Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

44 minuty temu, Kaiketsu napisał:

E, skoro nikt nie wie ;)

To się "reguła Taylora" nazywa, kochani ;) Opracowano dla FED-u w latach 90. Oczywiście podwaliny pod nią powstały wcześniej, bo stopy procentowe podnoszono i w latach 70. Natomiast z uwagi na sporą skuteczność w USA, zainteresowało się nią wiele banków centralnych. Równanie wygląda tak:

GzLsiIT.png

Taylor określił stopień równowagi w postaci stopy procentowej ~2% powyżej inflacji i to jest ta mądrość, która trafiła do naszych podręczników szkolnych :E. RPP przed "erą zerowych stóp" uznało naturalny poziom oprocentowania w Polsce w wysokości 3,5% zdaje się, w 2012 czy jakoś tak. Od tego podejścia stopniowo odchodzono w erze zerowych stóp procentowych.

Zwracam jednak uwagę na wagi g1 i g2. Jest to bowiem owa uznaniowość dotycząca tego, czy chcemy za wszelką cenę zaorać inflację, czy też zapewnić gospodarce miękkie lądowanie.

 

Ponieważ banki centralne są bardziej zainteresowane tym drugim, to stopy procentowe poniżej inflacji nie są żadnym błędem, a jedynie jedną z wielu interpretacji :>
Ergo, nie, nie ma jednej złotej zasady odnośnie stóp procentowych.

Nie ma też jednego paradygmatu, jak to na wykopie próbują sugerować.

Reasumując,

złożoność tych wyliczeń + jaszcząb Glapa = mamy przesrane....

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli ja bym to podciągnął pod prawa ekonomii.  Żeby wyliczyć obwód koła, też należy posłużyć się jakimś tam wzorem.

Pogubiłem się w szczegółach i nie znałem tej reguły, ale ja nie studiowałem ekonomii.

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Kaiketsu napisał:

Mnie. :> Po prostu zastanawiam się, ilu pclabowiczów wie, z czego wynika słynne "stopy powinny być ponad inflację" i co właściwie się za tym kryje :E

Za chwilę i tak wprowadza okres ważności wypracowanego kapitału. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Flik napisał:

Czyli ja bym to podciągnął pod prawa ekonomii.  Żeby wyliczyć obwód koła, też należy posłużyć się jakimś tam wzorem.

Pogubiłem się w szczegółach i nie znałem tej reguły, ale ja nie studiowałem ekonomii.

Uch, "prawa ekonomii" to odważne stwierdzenie. Rzeczowo, obiektywnie, naukowo opisana jest tylko mikroekonomia.

Zabawka wyżej to już makroekonomia, która jest, że tak powiem, bardzo subiektywna. Ogólnie takim głównym problemem ekonomii jako nauki jest to, że ludzie potrafią wskazać zasady działania (mikroekonomia), ale nie potrafią ich wykorzystywać do manipulowania gospodarką (makro). Tzn. nie da się tego zrobić w naukowy sposób. Sprawdzasz metodą prób i błędów.

Edytowane przez Kamiyan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Kaiketsu napisał:

Nie ma też jednego paradygmatu, jak to na wykopie próbują sugerować.

Ogólnie lobby finansowe, które nic nie produkuje a żyje z przelewanie różnych instrumentów finansowych lubi zerową inflację, bo im zysków nie zjada "ciężko wypracowanych". Przemysł z inflacją w rozsądnym zakresie może, żyć o ile jest opanowana (nie rośnie), więc da się przewidywać i uwzględniać w planach finansowych.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W UK coś się wywróciło do góry nogami

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Camis napisał:

kacapska prostytutka

az tak mocno bym go nie nazywal. Sikorski to po prostu pozyteczny idiota z megalomania. 
No a moze jednak warto zeby sie nim w koncu ABW zainteresowala?

Edytowane przez Michaelred

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Camis napisał:

kacapska prostytutka

 

Wlasnie sie osmieszyles. Uprawiasz dychotomie myslenia. A to co JKM napisal to prawda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, amsztel napisał:

Wlasnie sie osmieszyles. Uprawiasz dychotomie myslenia. A to co JKM napisal to prawda.

Miałbym wątpliwości czy tutaj jest uprawianie jakiekolwiek myślenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O zlecieli się obrońcy kacapskiej prostytutki. 

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Keken napisał:

W UK coś się wywróciło do góry nogami

W zasadzie wszystko zgodnie z planem :) Po Bojo przyszła śnięta biurwa i wzięła z kolegami spartoliła ekonomię w kilkadziesiąt godzin. Została wezwana na dywanik Urzędu Który Sprawdza Czy Jej Się Cyferki Nie Pomyliły, wyniki rozmowy jednak zostaną opublikowane za parę tygodni. Chyba się pomyliły i śnięta z koleszką się bojo opublikować.

Usłyszane wczoraj w kabarecie w radiu BBC: my currency is so low that car mechanics slide under cars on it :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, jagular napisał:

W zasadzie wszystko zgodnie z planem :) Po Bojo przyszła śnięta biurwa i wzięła z kolegami spartoliła ekonomię w kilkadziesiąt godzin. Została wezwana na dywanik Urzędu Który Sprawdza Czy Jej Się Cyferki Nie Pomyliły, wyniki rozmowy jednak zostaną opublikowane za parę tygodni. Chyba się pomyliły i śnięta z koleszką się bojo opublikować.

Usłyszane wczoraj w kabarecie w radiu BBC: my currency is so low that car mechanics slide under cars on it :E

Wszystko zgodnie z planem:

SEC_115590078.jpg?quality=90&strip=all&z

 

W końcu polityk, który słowa przekuwa w czyny :thumb:

 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zachód chce zniszczyć rosje!, aż stary kacap się zagotował:

 

comment_1664618139iPAe9Jr31q0asVh8K9Q3UW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, jagular napisał:

Po Bojo przyszła śnięta biurwa i wzięła z kolegami spartoliła ekonomię w kilkadziesiąt godzin. Została wezwana na dywanik Urzędu Który Sprawdza Czy Jej Się Cyferki Nie Pomyliły, wyniki rozmowy jednak zostaną opublikowane za parę tygodni. Chyba się pomyliły i śnięta z koleszką się bojo opublikować.

 

1 godzinę temu, Czechoslaw napisał:

W końcu polityk, który słowa przekuwa w czyny :thumb:

Ciekawa jest ogólnie jedna rzecz. W UK jak nowa premier zapowiedziała przeróżne reformy gospodarcze (obniżanie podatków wraz ze wsparciem dla odbiorców energii itd.),które jednak rozpierdzielą państwo, to powoduje niezadowolenie wśród inwestorów oraz społeczności i poparcie rządzącej partii leci w dół. Tymczasem w Polsce PiS także swoimi działaniami (ale trochę innym podejściem) niby chce dobrze,ale jednak te działania rozpierdzielą państwo (co powoduje właśnie utratę wiarygodności dla inwestorów,co widzimy po kursie USD/PLN),to poparcie dla rządzących zamiast maleć,to nadal stoi ponad 30% i elektorat zamiast się budzić oraz zdać sobie sprawę z tego,co PiS odwala,to nadal wśród tego elektoratu ma się wrażenie śpiących i udających,że nic się nie dzieje. Coś kurła niesamowitego :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Camis napisał:

O zlecieli się obrońcy kacapskiej prostytutki. 

Aż serce boli że jeszcze tacy są ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że w interesach USA jest maksymalne osłabienie Rosji, I oczywiście, że nie chodzi o spisek LGBT,, żydów czy innych masonów tylko o oczyszczenie przedpola do konfrontacji z Chinami. Wcześniej próbowali podchodzić Putina od drugiej strony, żeby zadeklarował przynajmniej neutralność. Jak nie poszło marchewką to młotkiem. Ale nie wiem jak można uważać, że ktoś siłą Ukrainę do tego zmusił. Przypomnę, że polski premier jeździł na szczyt NATO do Brukseli przecierać szlaki już w 1990, gdy formalnie wciąż istniał Układ Warszawski, a ruskie wojska jeszcze miały bazy w kraju. Tak samo zachowywały się inne kraje regionu, które poczuły możliwość odcięcia się od bratniej pomocy, No chyba, że ktoś wierzy, że wszyscy politycy, od Wałęsy , przez Geremeka po Kwaśniewskiego i Millera to byli podstawieni agenci CIA.

Edytowane przez 209458

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, Camis napisał:

O zlecieli się obrońcy kacapskiej prostytutki. 

przelewy przyszły to się uruchomili

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Grzegorz Braun w programie naczelnej kremlowskiej propagandystki Skabiejewej!

W programie "60 minut", który jest emitowany na pierwszym kanale rosyjskiej telewizji publicznej wyemitowano materiał, którego głównymi bohaterami są Grzegorz Braun oraz jego akcja "stop ukrainizacji Polski". Całość z polskimi napisami.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...