Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli w końcu jak z tą emeryturą? Bo 5 postów, 5 wersji.

Załóżmy, że jestem Ukraińcem. Mam 65 lat, przyjechałem 5 lat temu i mam przepracowane 45 lat w tym 40 UA i 5 PL. Kto będzie płacił?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, crush napisał:

Czyli w końcu jak z tą emeryturą? Bo 5 postów, 5 wersji.

Załóżmy, że jestem Ukraińcem. Mam 65 lat, przyjechałem 5 lat temu i mam przepracowane 45 lat w tym 40 UA i 5 PL. Kto będzie płacił?

Polska dopłaci do minimalnej emerytury i później będziesz mógł ją legalnie pobierać na Ukrainie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, JDX napisał:

Polska dopłaci do minimalnej emerytury i później będziesz mógł ją legalnie pobierać na Ukrainie.

Bzdura do kwadratu, Polska dopłaci do minimalnej tylko jeśli na stałe zamieszkuje w Polsce, w innym wypadku z naszego państwa dostanie jedynie za te 5 lat oprócz tego co otrzyma na Ukrainie.. Niektórzy tutaj widzę wiedzą lepiej niż ZUS.

https://www.zus.pl/-/emerytury-dla-obywateli-ukrainy-w-oparciu-o-umowe-polska-ukraina

I na koniec

Cytat

Mimo dużych różnić w poziomie wynagrodzeń i świadczeń między poszczególnymi krajami nie zaobserwowano masowego wykorzystywania tego mechanizmu do korzystania z wyższych świadczeń poza granicami kraju.

To tak odnośnie tych rzekomych "miliardów" które wg niektórych Polska będzie musiała wypłacać.

Edytowane przez Kris194

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I znowu nas zalewają. ech.

- Tani ukraiński spirytus zalewa Polskę - alarmują rolnicy cytowani przez Money.pl. Działanie rolniczych gorzelni przestaje się opłacać, a cierpią nie tylko producenci spirytusu, ale także rolnicy - dostawcy zbóż.

https://biznes.interia.pl/rolnictwo/news-ukrainski-spirytus-zalewa-polske-rolnicy-i-gorzelnicy-alarmu,nId,6746079

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No bo tutaj cały czas chodzi by za pis gospodarka była centralnie sterowana przez państwo. Doprowadzić do bankructwa by odkupić za grosze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Kris194 napisał:

Bzdura do kwadratu, Polska dopłaci do minimalnej tylko jeśli na stałe zamieszkuje w Polsce, w innym wypadku z naszego państwa dostanie jedynie za te 5 lat oprócz tego co otrzyma na Ukrainie.. Niektórzy tutaj widzę wiedzą lepiej niż ZUS.

https://www.zus.pl/-/emerytury-dla-obywateli-ukrainy-w-oparciu-o-umowe-polska-ukraina

I na koniec

To tak odnośnie tych rzekomych "miliardów" które wg niektórych Polska będzie musiała wypłacać.

Kris, te zasady są podobne dla Polaków, którzy mieszkali w krajach Europy Zachodniej. Tam możesz również przenieść lata pracy z Polski i jeśli emerytura jest nizsza niż minimum socjalne to jest podniesiona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Kris194 napisał:

Bzdura do kwadratu, Polska dopłaci do minimalnej tylko jeśli na stałe zamieszkuje w Polsce, w innym wypadku z naszego państwa dostanie jedynie za te 5 lat oprócz tego co otrzyma na Ukrainie.. Niektórzy tutaj widzę wiedzą lepiej niż ZUS.

https://www.zus.pl/-/emerytury-dla-obywateli-ukrainy-w-oparciu-o-umowe-polska-ukraina

I na koniec

To tak odnośnie tych rzekomych "miliardów" które wg niektórych Polska będzie musiała wypłacać.

Owszem. Niektórzy wiedzą lepiej niż inni, czerpiący informacje ze stron internetowych ZUS. Tym niektórym nie przeszkadza żarliwa wiara w jakikolwiek inny wariant, więc pokój ci bracie.

Nikt z Ukraińców, którzy wykażą się minimum inteligencji nie będzie musiał się trwale przeprowadzać do Polski, aby o brać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Kris194 napisał:

To tak odnośnie tych rzekomych "miliardów" które wg niektórych Polska będzie musiała wypłacać.

Czyli twierdzisz, że Ukraińcy którzy pracowali w Polsce nie będą pobierać emerytur żeby nie obciążać polskiego systemu? :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, diggerx napisał:

Czyli twierdzisz, że Ukraińcy którzy pracowali w Polsce nie będą pobierać emerytur żeby nie obciążać polskiego systemu? :lol2:

Jak nie widzisz różnicy między pobieraniem emerytury a pobieraniem emerytury z dopłatą przez państwo do minimalnej obowiązującej w Polsce to już nie moja wina.

 

Jak załatwić polską emeryturę?

Technicznie jest to dosyć proste. Strona ukraińska będzie wypłacać swoim obywatelom mieszkającym w Polsce emeryturę za lata pracy na Ukrainie, np. 200 zł, a drugą emeryturę wypłaci ZUS za lata pracy w Polsce, np. 100 zł. Po zsumowaniu wychodzi więc 300 zł. W takim wypadku ZUS dopłaci brakujące ponad 1000 zł do emerytury minimalnej.

 
 

Ale dopłaci tylko tym obywatelom Ukrainy, którzy na stałe mieszkają w Polsce. Poza tym nasi sąsiedzi muszą informować, czy nie dostali podwyżki ukraińskiej emerytury. Jeśli tak, to odpowiednio zmniejszy im się dopłata do emerytury minimalnej.

3000 emerytur dla obywateli Ukrainy

Dr Marcin Wojewódka, radca prawny z Wojewódka i Wspólnicy, przyznaje, że takie same prawa jak Ukraińcy w Polsce mają Polacy pracujący w krajach UE.

– Jeśli Polak pracował krótko w jakimś kraju UE i będzie tam mieszkał na stałe po osiągnięciu wieku emerytalnego, to też dostanie dopłatę do tamtejszej emerytury minimalnej - mówi Wojewódka

 

https://wyborcza.biz/biznes/7,147880,28202020,ukraincom-pracujacym-w-polsce-nalezy-sie-polska-emerytura-co.html?disableRedirects=true

Mam wrażenie, że dla niektórych czytanie że zrozumieniem to jak fizyka jądrową. Zapewne ten radca prawny też się myli, na labie sami specjaliści w dziedzinie emerytur :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Kris194 napisał:

Bzdura do kwadratu, Polska dopłaci do minimalnej tylko jeśli na stałe zamieszkuje w Polsce

:lol2: Nie wiem czy to naiwność czy próba wprowadzenia w błąd. Taki problem to nie jest problem. ;)  Wiesz że dokładnie takie same ograniczenie jest w przypadku 500+ i ZUS robi co może żeby to kontrolować a ukraińcy i tak pobierają

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Wu70 napisał:

:lol2: Nie wiem czy to naiwność czy próba wprowadzenia w błąd. Taki problem to nie jest problem. ;)  Wiesz że dokładnie takie same ograniczenie jest w przypadku 500+ i ZUS robi co może żeby to kontrolować a ukraińcy i tak pobierają

Bracia nam to zrobią? No kto by się spodziewał :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto jakie przekręty robi to już jego sprawa, ja mówię o obowiązującym stanie prawnym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Kris194 napisał:

Kto jakie przekręty robi to już jego sprawa, ja mówię o obowiązującym stanie prawnym.

Kris, weź pod uwagę, że w tym wypadku mamy do czynienia z bardziej kreatywnym narodem niż sami Polacy. Żaden stan prawny nie pomoże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Kris194 napisał:

Jak nie widzisz różnicy między pobieraniem emerytury a pobieraniem emerytury z dopłatą przez państwo do minimalnej obowiązującej w Polsce to już nie moja wina.

co?

Więc przyznajesz że będą pobierać polską emeryturę.

Z biegiem lat uprawnionych do tego będzie coraz więcej Ukraińców, może nawet będą ich miliony za kilkadziesiąt lat.

Dalej twierdzisz że to nie wpłynie negatywnie na polski system emerytalny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, JDX napisał:

Kris, weź pod uwagę, że w tym wypadku mamy do czynienia z bardziej kreatywnym narodem niż sami Polacy. Żaden stan prawny nie pomoże.

ZUS już ma dostęp do informacji o przekroczeniu granicy.

https://www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/uchodzcy-musza-zwrocic-swiadczenia,445641.html

Im bardziej Ukraińcy będą kombinować tym bardziej będzie się zaciskać pętla na szyi, to nie lata 90 żeby się można było tak łatwo ukryć.

8 minut temu, diggerx napisał:

co?

Więc przyznajesz że będą pobierać polską emeryturę.

Z biegiem lat uprawnionych do tego będzie coraz więcej Ukraińców, może nawet będą ich miliony za kilkadziesiąt lat.

Dalej twierdzisz że to nie wpłynie negatywnie na polski system emerytalny?

Jak wspomniałem, ZUS już teraz ma informację o przekroczeniu granicy a nie jest to jak wiemy najnowocześniejszy twór w Polsce. Trzeba być lekko naiwnym, żeby myśleć, że w 2023 roku da się tak łatwo ukryć. Po wejściu Ukrainy do UE dane będą już płynąć szerokim strumieniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Kris194 napisał:

Jak wspomniałem, ZUS już teraz ma informację o przekroczeniu granicy a nie jest to jak wiemy najnowocześniejszy twór w Polsce. Trzeba być lekko naiwnym, żeby myśleć, że w 2023 roku da się tak łatwo ukryć. Po wejściu Ukrainy do UE dane będą już płynąć szerokim strumieniem.

Trzeba być mocno naiwnym żeby myśleć, że Ukraińcy mający dostęp do kilka razy wyższej emerytury w Polsce nie będą z tego korzystać. Po co mamy sprowadzać do nas emerytów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, diggerx napisał:

Po co mamy sprowadzać do nas emerytów?

Większość, która przyjeżdża z Ukrainy to ludzie młodzi, zanim oni będą uprawnieni do emerytury to już dawno 20/25 lat w Polsce przepracują ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...