Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, glauks napisał:

wielka sensacja - w USA olej opałowy poszedł w górę o 59%, benzyna 50%

comment_16376794204iJAv3f677tdasGBd3p0BY

W Ameryce drogo powiadasz... ;) 

8 godzin temu, Trepcia napisał:

Juz widze paski w TVP - dramat cenowy w USA, benzyna w gore o 50%! W Polsce tylko o 25%.

TVPIS Wiadomości (23.11.2021 19:30) "Świat walczy z inflacją", podali USA, podali Niemcy, wszędzie SPORO NIŻSZA INFLACJA NIŻ W POLSCE... czego nie podali? Polski nie podali, AKTUALNEJ inflacji w Polsce.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 godzin temu, kalderon napisał:

Nazywanie PRLu lewicą jest sporo na wyrost. Narodowy-komunizm czy narodowy-bolszewizm to wariacje nacjonalizmu, ścierwa znacznie bliższego obecnemu Ruchowi Narodowemu czyli Konfederacji.

Omg, ale odlot. Wyślesz mi trochę paczkomatem tego co tam bierzesz? 🤣

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

bo lewica to słowo bardzo ogólnikowe, ogólnie ktoś przeciwko kapitalizmowi to lewicowiec - ale może być np komunizujący, czyli uznawać prymat państwa (tzn klasy robotniczej albo jej partii) w dziedzinie gospodarki, ideologii, prawa, itd, i może być anarchizujący, tzn uznawać wolną inicjatywę, jak w kapitalizmie, ale kolektywów, nie jednostek, jak np ruch spółdzielczy; ewentualnie uznawać bezstronność państwa wobec walki klas i wymagać od państwa jedynie koniecznych interwencji w proces gospodarczy, żeby zapewnić nadrzędność interesu ogólnego nad interesem partykularnym, czyli np kapitalistów (jak socjaldemokracja), itd; w praktyce politycznej dzisiaj lewica to ugrupowania, które żądają do państwa większej interwencji w dziedzinę gospodarczą i większej redystrybucji dochodu narodowego, czyli mniej lub więcej powielają hasła socjaldemokracji; i trudno tu wymyślić coś nowego, bo lewica na pdstwie swoich podstawowych założeń światopoglądowych nie jest w stanie stworzyć jakiegoś sprawnego modelu gospodarczego w stosunku do mniej lub bardzie liberalnego kapitalizmu, czyli w dużej mierze niezależnej od państwa własności prywatnej; dlatego lewica jest w wiecznej defensywie, może tylko protestować, żądać, itd, w imię tzw sprawiedliwości społecznej  i interesu ogólnego, ale nie jest w stanie nic alternatywnego zaproponować; lewica, która była kiedyś formacją partyjną, opartą głównie na klasie robotniczej, stała się dzisiaj raczej formacją obyczajową, opartą w dużej mierze na tzw klasie średniej - a naturalną formą lewicowości klasy średniej jest socjaldemokracja 

Edytowane przez glauks
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
27 minut temu, glauks napisał:

stała się dzisiaj raczej formacją obyczajową, opartą w dużej mierze na tzw klasie średniej - a naturalną formą lewicowości klasy średniej jest socjaldemokracja 

A jeszcze przed chwilą zrównałeś ją z PRLem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, kalderon napisał:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Narodowy_komunizm

Także sorry, pojmowanie wolności jednostki, praw obywatelskich, czy stosunek do przemocy u lewicy są biegunowo odległe niż w komunizmie.

Z tym stosunkiem do przemocy i autorytatnymi ciągotami to bym uważał. Po lewej stronie też takich czubów nie brakuje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
13 godzin temu, Trepcia napisał:

Juz widze paski w TVP - dramat cenowy w USA, benzyna w gore o 50%! W Polsce tylko o 25%. No i w Polsce zostal obnizony VAT na musztarde.

Kraj dobrobytu.

Bedac 2 tygodnie w Polsce w lipcu nadal obecnie place mniej niz w Polsce. Nie jest rozowo ale 3.22 za galon nadal wychodzi taniej. I nie chodzi o sama cene paliwa a o spalanie samochodow. Wiekszosc sobie jaja robi ze w Usa sa duze silniki i to rzre xxxx a na dluzsza mete wychodzi to lepiej niz jakac popierdowka 1.8 L ktora wyje 3500rpm przy 130kmh. Suma sumarow przez dwa tygodnie jezdzac Fiat Tipo 1.6 Combi  zaplacilem za paliwo w Polsce za 2 miesiace jeszdzenia Lexus ES 350 3.5 L V6 2019 i nie wiedzialem czy sie smiac czy plakac bo pacifica  2020 3.6L V6 pali mnie, a szczerze to tankujac to mnie serce bolalo gdzie w domu nigdy mi do glowy to przyszlo..

Kraj dobrobylu tylko pytanie dla kogo??????

Edytowane przez MaxForces

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 godzin temu, Keyser_Soze napisał:

Jak tam w państwie z gówna i kartonu? :)

Jest gownianie ale przynajmniej mamy najwyzsza inflacje od ponad 20 lat :)

3 godziny temu, MaxForces napisał:

Kraj dobrobylu tylko pytanie dla kogo??????

Dla oslow w sejmie i ich rodzin :) Wkoncu panstwo "prorodzinne", rodzinaNaSwoim+ etc.

Edytowane przez Trepcia

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kuźwa, jest faktycznie przesrane z tymi cenami. Zapitalam do roboty na zagazowym 3litrowym silniku ostatni tydzień i od poniedziałku przesiadam się na PKP. Z przerażeniem, bo to jak jeżdżą pociągi chyba każdy wie...

Ale mam dylemat bo spóźniając się napewno nie dostanę premii, a może i z roboty polecę. Tak więc nie wiem co bardziej się opłaca 🤪

Ci którzy uczestniczął w programach socjalnych Pisu-500plus i emeryci przez podwyżki nie poczują się ni lepiej ni gorzej.

Napewno osoby zarabiające dotychczas najniższą krajową ( podniesienie tej kwoty przez Pis) także.

Ale osoby które  nie dostały żadnej górki mają przewalone.

Oglądając Tvp też mam wrażenie że mamy kolejną odsłonę Zielonej Wyspy 2.0

Ale inni mają gorzej 😬 Znalezione na wykopie...

LUKSUSY! Ja przez 40 lat z moimi 10 braćmi, 6 siostrami, 2 ojcami i połową matki mieszkaliśmy w rozbitej butelce po żubrówce zakopanej na cmentarzu, żywiliśmy się wspomnieniami o chlebie, przez cztery dziesięciolecia wygrzebywaliśmy się na powierzchnię, jak już tam doszliśmy to przez miesiąc szliśmy na granicę, codziennie białoruski strażnik bił nas rozbitą butelką, w której mieszkaliśmy i dziękowaliśmy mu za to, bo przypominało nam dobre czasy!

Ale powiedz to dzisiaj młodym, to nie uwierzą 

Ja przekraczałem granicę w styczniu, minus 30 stopni, śniegu po kolana. Idziemy już 14 dzień bez jedzenia i bez picia, a upał niemiłosierny. Nagle - patrol SG! Co robić? Co robić? To się ukryliśmy w zbożu, które rosło przy drodze.

Edytowane przez Miton

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
38 minut temu, Miton napisał:

Kuźwa, jest faktycznie przesrane z tymi cenami.

Trzeba bedzie uszczuplac poduszke finansowa przez ta drozyzne :( Na szczescie przez ostatnie lata byl okres prosperity i dobrobytu wiec sadze, ze kazdy takowa posiada :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
51 minut temu, Trepcia napisał:

Trzeba bedzie uszczuplac poduszke finansowa przez ta drozyzne :( Na szczescie przez ostatnie lata byl okres prosperity i dobrobytu wiec sadze, ze kazdy takowa posiada :)

Serio tak sądzisz? Ja nawet nie mam takiej nadziei, a gdzie mi tam do sądzenia...
https://www.money.pl/pieniadze/puste-kieszenie-polakow-blisko-co-drugi-nie-ma-oszczednosci-6675742737206112a.html

Dla kogo to był okres "prosperity" to był, dla znacznej części społeczeństwa po prostu żyło się CIUT lżej i tyle.

Edytowane przez zdunzdun
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, zdunzdun napisał:

Serio tak sądzisz?

Napisalem to z przekasem :) Generalnie od dawna mowilo sie, ze nastepuje pompowanie balonika i kiedys to walnie. Wskazane takze bylo robienie oszczednosci. A tutaj kredyty, samochody, zycie ponad stan. Nastapilo teraz pokerowe "sprawdzam".

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
25 minut temu, piotrek00 napisał:

Może dlatego tak wolno podnoszą stopy procentowe, żeby raty kredytowe nie wykończyły niektórych, żyjących na styk.

Nikt im do kieszeni kredytow nie dawal, sami podpisywali papiery.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A Gowin rzekomo z depresją w szpitalu. Jak widać lepiej nie wchodzić w koalicje z Kaczyńskim. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wszystkie media informują że Kurdej-Szatan wylatuje z Playa z końcem miesiąca, wszystkie materiały reklamowe/marketingowe z nią od 2013r. zostaną usunięte, od 1 grudnia Play zaczyna współpracę z nową agencją reklamową. Do tego straciła rolę w serialu w TVP a jeszcze trzeba dodać że straciła świetne stawki za swoje wpisy na mediach społecznościowych (ok. 10-15tys. za JEDEN wpis).

Na Białorusi z kolei bije rekordy popularności, robotę dostanie bezproblemowo. 

uid_81b85aa4018b7f98c6029693b00ae2851637185191357_width_1280_play_0_pos_0_gs_0_height_720_barbara-kurdej-szatan-bohaterka-serwisu-informacyjnego-belarus-24-fot-b24-screen.png

Edytowane przez Element Wojny
  • Haha 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
48 minut temu, Element Wojny napisał:

Wszystkie media informują że Kurdej-Szatan wylatuje z Playa z końcem miesiąca, wszystkie materiały reklamowe/marketingowe z nią od 2013r. zostaną usunięte, od 1 grudnia Play zaczyna współpracę z nową agencją reklamową. Do tego straciła rolę w serialu w TVP a jeszcze trzeba dodać że straciła świetne stawki za swoje wpisy na mediach społecznościowych (ok. 10-15tys. za JEDEN wpis).

Na Białorusi z kolei bije rekordy popularności, robotę dostanie bezproblemowo. 

Jak się zarabia na byciu osobą popularną i publiczną, to trzeba zwracać szczególną uwagę na to, co i jak się mówi tudzież pisze. Za błędy się płaci i nie ma znaczenia jakie konkretnie poglądy tam zaprezentowała,  bo gdyby podobnie wulgarnie zelżyła uchodźców zamiast straży granicznej, to byłaby tak samo skończona dla większości społeczeństwa, choć nie wiadomo, czy nie otrzymałaby parasola ochronnego od TVP.

Jedynym wyjątkiem od tej zasady są politycy, którzy z jakiegoś powodu mają nieograniczoną taryfę ulgową na praktycznie wszystko (patrz np. wściekłe krzyki Kaczyńskiego bez żadnego trybu albo dowolny wpis Pawłowicz). Może to droga i dla niej? Pytanie tylko, czy którakolwiek partia by ją przyjęła.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, Radar28 napisał:

Jak się zarabia na byciu osobą popularną i publiczną, to trzeba zwracać szczególną uwagę na to, co i jak się mówi tudzież pisze. Za błędy się płaci i nie ma znaczenia jakie konkretnie poglądy tam zaprezentowała,  bo gdyby podobnie wulgarnie zelżyła uchodźców zamiast straży granicznej, to byłaby tak samo skończona dla większości społeczeństwa, choć nie wiadomo, czy nie otrzymałaby parasola ochronnego od TVP.

Jedynym wyjątkiem od tej zasady są politycy, którzy z jakiegoś powodu mają nieograniczoną taryfę ulgową na praktycznie wszystko (patrz np. wściekłe krzyki Kaczyńskiego bez żadnego trybu albo dowolny wpis Pawłowicz). Może to droga i dla niej? Pytanie tylko, czy którakolwiek partia by ją przyjęła.

Czyli w tym chorym kraju są równi i równiejsi. No kto by się spodziewał :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, cr1mson napisał:

Czyli w tym chorym kraju są równi i równiejsi. No kto by się spodziewał :P

Najśmieszniejsze (czy może najsmutniejsze?), że ludzie sami dali na to przyzwolenie politykom i popierają tą wulgarność, prostackość i pustkę intelektualną. Nawet jawne oszustwa i bezczelne drenowanie państwa nie robi już żadnego wrażenia. Poziom klasy politycznej nie wziął się znikąd.

• Like 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
8 minut temu, Radar28 napisał:

No niestety, jak jesteś na piedestale to łatwo możesz z niego spaść. Blondyna napisała coś bardzo głupiego, teraz z kolei płacze i się broni że hejterzy ją niszczą... a ja się pytam kto tu jest hejterem, kto rzucał kur.... i wyp... ? 

Edytowane przez Element Wojny
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

w praktyce politycznej dzisiaj lewica to ugrupowania, które żądają do państwa większej interwencji w dziedzinę gospodarczą i większej redystrybucji dochodu narodowego, czyli mniej lub więcej powielają hasła socjaldemokracji; i trudno tu wymyślić coś nowego, bo lewica na pdstwie swoich podstawowych założeń światopoglądowych nie jest w stanie stworzyć jakiegoś sprawnego modelu gospodarczego w stosunku do mniej lub bardzie liberalnego kapitalizmu

Bo i też nie ma co poprawiać czegoś co nieźle działa. Choć niestety jest ta sinusoida trendów i zawsze może przyleźć jakiś Reagan czy inny Thatcher  w imię świętej deregulacji (a w praktyce interesów elit i korporacji) zacząć wykręcać śrubki i potem trzeba po takich znowu sprzątać.

• Like 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jedynym wyjątkiem od tej zasady są politycy, którzy z jakiegoś powodu mają nieograniczoną taryfę ulgową na praktycznie wszystko (patrz np. wściekłe krzyki Kaczyńskiego bez żadnego trybu albo dowolny wpis Pawłowicz). Może to droga i dla niej?

Myślę że powodów tej sytuacji jest wiele, są różne dla różnych grup społecznych, ale też mogą się mieszać ze sobą.

1. Wyuczona bezradność - ludzie nie wierzą, że może być lepiej, co jest irracjonalne, bo są przecież kraje, w których poziom życia publicznego jest wyższy, a nie mieszkają w nich przecież Marsjanie, tylko ludzie biologicznie tacy jak tu.
2. Plemienność współczesnej polityki  i ekstremalny cynizm - "nasi" mogą się zachowywać jak zbiry, byleby realizowali cele z którymi się zgadzamy.
3. Brak zainteresowania polityką - większość ludzi polityką interesuje się wcale albo bardzo powierzchownie. Nie mają zatem solidnych podstaw i punktu odniesienia aby móc sprawnie unikać manipulacji, zwłaszcza w tematyce w której manipulacja, mieszanie faktów z opiniami, kłamanie przez pomijanie kluczowych aspektów danego zagadnienia etc. to norma. Mogą więc nawet nie wiedzieć, że coś tu nie gra.
4. Część ludzi będzie nawet aktywnie popierać prymitywne zachowania klasy politycznej, bo to daje im przyzwolenie żeby oni sami mogli się zachowywać bez wszelkich hamulców, żeby ich id siedziało cały czas za kółkiem, a superego leżało zakneblowane w bagażniku ;)

Pewnie są jeszcze inne, które nie przychodzą mi do głowy :) Ale razem tworzy to tak silną mieszankę, że ciężko w ogóle znaleźć sposób(a co dopiero go wdrożyć) na odwrócenie tych trendów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak tam w państwie z gówna i kartonu? :)

Bajlando.

Edytowane przez Lypton

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Taka ciekawostka - w ciagu ostatnich 6 lat liczba mieszkancow Polski zmiejszyla sie o 300 tys. Dzieci rodzi sie dramatycznie malo a jeszce chca wprowadzic rejestr ciaz.

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi