolejnej partycji stronicowania, albo przydzielanie dodatkowego miejsca dla niego) nie wymagając resetu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obniży detale, to i użycie RAM się zmniejszy wraz z gardłem.

 

Generalnie karta z większą ilością VRAM w testach z ratuje sytuacje z mniejszymi ilościami pamięci RAM.

Są ciekawe testy na ten temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8GB RAM + karta graficzna z 3/4GB zaczyna stwarzać problemy w najnowszych tytułach.

napisz w jakich , bo nie zauważyłem, a ogrywam prawie wszystko , co wychodzi :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napisz w jakich , bo nie zauważyłem, a ogrywam prawie wszystko , co wychodzi :E

 

to obejrzyj filmik. w zasadzie nie ma w nim niczego odkrywczego. od dawna wiadomo że wddm przerzuca dane z vram na ram. jeśli vramu jest zbyt mało to wtedy więcej danych ląduje w ramie. no i tym samym łatwiej go zapchać przez co najpierw obrywamy bo

1. ram jest znacznie wolniejszy do vramu choć tutaj różnice zazwyczaj nie są ogromne a im wolniejsza karta (i/lub szybszy ram) tym mniej odczuwalny jest przeskok. analogicznie działo się przy gtx 970 i felernym 3.5+0.5

2. a potem

a) ram się zapycha i wszystko leci w koszmarnie wolny (nawet na ssd) swap

b) gra wywala bo nie ma gdzie upychać danych.

 

fajnie że hadware unboxed poruszyło ten temat ale to chyba informacja dla ludzi którzy od wyjścia windowsa 7 siedzieli pod kamieniem lub zwyczajnie nie interesowali się tematem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale ja nie dopuszczam do sytuacji, że mi więcej jak 3gb vram bierze, po to są ustawienia, żeby się nimi pobawić, pc to nie konsola :E

Edytowane przez kochan4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koszmarnie wolny SWAP na SSD?

To Ty już dawno nie miałeś SWAP na HDD...

Takie FH3 np. przestaje ciąć.

 

Oczywiście czysto prędkościowo wiadomo że przepaść.

Ale w praktyce nie jest tak źle.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie nawet jak miałem przez krótki okres czasu 4gb to gra na ssd (+swap) i chodziło nadzwyczaj dobrze

i to przecież nie są jakieś stare gry (no gta5 2013, ale też swoje wymaga)

Edytowane przez kochan4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ja Wam zazdroszczę :E W 1950X mam 4x8+4x4 i mi często brakuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ja Wam zazdroszczę :E W 1950X mam 4x8+4x4 i mi często brakuje.

jak się otwiera pierdylion zakładek w przeglądarce do tego uruchamia x badziewia łącznie z jakąś grą to się nie dziwię, wyżej podałem linki , że nawet na 4gb można grać w miarę nowe gry, ale trzeba robić to z głową

Edytowane przez kochan4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A skąd wniosek, że ja piszę o grach? Mam na tej maszynie linuksa nawet bez środowiska graficznego, sorry ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ja Wam zazdroszczę :E W 1950X mam 4x8+4x4 i mi często brakuje.

Musisz zainwestować w 512GB RAM jak masz za mało. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

W sumie najtańszy RAM można mieć DDR3 16GB za 160 zł registered/buffered ECC na płytach serwerowych.

Są też tanie chińskie 1156, X58 (1366) i nawet LGA 2011 z quad channelem które to obsługują, a te ostatnie, z podobno już maja bezproblemowe wsparcie wszystkich GPU (bo reszta akurat nie za bardzo).

 

W sumie to jeszcze bardzo tanio DDR2 stoją, ale to 16GB max, i to nawet nie na każdej płycie.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Facebook, YT i kilka innych zakładek Firefoxa, uruchomione GTA V, i jeszcze jakaś platforma handlowa i 8GB RAM się kończy :)

Generalnie do starych gierek 8GB wystarczy jeszcze.

Także uważam, że 16GB to takie komfortowe minimum na obecne czasy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • ja mam płytę za 400zł od kilku lat i nic złego się z nią nie dzieje. Nie zmieniam sprzętu właśnie dlatego, że działa bezproblemowo. Mam inne podejście. Jako, że mam jakąś tam wiedzę komputerową to kupuje to co potrzebuje. Nie potrzebuje super karty dźwiękowej, sieciowej,  2 kart sieciowych, 2 dźwiękowych, 20 portów USB z tyłu i sata, najlepszej sekcji zasilania. To wszystko mocno podnosi koszta i nagle robi się 2k zł za płytę lub więcej a tych dodatków nigdy nie wykorzystam wręcz będą przeszkadzać bo to dodatkowe coś co może się popsuć i coś co będzie się ładowało przy starcie systemu więc sam system będzie startował dłużej. Wydajnościowo nic się nie zmieni czy to płyta za 500zł czy za 3000zł. Ta płyta za 500zł jest dobra a jak trzeba będzie wymienić płytę bo  to nie będzie szkoda bo dużo nie kosztowała. Przydałoby się wbudowane wifi i 4 banki pamięci ale w przyszłości pamięć pewnie pójdzie do zmiany na jakąś 8000-10000Mhz z większą pojemnością więc obecna pójdzie na sprzedaż.  
    • Szczerze to wydawało mi się że kilka plików, bardziej tak z pamięci napisałem. Jak będę miał chwilę to zassam jakiś film i sprawdzę.
    • Ale tak bylo od wiekow to na prawde zejdz na ziemie i nie skladaj klockow. Wyplata opodatkowana a podatek od nieruchomopsci to calkowicie odmienne tematy. No masz racje na 2024 co wychodzi na duzy + bo drugi spada na 12% do 85K
    • @kola01Ok, dzięki za ogólne wyjaśnienie jak działają chłodzenia i stwierdzenie czy moje chłodzenie, którego nigdy w życiu na własne uszy nie słyszałeś jest ciche lub głośne😆 Bardzo wiele to zmienia w moim życiu, dobra robota👏  Jak "głośny" jest Fortis 5 dual przy swoim maksymalnym RPM 1400 w porównaniu z różnymi aio możesz przeczytać tutaj:  https://www.purepc.pl/test-silentiumpc-fortis-5-i-fortis-5-dual-fan-coolery-dla-procesorow-z-dobrym-stosunkiem-ceny-do-wydajnosci-i-cichymi-wentylator?page=0,7 Może uwierzysz 
    • Nic sobie nie pomyliłem. Z premedytacją nie użyłem nazwy gdyż mowiny o tanich asrocakch, model nie ma znaczenia. Ogólnie beka bo gdy mówię o karcie dźwiękowej narracja zmieniana jest na taką że dobra karta dźwiękowa nie jest potrzebna, można kupić inna, można kupić dac itp (TO SĄ DODATKOWE KOSZTY). Jak mówię o sekcji zasilania to narracja brzmi że pomylelem się z modelem płyty. Cały dowcip polega na tym że to 400zl to nie wiele jak na różnice w tym co dostajemy w tych mobasach. Tzn lepsza dźwiękowka, lepsza sekcja zasilania, lepsze wyposażenie. OGÓŁEM LEPSZA PŁYTA. Jeśli komuś wystarcza biedny kodek audio czy biedna sekcja zasilania to fajnie ale niech nie mówi że ta płyta jest dobra. Jest WYSTARCZAJĄCA dla niego i to wszystko. To tak jak z tymi bułkami z biedronki, dla kogoś są wystarczające, ja wolę kuoic 3x droższe i nie jest odnrazanego barachła. Argumenty że za 900zl płyty też mają kiepskie kodeki audio jest śmieszny bo wystarczy poszukać w specyfikacji technicznej i znaleźć taka która ma normalne audio, wyposażenie czy co tam nas interesuje. Nadal nikt nie odpowiedział, dlaczego nie polecają tanich asrockow na am4? Bo różnica pomiędzy dobrą płyta jest po prostu mniejsza i mówimy o mniejszej skali.  Edit: teraz spojrzałem na morele, nowy tomahawk kosztuje 871zl. Różnica pomiedzy "wystarczającymi" asrockami zaczyna topnieć wiec za niedługo ten post będzie nieaktualny bo i tak wszyscy będą polecali MSI. Obecnie to już 350zl czyli żaden pieniądz. 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...