Skocz do zawartości
HDR'o

Do czego mi więcej niż 4GB ram ?

Rekomendowane odpowiedzi

Co to za dyskusja, 4GB jest w sam raz a mieć więcej nie zaszkodzi poza tym teraz pamięci 2GB DDR3 są w cenie 35-40 rolek papieru toaletowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak nie gra (tak, są tacy)? :)

 

 

no to już wtedy ten temat nie ma sensu bo do pracy 4GB czy nawet 8GB będzie za mało. Jednakże temat jakoś leci na razie w stronę graczy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale nawet jak system i odpalisz crysisa w 64bit to nie zajmuje ci ponad 6gb, w skrócie pierd... o szopenie

GTA sprawdze pozniej jak wróce,ale tam też nie widziałem ponad 4gb

 

GTA IV faktycznie przy 8gb zalakuje ponad 4gb dokładnie 4.26gb -gdzie system przydziela mem na dwie karty graficzne, różnic w rozgrywce jak i fps brak jak ma sie 4gb

 

troszkę wiecej ,photoshop firefox

zero różnic w rozgrywce 4gb vs 8gb

 

ja tam nie twierdze, ze beda roznice w rozgrywce, bo przy 4gb win7 zwolni potrzebny ram i tyle. sam kupilem 8, bo niewiele dolozyc musialem i roznic miedzy 4, a 8 nie zauwazylem do tej pory. nawet jesli zabraknie faktycznie jakiejs grze 500-1gb to i tak jak juz wspomnialem system to zwolni i nawet tego nie odczujemy w gruncie rzeczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

99% gier to aplikacje 32bit także nawet 16gb nie pomoże i tak trzeba mieć włączony swap, wyłączenie powoduje jedynie dodatkowe problemy , a zero pożytku. Przypominam , że menedżer zadań podaje użycie pamięci już ze swapem.

 

Przy dzisiejszych cenach ramu raczej warto zainwestować już w 2x4gb.

Edytowane przez sideband
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to już wtedy ten temat nie ma sensu bo do pracy 4GB czy nawet 8GB będzie za mało. Jednakże temat jakoś leci na razie w stronę graczy ;)

Zależy jakiej pracy. W jednej pracy 512MB ram jest absolutnie ok, w drugiej 256GB starczy 'jakoś'.

Temat leci w stronę graczy, gdyż co tu ukrywać, większość forumowiczów to nastoletni gracze. A i nasz kochany Hydro nigdy nie widział niczego oprócz gier, co tłumaczy jego zdziwienie wielkie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Temat leci w stronę graczy, gdyż co tu ukrywać, większość forumowiczów to nastoletni gracze. A i nasz kochany Hydro nigdy nie widział niczego oprócz gier, co tłumaczy jego zdziwienie wielkie...

Aj tam, nastoletni ;) Temat zeszedł na gry, ponieważ ktoś rzucił hasło, że jakoby crysis2 zajmuje mu ponad 4GB (przy ośmiu dostępnych). Secreena nie zapodano...Na kompie nie pracuję, więc mogę tylko powiedzieć, że 4GB do grania wystarczy (Bad company 2 w multi, nawet 1GB nie zajmie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sens posiadania 12 gb ramu jest np taki, że nie każdy tutaj kompa używa tylko do gier:D a jak nawet to postawie sobie 10 multiboxów w lineage2:D albo 20. albo 100:D

 

pytanie: co glupsze??

 

a: kupic 12 gb taniego ramu aby renderować szybciej itp

b: kupowac 4 karty grficzne itp aby miec 5 klatek wiecej w jakiejs gierce

 

 

jak dlamnie a. bo gierki obecnie to chyba tylko 15 latkow jaraja:D bo grafika i nic wiecej:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i też 12GB RAM do gier . Respekt na podwórku jest ? Jest :D :D

Już nie, rozpocząłem sezon na 16-tki :rotfl: Miło jest poćwiczyć zarządzanie siecią, mając 5 PC-tów w 1 skrzynce.

Ja sobie bede kupowal 4x4gb ramu,kupilbym wiecej ale moduly 8gb sa za drogie,12-13gb bedzie na ramdysk :D

Namierzyłeś już jakiś dobry soft ? Na razie wiem że ImDisk pięknie chodzi (nie ma ograniczenia do 4GB, i zabiera z systemu tylko tyle pamięci ile potrzebuje (a nie całą zadeklarowaną), niestety jest wolniejszy od Dataram. XP Mode (przez VMLite Workstation ) podnosi się 9 sek. (na C2D), a odczyt z dysku przekracza 800 MB/s.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do gier obecnie 4gb raczej starczy, do zastosowań bardziej profesjonalnych np. praca równocześnie w photoshop+flash+dreamweaver to minimum 6gb musi być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Civ przeszedlem conajmiej 4 razy I alokuje maksymalnie 3.5gb z systemem,twoj problem to procesor I krzaczenie w tej grze,zapewne procek albo na 775 albo am2

 

Fajnie, ze wiesz co jest moim problemem :) Wylacz swap, zostaw 4GB ramu i zobacz czy Ci sie na najwiekszej mapie z maksymalna liczba panstw i miast nie wywali komunikat windowsa o braku pamieci ;)

 

A jak do tego dodac, ze grajac w civke lubie miec na drugim monitorze komunikator i thunderbirda to i 5GB ramu przestaje wystarczac.

 

BTW w pracy moj procesor chodzi sobie srednio na 20%, ram na 80% i nie mam jak uzyc wiecej wlasnie z braku pamieci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aj tam, nastoletni ;) Temat zeszedł na gry, ponieważ ktoś rzucił hasło, że jakoby crysis2 zajmuje mu ponad 4GB (przy ośmiu dostępnych). Secreena nie zapodano...Na kompie nie pracuję, więc mogę tylko powiedzieć, że 4GB do grania wystarczy (Bad company 2 w multi, nawet 1GB nie zajmie).

Temat zszedł na gry, bo i autor to znany nam gracz, a i większość forumowiczów (tak, powtarzam się) głównie gra, co można wnieść po choćby postach w tym wątku.

Tak dla ciekawostki - mimo, że 4GB powinno wystarczyć w typowych, "domowych" zastosowaniach, w/g Steam Hardware Survey, ponad 21% użytkowników Steama ma 5 i więcej GB ram.

 

Co do ramdisku: wszystko pięknie, ale tylko w jasno określonych sytuacjach. Bo może się zdarzyć, że czas przegrania kilkunastu GB danych do ramdisku plus niebezpieczeństwo utraty danych przy resecie, plus potrzeba synchronizacji itd, niwelują zalety używania ramdisku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozna w sumie zakonczyc temat krotko:

Autor jest graczem pyta do czego JEMU wiecej niz 4GB RAM'u. Tobie do niczego :)

Edytowane przez Chickenek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, ze wiesz co jest moim problemem :) Wylacz swap, zostaw 4GB ramu i zobacz czy Ci sie na najwiekszej mapie z maksymalna liczba panstw i miast nie wywali komunikat windowsa o braku pamieci ;)

 

A jak do tego dodac, ze grajac w civke lubie miec na drugim monitorze komunikator i thunderbirda to i 5GB ramu przestaje wystarczac.

 

BTW w pracy moj procesor chodzi sobie srednio na 20%, ram na 80% i nie mam jak uzyc wiecej wlasnie z braku pamieci.

następny mądry który pozbywa się swapu by wykazać potrzebe pamięci w grach.

W civ swap potrzebujesz tylko i wyłącznie przy w graniu swojej rozgrywki, pamięć jest zwalniana a nie trzymana na siłę nie cofasz się więc i ona nie jest potrzebna.

Mówiłeś o zacinkach to ci powiedziałem co jest problememo tam to i PII 955 4ghz nie starcza i zacinki są a nie pamięć,zmienisz procesor to się przekonasz.

4gb swap

civc.th.jpg

bez swapu wywali ci się nawet przy wczytywaniu gdy ma wolne nadal 500mb

 

8gb bez swap

civ2.th.jpg

 

GG cały czas włączone

 

Fajnie że wciskanie że tyle potrzeba,ale na początek to przydało by się od podstaw zacząć a nie robić coś bezsensu.

 

 

Wiesz w pracy to i mi 16gb nie starcza ale wciskanie teorii o grach i pamięci, tak bym tych 4gb nie trzymał na półce bo mi są zbędne w grach.

PS. tylko nie gadaj że ze swap ci się zacina

Proponuje zainwestować w procesor to problem zacinania zniknie

 

Mozna w sumie zakonczyc temat krotko:

Autor jest graczem pyta do czego JEMU wiecej niz 4GB RAM'u. Tobie do niczego :)

dokładnie :thumbup:

Edytowane przez MaxForces

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do ramdisku: wszystko pięknie, ale tylko w jasno określonych sytuacjach. Bo może się zdarzyć, że czas przegrania kilkunastu GB danych do ramdisku plus niebezpieczeństwo utraty danych przy resecie, plus potrzeba synchronizacji itd, niwelują zalety używania ramdisku.

Dla mnie RAMdysk to wspaniała rzecz. Pracuję w Photoshopie, który generuje niesamowite ilości cache/tmp etc. i organoleptycznie mogę stwierdzić, że praca z RAMdyskiem jest przyjemniejsza niż z tempem na talerzowym dysku :E

 

Dla tych, co nie wiedzą co z RAMem zrobić - kompresja video do H264 potrafi u mnie zjeść ~7GB RAM, i pewnie gdybym miał 16GB zamiast 8, zjadłoby jeszcze więcej. No ale cóż, z pro gejmerami nie widzącymi świata innego niż ich własny nie pogadasz. Tak, mam gdzieś wasze Krajzisy i benchmarkowanie sprzętu za ich pomocą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

następny mądry który pozbywa się swapu by wykazać potrzebe pamięci w grach.

 

Pozbylem sie swapu bo mam bardzo intensywnie wykorzystywny SSD - to raz, dwa ze swapem mam wyrazna roznice w pracy przy przelaczaniu sie miedzy projektami. Mam go za kazdym razem wlaczac jak chce pograc w civke? No nie chce mi sie, przykro mi. A to oznacza, ze MNIE nawet do grania wiecej niz 4GB ramu bardzo sie przydaje.

 

W civ swap potrzebujesz tylko i wyłącznie przy w graniu swojej rozgrywki, pamięć jest zwalniana a nie trzymana na siłę nie cofasz się więc i ona nie jest potrzebna.

Mówiłeś o zacinkach to ci powiedziałem co jest problememo tam to i PII 955 4ghz nie starcza i zacinki są a nie pamięć,zmienisz procesor to się przekonasz.

 

Gdzie mowilem o zacinkach? :> Mowilem ze mi wyskakuje komunikat o braku pamieci, ani slowa o zacinaniu sie czegokolwiek. A Ty wciaz o tym procesorze i moim problemie. Wychodzi na to ze moim problemem jest bardziej to ze nie czytasz uwaznie.

 

GG cały czas włączone

 

Jak chcesz sie dalej bawic jak ja do dodaj to tego jeszcze thunderbirda - u mnie 120MB i Skype 90MB :)

 

Fajnie że wciskanie że tyle potrzeba,ale na początek to przydało by się od podstaw zacząć a nie robić coś bezsensu.

 

Tzn co robie bez sensu? :>

 

Proponuje zainwestować w procesor to problem zacinania zniknie

 

Powiesz mi w koncu co mi sie zacina? :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozna w sumie zakonczyc temat krotko:

Autor jest graczem pyta do czego JEMU wiecej niz 4GB RAM'u. Tobie do niczego :)

Mam 3 komputery w domu, z czego 2 z nich mają 'jedynie' 4GB ram...i sobie dobrze z tym radzą. Nie widzę sensu kupowania dla "miecia"...

Wszystko fajnie, tylko Hydro stara się nam przekazać, że nie jest w stanie pojąć sensu posiadania np. 24GB ram - stąd w ogóle ten "odłam" dyskusji :)

Dla mnie RAMdysk to wspaniała rzecz. Pracuję w Photoshopie, który generuje niesamowite ilości cache/tmp etc. i organoleptycznie mogę stwierdzić, że praca z RAMdyskiem jest przyjemniejsza niż z tempem na talerzowym dysku :E

Przydałoby się na to jakieś "makro", tj. sekwencja uruchamianych z danymi parametrami programów, które zrobią swoje i potem się uruchomi PS z tempem na ramdisku.

Nie chce mi się za każdym razem się przeklikiwać przez zestaw okienek - to także zajmuje czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parę dni temu przechodziłem koło znajomego sklepu z gratami PC i dokupiłem se 2 x 2 GB w cenie < 80 zł. Zrobiłem to z myślą o Wiedźminie 2, który czasem potrafił wyjść do pupliptu z komunikatem o za małej pamięci. Owszem, swapa mam tylko 200 MB, więc pewnie dlatego. Tak czy siak Wiesiek chodzi zgrabniej i w ogóle, ale poza tym nie widzę przydatności 8 GB - no chyba, żeby paść oczy widokiem gadżetu na sidebarze z napisem (6212 MB free). Ot moje 3 grosze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy jakiej pracy. W jednej pracy 512MB ram jest absolutnie ok, w drugiej 256GB starczy 'jakoś'.

Temat leci w stronę graczy, gdyż co tu ukrywać, większość forumowiczów to nastoletni gracze. A i nasz kochany Hydro nigdy nie widział niczego oprócz gier, co tłumaczy jego zdziwienie wielkie...

Tłumaczyłem już to. Pokaż mi operacje w takim 3ds czy ps, w której ram się przydaje, bo na pewno nie rendering :>

Mam 3 komputery w domu, z czego 2 z nich mają 'jedynie' 4GB ram...i sobie dobrze z tym radzą. Nie widzę sensu kupowania dla "miecia"...

Wszystko fajnie, tylko Hydro stara się nam przekazać, że nie jest w stanie pojąć sensu posiadania np. 24GB ram - stąd w ogóle ten "odłam" dyskusji :)

 

Przydałoby się na to jakieś "makro", tj. sekwencja uruchamianych z danymi parametrami programów, które zrobią swoje i potem się uruchomi PS z tempem na ramdisku.

Nie chce mi się za każdym razem się przeklikiwać przez zestaw okienek - to także zajmuje czas.

Nawet na ramdisk 8GB to ponad stan, więc tak: 24 gb to dla mnie rzecz nie zrozumiała. Podaj mi chociaż jedną różnicę gdzie odczujesz w czymkolwiek między 12 a 24 :> Jeszcze druga sprawa: po kiego mi 64 bitowy system ? Mamy załóżmy 2 komputery, które mają identyczne zestawienie, tyle, że jeden ma 32 bitowy system i 4GB ram, a drugi 64 bitowy i 24 gb ram. Pokaż mi tego powera na tym drugim bo jestem niemalże przekonany, że wszystko co wymienisz będzie nam działać z tą samą prędkością :> Może mały wyścig ? :P Oczywiście musisz mieć I5 7XX@4Ghz i zwykłe HDD :> Idę o zakład, że czas wszystkiego co tylko zaproponujesz będzie niemalże identyczny :>

Edytowane przez HDR'o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hydro, jak mam ci to pokazać? Tak, abyś był w stanie zrozumieć.

 

Widzę, że albo prowokujesz jak rasowy troll i czerpiesz z tego jakąś chorą satysfakcję, albo masz problem z zauważeniem czegoś więcej, niż swoje ja i swoje zastosowania komputera - a reszta - skoro danego czegoś nie robiłeś, nie istnieje. Co i tak się sprowadza do pierwszej alternatywy.

 

Przykładowo, mały (w sensie rozdzielczości - 12Mpix) pliczek obrabiany w PS, na 12GB ram, powoduje że Photoshop zaczyna już nieco kwękać (na 6GB ram już solidniej płakał).

Zaś objętość samego pliczku na dysku to okolice 1+ gigabajta. Zakładając bardziej intensywną obróbkę większego pliku, ze zmienionym 'workflow', swobodnie można liczyć, że pojedyncze pliki to kilka+ giga/sztuka. Kilkugigabajtowy obrazek (i nie tylko obrazek), drogi Hydro, wymaga sporo ramu do obróbki. Więcej, niż sam zajmuje na dysku - z wielu powodów, choćby z powodu istnienia wielu poziomów Undo.

 

Czy to jest możliwe do ogarnięcia przez ciebie, drogi Hydro?

 

Co do programów 3D...od lat ich nie używałem, ale myślę, że da się bez problemu zarżnąć dwucyfrową ilość w gigabajtach ramu renderingiem głupiej kulki. Wystarczy tylko zadać odpowiednio dzikie/chore parametry geometrii/renderingu.

 

64bit systemu potrzebujesz, żeby normalnie uruchomić program, który sobie zajmie w pamięci np. kilkanaście GB ram.

 

Czas w "wyścigach"? Po przeczytaniu powyższego powinieneś dojść do wniosku, że skoro ładujemy do pamięci system operacyjny, potem duży program, potem duży plik, to różnica 4GB vs 24GB będzie widoczna :)

 

Dla ciekawości i (być może) małego zszokowania: zdaje się, że mamy na forum użytkownika, który ma 128GB ram. I tą pamięć wykorzystuje...

 

EDIT:

Dalej jednak stoję przy stanowisku, że jeżeli ktoś nie uruchamia jakichś pamięciożernych programów, na komputerze ogląda filmy, neta i gra, to obecnie 4GB ram powinny być w większości przypadków zupełnie wystarczające. Być może przejście na np. 6-8GB coś tam by dały, ale zysk byłby w takich zastosowaniach chyba tylko "laboratoryjnie" widoczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały ten temat jest bez sensu. Każdy kupuje to, na co ma kasę, albo to, co potrzebuje.

 

Po co się kupuje samochód zdolny jechać 230 km/h, skoro nie PL wolno jechać szybciej, niż 130 km/h?

 

bzdura, ja jechalem 180(bo to max samochodu)

 

------------

A ja sie wypowiem w innym tonie. Ktos kupil komputer do grania z 64GB ramu->twierdziz e to idealna ilosc, ktos kupil komputer z 4GB->twierdzi ze to idealna ilosc, ja mam 6GB->twierdze ze wiecej nie potrzeba ;)

Edytowane przez Jacek1991

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze lubiłem mieć w komputerze dużo ramu, głównie z tego powodu że lubię mieć wygodny, duży ramdysk, Amiga mnie do niego przyzwyczaiła i zawsze denerwowało mnie że na piecu winda nie oferuje ramdysku o takiej wygodzie (do tej pory nie spotkałem się na blaszaku z ramdyskiem który działałby na podobnej zasadzie jak na amidze, tzn. zajmowałby tyle ramu ile użytkownik potrzebuje, a nie że trzeba od razu zadeklarować jego wielkość). Możliwość wyłączenia swapa i wrzucenia tempów wszelakich do ramu jest błogosławieństwem. Jeśli ktoś gra to faktycznie więcej niż 4gb ma znikomy sens, ale jak się chce popracować trochę poważniej z kompem to pamięci nigdy za wiele. Uruchomienie jednego czy dwóch systemów operacyjnych pod vmware zabiera dużo ramu, wielowątkowa kompresja 7zipem odsysa pamięć jak odkurzacz, o wszelakich raytracerach nie wspominając. Tak więc graczowi dużo ramu po nic, ale gry to dobre dla małolatów są. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Specjalnie zapchałem scenę obiektami high poly. Tutaj jest tylko auto a teraz wyobraź sobie projekt osiedla czy chodź by nawet wnętrza jakiegoś domu który jest wiernie odwzorowany ( tekstury , modele hight + render Vray )

 

25222626698814893647_thumb.jpg

Edytowane przez Krendzel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bzdura, ja jechalem 180(bo to max samochodu)

Jechałeś tyle, ale to nielegalne, a poza tym chyba całkiem na opak zrozumiałeś moją wypowiedź. Mam ci przetłumaczyć, czy sam do tego dojdziesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jechałeś tyle, ale to nielegalne,

za nie legalnośc się płaci. :(

137Mph(220kmh) 4 radiowozy- 6 miesięcy prawko zawieszone(tylko NJ)

Sędzia w sądzie powiedział że autostrada to nie gra na xbox czy PS3 :E

Edytowane przez MaxForces

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...