Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

:lol2: Śmiechłem. Ale tak na serio to jakby podsumować w dwóch słowach, to jest właśnie "podwyższenie podatków" wraz z tym naczelnym, czyli składką zdrowotną.

Edytowane przez Everyman
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 minut temu, Everyman napisał:

:lol2: Śmiechłem. Ale tak na serio to jakby podsumować w dwóch słowach, to jest właśnie "podwyższenie podatków" wraz z tym naczelnym, czyli składką zdrowotną.

PIS - Podatki i Składki ;) Nazwa zobowiązuje.

• Haha 3
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, zdunzdun napisał:

Dziwi mnie, że głosujący za PiSem jakoś tak próbują zbagatelizować ten problem, że tak bardzo to po nich spływa.

Oni tego:

a) nie rozumieją

b) uważają że ich to nie dotyczy

c) na bombelki dajom, a tamte nie dawali!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Cytat

Jak matka Daniela Obajtka wyłożyła gotówką 800 tys. zł

W czasach, gdy Daniel Obajtek był wójtem Pcimia, jego matka kupiła udziały w firmie jego znajomych za 260 tys. zł, a w następnych latach dołożyła kolejne kilkaset tysięcy - informuje "Wyborcza". Jak zaznacza dziennik, w tym czasie Helena Obajtek porzuciła pracę fizyczną za 1,5 tys zł miesięcznie.

Na tekst "GW" zareagował prezes Orlenu, który w opublikowanym oświadczeniu nazywa doniesienia gazety "kolejną kłamliwą publikacją".

Z dokumentów, do których dotarła redakcja "GW" wynika, że matka ówczesnego wójta Pcimia zapłaciła gotówką 260 tys. zł za 2,6 tys. udziałów w firmę ERG Bieruń Folie. Do transakcji doszło 12 czerwca 2012 r., a Halina Obajtek oświadczyła, że pieniądze pochodzą z jej osobistego majątku.

Identyczną transakcję wykonał także sam Obajtek. W kolejnych latach Obajtkowie wciąż inwestowali w ERG Bieruń Folie, dokładnie w tych samych dniach i za taką samą sumę. Dziennik przypomina, że Daniel Obajtek był wtedy wójtem Pcimia i trwał jego proces dotyczący wzięcia łapówki oraz oszustw.

W 2017 r. Halina Obajtek dopłaciła gotówką kolejne 400 tys. zł, podwajając tym samym swoje udziały w ERG Bieruń Folie. Taką samą transakcję wykonał Daniel Obajtek, będący już wtedy prezesem Energi.

"Wyborcza" przypomina, że Halina Obajtek przez lata pracowała fizycznie za niską pensję. W latach 90. jako krawcowa w zakładzie w Myślenicach, a następnie świadcząc usługi krawieckie w domu. Pracownikiem fizycznym została w 2001 r., gdy zatrudniono ją w firmie Elektroplast - spółki należącej do kuzynów męża Haliny Obajtek.

Oświadczenia majątkowe jej syna pokazują, że najwięcej oszczędności (300 tys. zł) miał w 2012 r., gdy zarabiał średnio ok. 190 tys. zł brutto.

...

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/daniel-obajtek-jego-matka-wylozyla-gotowka-800-tys-zl-na-akcje-firmy/we21g4k

Cytat

Opozycja wytropiła 86 mln dla firm związanych z Obajtkiem

- Trzy firmy zarejestrowane są pod jednym adresem. W jednej z nich udziały ma do dziś Obajtek i jego mama. W ciągu 4 lat te firmy otrzymały prawie 86 mln złotych dotacji - powiedzieli w Radiu Zet posłowie Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba i Dariusz Joński. Jedną z nich jest TT Plast,...

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,26882762,opozycja-wytropila-86-mln-dla-firm-zwiazanych-z-obajtkiem-im.html

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wicepremier Jaroslaw  Gowin  powołał dzisiaj Annę Kornecką  na stanowisko Pełnomocnika Ministra ds. Inwestycji i Zielonego Ładu.

Czyli pohukali, pofukali ale summa summarum wszystko zostaje po staremu. W sumie było do przewidzenia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale Pałac Saski odbudujo. Jest potęga!

:lol2: 

2 500 000 000 psu w dupę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 5.08.2021 o 12:55, Bono[UG] napisał:

To że jest więcej samochodów nie znaczy, że większą liczbę ludzi na nie stać. Po prostu ci co już mieli dokupują kolejne.

Większość ludzi nie potrzebuje trzech samochodów i ich używki trafiają do tych, co nówki nie kupią. Czyli w efekcie jednak więcej ludzi może sobie na samochód pozwolić. Do tego nawet jeśli ktoś posiada pięć samochodów, nie jeździ nimi wszystkimi naraz, a jednak drogi na przestrzeni lat coraz bardziej się korkują. Starego trupa można kupić za kieszonkowe z osiemnastki w gruncie rzeczy.

W dniu 5.08.2021 o 12:14, Szambo napisał:

Oj dostaną przedsiębiorcy mocno po tyłku. A te restauracje, które cudem się utrzymały na powierzchni? Utoną.

(...)

Sam jestem na ryczałcie i niezbyt mi się widzi, że zapłacę olbrzymi podatek. Oczywiście moja spółka matka będzie musiała mi wystawiać wyższą o te 400 zł fakturę i przy okazji podnieść ceny usług. I taki będzie efekt... olbrzymi wzrost cen. O te 9% "podatku zdrowotnego"

Nic im nie będzie. Jak widać nad rozwiązaniem problemu długo myśleć nie trzeba. Restauracje nie mogą sobie podnieść cen o 9%? Przecież wiadomo, że każdy podatek ostatecznie spada na klienta, a ten pomarudzi i zapłaci. I tak swoją drogą - jako ryczałtowiec powinieneś wiedzieć, że ta nowa składka nie będzie wynosić 9% w tym przypadku. W nowej ustawie jest mowa o 1/3 ryczałtu, który do tego dla wielu przedsiębiorców zostanie obniżony, więc IMHO - Bailando.

Edytowane przez Karister

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A to ci niespodzianka, Ordo Iuris jednak są fundamentalistyczną organizacją finansowaną przez Kreml:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z linka:

Według danych Nielsen Audience Measurement w lipcu br. średnia widownia minutowa TVP Info wynosiła 213 530 osób, a udział w rynku oglądalności - 4,06 proc. (25,2 proc. mniej niż rok wcześniej).

Widze, że oglądalność im leci na twarz.🙂 Wiem...wakacje są urlopy, słońce ...itd. Ten spadek to chyba jednak nie tylko w okresie wakacji.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, kalderon napisał:

A to ci niespodzianka, Ordo Iuris jednak są fundamentalistyczną organizacją finansowaną przez Kreml:

Pluję na Ordo Iuris, może i są aparatem kremla ale jednak jeden przelew na 11000 to słaby dowód. Czubek może podobnemu czubkowi przelać kasę w imię podobnych "ideałów", a nie szerszego spisku.

1 godzinę temu, Camis napisał:

Smieszek poza kontrolo :rotfl:

To konto jest prawdziwe? Ja myślałem, że to parodia. :E 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, Karister napisał:

Nic im nie będzie. Jak widać nad rozwiązaniem problemu długo myśleć nie trzeba. Restauracje nie mogą sobie podnieść cen o 9%? Przecież wiadomo, że każdy podatek ostatecznie spada na klienta, a ten pomarudzi i zapłaci. I tak swoją drogą - jako ryczałtowiec powinieneś wiedzieć, że ta nowa składka nie będzie wynosić 9% w tym przypadku. W nowej ustawie jest mowa o 1/4 ryczałtu, który do tego dla wielu przedsiębiorców zostanie obniżony, więc IMHO - Bailando.

Nałożyć podatek i niech podnoszą sobie ceny. Jakie to proste.

Całe szczęście dla tego wymysłu najpierw trzeba znaleźć większość by go przeforsować. Może się okazać, że będzie spokój przynajmniej do następnych wyborów.

Edytowane przez bigovsky

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 godzin temu, Camis napisał:

Jak matka Daniela Obajtka wyłożyła gotówką 800 tys. zł

Są już pierwsze reakcje na świecie:

comment_1628278741QqyL8mp7hXl2yAlZo6m26N

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
50 minut temu, bigovsky napisał:

Nałożyć podatek i niech podnoszą sobie ceny. Jakie to proste.

Całe szczęście dla tego wymysłu najpierw trzeba znaleźć większość by go przeforsować. Może się okazać, że będzie spokój przynajmniej do następnych wyborów.

Mogliby nie ruszać, bo stabilna sytuacja w podatkach to IMHO bardzo ważna rzecz. Ale jeśli już ruszą - punk widzenia zależy od punktu siedzenia. Osoby, które mogą zyskać pewnie krzyczeć nie będą. Myślę, że zrobią wszystko, aby to przeszło. To ich główna karta przetargowa i kiełbasa wyborcza do 3. kadencji.

Edytowane przez Karister

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak Elon Musk coś takiego powiedział,  to będzie to miało swoje konsekwencje. Nie wiem jakie, ale będzie miało.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, crush napisał:

Czubek może podobnemu czubkowi przelać kasę w imię podobnych "ideałów", a nie szerszego spisku.

Wcześniej wklejałem raport który dowodzi że głównym inspiratorem "konserwatynej rewolucji" w Europie jest Kreml, zaś dla OI to nie pierwszy przelew, do tego regularnie uczestniczą we wspieranych przez Kreml pokazach nt. "obrony rodziny i tradycyjnych wartości" organizowanych w różnych krajach, w tym samej Rosji.

Edytowane przez kalderon

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
37 minut temu, Karister napisał:

Mogliby nie ruszać, bo stabilna sytuacja w podatkach to IMHO bardzo ważna rzecz. Ale jeśli już ruszą - punk widzenia zależy od punktu siedzenia. Osoby, które mogą zyskać pewnie krzyczeć nie będą. Myślę, że zrobią wszystko, aby to przeszło. To ich główna karta przetargowa i kiełbasa wyborcza do 3. kadencji.

Zdesperowany rząd, który widzi, że kończy się władza może sporo zepsuć. Z drugiej strony - oni są naprawdę słabi i bez wsparcia lewicy tego nie przepchną.

Bardziej się obawiam by następna ekipa nie wróciła do pomysłu, ale pod inną nazwą.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
12 godzin temu, Karister napisał:

I tak swoją drogą - jako ryczałtowiec powinieneś wiedzieć, że ta nowa składka nie będzie wynosić 9% w tym przypadku. W nowej ustawie jest mowa o 1/4 ryczałtu, który do tego dla wielu przedsiębiorców zostanie obniżony, więc IMHO - Bailando.

Finalnie i tak znacząca większość podatników zapłaci więcej: https://businessinsider.com.pl/firmy/podatki/sztandarowy-podatek-polskiego-ladu-oficjalnie-obnizka-ale-wyszla-podwyzka-tabela/4ye9w9y

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z punktu widzenia informatyka, uważam że ten artykuł jest nieobiektywny i z góry nastawiony na krytykowanie na oślep. Po pierwsze ryczałt jest bajecznie prosty w rozliczeniu, co jest olbrzymią zaletą i jednocześnie w polskim ładzie bardzo korzystny finansowo. Jedna z najlepiej zarabiających grup w kraju dostanie najniższe podatki. I prędzej tego bym się czepiał - w końcu mieli wyrównywać szanse społeczne, a stworzą różnice jak nigdy dotąd.

Faktycznie - jak ktoś będzie siedział z założonymi rękami - zapłaci więcej w IT. Tylko po co, skoro nowe możliwości są właśnie po to, aby z nich korzystać? Dla mnie jest pozytywnym zjawiskiem, że na samozatrudnieniu w IT będę miał sensowny wybór między formami opodatkowania, które faktycznie czymś się różnią. Do tej pory był po prostu liniowy i ładowanie kosztów pod korek. Nie uważam za zdrowe kupowania samochodów za 150k netto w znacznej mierze na koszt podatników co kilka lat. Teraz faktycznie będzie można zapłacić niski podatek bez kombinatorstwa.

O wiele bardziej pomostowałbym o zmiany na UoP - osoby dobrze zarabiające będą uciekać z "topowej" formy zatrudnienia (czyli odwrotnie do oryginalnych planów), a jej absurdalnie skomplikowany sposób rozliczania będzie jeszcze bardziej poroniony z powodu nowej ulgi.

Tak więc jak ktoś z IT narzeka - IMO - jest roszczeniowym bucem. Dla mnie jest git, że przejdę na ryczałt i nie będę nawet potrzebował księgowej oraz kombinacji z wykupem leasingu. Dla mnie gra warta tego niecałego 1pp. O innych grupach się nie wypowiadam, bo nie znam realiów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Piszesz tak, jakbyś do tej pory nie miał możliwości przejścia na ryczałt. Mogłeś to zrobić, nadal miałbyś niższy podatek niż te 19%.
Z nową reformą po prostu zapłacisz więcej niż do tej pory. Dotyczy to i liniówki i ryczałtu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tylko, że obecnie wybór między ryczałtem a liniówką w IT sprowadza się do obliczania, czy uda się napompować tyle kosztów, aby ryczałt się nie opłacał. Po pierwsze jest to dla mnie upierdliwe, a po drugie mści się przy odsprzedaży używanych rzeczy. Ja elektronikę wymieniam często - co roku flagowy telefon, gamingowy komp co premierę, itd. Przy odsprzedaży sprzętu kupionego na firmę, by robić koszty, trzeba nagle zabulić podatek i wcześniejsze "zyski" w znacznej części szlag trafia, a ja mam o wiele gorsze warunki odsprzedaży, bo muszę udzielić rękojmi. Po zmianach wszystkie te problemy znikną. Na konto wpadnie czysty hajs, a ja kupię wszystko jako ja i odsprzedam jako osoba prywatna, nie firma. Ponownie - biorę w ciemno tę prostotę rozliczeń i brak formalności. Czyli - jak ktoś jest i zostanie a ryczałcie w IT - będzie miał minimalnie gorzej. Ten niecały 1pp będzie w zasadzie nieodczuwalny. Jak ktoś uzna, że liniówka już mu nie leży, może zmienić na ryczałt i zachować obecny stan finansowy (obecny liniowy vs przyszły ryczałt). Jak ktoś wykalkuluje, że mu się opłaca - zostanie na liniówce. Do tego jest jeszcze IP Box, ale to inna bajka. Nie widzę zatem powodów do narzekań w IT, bo jak sam zauważyłeś, ryczał był i nadal będzie dobrą opcją, a liniówka alternatywą, jeśli ktoś uzna, że ma ona sens. Ja nie kupuję jęczania typu "uuu... teraz będzie źle, bo nie kupię nowej fury w salonie za 80k mniej na koszt państwa". To jest patologia i popieram walkę z nią przy zachowaniu innych sensownych form rozliczenia.

Edytowane przez Karister

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi