Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

7 minut temu, chartkor napisał:

Tylko że jestem mało postępowy. Po prostu nie jestem wrednym chujem. Jak ktoś nazywa się Jan i nie chce żeby mu mówił Janku, to się dostosuje do jego życzenia. Kumasz?
 

Nie, co więcej z zaściankiem w stosunku do Polaków nie masz problemu więc wątpię żebyś sam w to wierzył ;) 

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Intencja zmiany słowa murzyn na jakiś inny wyraz nic nie zmieni. Niektórzy nie trawią wręcz czarnych. Niczym jakiś ostatni faszystą rozkażesz im używać innego slowa, to i tak ludzie będą używać go pogardliwie w stosunku do murzynów lub jako odniesienie do niewolnictwa. Zmiana słowa murzyn nic nie zmieni. Nic a nic. Ich, jak i naszą, mentalność trzeba zmieniać, nie nasz język. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, chartkor napisał:

Tylko że jestem mało postępowy. Po prostu nie jestem wrednym chujem. Jak ktoś nazywa się Jan i nie chce żeby mu mówił Janku, to się dostosuje do jego życzenia. Kumasz?
 

Ale co Ty porównujesz, Jan a Janek do nazywania osoby z jakimiś zaburzeniami osobowości per on/ona, bo ona tak chce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, krzyyss napisał:

Nawiązując do obozów - po wojnie chodziło wyłącznie o lokalizację, dzisiaj to już intencjonalne przypisywanie nacji. Słowo to samo, zdanie tak samo skonstruowane, przekaz jakże inny.

Zgadzam się w 100%, o to właśnie mi chodziło, kiedy do dyskusji o słowie "murzyn" dodałem obozy. Że jedna sprawa to jakby "czysty" znaczeniowo zamysł językowy, a zupełnie odrębna rzecz - w jakim znaczeniu, kontekście zaczynają się tym ludzie posługiwać, co w efekcie zaczyna nadawać innego znaczenia temu "czystemu" początkowo sformułowaniu.

Wg mnie "murzyn" nie był obraźliwy kiedy wszedł do słownika. Ale aktualnie jest, przez dziesiątki lat używania tego słowa w kontekstach, o których wcześniej pisałem.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, GregM00 napisał:

Wg mnie "murzyn" nie był obraźliwy kiedy wszedł do słownika. Ale aktualnie jest, przez dziesiątki lat używania tego słowa w kontekstach, o których wcześniej pisałem.

Zupełnie się z tym nie zgodzę, prosty przykład wyżej "100 lat za murzynami" czy Twoje "nie będę twoim murzynem". Zamień murzyna na czarnego, czarnucha, nawet pięknego czarnoskórego w tych powiedzeniach i to zupełnie niczego nie zmieni bo takie jest nastawienie do tej grupy ludzi a nie słowa murzyn...

Edytowane przez Wu70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, .winter. napisał:

per on/ona, bo ona tak chce.

Co tu dokładnie jest problemem? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, GregM00 napisał:

Wg mnie "murzyn" nie był obraźliwy kiedy wszedł do słownika. Ale aktualnie jest, przez dziesiątki lat używania tego słowa w kontekstach, o których wcześniej pisałem.

Ale wiesz że może być tak że jak zamienisz to słowo, to ludzie i tak będą go używać w negatywnym odniesieniu? Tylko dlatego że nie lubią murzynów. Co mnie dziwi w sumie, bo nie przypominam sobie abym spotkał murzyna idiotę czy chama. Żydów takich spotkałem masę :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, bigovsky napisał:

Pominąłeś przemysł farmaceutyczny - Bayer, Merck. Wcześniej mieliśmy też sporo chemii, ale to już uciekło do Chin / Indii.

Owszem, bo nie orientuję się w nim.
Tylko co z tej chemii uciekło, produkcja, czy R&D?
Jeżeli produkcja, to tak samo można z Ameryki wywalić np. Apple. Jeżeli badania i rozwój, to częściowo Intela, bo z tego co wiem sporo teraz wymyślają w oddziale w Izraelu.

12 godzin temu, bigovsky napisał:

Farmacja, motoryzacja ma początki w XIX, XX wieku stąd stwierdzenie "Europa stoi w miejscu" bo brakuje nam firm technologicznych na miarę XXI.  Biorąc pod uwagę takiego np Philipsa, Nokie, Alcatela to Europa cofa się do tyłu, bo wcześniej wymienione są atrapą tego czym były jeszcze kilkanaście lat temu.

A co to są firmy na miarę XXI wieku?
Ja patrzę na to tak, że po prostu mało kto orientuje się kto co i gdzie robi, więc

Jak cofa do tyłu to chyba idzie do przodu? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, panzar01 napisał:

Co mnie dziwi w sumie, bo nie przypominam sobie abym spotkał murzyna idiotę czy chama.

Ja spotkałem naciągacza w Polsce. W Paryżu cwaniaków sprzedających pamiątkowe badziewie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tutaj jeszcze postępowe oburzenie ubóstwianego tutaj RT w sprawie ostatnich wydarzeń ;)
(To dla tych, którzy nie mogli pojąć że można nie głosować na RT i Dudę)

dY8aArW.png

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Bono[UG] napisał:

Ja spotkałem naciągacza w Polsce. W Paryżu cwaniaków sprzedających pamiątkowe badziewie ;)

Nie mówię że są idealni. Moja próbka jest za mała, ale i tak coś reprezentuje. Po za tym w Paryżu można nawet Eskimosa złodzieja spotkać :P

1 minutę temu, Wu70 napisał:

A tutaj jeszcze postępowe oburzenie ubóstwianego tutaj RT w sprawie ostatnich wydarzeń ;)
(To dla tych, którzy nie mogli pojąć że można nie głosować na RT i Dudę)

dY8aArW.png

 

KeK. Po słupkach poparcia zobaczymy jakie mamy społeczeństwo. Oby mu spadło poparcie. 

4 minuty temu, .winter. napisał:

I samobójstwo. Jakie to oczywiste.

Oczekiwanie na coś innego to jak liczenie na wygraną w lotto :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, panzar01 napisał:

Nie mówię że są idealni. Moja próbka jest za mała, ale i tak coś reprezentuje. Po za tym w Paryżu można nawet Eskimosa złodzieja spotkać :P

KeK. Po słupkach poparcia zobaczymy jakie mamy społeczeństwo. Oby mu spadło poparcie. 

Oczekiwanie na coś innego to jak liczenie na wygraną w lotto :E 

Trzeba zapytać chartkora, jak ów zwierz żądał być nazywanym.

  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Wu70, @panzar01

nastawienie ma znaczenie na 100%, ale tutaj chodzi o pewien kod języka. Sam pamiętam używanie słów "murzyn", "żyd" czy "cygan" w pejoratywnym kontekście w wieku nastu lat, na długie lata przed zetknięciem się fizycznie z czarnym ludziem. I potem jakiś taki kłopot wewnętrzny, żeby mówić o tym kimś, już konkretnym człowieku, używając słowa "murzyn", no bo te wszystkie wcześniejsze znaczenia dalej tkwią w głowie i się nieciekawie kojarzy (po tym, jak się przecież tego słowa normalnie używało w innym kontekście), a człowiek ok i w sumie nie ma się intencji, żeby o nim źle mówić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, .winter. napisał:

Trzeba zapytać chartkora, jak ów zwierz żądał być nazywanym.

Dobra dobra :P nie mów że nie widzisz :D stalking cat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, panzar01 napisał:

Dobra dobra :P nie mów że nie widzisz :D stalking cat

Niezłe świry chodzą po tej ziemi. Lefaqi zamiast szukać oszczędności CO2 w kopalniach powinni zabrać się za swoich wyznawców.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, GregM00 napisał:

@Wu70, @panzar01

nastawienie ma znaczenie na 100%, ale tutaj chodzi o pewien kod języka. Sam pamiętam używanie słów "murzyn", "żyd" czy "cygan" w pejoratywnym kontekście w wieku nastu lat, na długie lata przed zetknięciem się fizycznie z czarnym ludziem. I potem jakiś taki kłopot wewnętrzny, żeby mówić o tym kimś, już konkretnym człowieku, używając słowa "murzyn", no bo te wszystkie wcześniejsze znaczenia dalej tkwią w głowie i się nieciekawie kojarzy (po tym, jak się przecież tego słowa normalnie używało w innym kontekście), a człowiek ok i w sumie nie ma się intencji, żeby o nim źle mówić.

To jest twój wewnętrzny konflikt,  nie całego narodu. Ja mówię o przypadku istoty co biega z transparentem że murzyn jest słowem obraźliwym, a pewnie nawet naszego języka nie zna za dobrze. 

1 minutę temu, .winter. napisał:

Niezłe świry chodzą po tej ziemi. Lefaqi zamiast szukać oszczędności CO2 w kopalniach powinni zabrać się za swoich wyznawców.

Nie wnikam. Jeśli gościu był skłonny tak się zmienić, to raczej wierzył w to co chce osiągnąć i ciężko jest go obwiniać za to że jest/był inny.  Małgorzat na przykład tylko ubiera ciuszki, dlatego wydaje mi się oszustem. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, panzar01 napisał:

To jest twój wewnętrzny konflikt,  nie całego narodu. Ja mówię o przypadku istoty co biega z transparentem że murzyn jest słowem obraźliwym, a pewnie nawet naszego języka nie zna za dobrze. 

Nie wnikam. Jeśli gościu był skłonny tak się zmienić, to raczej wierzył w to co chce osiągnąć i ciężko jest go obwiniać za to że jest/był inny.  Małgorzat na przykład tylko ubiera ciuszki, dlatego wydaje mi się oszustem. 

https://tvn24.pl/tvnwarszawa/najnowsze/rafalala-o-pobiciu-chcialam-zeby-kleknal-nie-dostalam-satysfakcji-134636

Niby chciał zostać babą, a lał, jak chłop.

 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, panzar01 napisał:

To jest twój wewnętrzny konflikt,  nie całego narodu. Ja mówię o przypadku istoty co biega z transparentem że murzyn jest słowem obraźliwym, a pewnie nawet naszego języka nie zna za dobrze. 

Istota przyjechała z wielkiego świata, gdzie to jest mocno obraźliwe, więc chce ten zaścianek cywilizować ;) I choć zgodzę sie, że w większości przypadków ten murzyn u nas jest pejoratywny, to waga tego zupełnie inna niż na zachodzie, a szczególnie w USA. W tym konkretnym przypadku ja skłaniałbym się do tezy, że problem ma ta "istota z napisem", a nie naród na Wisłą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, .winter. napisał:

Najlepsze od 10:00.

Miłego dnia.

Moja żona jest mocno otwartą i tolerancyjną osobą, a jednak skwitowała to krótko i trafnie - miejsc w psychiatryku by zabrakło. 8:E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały przekrój społeczeństwa, od młodych dziewczyn z wypranymi mózgami, po starsze osoby które chyba z braku lepszego zajęcia tam uczestniczą. Dziadek walczy o prawa LGBT mocniej niż o niższe podatki ergo wyższą emeryturę :E

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Kiedy przyszli po TK, nie protestowałem. Sprawy TK mnie nie dotyczyły.  Protestując naraziłbym się na śmieszność.
Kiedy przejmowali państwowe media nie protestowałem. Nie oglądam telewizji i nie słucham radia.  Sprawy mnie nie dotyczyły.
Kiedy zwiększali uprawnienia policji i organów państwowych bo podkładano ładunki z petard pod samochodami i w autobusach nie protestowałem. Rząd robił to w dobrej wierze.
Kiedy przejmowali struktury sądów powszechnych nie protestowałem. Sprawy sądów mnie nie dotyczyły. Protestując naraziłbym się na śmieszność.
Kiedy przyszli po SN. Nie protestowałem. Sprawy SN mnie nie dotyczyły. Protestując naraziłbym się na śmieszność.
Kiedy zaostrzali Kodeks Karny, nie protestowałem nie jestem przestępcą. Sprawy mnie nie dotyczyły.
Kiedy łagodzili kary za machlojki rządzących nie protestowałem. Sprawy mnie nie dotyczyły.
Kiedy zmieniali ustrój w Polsce nie protestowałem. Demokracja nie jedno ma imię.
Kiedy przyszli po LGBT i zaostrzyli prawo do zgromadzeń. Nie protestowałem.  Nie jestem LGBT.
Kiedy przyszli po prywatne media nie protestowałem . Mam internet. Sprawy mnie nie dotyczyły.
Kiedy zobaczyłem co stworzyłem. Nie protestowałem. Wyjechałem.

Dla triumfu zła potrzeba tylko, żeby dobrzy ludzie nic nie robili.  Edmund Burke

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...