Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, Flik napisał:

Było tak:

- rozbuduj kopalnię przy samej granicy
- Czesi pytają czy masz plany oddziaływania na środowisko w regionie przygranicznym
- nie mam i ch%# ci do tego, elo nara
- Czesi chcą się dogadać
- a sp$@#@$%ać mi stąd pepiki
- Czesi składają pozew do TSUE
- huehue i co zrobisz, w chuju mam twój trybunał
- trybunał grozi karami
- dobra k!%#a, jedziemy się dogadać
- no i git, pepiki dogadane, po zawodach
- Czesi nic o tym nie wiedzą
- dobra, ch%# mnie to obchodzi elo nara
- trybunał nakłada kary
- ALEŻ JAK TO JAKIM PRAWEM j#%?NY BANDYCKI TRYBUNAŁ c%#?# NAM MOŻECIE!!!!!1!!jeden NIE RZUCIM ZIEMI
- j#%?NA LEWACKA UNIA I POj#%?NY SYSTEM PRAWNY

Ok, to daj linki do informacji, które to potwierdzą (np. z oficjalnej strony elektrowni).

1 minutę temu, Kaiketsu napisał:

Moim zdaniem w 2023-2024 wrócimy na 2% i zobaczymy, co dalej.

2% stóp procentowych, czy 2% inflacji? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Kyle_PL napisał:

2% stóp procentowych, czy 2% inflacji?

2% WIBOR.

Natomiast jest jeszcze jeden problem.

Wiele osób pisze, że mieszkania stanieją, gdy stopy procentowe znacznie wzrosną.

Trochę pewnie tak, natomiast jest jeden zasadniczy problem - jeśli podniesiemy WIBOR do 6-7%, to będziemy mieli podwojenie obecnych rat.

Zatem aby kupujący na kredyt wyszedł na zero (wszak rata wzrosła o 100%), to cena musiałaby spaść o 50%. Czyli mieszkania w Warszawie przeciętnie po 5500 zamiast 11000 z metra. I to wszystko przy kosmicznych cenach materiałów, wciąż wysokiej inflacji (4-5%, od razu nie spadnie...), rosnącej minimalnej, WT2021... Czyli w sytuacji, gdzie deweloper na dzień dobry musi podnieść cenę o 30% względem 2019, by uzyskać taki sam zysk jak wtedy :E

Realne? Nie, bo deweloper musiałby wtedy budować za darmo :E Albo wręcz dokładać do interesu.

Innymi słowy, wzrost WIBOR da tyle tym, którzy będą kupować na kredyt, że będą płacić więcej. Mieszkania nawet jak spadną o 20%, to gówno to da,bo rata będzie x2.

Natomiast ci, co trzymają po 500-700k w gotówce wreszcie będą mogli kupić trochę taniej, pytanie, czemu nie zrobili tego w 2015 kiedy było tanio :E

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stóp, inflacja zostanie z nami na długo.

28 minut temu, Flik napisał:

Może niech oni lepiej trzymają się od atomu z daleka.?

Atom będzie budować ktoś inny, oni mają tylko wskazać miejsce i zapłacić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Crew 900 napisał:

Ale z UE nie chcą wyjść :E

Bo wiedzą, że to będzie upadek na kość ogonową. Wiedzą jednak też, że idą gorsze czasy i na kogoś winę trzeba zwalić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Kaiketsu napisał:

Trochę pewnie tak, natomiast jest jeden zasadniczy problem - jeśli podniesiemy WIBOR do 6-7%, to będziemy mieli podwojenie obecnych rat.

 

No dokładnie. I tak pękają bańki. Zapewne trochę ponad 20 lat temu, też rząd nie miał ochoty podnosić stóp procentowych powyżej 2 ... yyyy .... 20%. Jednak coś ich zmusiło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I teraz należy zadać sobie pytanie, co się stanie na rynku, gdy wibor będzie 6-7%.

Mieszkania taniejące o 50% = nie. Nikt ich nie zbuduje poniżej kosztów.

Więc trochę tańsze mieszkania, ale i masakrycznie droższe raty, co przekłada się na spadającą zdolność.

Popyt spadnie, ale podaż na rynku pierwotnym też, bo deweloperzy dadzą sobie spokój z nierentownymi inwestycjami.

Przeciętny 30-latek, miast płacić ratę 1500 zł za swoją klitkę, będzie płacił np. 2800 pln, uwzględniając jakiśtam spadek cen.

Młodzi zostaną udupieni i skazani na loterię genetyczną (bogaty mame/tate co kupili bombelkowi mieszkanko za gotówkę) bo znaczna część młodych nie da rady udźwignąć takich rat + nie dostanie zdolności kredytowej za polskie gównoprace.

Nawet programiści15k zaczną mieć problemy (oprócz tych już orobionych), bo ile z nich jest w stanie wyciągnąć 500-700k za klitkę z przysłowiowej dupy? Większość znanych mi programistów15k bierze kredyt i nadpłaca.

Rentierzy będą mieć niezłe żniwa, opłacalność wynajmu wzrośnie, bo młodych nie będzie stać na mieszkanie, co paradoksalnie... podniesie popyt na mieszkania, przy spadającej podaży :E

Wniosek - obawiam się, że rozczarowani będą wszyscy, poza rentierami 8:E

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Kyle_PL napisał:

Ok, to daj linki do informacji, które to potwierdzą (np. z oficjalnej strony elektrowni).

 

Nie znalazłem tego na oficjalnej stronie elektrowni, ale:

"Spór, który toczy się o Turów, ciągnie się już od kilku lat i ciągnie się na poziomie regionalnym, który można było rozwiązać polubownie. Rząd, niestety, nie wykazał dostatecznej woli współpracy ze stroną czeską. Wiemy - dzięki relacjom ze strony czeskiego rządu - że Czesi byli, można powiedzieć wprost, ignorowani w związku ze swoimi głosami dotyczącymi tego, co kopalnia Turów robi, jeżeli chodzi o sytuację hydrologiczną po stronie czeskiej - mówił w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Jakub Wiech, analityk, zastępca redaktora naczelnego serwisu Energetyka24.

Źródło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Kaiketsu napisał:

Mieszkania taniejące o 50% = nie. Nikt ich nie zbuduje poniżej kosztów.

Zapomniałeś o mieszkaniach utraconych przez zakredytowanych pod korek na zmiennej stopie, które trafią na rynek. Czyli już wiemy że deweloperka będzie w ruinie, firmy budowlane w ruinie i stan zakredytowanych pod korek w ruinie.

2 minuty temu, Flik napisał:

mówił w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Jakub Wiech

... dziennikarz portalu defence24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Kyle_PL napisał:

Zapomniałeś o mieszkaniach utraconych przez zakredytowanych pod korek na zmiennej stopie, które trafią na rynek.

Za 50% ceny nabywczej? z jakiej racji, skoro w PL nadal jest fatalny wskaźnik osób na mieszkanie i mamy niską ilość metrów na głowę? Jeśli deweloperzy przestaną budować, to pozostałe mieszkania w np. dużych miastach nadal będą atrakcyjne. W pipidówkach pewnie będzie pogrom.

Weź też pod uwagę, że opłacalność najmu wzrośnie, bo coraz więcej ludzi będzie przymuszonych do wynajmu. Czyli rentowność wynajmu wzrośnie, wątpię, że dwukrotnie, ale na pewno na tyle, by mieszkania nie spadły za mocno. Zdolność przeciętnej polskiej pary spadnie na pysk, obawiam się, że za dwie minimalne nie dasz rady dostać kredytu na 40m w W-wie, Krakowie czy Wrocławiu :E

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Kaiketsu napisał:

Za 50% ceny nabywczej?

Nie wiem, te 50% to przecież nie mój wpis. Chodziło mi o to, że mieszkania stanieją ... i raczej o więcej niż 20 %. Czy stanieją o 50% - nie wiem, czy o 90%, albo 25% - nie wiem, ale stanieją. O ile staniały w USA po pęknięciu bańki na rynku nieruchomości?

... 0009IOJS0T7J3UYB-C122-F4.gif

- ~30% spadku (wzgl. szczytu w 2006r)?

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Kaiketsu napisał:

I teraz należy zadać sobie pytanie, co się stanie na rynku, gdy wibor będzie 6-7%.

Mieszkania taniejące o 50% = nie. Nikt ich nie zbuduje poniżej kosztów.

Więc trochę tańsze mieszkania, ale i masakrycznie droższe raty, co przekłada się na spadającą zdolność.

Popyt spadnie, ale podaż na rynku pierwotnym też, bo deweloperzy dadzą sobie spokój z nierentownymi inwestycjami.

Przeciętny 30-latek, miast płacić ratę 1500 zł za swoją klitkę, będzie płacił np. 2800 pln, uwzględniając jakiśtam spadek cen.

Młodzi zostaną udupieni i skazani na loterię genetyczną (bogaty mame/tate co kupili bombelkowi mieszkanko za gotówkę) bo znaczna część młodych nie da rady udźwignąć takich rat + nie dostanie zdolności kredytowej za polskie gównoprace.

Nawet programiści15k zaczną mieć problemy (oprócz tych już orobionych), bo ile z nich jest w stanie wyciągnąć 500-700k za klitkę z przysłowiowej dupy? Większość znanych mi programistów15k bierze kredyt i nadpłaca.

Rentierzy będą mieć niezłe żniwa, opłacalność wynajmu wzrośnie, bo młodych nie będzie stać na mieszkanie, co paradoksalnie... podniesie popyt na mieszkania, przy spadającej podaży :E

Wniosek - obawiam się, że rozczarowani będą wszyscy, poza rentierami 8:E

Rentierzy to chyba już są problemem. Skup mieszkań pod wynajem jest dość powszechny. Ktoś kto ma kasę kupi i nawet poczeka, bo w końcu i tak zgłosi się ktoś bez zdolności kredytowej albo chęci brania kredytu na pół bańki aby mieć swoje wymarzone 50m2. W Niemczech to jest duży problem i u nas dzieje się to samo.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tS0wntS.png

Ten kalkulator trochę ściemnia, ale jeśli WIBOR będzie 7% a RRSO ~8%, to przeciętna para z bombelkiem zarabiająca 2500 netto x2 będzie miała problem, by kawalerkę w W-wie kupić.

Powyższe zakłada, że nie mają żadnych zobowiązań, a wiemy, że nasze julki bez ajfona na raty żyć nie potrafią :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Flik napisał:

Nie znalazłem tego na oficjalnej stronie elektrowni, ale:

"Spór, który toczy się o Turów, ciągnie się już od kilku lat i ciągnie się na poziomie regionalnym, który można było rozwiązać polubownie. Rząd, niestety, nie wykazał dostatecznej woli współpracy ze stroną czeską. Wiemy - dzięki relacjom ze strony czeskiego rządu - że Czesi byli, można powiedzieć wprost, ignorowani w związku ze swoimi głosami dotyczącymi tego, co kopalnia Turów robi, jeżeli chodzi o sytuację hydrologiczną po stronie czeskiej - mówił w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Jakub Wiech, analityk, zastępca redaktora naczelnego serwisu Energetyka24.

Źródło

Znalazłem taką stronkę :E

87 stron. Pierwszy wpis na tej stronie z 24 kwietnia 2019 roku.

"„Tonący brzytwy się chwyta”– głosi przysłowie. Polska Grupa Energetyczna (PGE) ma problemy z raportem oddziaływania na środowisko i chce innym sposobem uzyskać koncesję, choćby na kolejne 6 lat. Czy to spowoduje pogłębienie się konfliktu pomiędzy Polską a Czechami i Niemcami?"

Można poprzeglądać, wygląda, że ten temat ciągnie się od dawna.

https://stopturow.com/pl1.php?dzial=2&kat=14&art=9

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Suchy211 napisał:

Rentierzy to chyba już są problemem. Skup mieszkań pod wynajem jest dość powszechny. Ktoś kto ma kasę kupi i nawet poczeka, bo w końcu i tak zgłosi się ktoś bez zdolności kredytowej albo chęci brania kredytu na pół bańki aby mieć swoje wymarzone 50m2. W Niemczech to jest duży problem i u nas dzieje się to samo.

Dokładnie, a jak raty wzrosną dwukrotnie, to przybędzie wykluczonych (bez zdolności kredytowej). I pieniądz co miesiąc pewny, a jak trzymamy dla dzieci, to co nas obchodzą krótkotrwałe spadki?

I tak oto bogaci staną się bogatsi, a biedni biedniejsi.

A naiwni liczą na to, że wzrost WIBOR coś da, żeby poprawić sytuację mieszkaniową 8:E

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Kaiketsu napisał:

 naiwni liczą na to, że wzrost WIBOR coś da, żeby poprawić sytuację mieszkaniową 8:E

 "naiwni" liczą, że wzrost WIBOR pozwoli uchronić kapitał na lokacie, przed utratą siły nabywczej, jak to było zwykle.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Kyle_PL napisał:

"naiwni" liczą, że wzrost WIBOR pozwoli uchronić kapitał na lokacie, przed utratą siły nabywczej, jak to było zwykle.

Generalnie zyskają bogaci, stracą biedni. W sumie jak zwykle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Kaiketsu napisał:

Generalnie zyskają bogaci, stracą biedni. W sumie jak zwykle.

Jeśli kogoś mającego na koncie 30 tys. PLN poduszki bezpieczeństwa uważasz za bogatego  :) (średnie oszczędności Polaków ... tych którzy je mają, czyli te ~40% społeczeństwa).

Nowe pytanie na wieczór: w dłuższej perspektywie, do czego doprowadzą realnie negatywne stopy procentowe? (czyli takie znacznie niższe od realnej inflacji, typu 0,1% stopy vs 5% inflacja)

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Kaiketsu napisał:

A naiwni liczą na to, że wzrost WIBOR coś da, żeby poprawić sytuację mieszkaniową 8:E

Zmniejszy nieco presję ze strony tych co chcą ulokować kapitał w ucieczce przed inflacją. Trzeba się też zająć rynkiem od strony podażowej (bo PiS jak zwykle robi to od dupy strony - dotacjami napędza popyt przy braku wzrostu podaży).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

 

RMF: Unia Europejska chce żołnierzy Frontexu na granicy polsko-białoruskiej

Jak wynika z ustaleń korespondentki radia RMF FM w Brukseli Katarzyny Szymańskiej-Borginon, reakcją Unii Europejskiej na śmierć czterech osób na granicy polsko-białoruskiej ma być chęć wysłania tam żołnierzy Frontexu, czyli Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej.

...

- Frontex przedstawił polskim władzom swoją gotowość, żeby pomóc i ułatwić zarządzanie europejskimi granicami zewnętrznymi - przyznał w rozmowie z korespondentką stacji rzecznik Komisji Europejskiej. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Polska odrzuca propozycję UE. Do tej pory skorzystały z niej Litwa i Łotwa. Unia nie może wysłać żołnierzy Frontexu do Polski, dopóki polskie władze nie wyrażą na to zgody.

Na początku września, tuż po wprowadzeniu w Polsce stanu wyjątkowego, brak współpracy z Frontexem zarzucali polskim władzom byli ministrowie: Radosław Sikorski, Tomasz Siemoniak i Bartłomiej Sienkiewicz. - Moje biuro europosła kontaktowało się z agencją Frontex i z tego, co wiem, rząd PiS nie zasięgał opinii agencji - mówił wtedy były szef MSZ Radosław Sikorski. - Rząd PiS nie wykorzystuje szansy politycznej, jaką daje użycie Frontexu, by pokazać Polskę jako kraj, który broni nie tylko swoich granic, ale też UE - dodał.

https://wyborcza.pl/7,75399,27595614,rmf-unia-europejska-chce-zolnierzy-frontexu-na-granicy.html#S.-K.C-B.1-L.1.maly

Edytowane przez Camis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Faktach po faktach w TVN, porównano donoszenie do władz na temat napotkanych uchodźców na Podlasiu do donoszenia na Żydów niegdyś. Jak widać durnie są po obu stronach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Kyle_PL napisał:

 "naiwni" liczą, że wzrost WIBOR pozwoli uchronić kapitał na lokacie, przed utratą siły nabywczej, jak to było zwykle.

Na lokacie się nie chroni kapitału.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Frontex, czyli de facto EU zgodzi się na pomoc w odsyłaniu? Czy to ma być pomoc żeby nie zabrakło rąk do wpuszczania?

Bo jeśli to drugie to

nie-chce.jpg

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilku mądrych inaczej:

 

Edytowane przez Camis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polska już odebrała postanowienie, więc kary naliczają się od dzisiejszego dnia. 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Rząd zatrudnił agencję PR aby "oswoiła Polaków z drogim prądem"

Czy kampania edukacyjna na temat cen prądu może nam osłodzić gorycz słonych podwyżek energii? Najwyraźniej liczy na to rząd, który pośrednio sfinansuje kampanię (zapłacą za nią koncerny energetyczne należące do Skarbu Państwa).

https://www.rp.pl/gospodarka/art18938251-rzad-z-branza-energetyczna-zaczyna-oswajac-polakow-z-drogim-pradem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Dzień Dobry,  Mam pytanie dotyczące chłodzenia wodnego przykładowo: Silver Monkey X SNOWY ARGB 240 2x120 mm. Jeżeli kupuję się taki zestaw, to trzeba uzupełniać w nim płyny itd, czy wyjmuję się z pudełka, montuje i z głowy? Pytam z czystej ciekawości, wiem, że kiedyś z wodnymi było trochę zabawy, ale dzisiaj wyglądają na gotowe od razu po wyjęciu z pudełka.  Druga sprawa, czy te tańsze chłodzenia są cos warte, czy to bardziej bajer niż funkcjonalność? 
    • @Spl97 to znaczy że jak mam rachunki prognozowane a już zapłaciłem po starej wyższej cenie to teraz elektrownia odda mi pieniądze  Co to za państwo z kartonu gdzie z dnia na dzień takie rzeczy się dzieją  @Camis nie ma czegoś takiego jak lewy podpis Są jakieś konkrety co podpisali ? Jakie polecenia wydawali ? Bo np policja bez wymaganej ustawy nakładała mandaty karne na ludzi chodzących bez maski to za takie coś powinien wylecieć komendant główny i wszyscy wojewódzcy i powiatowi
    • Też doszedłem do takiego wniosku. 5950x i Fortis 3 😀 Tryb Turbo Boost daje duże skoki CPU V oraz MHz i podbija na chwile temperaturę. Czyli sposobem na skoki temperatury CPU (przyspieszanie i zwalnianie wentylatora podczas jakiegoś małego procesu)  jest tylko ustawienie opóźnienia w Fan control ?  Mówisz o max rpm ale na czym? ja mam tylko max RPM na obudowie, będę to zmieniał. Wentylatorem od CPU steruje płyta główna, tylko, że na opcji auto.... Nigdy nie korzystałem z Turbo Boosta, zawsze miałem wyłączony na innych CPU, bo korzystałem z OC a teraz OC na CPU już nie ma sensu. No tak, wykrywa wszystkie, ukryłem nieaktywne, zostawiłem tylko jeden i przypisałem do niego GPU. W sekcji speeds są dwa CPU i GPU wiec przypisałem GPU do tego o góry i ustawiłem krzywą, ale to już już dawno.  Na froncie mam jeden wentylator oraz jeden z tyłu tak jak jest oryginalnie w R5. Kiedyś myślałem nad dodaniem drugiego wentylatora na front tylko miałem wątpliwości bo skoro 2 wentyle wpuszczą tyle powietrza do budy to w jaki sposób ten na tyle ma to wszystko w tym samym czasie wyciągnąć, nie będzie się robił nadmiar ciepła w środku ? Ja nie wiedziałem, że 3 pinowe wentylatory można podłączyć pod 4 pinowe wejście na płycie głównej. podłączyłem teraz na chwilę ten frontowy Dynamic GP-14 140 mm. W zakładce speeds się nie pojawił, ale można było go dodać przez "No calibration" chciałem zobaczyć sterowanie manualne, to zaczęło sterować wentylatorem CPU zamiast Fun4. Jeśli kupie 4 pinowy, to jest jakaś przejściówka, żeby podłączyć, się pod kontroler Fractala? bo tam jest mniejsze gniazdo na max 3 pin (2).  
    • Jeżeli zaczną wchodzić strefy czystego transportu, to ludzie poruszający się starszymi autami sami będą chcieli udowodnić, że auto EURO 5 czy 6 też może syfić bardziej niż ich EURO 4 (czemu nie zaprzeczam, bo tak może być jak właśnie jest coś pokombinowane) więc sami mogą przypadkiem wymusić szybszą zmianę przepisów  
    • Odpowiednikiem dla RX 6600 jest RTX 2070 przynajmniej w 1080P  https://www.techpowerup.com/review/powercolor-radeon-rx-6600-fighter/31.html Ja sam siedzie na RX 6700 i daje radę swego czasu chodziły 750zł w wersji GPRO X080 od Sapphire
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...