Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Szwarcu

Dysk SSD do 500zł SATA czy PCI

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, rozglądam się za dyskiem SSD do ~500zł ... i natknąłem się na takie coś ...

CLICK!!!

co o tym sądzicie, czy to nie jest lepsze rozwiązanie niż te SATA2/3

to coś jest pod PCI-E x4

wlezie mi to do mojego deluxa np pod pcie x16? coś gdzieś mi się nawinęło że to wejdzie pod te dłuższe sloty ...

 

z góry Muchas Gracias ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwykły SSD będzie lepszy. Ocz Revo maja wewnętrzny RAID0, przez co nie działa TRIM.

 

Available in 50GB to 480GB capacities

PCI-Express interface (x4)

For use as primary boot drive or data storage

Internal RAID 0

181.07 (L) x 21.59 (W) x 125.08mm (H)

Shock Resistance: 1500g

Seek Time: 0.1 ms

Operating Temp: 0°C ~ 70°C

Ambient Temp: 0°C ~ 55°C

Storage Temp: -45°C ~ 85°C

Power Consumption: 3W Idle, 8W active

MTBF: 2,000,000 hours

3-Year Warranty

Compatible with Windows XP 32/64, Vista 32/64, Windows 7 32/64

Oto fragment ze specyfikacji.

 

Pełna specyfikacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i pytanie czy Twoje mobo ma możliwość bootowania z PCI.

Na pewno ma. Jeśli możesz zabootować kompa z kontrolera RAID na PCI-Express, a nie znam w miarę nowej płyty bez tej możliwości, to bez problemu zabootujesz z REVO.

 

TRIM :) ?

Google nie gryzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@UP

Kto pyta nie błądzi :E

 

Więc co sugerujecie ... żadnych dokładań kasy 500zł to max ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@UP

Kto pyta nie błądzi :E

 

Więc co sugerujecie ... żadnych dokładań kasy 500zł to max ;)

Różnic między SSD a REVO możesz nie znaleźć na Google, więc pytania są uzasadnione, ale o TRIM jest pełno informacji, więc odrobina inwencji nie zaszkodzi. :Up_to_s:

 

W twoim przypadku tylko SSD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TRIM znalazłem, ale teraz mi powiedzcie czy do mojej konfiguracji się to opłaca. A jeżeli tak, to który wynalazek polecacie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie, czy taki dysk przyśpiesza działanie TYLKO w systemie, np mój Samsung nie będzie miał lżej np w grach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki dysk przyśpiesza tylko działanie aplikacji na nim zainstalowanych. Samsung musi sobie tak samo radzić z tym, co jest na nim. Jedynie może być lekki zysk na szybkości Samsunga z takiego powodu, że system jest na innym dysku, więc system nie odwołuje się plików systemowych na HDD i nie ma na nim SWAPa. Wykres szybkości HDD będzie bardziej "gładki", bez tych charakterystycznych spadków(szpilek) na wykresie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki dysk przyśpiesza tylko działanie aplikacji na nim zainstalowanych. Samsung musi sobie tak samo radzić z tym, co jest na nim. Jedynie może być lekki zysk na szybkości Samsunga z takiego powodu, że system jest na innym dysku, więc system nie odwołuje się plików systemowych na HDD i nie ma na nim SWAPa. Wykres szybkości HDD będzie bardziej "gładki", bez tych charakterystycznych spadków(szpilek) na wykresie.

 

 

kielon, moze Ty wiesz - czytalem, ze ze wzgledu na czesty zapis, swapa powinno sie przeniesc na hdd - czy to jakos wplywa na prace systemu ? (w koncu swap jest na wolniejszym dysku z dluzszym czasem dostepu). Za 5 lat dysku ssd64 GB bede uzywal jako pendrive'a pewnie, wiec AZ TAK mnie jego zywotnosc nie interesuje. Znaczaco to wplywa na predkosc ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SWAP powinien być na jak najszybszym nośniku. Faktem jest, że skraca on żywotność SSD, ale po to się go kupuje, żeby mieć jak najszybszy komputer, a przeniesienie SWAPA na HDD temu całkowicie zaprzecza.

 

Jeśli masz 4 GB pamięci, a widzę, że masz, to zmniejsz plik wymiany do 1 GB. Niektórzy wyłączają całkowicie, ale ja tego nie polecam, czasem jest wymagany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

549pln to dobra cena za OCZ RevoDrive 110GB. crucial m64 60GB to dla $=3,2pln jakieś 450pln. Więc wybór jest prosty = OCZ. Zwłaszcza że masz płytę z pci-e x4. A TRIM się nie przejmuj, poczytasz o konserwacji ssd_sata bez tej funkcji, to samo będzie się tyczyło tego sprzętu

 

Co do SWAP, przy 4GB i przegladaniu netu, graniu itp można go całkiem wyłączyć. Jak dostaniesz BSOD związany z wymagalnością SWAP dla jakiejś aplikacji to sobie założysz. w innym przypadku nie ma to sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze SWAPem jest też tak, że działać zaczyna dopiero po zapełnieniu pamięci ram wiec jak masz dużo ram'u to szanse na odpalanie SWAPa są minimalne więc obawiać się szybszego zużycia SSD zbytnio nie ma ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szwarcu - dysk SSD to jak formula 1 wyscigow,ja mam corsair 3 120mb system laduje sie tak szybko ze nawet router nie nadaza i musze czekac na internet a system juz jest gotowy,a poprzednio bylo odwrotnie.poza tym wszystko chodzi szybciej nie trzeba uzywac powolnej swap file gdzyz SSD jest szybsze.poza tym completna cisze SSD nie slychac wogole.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szwarcu - dysk SSD to jak formula 1 wyscigow,ja mam corsair 3 120mb system laduje sie tak szybko ze nawet router nie nadaza i musze czekac na internet a system juz jest gotowy,a poprzednio bylo odwrotnie.poza tym wszystko chodzi szybciej nie trzeba uzywac powolnej swap file gdzyz SSD jest szybsze.poza tym completna cisze SSD nie slychac wogole.

WOW! Ciekawe spostrzeżenie. Przecież SWAP jest tak szybki, jak dysk, na którym jest ustawiony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w ogóle nie używam SWAP-a bo kupiłem RAM-u na "zaś" więc nie ma nawet po co mielić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właściwości systemu -> Zaawansowane -> Wydajność (klik ustawienia) -> Zaawansowane -> Pamięć wirtualna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

*facepalm* Dobra, takie rzeczy to ja wiem ... :E

ale jak sprawdzić czy używa, teraz, kiedy np pisze ... itp ... tak jak wydajność procka w menedżerze tak chce zobaczyć czy pobiera mi coś podczas gier :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź alokację pamięci (Task Manager->Performance). Jeśli zajętość pamięci jest mniejsza niż pojemność twojego RAMu, to nie używa, w innym przypadku - używa.

 

Ten RevoDrive jest w bardzo korzystnej cenie. Można na nim instalować, co się chce, można bootować wbrew opinii z początku wątku.

 

A co do użytkowania - to nic tak nie uprzyjemnia pracy, jak SSD właśnie.

 

Co do SWAPa - to ja mam w obu kompach i w pracy i w domu po 8GB i SWAPa wyłączonego. RAM jest teraz bardzo tani (kupiłem ostatnio 4GB za 79pln z przesyłką) i warto to wykorzystać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I plany kupienia SSD poszły się paść, muszę kupić nową obudowę, którą ostatnio odznaczono za uratowanie życia mojemu Tacie, co wywinął na panelach i "uratował się" o obudowę .... Oj mocno się uratował. Obudowa ma wygięte nity etc ... renta, 1 grupa etc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...