Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

kowwoj

Mini-klawiatura A4Tech G100

Rekomendowane odpowiedzi

G-100-1b.gif

 

Założenie

 

Recenzje tego produktu można znaleźć na innych portalach komputerowych, pierwsze wyniki w google. Zawarto tam wszystkie podstawowe informacje, ja postaram się je uzupełnić o te, które mnie najbardziej frapowały, a nad którymi również Ty mógłbyś się zastanawiać przy wyborze.

Ta mini-klawiaturka nie jest już chyba produkowana. Co nie znaczy, że a) - dostać jej się nie da, b) coś podobnego jeszcze się nie pojawi - można się czegoś dzięki niej dowiedzieć w kwestii użytkowania tzw. fightpadów (tu spis kilku dostępnych) i własnych preferencji. Ja używanie jej traktuję jako „sprytne rozwiązanie”, zamiast „postęp” w dziedzinie sprzętu do grania.

 

 

Dla kogo toto?

 

Klawiatura reklamowana jest jako stricte do grania. I faktycznie - do niczego innego nie jest przystosowana. Może ona się Tobie przydać w dwóch przypadkach:

a) nie jesteś w 100% zadowolony ze swojej klawiatury (w moim przypadku - w tych % dotyczących grania)

lub

b) chcesz mieć mobilną klawiaturkę do grania (np. do laptopa lub na lan-party)

 

I tyle. Jeśli masz dobrą klawiaturę, z której jesteś zadowolony, to żadne ilości Hz w G100 przełomem nie będą.

Przyglądając się jednak produktom konkurencyjnym - ciężko w Polsce dostępnym, drogim, i mocno udziwnionym - spodobała mi się sama koncepcja: pomniejszone względem pełnowymiarowej klawiatury „centrum sterowania” do gier. Wbrew temu, co nazwa/wygląd G100 mogą na pierwszy rzut oka sugerować, nie zastąpi nam ona zwykłej klawiatury - nie posiada bowiem wszystkich klawiszy gamy Qwerty.

 

 

 

Czy faktycznie jest dobra do grania?

 

Tak, bo:

 

a) jest mała (szer. 19cm x dług. 20,2cm x wys. 0,8-2,7cm), lekka, poręczna, łatwo można dopasować jej położenie, ma długi (1,8m) kabel (wiele dzisiejszych klawiatur ma jedynie 1,5m)

b) klawisze wciskają się przyjemnie, skok nie za niski i nie maksymalnie wysoki (półgłęboki; klawisze oprócz WSAD są nieco pomniejszone na szer. i dług.), siła nacisku nie za duża. W i S równo w linii pionowej - wygodne. W trakcie grania subiektywnie cicha (szczególnie w odniesieniu do mechanicznych). Klawisze WSAD z gumy antypoślizgowej przyjemne w dotyku

c) wygoda jest ok, klawisze są umieszczone odpowiednio wysoko, żeby nie wykoślawiać palców, nieco podwyższona obudowa umożliwiająca naturalniejsze położenie ręki (choć wciąż brak możliwości regulacji przodu wyżej względem tyłu)

d) umożliwia grę z rękoma ustawionymi bliżej siebie, niż to wymusza szeroka klawiatura w połączeniu z myszką, może to być komfortowe

e) dziurki na spodzie w razie zalania browpłynem, dwa dedykowane klawisze do regulacji głośności systemowej

 

..ale:

 

a) jakość wykonania to nie elita - klawisze działają podobnie tandetnie jak w A4Tech Slim Sun, brak technologii nożycowej. Z tym, że w pisaniu na SlimSun takie wykonanie o wiele bardziej przeszkadza, tu w graniu jak dla mnie - prawie w ogóle

b) wygląd trochę tandetny

c) klawisze są bardzo mocno poprzestawiane - do bezwzrokowego używania klawiszy innych niż WSAD trzeba od nowa zapamiętywać

d) skoro nie ma wszystkich podstawowych klawiszy - to G100 mogłaby być jeszcze mniejsza, szczególnie na szerokość. Mogłaby mieć też lepiej trzymające się blatu stopki.

e) brak przycisków do programowania, żadnego nagrywania makr bez dodatkowego zewnętrznego programu - bo też dodatkowych sterowników nie ma

 

Edit: Zamiast sterowników można użyć programu AutoHotkey, przy czym musi on działać w tle.

 

 

Czy jest sens trzymać ją jako drugą klawiaturę? Jeśli do Ciebie również przemawiają powody, dla których moja zwykła klawiatura nie pasuje do grania to tak. Można ją też łatwo schować za monitor w pionie. O ile jedna dobra klawiatura może spełniać obydwie funkcje, to innym aspektem jest jej żywotność (wycieranie się, wypaczanie klawiszy, zalanie) w wyniku nadmiernego użytkowania w grach (szczególnie grając na laptopie - tam łatwo klawiatury się nie wymieni). Można zatem używać innej klawiatury do grania i innej do wszystkiego innego.

To, co mi osobiście przeszkadza w wykorzystaniu mojej zwykłej klawiatury w kierunku grania możesz znaleźć w tym wątku. W nim także porównanie A4Tech KV-300H do innych podobnych na rynku i słów kilka o (nie)możliwości przedłużenia kabla usb od klawiatur.

Ze swojej strony jestem z G100 usatysfakcjonowany, chociaż dopiero teraz widzę, jak dużo możnaby jeszcze zaoferować w tej pewnej luce rynkowej.

 

 

Pics: A4Tech G100 vs. KV-300H

 

th_G100-xl-1.jpg th_G100-xl-2.jpg th_G100-xl-3.jpg th_G100-xl-4.jpg

 

th_G100-xl-5.jpg th_G100-xl-6.jpg th_G100-xl-7.jpg

 

Testorecenzja dzięki mushabelly’emu - cheers.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję udanej recenzji :) .

 

Jakiś czas temu chciałem sobie sprawić to cudo. Mam laptopa z raczej kiepską klawiaturą. Niestety z powodu braku dostępności w sklepach w moim mieście, nie zdecydowałem się. Nie jestem pewien czy znalazłoby się miejsce na biurku na laptopa po środku, podkładkę o szerokości 44cm po prawej i jeszcze tą klawiaturę po lewej. W porównaniu do Twojej pełnej klawiatury G100 jest wciąż dość duża, a sprawę komplikuje kiepskie umiejscowienie portów USB w moim komputerze. Zastanowię się jeszcze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dorzuciłem już linka do tego testu w moim spisie. Recka fajna ale nurtuje mnie jedna kwestia. Rozumiem że urządzenie jest rozpoznawane jako kolejna klawiatura tak? Czy mógłbyś sprawdzić jak się spisuje software do zmiany obłożeń np. KeyTweak? Bo teoretycznie powinien on działać tak że jak się zmieni obłożenie np dla litery "E" (np. podpisać tam klawisz "End") to ta zmiana powinna dotyczyć obu urządzeń - klawiatury i g100. Ale czy teoria ma odzwierciedlenie w praktyce? Jeżeli tak to punkt e) byłby nieprawdziwy a jednocześnie samo urządzonko BARDZO zyskałoby na użyteczności.

 

//EDIT

Aha, w sumie to w TYM topiku wspomniałem o nazewnictwie "fightpad" vs "Fightboard" które można by rozpowszechnić. Wymyśliłem je sam więc nie zmuszam by się tego trzymać ale jeżeli ty też uważasz że jest dobre to i w tym teście można by je zastosować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, system widzi kolejną klawiaturę USB.

KeyTweak'a używam na co dzień - i tak, zmiana "E" na jednej klawiaturze jest równoznaczna ze zmianą "E" na drugiej klawiaturze.

Jednak nie bardzo rozumiem, na czym miałaby polegać pozytywna różnica - "E" jest wciąż potrzebne, a zmiany wprowadzane przez KeyTweak wymagają restartu (przynajmniej w mojej wersji 2.2.0, changelog nie wspomina o zmianach w tej kwestii). Restartowanie kompa dla zbindowania klawiszy tylko do gry, aby potem znów restartować, żeby napisać maila wykorzystując zwykłe mapowanie klawiszy jest jednak niezbyt przyjazne.

 

/Dla mnie może być i "giercownik palcowy", więc zostawiam wg Twojej sugestii ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm ja w sumie nie pamiętam żebym musiał restartować kompa ale w sumie nie o to mi chodziło. Chodziło jak i czy w ogóle takie programy działają. Bo np. ja i tak do bindowania klawiatury zazwyczaj używałem skryptów AutoHotkey które nie wymagają restartu a jedynie uruchomienia. Czyli uruchamiałem skrypt, jego ikona pokazywała się w tray'u, odpalałem gierkę i grałem a gdy wychodziłem z gry to wyłączałem skrypt i znów miałem normalne obłożenie. Z tego co czytałem inne programy bindujące (nie pamiętam nazw bo ich nie używałem) też wymagały działania w tle bo nie ingerowały bezpośrednio w zapisy kodowań w rejestrze. Więc może jeżeli irytuje cię Keytweak rozejrzyj się za innym programem.

 

/Dla mnie może być i "giercownik palcowy", więc zostawiam wg Twojej sugestii .

Dzięki wielkie :] Może komuś się to przyda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klawiatura będzie dostępna na rynku ponownie koło stycznia 2012, przynajmniej wg. prognoz dystrybucji A4Techa firmy Megabajt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...