Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Marmach

iiyama b2776hds

Rekomendowane odpowiedzi

Minirecenzja monitora - bo jakoś trudno znaleźć jakiekolwiek informacje nt 27 calowych monitorów.

 

Monitor kosztował mnie 1200zł. Opuszczę sobie wrażenia typu "czy opakowanie jest ładne", "jak wygląda na biurko" i inne bezużyteczne pierdoły sprzedawane przez video recenzentów.

 

Dla przypomnienia:

- matowa matryca TN,

- podświetlenie LED,

- regulacja kąta nachylenia przód tył, lewo prawo, łatwa regulacja wysokości - bardzo użyteczne, teraz za nic bym nie oddał tych funkcji! no, prawie za nic ;)

- 27 cali, rozdzielczość full hd

 

Wcześniej używałem BenQ VW2420H - na matrycy VA i LEDach i do niego będę przede wszystkim porównywał ten nabytek.

 

Równomierność podświetlenia - jak dla mnie satysfakcjonująca, na białym tle widać bardzo słabe ciemniejsze pasy w poprzek ekranu oraz trochę "brudu" w niektórych miejscach przy krawędziach matrycy, aczkolwiek w normalnej pracy to nie przeszkadza. W BenQ podświetlenie było tragiczne, wymieniałem jeden egzemplarz na gwarancji i dostałem niewiele lepszy, za to z martwym pikselem.

 

Irytujące są natomiast poświaty na krawędziach ekranu - przy bardzo ciemnych scenach szczególnie na dole ekranu matryca przepuszcza światło ja sito ;P.

 

Kąty widzenia w poziomie - jestem całkiem pozytywnie zaskoczony, wprawdzie do matrycy VA ma się to nijak, ale spodziewałem się o wiele gorszych efektów. Na bokach trochę różowo się robi, ale widywałem gorsze efekty na monitorach 24 calowych.

Kąty widzenia w pionie - tu niestety jest słaaaaabo. Widać różnice w jasności siedząc na wprost monitora, w edytorach graficznych jak stworzy się obszar o jednakowym kolorze z góry na dół, to widać piękny gradient :D Także ogólnie przez ostatnie 5 lat widzę mizerny postęp w kątach pionowych w matrycach TN :D

Chyba tylko w tej kategorii monitor mnie rozczarował.

 

Czas reakcji - na temat input laga się nie wypowiadam, ale czas reakcji (w teorii 1ms GTG) w porównaniu z matrycą VA kolosalny. W PixPerAn wykombinowałem, że funkcja overdrive działa najlepiej nastawiona na poziom 1. Przy poziomie 2 smużenie jest krótsze, ale pojawia się białe przebarwienie, natomiast w grach i tak nie widać smużenia. Oczywiście w PixPerAn widać smużenie nawet na małych prędkościach, ale w normalnym użytkowaniu jest nieodczuwalne.

Overdrive w opisanym przeze mnie ustawieniu "1" działa bardzo dobrze. Funkcja AMA w moim poprzednim monitorze powodowała, że ciemne strony i sceny w grach rozjaśniały się przy ruchu, co doprowadzało mnie do furii - tu nic takiego nie ma.

 

Jakość obrazu - nie mam kolorymetru ani nie jestem grafikiem (czasami coś dłubię hobbystycznie), więc trudno mi mówić o odwzorowaniu kolorów. Generalnie w porównaniu do BenQ, mimo że do podświetlania służą diody, barwy są cieplejsze i obraz jest bardziej kontrastowy. Brakuje regulacji gammy w OSD, musiałem to zrobić z poziomu sterowników, bo jednak było trochę zbyt szarawo jak na mój gust ;)

 

Jasność jest moim zdaniem trochę zbyt wysoka - siedzę w dość ciemnym pomieszczeniu, często po nocach i mam ustawione Brightness 5 i Contrast 0 - inaczej wypływałyby mi gałki oczne. A i tak wolałbym jeszcze trochę ściemnić, ale przy jasności 0 obraz przestaje mi się podobać.

 

Zużycie energii - REE WEE LAAC JA! Na wyświetlanie pulpitu monitor zużywa 16-17W przy opisywanym powyżej ustawieniu. BenQ 24' ciągnął chyba koło 25W, tak więc wynik jest jak dla mnie rewelacyjny. To mniej, niż lampka biurkowa obok ;P

 

Czy polecam? Polecam, dopóki nie pojawi się coś na matrycy VA i LEDach, co będzie miało rozsądny czas reakcji. Nie wiem jak wygląda sprawa z iiyamą X2775hds, bo w jednych recenzjach jest napisane, że smuży jak ekrany sprzed 20 lat, a w innych, że smużenie niezauważalne, ale VA w BenQ dawała się dość mocno we znaki podczas grania.

 

Natomiast jeśli zrobią jakieś szybkie VA (albo chociaż ze skutecznym overdrivem, który nie będzie błyskał po oczach) albo wreszcie jakiś producent raczy wypuścić IPS 27 cali na ledach (a nie świetlówkach dogrzewających mieszkanie), to nie wahałbym się dołożyć 200zł.

 

Załączam fotki - aparat trochę nadmiernie wydobywa niedoskonałości obrazu, w rzeczywistości jest lepiej.

post-251185-132820563063_thumb.jpg

post-251185-132820563563_thumb.jpg

post-251185-132820564102_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy sa tutaj jeszcze jacys inni uzytkownicy 2776, ktorzy mogli by sie wypowiedziec nt podswietlenia krawedzi tego monitora?

Czy rzeczywiscie jest tak zle jak w przedstawionej recenzji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Tak źle" to zdecydowana przesada, generalnie podświetlenie jest widoczne, co mnie trochę zdziwiło, ale poza wyświetlaniem czarnego ekranu nie jest to bardzo uciążliwe, a w normalnym użytkowaniu w ogóle niewidoczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...